Yavru Kedilere Ne Kadar Ve Ne Zamana Kadar Yavru Mama Verilir?

Yavru Kedilere Ne Kadar Ve Ne Zamana Kadar Yavru Mama Verilir

 

 

     Yavru kedi bakımı, pek çok soruyu beraberinde getirir. Kedi sahiplenen ya da sahiplenecek olan hayvan sever insanlar, daha bakım hakkında daha bilinçli olmak ve sağlıklı bir şekilde kedilerini yetiştirmek araştırma yapar. Yapılan araştırmalar arasında yavru kedi maması ne zamana kadar verilir sorusu da bulunmaktadır.

Yavru Kedi Maması , sahiplenen minik kedilerin ihtiyacını karşılamak için özel olarak üretilen besinlerdir. Yavru kedilere özel hazırlandığı için herhangi bir zararı olmayan bu tür mamalar, az ya da fazla porsiyonlarda verildiğinde ya da kedi yetişkinliğe geçtiği halde yavru kedi mamaları kullanılmaya devam edildiğinde bazı olumsuz etkiler meydana gelebilmektedir.

Yavru kedi sahiplenen bireyler, yavru kedi maması hakkında yeterli bilgiye sahip olduğu sürece bir sorun yaşanmayacak ve sevimli dostları sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmeye devam edecektir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı incelemeye devam edebilirsiniz.

Yavru Kedi Maması Ne İşe Yarar? Yararı Nedir?

     Bilinçli bir şekilde kedi bakımı yapmak isteyenlerin en çok araştırdığı konulardan bir tanesi de yavru kedi maması ürünlerinin ne olduğu ve ne işe yaradığı ile ilgilidir. Yavru kedi mamaları, yeni doğan kedilerin yetişkinlik dönemine gelene kadar yaşayacakları gelişim sürecini desteklemek amacıyla geliştirilen özel besinlerdir.

Yavru kediler için üretilen mamalar, kedilerin hayata ilk başladığı dönemlerden itibaren kullanılmaya uygundur. Bu sayede minik dostlarımız daha doğru bir şekilde beslenebilmektedir. Yavru kedilerini ayırt etmek için ise kedi maması kutusunun üzerinde kitten kedi ibaresi olup olmadığına bakmanız yeterli olacaktır.

 1. Yavru kediler çok hızlı büyüyen canlılardır, ancak bu noktada asıl önemli olan sağlıklı büyüme sağlamaktır. Eğer kedinizi doğru besinler ile beslerseniz, sağlık sorunu yaşamayan erişkin kedi yetiştirebilmeniz mümkün olacaktır. Yavru kedi maması ne işe yarar diye merak eden bireyler, aşağıdaki listeye göz atarak kedi mamalarının ortak özellikleri hakkında bilgi sahibi olabilir.
 2. Yavru kedi mamaları, yavru kedilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmek için gerekli olan proteini almasını sağlamaktadır. Bu sayede kedilerin kas yapısı hızlı bir şekilde gelişerek hareket kabiliyeti kolayca kazanılmaktadır.
 3. Yavru kedi mamalarının içerisinde kedilerin ihtiyaç duyduğu yağlar da bulunmaktadır. Böylelikle kedilerin gelişim hızı artarken enerji seviyeleri korunmaktadır.
 4. Yavru kediler için geliştirilen mamalar, daha küçük tanelidir. Bu sayede kuru mamalar çiğnemesi ve sindirmesi kolay besinlerdir. Örneğin Proplan yavru kedi maması ve ND yavru kedi maması , bu doğrultuda üretilmektedir.
 5. Yavru kedi mamaları, minik kedilerin daha kolay bir şekilde kuru mama tüketmeye alışabilmesi adına kedilerin en sevdiği tavuk, balık, kırmızı et gibi leziz içeriklere sahiptir.
 6. Yavru kediler, anne sütünden mamaya geçiş döneminde iştahsız olabilmektedir. Bu durumun sebebi ise mama tüketmeye alışma sürecidir. Ancak yavru kedi mamaları, iştah arttırıcı içeriklere sahiptir. Böylece yavru kediler daha sağlıklı bir şekilde kilo alabilmekte ve besin tüketimine adapte olabilmektedir.
 7. Yavru kedi mamaları, anne sütünü bırakan kedilerin bağışıklık sistemini korumaktadır. Royal Canin Kitten yavru kedi maması ve bu gibi yavru kediler için üretilen besinlerde mineral ve vitamin oranı oldukça yüksektir. Bu besin türleri, kedilerin sağlığının korunması ve güçlenmesi için oldukça önem taşır.
 8. Yavru kedi mamaları, kemik gelişimini güçlendirir. Bu sayede minik dostlarımız kemik hassasiyet sorunları yaşamamaktadır.
 9. Minik kedilerin gelişimi için üretilen mamaların birçoğu diş minesini güçlendirmektedir. Diş güçlenmesi ise mamaların içerisinde bulunan minerallerin çiğneme esnasında dişlerin üzerine bulaşması ile sağlanmaktadır.
 10. Yavru kedi mamalarının içeriğinde bulunan ürünler, minik dostunuz az mama tüketse bile yeteri kadar beslenmesini sağlamaktadır.

Yukarıda da görülebildiği üzere yavru kedi maması ne işe yarar sorusuna verilebilecek pek çok yanıt bulunmaktadır. Bu nedenle eğer kediniz henüz yavruysa, dostunuz için mutlaka yavru kedilere uygun bir mama edinmeniz tavsiye edilmektedir. Çünkü yetişkin kedilerin besin ihtiyacı daha farklı olduğu için yavru kedilerin bu tür mamaları tüketmesi uygun olmayacaktır.

Kuru mamalara ek olarak yavru kedinizi şımartmak ve ödüllendirmek için kullanabileceğiniz yaş mama seçenekleri de mevcuttur. Ancak bilinmesi gerekir ki, yaş mamalar ödül olarak verilebildiği için yoğun besin içermekte ve günlük kullanıma uygun olmamaktadır.

Yeni doğan ve henüz yavru olan minik dostunuza en uygun mama seçeneklerini bulmak için   Yavru Kedi Mamaları linkine göz atabilir ve patili arkadaşınızın ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak hazırlanmış mamaları öğrenerek doğru bir yavru kedi bakımı yapabilirsiniz.

 

Yavru Kedilere Ne Kadar Mama Verilmeli?

 

     Yavru kedilerin doğru bir şekilde beslenmesi oldukça önemlidir. Çünkü minik kediler, gelişim aşamalarını iyi tamamlayamazsa yetişkinlik dönemlerinde sağlık sorunu yaşamaya meyilli hale gelebilmektedir. Bu bağlamda mama seçimi kadar, mamanın ne kadar verilmesi gerektiği de oldukça büyük bir önem taşır. Eğer minik kedinizin az ya da çok mama tüketmesinden kaynaklanan herhangi bir sorun yaşamasını istemiyorsanız bilinçli olmanız gerekecektir.

Minik dostunuzun ihtiyacını tam anlamıyla karşılayacak bir yavru kedi maması edindikten sonra, bu kuru mamayı aşağıdaki listede belirtildiği oranda ve öğün sayısı şeklinde kedinize vermeniz ideal olacaktır.

 • 1 haftalık yani yaklaşık olarak 115 gram ağırlığındaki sevimli dostunuza her bir öğün için vermeniz gereken mama miktarı santimetreküp bazında 33 cc olmaktadır. 1 haftalık kedilere günde ortalama 6 öğün mama verilmelidir.
 • 2 haftalık olan yani ortalama 200 gram ağırlığına erişmiş patili dostunuza her bir öğünde 56 cc mama vermeniz yeterli olacaktır. 56 cc mama, bir gün içerisinde düzenli aralıklar ile 4 defa verilmelidir.
 • 3 haftalık minik kediler, yaklaşık olarak 280 gram ağırlığa erişmekte ve yaşlarına göre sağlıklı kilolarını bulmaktadır. 3 haftalık dostunuza her bir öğün için santimetreküp bazında 80 cc mama yeterli olacaktır. Bu yaştaki kediler için sabah, öğlen ve akşam olmak üzere toplamda 3 öğün mama verilmelidir.
 • 4 haftalık olan kediniz eğer sağlıklı bir şekilde besleniyorsa ortalama 370 gram ağırlığında olacaktır. Minik dostunuza bu dönemde her bir öğünü için 104 cc mama verebilirsiniz. 4 haftalık kedilerin sabah, öğlen ve akşam saatlerinde günde toplamda 3 öğün beslenmesi yeterlidir.
 • 5 hafta ve üzeri olan patili dostunuz 450 gram ve üzerinde bir kiloya erişecektir. Bu dönemlerde her öğün 128 cc besin almaları ideal olacaktır. Yine günlük 3 öğün şeklinde beslenme şekli uygulanmalıdır.

Yukarıda da görüldüğü gibi her dönemde yavru kedilerin besin ihtiyacı farklılık gösterdiği için günlük mama miktarı da değişmektedir. Belirtilen listede önerilen ortalama tüketim miktarı belirtilmektedir.

Yavru kediler de dâhil olmak üzere tüm kedilere mama verirken mutlaka bir kap su verilmesi gerekmektedir. Özellikle yavru kediler, kuru besinleri tüketirken yeterli salya salgılayamadıkları için zorluk yaşayabilmektedir.

Yavru kedi bakımı ile ilgili en çok merak edilenlerden bir tanesi de yavru kedilere yaş mama verilir mi sorusunun yanıtıdır. Eğer minik dostunuzu şımartmak istiyorsanız, yaş mama kullanabilirsiniz.  Bu noktada bilinmesi gerekir ki, her yaş mama sevimli dostunuz için uygun olmayabilmektedir. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi kedi mamaları yavru ve yetişkin olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır.

Minik dostunuza yaş mama vermek istiyorsanız, haftada 2 ya da 3 defa yavru kedi konservesi kullanabilirsiniz. Ancak yetişkin kedi konserveleri, yetişkin kedi ödül mamaları ya da yaş mamaları minik kediler için uygun değildir.

Yavru Kedilere Günde Kaç Kez Mama Verilmeli?

     Yavru kediler, yetişkinlik dönemine kadar özel bir şekilde beslenmelidir. Yavru kedilerinizi en doğru şekilde besleyebilmek için yavru kediler için geliştirilen mamaları kullanmalı ve kedinize doğru bir öğün programı hazırlamalısınız. Minik dostunuzun az yemek ya da çok yemek ile alakalı bir sorun ile karşılaşmaması için öğünler oldukça önemlidir.

Yavru kedinizin beslenmesi için tercih edebileceğiniz sayısız yavru kedi markası bulunmaktadır. Her bir yavru kedi maması, minik kedilerin gelişimini destekleyebilmek amacıyla hazırlanır. ND yavru kedi maması ve Royal Canin Kitten yavru kedi maması verilebilecek örnekler arasındadır. Her ne kadar kaliteli mama kullanırsanız kullanın, öğünlere dikkat etmediğiniz sürece mamadan verim almanız zorlaşacaktır.

Yavru kedinize vereceğiniz öğün sayısı, yavru dostunuzun kaç haftalık olduğu ve kaç gram ağırlığında olduğu ile doğrudan ilişkilidir. Örneğin kediniz 3 haftalıksa ancak 1 haftalık bir kedi kadar çelimsiz ise daha farklı beslenmesi gerekecektir. Bu konu ile ilgili net bir bilgi almak için mutlaka veterinere danışmanız gerekecektir. Çünkü her kedinin beslenme şekli aynı olmayabilmektedir.

Aşağıdaki listede minik dostlarımızın günde kaç öğün yemeğe ihtiyaç duyduğu ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Bu liste önerilen ortalama miktar olduğu için öncelikle veterinerinize danışmanız tavsiye edilmektedir.

 • 1 haftalık yavru kediler, az ancak sık olacak şekilde beslenmelidir. Sevimli dostunuzun midesi henüz çok küçük olduğu için vereceğiniz az porsiyonda mama, günde 6 defa verilebilmektedir. Bu sayede sindirim için zaman tanınmış olacaktır.
 • 2 haftalık olan yavru kediler, ilk haftayı atlattıktan sonra mama yemeye alışmaktadır. Bu nedenle öğün sayısının 6’dan 4’e düşürülmesi idealdir. Bu noktada her bir öğün için verilen mama da arttırılmalıdır.
 • 3 haftalık kedilerde, normal beslenme düzeni kullanılabilmektedir. Sevimli dostunuzu sabah, öğlen ve akşam olmak üzere günde 3 defa besleyebilirsiniz. Bu noktada mama oranını arttırmayı unutmamalısınız.
 • Minik dostunuz yaş olarak 4 haftayı geçtiyse, günlük 3 öğün sınırında besin vermelisiniz. Ancak kediniz yetişkinlik dönemine girene kadar öğün sayısı aynı kalsa da mama ölçüsünü arttırmanız gerekecektir.

 Yukarıda belirtilen öğün sayıları, yavru kedi kuru mamalar için geçerli olmaktadır. Yavru kedi konservesi veya ödül maması olarak geçen yaş mamalar, haftada birkaç defa olacak şekilde azar azar verilebilir.

Yavru Kedilere Ne Zamana Kadar Yavru Kedi Maması Verilmeli?

     Yavru kedilerin temel ihtiyacı olan yavru kedi mamaları, minik dostunuzun gelişimini destekleyecektir. Ancak kediniz yetişkinlik dönemine geçtikten sonra besin ihtiyaçları değişeceği için yetişkin kedilere özel olarak üretilen mamalar kullanılmaya başlanmalıdır. Bu durumda yavru kedi maması ne zamana kadar verilir sorusuna bir cevap aranmaktadır.

Sevimli minik dostunuz, 12 aylık olunca yetişkinlik dönemine girmiş bulunur. Bu nedenle kedinize 12. aydan sonra yetişkin kedi maması vermeye başlayabilirsiniz. Ancak kedinizin gelişimini göz önünde bulundurmayı unutmamanız gerekir. Örnek vermek gerekirse sevimli dostunuz 12 aylık olmasına rağmen hala 8 aylık bir kedi boyutundaysa ya da zayıfsa besleyici olması açısından veteriner tavsiyesiyle yavru kedi mamalarına devam edebilirsiniz.

Yavru kedi mamasından yetişkin kedi mamasına geçerken lezzet olarak çok büyük değişiklikler yapmamanız tavsiye edilmektedir. Bu doğrultuda sevimli dostunuz yavru mamalarında tavuklu olanları kullandıysa, yetişkin kedi mamasını da tavuklu alabilirsiniz. Eğer balıklı, kırmızı etli mamalar kullanmak istiyorsanız, öncelikle küçük boy mamalar alarak kedinizin mamaya tepkisini öğrenebilir ve kedinizin mamaya yaklaşımına göre büyük boy mama edinebilirsiniz.

Bu yazımızda yavru kedilerin mama ihtiyacı hakkında detaylı bilgiler içermektedir. Yavru kediniz için tercih edebileceğiniz bazı markalar da yazımızın içerisinde belirtilmektedir. Ancak yavru kedi markaları hakkında daha detaylı bilgi edinmek, yavru kedi mamalarının içeriği ve yorumlarını görerek kedinize doğru bir ürün seçimi yapabilmek için Yavru Kedi Mama Markaları Ve Yorumları yazımıza göz atabilirsiniz. Bu sayede sevimli dostunuzun ihtiyaçlarına göre en uygun mamayı seçebilir ve gelişimine katkıda bulunarak daha sağlıklı bir yetişkin olmasını sağlayabilirsiniz.

Etiketler: kedi, yavru kedi
Haziran 02, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı