Yavru Kedi Mama Markaları Ve Yorumları

Yavru Kedi Mama Markaları Ve Yorumları

 

     Yavru kediler, özel bir bakım isteyen sevimli canlılardır. Yavru kedi bakımı yapacak olan bireyler, mutlaka kedilerinin yavru olduğunu göz önünde bulundurmalıdır. Çünkü minik kedilerin ihtiyaçları yetişkin kedilere göre daha farklıdır. Özellikle beslenme açısında şekillenmeye başlayan bu farklılık, minik kedi sahiplerinin yavru kedi maması konusunu araştırmasına vesile olmaktadır.

Yavru kedinizi en iyi şekilde beslemek, sağlığını güçlendirmek, vücut fonksiyonlarının ideal düzeyde kalmasını sağlamak için iyi bir mama seçimi yapmanız gerekecektir. Zira kediler için beslenme oldukça önemlidir. Bilinçli kedi sahipleri, mama seçimi yapmadan önce yavru kedi maması yorum araştırması yapmakta ve önerileri hesaba katarak doğru seçimler yapmaya uğraş verir.

Siz de minik dostunuzun daha iyi beslenmesini sağlamak için mama araştırması yapıyorsanız, en çok tercih edilen mamaları, önerileri ve yorumları öğrenmek için aşağıdaki başlıkları inceleyebilir ve patili arkadaşınızı iyi seçimleriniz ile sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Hangi Kedi Maması İyi?

     Yavru kedi bakımı yapacak olan bireyler, pek çok soru yönelterek kedi bakımını doğru yapmanın yollarını öğrenmek istemektedir. Hangi kedi maması daha iyi sorusu da bu doğrultuda sıkça yöneltilir. Kedi mamaları, oldukça geniş bir skalada üretilmektedir. Bu nedenle tercih edilebilecek mamaların sayısı çok fazladır. Ancak bu noktada sevimli dostunuzun ihtiyaçlarını öğrenirseniz seçiminizi daha doğru yapabilirsiniz.

Sevimli dostunuzun doğru bir şekilde beslenmesini sağlamak için mamaların yalnızca dışını incelemek yeterli olmayacaktır. Mamaların içeriğini okumanız da gerekmektedir. Kedi maması seçimi yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmek için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

  1. Yavru kedi maması seçimi yaparken içerisinde kimyasal bulunmadığından emin olmanız gerekir. Çünkü kedi mamalarının kolay bozulmaması için yüksek oranda kimyasal içerikleri eklenmektedir. Bu durum kedinizin olumsuz etkilenmesine sebep olabilir. Pro plan yavru kedi maması seçeneklerinde kimyasal bulunmadığı için güvenle tercih edebilirsiniz. 
  2. Yavru kedi mamalarının içerisinde mutlaka taurin olmalıdır. Taurin içeren yavru kedi mamaları, daha besleyici ve iştah açıcı özelliğe sahiptir. Bu sayede minik dostlarımız daha iyi şekilde beslenip büyüyebilmektedir.
  3. Kediler, yapıları gereği etçil beslenme tarzına sahiptir. Seçeceğiniz mama mutlaka kırmızı et, beyaz et ya da balık içermelidir. Ancak bu içerikler aroma olmamalıdır. Aroma, yapay olarak sağlandığı için olumsuz etkilere sahiptir.
  4. Yavru kediniz için mama seçerken içerisinde protein ve yağ olması gerekecektir. Yavru kediler kas gelişimleri için proteine, enerji ve kilo almak için ise yağa ihtiyaç duyacaktır. Bu doğrultuda besleyici, iştah açıcı ve güçlendirici Royal Canin kitten yavru kedi maması seçeneklerine göz atabilirsiniz.
  5. Yavru kedi mamaları mutlaka paketli satın alınmalıdır. Açık olarak satılan ürünlerin merdiven altı üretim olma olasılığı yüksektir. Ayrıca son kullanma tarihleri de belirsizdir. Bu nedenle mutlaka ND yavru kedi maması gibi paketli mamalar tercih edilmelidir.
  6. Yavru kedi mamalarında en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri de karbonhidrat oranıdır. Karbonhidrat, kilo alımını kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle yavru kediniz kiloluysa, düşük karbonhidrat oranına sahip mamaları tercih etmeniz gerekmektedir. 
  7. Yavru kediler, gelişim döneminde mutlaka magnezyum, demir ve D vitamini içerikli mamalar ile beslenmelidir. Çünkü bu besinler kedilerin kemik yapısını güçlendirmekte büyük bir rol oynar.
  8. Kedi maması seçimi yaparken içerik kadar kedinizin damak zevkini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Her kedi aynı et türlerinden hoşlanmayabilmektedir. Bu nedenle içeriği iyi olan farklı aromalı mamaları deneme yanılma yöntemi ile seçmeniz tavsiye edilmektedir.
  9. Kedinizi mama ile beslemeye başlayacağı zaman mutlaka öncelikle veterinere gitmelisiniz. Veteriner, kedinizin alerjik bir durumu olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak ve daha iyi seçimler yapmanıza yardımcı olacaktır.
  10.  Minik dostunuzun daha iyi bir şekilde beslenebilmesi için içerikleri dengeli olan mamaları tercih etmelisiniz. Yani tercih edeceğiniz mama hem protein hem mineral hem de yağ içeriğine sahip olmalıdır.

Yukarıda belirtilen 10 temel faktör, yavru kedi maması tavsiye konusunu araştıran bireylerin ilk dikkat etmesi gerekenleri kapsamaktadır. Çünkü herhangi bir öneri ya da yorumu göz önünde bulundurmadan önce kedinizin ihtiyaçlarını düşünmeniz gerekir.

Yavru Kedi Maması Öneri

     Yavru kedi bakımı yapan bireyler, anne sütü ya da süt tozu ile beslenmenin ardından kuru mama kullanmaya başlamaktadır. Ancak yavru kedi mamaları arasında sayısız seçenek bulunduğu için yavru kedi maması öneri konusu gündeme gelmektedir. Minik kedinizin besin ihtiyacını karşılamaya yönelik üretilen mama çeşitlerinden bazıları aşağıdaki başlıklarda tanımlanmaktadır.

Süt Tozu

     Kediler, ilk 3 ay boyunca anne sütü tüketmelidir. Ancak minik dostunuzun annesi yoksa ve annesinin sütünü tüketemiyorsa, mutlaka kedi süt tozu ile beslemeniz gerekmektedir. Çünkü inek sütü kediler için ölümcül derecede zararlıdır. Süt tozu, belirli oranda su ile karıştırılarak yavru kedilere biberonlarla verilmelidir.

Anne sütüne erişim sağlayamayan yavru kediler için özel olarak üretilen kedi süt tozu, kediler için anne sütüne en benzer içeriklere sahiptir. Bu nedenle eğer kedinizin annesi yoksa ve süte ihtiyaç duyuyorsa bu ürünü kullanmanız oldukça önemlidir.

Tahıllı Yavru Kedi Maması

     Tahıl içerikli yavru kedi besinleri, kedilerin iştahının açılmasına ve yemek yeme alışkanlığı kazanmasına yardımcı olmaktadır. Yavru kedi mamalarının içerisinde bulunan tahıl, protein içeriği sayesinde gelişimi de destekler. En çok tercih edilen yavru kedi maması seçenekleri arasında tahıllı olanlar da yer almaktadır.

Tahıllı mamalar, kendi içlerinde az tahıllı ve çok tahıllı olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Yüksek tahıl içerikli besinlerin fazla tüketilmesi kedilerde diyabet ve obeziteye neden olabilmektedir. Bu nedenle yüksek tahıllı mamalar, çok zayıf kediler için uygundur. Az tahıllı seçenekler ise protein dengesinin sağlanmasına ve karbonhidrat ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmaktadır.

Tahılsız Yavru Kedi Maması

     Yavru kedilerin protein ihtiyacına yoğunluk verilmesini sağlayan mama türlerinden bir tanesi de tahılsız kedi maması seçenekleridir. Tahılsız mamalar, protein ağırlıklı besinler olmakta ve kilolu kedilerin kilo kontrolünü sağlamaya yardım etmektedir.

Tahılsız yavru kedi mamaları, karbonhidrat yerine meyve ya da sebze içermektedir. Bu sayede beslenme düzeni korunmakta, gerekli vitamin ve mineraller alınabilmektedir.  Eğer minik dostunuzun kilosu yüksekse ya da kilo alması gerekmiyorsa, tahılsız mamalar ideal olacaktır. Bu doğrultuda tercih edebileceğiniz markalardan biri de Royal Canin Kitten olmaktadır.

Balıklı Yavru Kedi Maması

     Yavru kedi maması türleri, içeriğindeki protein kaynağı ile de birbirinden ayrılmaktadır. Minik dostunuzun damak tadına hitap edebilecek seçeneklerden bir tanesi de balıklı yavru kedi maması olmaktadır. Eğer sevimli dostunuz balık tüketmekten hoşlanıyorsa, yüksek protein ve omega 3 içeren balıklı yavru kedi mamalarına göz atarak kedinizin ihtiyaçlarını karşılayabilir ve onu mutlu edebilirsiniz.

Kırmızı Etli Yavru Kedi Maması

     Kırmızı et, hemen hemen her kedinin en sevdiği besinlerden bir tanesidir. Üstelik etin içerisindeki protein ve doğal yağlar, başta kas gelişimi olmak üzere pek çok vücut fonksiyonunun ideal düzeyde kalmasına yardımcı olmaktadır. Kırmızı etli yavru kedi mamalarının pek çoğunda tahıl içeriği azdır ya da hiç yoktur. Bu nedenle besin değerini arttırmak için sebze ve meyve içerikleri görülebilmektedir.

Tavuklu Yavru Kedi Maması

     Yavru kedilerin protein ihtiyacını karşılamak ve onlara leziz öğünler sunmak amacıyla üretilen besinlerden bir tanesi de tavuklu yavru kedi maması olmaktadır. Tavuk içerikli kedi mamaları pek çok markanın ürettiği bir kedi besinidir.

Minik dostlarına tavuklu yavru kedi maması almak isteyen bireyler, mutlaka son kullanım tarihini kontrol etmelidir. Buna ek olarak tavuğa yardımcı gıda içerikleri kontrol edilmelidir. Tahıl ya da meyve ve sebze içeriği, hem tavuğun lezzetini hem de besleyiciliğini arttırmaktadır.     

Yaş Yavru Kedi Maması

     Yaş mamalar, kedilere ödül olarak sunan lezzetli ve su içeriği yüksek besinlerdir. Yaş mama seçenekleri, günlük kullanım için uygun değildir. Çünkü bu kedi maması türü yüksek besin değerleri içermekte ve uzun vadede kedinize zarar verebilmektedir. Ancak yaklaşık haftada 3 defa kullanılabilir.

Yaş yavru kedi mamalarını yetişkin kedi konservelerinden ayırt etmek için mama paketinin üzerinde kitten kedi ibaresi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Yavru kediler için üretilen yaş mamalar arada bir verilebilir ancak tuvalet eğitiminde kullanılması idealdir.

Yukarıda belirtilen mama çeşitleri, seçim yapmanızı kolay bir hale getirecektir. Yavru kedi maması yorum konusunu araştıran bireyler, öncelikle hangi mama türünün ne işe yaradığını öğrenerek eleme yapmalı ve kalan seçenekler arasında öneri ve tavsiyelere bakmalıdır.

 

Kedilerin Aşı Tavimi hakkında bilinmesi gerekenler adlı makalemiz için Tıklayınız...

Etiketler: Kedi, kedibakımı
Haziran 02, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı