Yavru Kedi Nasıl Beslenir - Yeni Doğan Kediler Hakkında Tüm Bilgiler

Yavru Kedi Nasıl Beslenir - Yeni Doğan Kediler Hakkında Tüm Bilgiler - Mamayolda

 

Yeni doğan kediler, oldukça sevimli ve korumasız canlılardır. Sevimli dostlarımızın yavru olduğu bu dönemde bakım ve beslenme oldukça önemlidir. 0-12 aylık kediler, annelerine muhtaçtır. Bu nedenle eğer küçük bir kedi sahiplenirseniz, ona annesi gibi bakmanız gerekir.

Yavru kedinize ya da sevimli dostunuzun doğurduğu yavru kedilere daha doğru bir şekilde bakabilmek ve sağlıklı kediler yetiştirmek için bilinmesi gereken pek çok detay bulunur. Bu hususlara dikkat edilmediği sürece yavru kedinizin hayata tutunması çok zor olacaktır. Ancak doğru bir bakım ve beslenme sağlanırsa, sağlıklı kedileriniz olacaktır. Aşağıdaki başlıklarda yavru kedi ile ilgili bilinmesi gereken tüm detaylar açıklanmaktadır.

Yeni Doğmuş Kedi Ne Zaman Sütten Kesilir?

Kedi besleyen pek çok insan, yavru kedilerin nasıl beslenmesi gerektiği ile ilgili araştırma yapar. En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de kediler ne yer olmaktadır. Kediler sütten kesilinceye kadar annelerinin sütüyle beslenmelidir. Kedilerin sütü, tıpkı insanların sütü gibi yavrularının daha sağlıklı bir şekilde beslenmesini desteklemektedir. Bu nedenle her yavru kedi mutlaka annesinin sütüyle beslenmelidir.

Yeni doğmuş kedilerin anne sütünü bırakma süresi farklı olabilmektedir. Bu bağlamda net bir cevap vermek mümkün değildir. Örnek vermek gerekirse, sokaktaki bir anne kedi yavrularını ilk haftalardan sonra emzirmeyi reddedebilir ya da sokak kedileri henüz anne sütüne ihtiyaç duyarken sahiplendirilerek annesi ile ilişkisi zorla sonlandırılabilir. Bu durumda yavru kedi, annesinin hala sütüne ihtiyaç duyarken zorla sütten kesilebilir.

Kedi bakımı ile yakından ilgilenen bireyler, daha bilinçli olabilmek adına kedi bakımı ile ilgili pek çok konuda araştırma yapar. Merak edilen konulardan biri de kediler kaç ay emer sorusunun cevabıdır. Sağlıklı bir yavru kedi, annesi ile ilişkisi sonlamadığı zaman yaklaşık olarak 4 ila 8 hafta kadar anne sütü ile beslenebilmektedir. Buna ek olarak çoğu yavru kedi, üst dişleri çıkana kadar anne sütü emebilmektedir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bu süreç her kedi için geçerli değildir. Eğer yavru bir kedi sahiplenmek ya da sahiplendirmek istiyorsanız, mutlaka yavru kedinin en az 2 ya da 3 ay annesinin yanında kalmış olmasına dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.

Yavru kedi, sütten kesildikten sonra bağışıklık sistemini kendi bulduğu yiyecekler ile güçlendirmek ve uyku süresi ile geliştirmek zorunda kalmaktadır. Bu nedenle yavru kedi bakan bireyler mutlaka kedileri ile zaman geçirmek için kediyi uyandırmamalı ve doğru bir şekilde bakım yapıp beslemelidir. Aksi halde kediniz pek çok hastalık ile karşı karşıya kalabilir.

 

Yeni Doğmuş Kedi Nasıl Beslenir?

Yeni doğmuş kedi bakımı yapıyorsanız, mutlaka bazı hususlara dikkat etmeniz gerekecektir. Zira yeni doğan kediler, bebeklerden farksızdır. Memeli tüm canlılarda olduğu gibi kediler de yeni doğduklarında annelerine bağımlı olmaktadır. Eğer kediler ne yer konusunu yavru kediler için araştırıyorsanız, özenli ve bilgili olmanız gerekecektir.

Yavru kediler, henüz sütten kesilme dönemine gelmemişse ancak öksüz olduğu için anne sütüne erişemiyorsa, beslenme tarzını koruyabilmek oldukça önemlidir. Bu doğrultuda pek çok insan inek sütüne yönelmekte ve yavru kediye süt vermektedir. Ancak yeni doğmuş kedilere inek sütü vermek oldukça yanlıştır. Zira inek sütü, yavru kedilerde ishale neden olarak henüz gelişmemiş bağışıklık sistemini daha da bozmaktadır. Yavru kedi için en doğru besin anne sütüdür ama anne sütü bulunamıyorsa mutlaka yeni doğan kediler için tasarlanan süt tozlarının kullanılması gerekmektedir.

Eğer yavru kedinizin beslenmesini desteklemek istiyorsanız, mutlaka Yavru Kedi Mamaları üzerinden yeni doğmuş yavru kedilere özel mama çeşitlerine göz atmalısınız. Yavru kedi mamaları, kedilerin bağışıklık sisteminden tüy sağlığına kadar koruma ve güçlendirme sağlamak için özel olarak geliştirilmiştir. 0-12 aylık kediler için tasarlanan yavru kedi mamaları, pek çok farklı lezzette üretilmektedir. Bunun yanı sıra iştah açıcı özellikleri sayesinde yavru kedilerin daha kolay bir şekilde kuru mamalara alışmasını sağlar. Eğer sevimli dostunuzun sağlığını korumak, doğru beslenmesini sağlamak, vitamin ve mineraller sayesinde güçlenerek büyümesini istiyorsanız, mutlaka yavru kedilere uygun mamalara göz gezdirmelisiniz.

Yavru kedi bakımı yapan bireyler, mutlaka kedilerini düzenli olarak veterinere götürmeli ve bakım tavsiyesi almalıdır. Yavru kediler, hastalık kapma anlamında oldukça kırılgandır. Bu nedenle kedinizi düzenli bir şekilde veterinere götürmeniz ve kedinizin sağlıklı büyümesini sağlamak için tavsiyeler almanız oldukça önemlidir.

Yavru Kedilerin Gözleri Ne Zaman Açılır?

Yeni doğan kedilerin gözleri bir süre boyunca kapalı kalmaktadır. Bu durumun sebebi ise, anne karnından yeni çıkan kedilerin dış dünyaya alışma sürecidir. Yani yeni doğan kedinizin gözleri henüz açılmamışsa, bu durumun korkutucu olmadığını bilmeniz gerekir.

Yavru kediler, anne karnından dışarı çıktıktan 5 gün sonra dünyaya alışmaya ve gözlerini açmaya başlamaktadır. Yavru kedilerin gözlerinin kapalı olmasını kapsayan bu 5 günlük süre zarfında annesini içgüdüsel olarak bulmakta ve bu şekilde anne sütü emmektedir. Yavru kedilerin gözleri açıldıktan birkaç gün sonra göbek bağları kuruyup düşmektedir.

Yavru kediler, bu süreçte kilo almaya ve diğer kardeşlerini benimsemeye başlamaktadır. Hayatlarının ilk haftasında gözle görülür bir şekilde kilo almaya başlayan yeni doğan kediler, günün her saati uyuyabilmektedir. Bir haftalık yavru kedi, bir günün yaklaşık olarak %90’ını uyuyarak, kalan %10’unu ise beslenerek geçirmektedir. Eğer belirtilen süre zarfında kedinizin gözü açılmıyorsa, sabırla beklemeniz gerekecektir. Ancak uzun bir süre geçmesine rağmen kedinin gözlerinde açılma görülmüyorsa, veterinere başvurulması tavsiye edilmektedir.  

Yavru kedilerin gözleri açıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunların en temeli ise gözleri açılan yavru kedinin annesi ile bağ kurmasını sağlamaktır. Yavru kediler, gözleri ilk açıldıktan sonra annesinin yanında olmalı ve mutlaka annesinden koparılmamalıdır. Aksi halde hem anne hem de yavrusu olumsuz etkilenecektir.

Yeni Doğmuş Kedi Ne Zaman Yürür?

Sevimli dostunuzun yürümeye başlayacağı günü beklemek oldukça heyecan vericidir. Yeni doğan kediler, anneleri sayesinde yer değiştirebilmektedir. Her yavru kedi, ayaklarının üzerinde durmakta zorluk yaşamaktadır. Bu nedenle yürüme süreci de doğumdan hemen sonra başlamaz.

Yavru kediler, ayakta durmaya kısa bir süre içerisinde alışsa da, ilk adımlarını genellikle 2 haftalıkken atmaktadır. Tabii ki bu süreç kediden kediye farklılık gösterebilmektedir. Ancak yavru kedilerin tam olarak ayaklanıp dolaşması ve oyun oynamaya başlaması yaklaşık olarak 1 aydan sonra başlamaktadır. Kediniz 1 aylık olduysa ve yürüyüp kardeşleri ile oynamaya başladıysa bilmeniz gerekenler şu şekildedir:

  1. Yavru kediler çok meraklıdır. Bu yüzden kedinizin ulaşabileceği yerlerde kesici, delici, yanıcı madde bulundurmamanız oldukça önemlidir.
  2. Yavru kediler, 1 aylık oldukları zaman kardeşleri ile oynamaya başlayacaktır. Bu süreçte sahiplendirme yapılmamalı ve kardeşleri ile ilişki kurmaları sağlanmalıdır.
  3. Yeni doğan kediler, yürümeye başladıktan sonra oyuncaklar ile tanıştırılmalıdır. Bu sayede kediniz daha fazla hareket edecek ve çok daha keyifli zaman geçirecektir.
  4. 1 aylık kediler yürümeye başladıktan sonra annelerinin yanında tutulmalıdır. Eğer yavru kedi küçükken onunla sürekli ilgilenirseniz, kedi ve yavrunun ilişkisini istemeden de olsa koparabilirsiniz.
  5. Kedinizi ve yavrularını farklı alanlara koymamalısınız. Aynı evin içinde dahi olsa bir anne ve yavrularını birbirinden ayırmak, kedinizin huysuzlaşmasına ve saldırganlaşmasına neden olabilir.

Yukarıda belirtilen hususlara mutlaka dikkat etmelisiniz. Çünkü kediler koku alma konusunda oldukça gelişmiştir ve yavrularının üzerinde farklı bir koku olduğunu hissederse yavrularını terk edebilir ya da psikolojisi kötü anlamda etkilenebilir.

Yavru Kedi Kaka Yapar Mı?

Her canlı, besin aldıktan sonra posa atmak için kaka yapmaktadır. Ancak bu durum kedilerde aynı olmayabilmektedir. 0-12 aylık kediler, ilk zamanlarda kendi kakalarını yapamamaktadır. Bu nedenle her kedi, yavrusuna içgüdüsel olarak masajlar yaparak dışkılamasını sağlamaktadır.

Eğer sevimli dostunuz 1 aylık ya da daha küçükse, mutlaka annesi ile birlikte durmalıdır. Aksi halde kedim kaka yapmıyor gibi ifadelerde bulunmanız doğal olacaktır. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi yeni doğan kediler kakalarını kendi başına yapamaz.

Yavru kedilerin dışkılaması ya da dışkılayamaması yediklerinden kaynaklı da olabilmektedir. Eğer kedi bakımı konusunda bilinçli değilseniz ve kediniz doğar doğmaz farklı besinlere başvurursanız, kedinizin boşaltım sistemi de dâhil olmak üzere tüm sağlığını olumsuz etkilersiniz. Örneğin doğar doğmaz kedinize inek sütü içirseniz kediniz ishal olacak ve kendi dışkısını kendi başına yapamadığı için çok çeşitli virüs ve bakteriye maruz kalarak hasta olacaktır.

Yavru kedilerin daha sağlıklı bir şekilde büyümesi ve dışkılaması için mutlaka ilk ay boyunca annesinin yanında kalması gerekir. Bu süreçten sonra ise yavru kedilerin kasları güçlenerek kendi kendine kaka yapabilir. Üstelik 1 ya da 2 aydan sonra yavru kedilere özel olarak geliştirilen süt tozu ve yavru kedi maması kullanılarak dışkılaması çok daha kolay bir hale getirilebilmektedir.

Yeni doğan kedilerin beslenmesi üzerine açıklamalar yaptığımız bu yazımızda, kediler ne yer ve kediler kaç ay emer gibi önemli soruların yanıtları bulunmaktadır. Daha da bilinçli bir evcil hayvan sahibi olabilmek ve kedinizi çok daha iyi bir şekilde büyütebilmek için Yavru Kedi Bakımı yazımıza göz atabilir ve yavru kedilerin tüm ihtiyaçlarını öğrenebilirsiniz.

 

Yavru Kedi Bakımı hakkındaki Blog yazımız için tıklayınız:))

Etiketler: Kedİ, Kediblog, kedibakımı
Mayıs 16, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı