Tuxedo (Smokin) Kedi Cinsinin Özellikleri

Tuxedo (Smokin) Kedi Cinsinin Özellikleri-Mamayolda
Tuxedo (Smokin) Kedi Özellikleri

     Dünyanın en yaygın ikinci cinsi maskeli kedi, Smokin kedi olarak bilinir. Tuxedo (Smokin) kedi tarihi en eski cins ve en ünlü kedidir. Birçok film, kitap ve gazetede yüzünü görmeye alıştığımız Tuxedo (Smokin) kedi özellikleri bakımından son derece üstündür. Komik, zeki ve ilgi odağı Tuxedo (Smokin) kedi sağlıklı yapısı, düşük bakım ihtiyacı ve pozitif karakteri ile eşsiz kedilerdendir. Birçok cins Tuxedo (Smokin) kedi olsa da hepsinin ortak noktası beyaz ve siyah renklerine sahip olmasıdır.

Tuxedo (Smokin) Kedi Tarihi

     Tuxedo (Smokin) kedi tarihi en eski ve en popüler kedilerdendir. Tarihi ve ismi ülkeden ülkeye değişse de Tuxedo (Smokin) Kedisi melez bir cinstir. Tuxedo (Smokin) tarihi başta Avrupa olmak üzere Türkiye’de sokaklarda tekir kedilerden sonra en fazla rastlanan cinstir. Amerika’da Tuxedo (Smokin)  ismi ile anılır ve American Shorthair ve Manx cinslerinde oldukça sık görülür. Türkiye’de ise Van kedisi ve Ankara kedisi siyah beyaz renkleriyle bilinir. Avrupa’da son derece ünlü olan Tuxedo (Smokin)   kedisinin orada “Felix Cat” ve “Julius Cat” olarak bilinir. Dünyada en ünlü çift renkli Smokin cinsi kedi Van kedisidir.

1920 yıllarında çizgifilm karakterleri Tom ve Jerry, ayrıca Sylvester karakterlerine hayat vermiş, 1939 yılı T.S. Elliot’un kitaplarında konu olarak Tuxedo (Smokin) kedi tarihi bilinirliği ve eşsiz karakter yapısı tüm dünyada ilgi görmüştür. Smokin kedi günümüzde dahi Minecraft gibi çok bilinen oyunlarda görülmektedir.

Tuxedo (Smokin) kedi cinsi oldukça eski bir kedi ırkıdır. Smokin adı ile anılan bu cins lakabını smokin giymiş görüntüsüne borçludur. Siyah ve beyaz renklerde olan “Bicolor Cat” çift renkli kedi olarak anılan bu tür “S” beyaz nokta genotipi ile baskın veya çekinik gen ile pek çok melez kedi türünde görülür.  Abyssinian, Himalayan, Mavi Rus, Norwegian Forest, İran kedisi, Exotic Shorthair, Colorpoint Longhair, Cymric, Cornish Rex, Japon Bobtail ve birçok melez türde rastlamak mümkündür.  

Smokin kedi gri-mavi, krem beyaz renkleri çok nadirdir. Siyah-beyaz Tuxedo (Smokin) Kedinin patileri pembe veya siyah olabilir.

Tuxedo (Smokin) Kedi Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: en zeki, eğitilebilir, sosyal
Tüy Yapısı: kısa tüylü melezlerde ayrı özellikte
Kulak Yapısı: orta, sivri
Gövde: orta, atletik, kaslı
Kuyruk: uzun siyah beyaz
Kilo: 2.5 – 7 KG

Çocuklarla arası – 8 / 10

Zeka – 10 / 10

Hareketlilik – 8 / 10

Bakım ihtiyacı 2 / 10

Oyunculuk 9 / 10

Eğitilebilirlik 8 / 10

Sosyallik 8 / 10

Tuxedo (Smokin) kedi sadece siyah beyaz maskeli özelliğinden beğenilmez. Tuxedo (Smokin) Kedi cinsi özellikleri altında diğer tüm cins kedilerden daha zeki olması yatar. Bu nedenle araştırma konusu olmuştur. 3 türü bulunan Smokin kedinin tüm dünyada ortak özellikleri:

 • Sağlıklıdır uzun yıllar yaşar.
 • Ortalama 2,5-7 kilo cinsine göre değişen ağırlıktadır.
 • Orta ırktır.3 tüy tipine göre değerlendirilir.
 • Zeki, uysal ve oyuncudur.
 • Tuxedo (Smokin) Kedi diğer kedilerden %20 daha zekidir.
 • Sahibine oldukça bağlı ve saygılıdır.

Tuxedo (Smokin) kedi cinsi kendisi ile en çok ilgilenen kişiyi sahibi ilan eder. Komik haller ve üstün yetenekleri ile dünyanın her yerinde ilgi odağı olmuştur. Tuxedo (Smokin) kedi hiç oyuncak bulamadığında kendi kuyruğunu kovalaması ile bilinir. Her zaman aktif ve canlı kedilerdir.

Tuxedo (Smokin) Kedi Vücut Yapısı

     Tuxedo (Smokin) kedi fiziksel özellikleri melez türlerde değişir. Ancak genellikle beyaz üzerine siyah renkte olur. Vücut yapısı ile Tuxedo (Smokin)  kedi cinsi:

 • Tüy rengi siyah ve beyazdır,
 • Gövdesi orta büyüklüktedir,
 • İpek gibi kısa tüyleri bulunur,
 • Göz rengi mavi, yeşil ve sarı olabilir,
 • Atletik ve kaslı yapıdadır,
 • Zarif görünümlüdür,
 • Kafası vücudu ile orantılıdır,
 • Orta sivri kulaklara sahiptir,
 • Kuyruğu uzun, bacakları uzun incedir,
 • Kemikleri gelişmiştir.

Tuxedo (Smokin) cinsi yavru kediler son derece hareketli sportif ve atik olmasına rağmen kilo almaya meyilli olarak bilinir. Tuxedo (Smokin) kedi 3 tipte vücut yapısına sahiptir; Klasik Türk Van kedisi deseni Seychellois Neuvieme olarak adlandırılır.   Bu türde Tuxedo (Smokin) kedi deseni beyaz üzerine siyah bölgelerden oluşur. Seychellois Huitieme ve Seychellois Septieme türlerinde özellikle gövdede, bacaklarda parça siyah desen daha fazladır.

Smokin kedi tekir desenleri çoğunlukla tüy rengi altında saklanır. Ancak bütün dünyada son derece yaygındır. Dominant veya çekinik beyaz renk olduğu için her tekir kedi siyah-beyaz smokin kedi doğurma yetisine sahiptir. Tekir deseni olmayanlarda aguti proteini nedeniyle koyu renkleri üretemez. Bu sebeple çevrede gördüğümüz çoğu sarı beyaz kedi aslında Smokin kedi varyasyonudur. Nitekim siyah-sarı kediler ve siyah renk üzerine kırçıllı kedilerin hepsinde aguti geni aktif değildir. Mutasyonun silinmesi ile beyaz smokin kedi tamamen siyah olur.

Tuxedo (Smokin) Kedi Karakteri

     Tuxedo (Smokin) kedi %20 daha fazla zekaya sahip olması ile araştırma konusu olmuştur. Bilinen en akıllı kedidir. Oyun oynamaya bayılır. Üstün zekasından dolayı dünyanın her yerinde ilgi görür. Tuxedo (Smokin) kedi karakteri birçok film ile zaten hafızalara kazınmıştır. Tuxedo (Smokin) kedi yavru ve yetişkin karakteri bu şekildedir:

 • Enerjik, oyuncu, zeki, meraklı, sosyal cinslerdendir,
 • Konuşmalara kendi dilince cevap vermektedir.
 • İnsan ilişkiler iyidir.
 • İlgi kaynağı, odak noktası olmaya bayılır.
 • En çok kim ilgilenirse onu benimser ve onu sahibi olarak aklına kazır.
 • Sahibinin sürekli olarak peşinden gider ve miyavlayarak iletişim kurar.
 • Sahibinin ilgisini her zaman üzerinde ister.
 • Kendisini sevdirmek için her türlü oyunu yapar ve çoğunlukla komik görünür.
 • Evcil hayvanlar ile iyi anlaşan bir türdür.

Smokin kedi sebebi anlaşılmamakla birlikte köpekleri tedirgin eder. Tuxedo (Smokin) kedi herkesle iyi geçinse de köpekler bilinmeyen bir sebeple saldırır. Dikkat çekmeyi seven Tuxedo (Smokin) kedi çeşitli komik hareketlerle onu izleyenleri neşelendirir ve güldürür. Evde besleniyorsa herkesle miyavlayarak konuşacak ve hep ilgi üzerinde olması için şekilden şekle girecektir.

Tuxedo (Smokin) cinsi yavru kedi çok zeki olduğu için çok iyi eğitilebilir. Hatta bir köpekten ve tüm diğer kedilerden daha hızlı öğrenir. Tuxedo (Smokin) cinsi yavru kedi bir oyun öğretildiğinde hemen uygulamaya geçecektir. Ayrıca uzun eğitim verilmesine gerek kalmaz. Tuxedo (Smokin) cinsi yavru kediler oyuncaklara bayılır.

Tuxedo (Smokin) kedi sahiplenme çok zevklidir. Hem bireysel hem de sadık bir kedidir. Ancak kendisi herkesi sevmesine rağmen köpeklerin saldırması nedeniyle evde birlikte yaşayacağı köpek varsa yavru iken sahiplenilip eğitilmesi önemlidir. Tuxedo (Smokin) kedi sahiplenme kolaydır. Ancak evde tek başına kalmayı tüm kediler dayanılmaz bulunur. Ev halkı ne kadar kalabalıksa Tuxedo (Smokin) kedi o kadar mutlu olacaktır.

Tuxedo (Smokin) Kedi Bakımı

     Tuxedo (Smokin) kedi çok bakıma ihtiyaç duymaz. Kısa ve seyrek tüye rağmen tüyleri çok dökülür. Tuxedo (Smokin) bakımı için haftada bir taranması yeterlidir. Tüm diğer cins kedi bakımı için gerekli olanlar Smokin cinsi kedi için de geçerlidir.

Tuxedo (Smokin) kedi bakımı için ayda bir kez tırnak, kulak ve iç/dış parazit ilaçlaması yapılır. Her hafta tüyleri taranır ve her gün beslenme, su ve eğitim ihtiyaçları karşılanır. Tuxedo (Smokin) kedi için en önemli unsur temizliktir. Temiz olmayan evlerde dokunduğu her nesneden mikrop alabilir. Bu yüzden ev temizliğinin düzenli yapılması, kimyasal ürün kullanılmaması, kokulu deterjanlar kullanılmaması, ve oyuncaklarının da temiz olması önemlidir.

Tuxedo (Smokin) kedi cinsi burnu hassastır. Mama kabının veya su kabının deterjan kokusu içmemesine sebep olacaktır. Eğitime çok açık olan Tuxedo (Smokin) kedileri  özel ilgiyi hak eder. Sahibi ile oyun oynadığı gibi kendi başına da oyun oynamayı seven bu kedilere özel günlük 15 dakika ayırmak kendilerini özel hissettirecektir. Oyuncaklar alınması zekasını kullanması için geliştiricidir. Eğer oyuncağı yoksa kendi kuyruğunu kovalamakla yine kendisine bir eğlence bulacaktır.

Tuxedo (Smokin) Kedi Hastalıkları

      Tuxedo (Smokin) kedi cinsi için bilinen hiçbir hastalık yoktur. Ancak melez tür olarak Smokin kedi sahiplenilirse mutlaka kalıtsal hastalıkları için gen testinden geçmeleri gerekir. Çok zeki ve hareketli olmalarına karşın Tuxedo (Smokin) yavru kediler tüm evcil hayvanlar gibi hareketsiz kaldıkları için kilo almaya meyillidir.

Kilo alımı kedilerde kesinlikle istenmeyen bir durumdur. Obezite kardiyoloji ve Diyabet hastalıklarının başlıca sebebidir. Tuxedo (Smokin) kedi kaç kilo olmalıdır öğrenmek için cinsine göre en detaylı bilgi veterinerden alınır. Özellikle melez cinslerde Tuxedo (Smokin) kedi 2,5 ile 7 kilo arasında görülmektedir.

Kedi hastalıklarında en yaygın olan idrar yolları enfeksiyonu kısırlaştırma, az su tüketimi ve kirli mama kapları gibi bakım eksikliklerinde görülür. Tuxedo (Smokin) kedi için de aynı riskler geçerlidir. Bakımı yapılmamış derilerde ise cilt ve deri enfeksiyonları da yaygın hastalıklardandır. Tuxedo (Smokin) kedi cinsini bulaşıcı hastalıklardan korumak için yavru iken aşı yaptırmak gerekir. Aksi halde virüs kaynaklı bazı hastalıklar kediler için ölümcüldür.

Tuxedo (Smokin) Kediye Özel Mama   

      Tuxedo (Smokin) kedi için mama seçerken onu en iyi bilen veterinerinden öneri almak en iyi yoldur. Eğer mevcut hastalığı yoksa Tuxedo (Smokin) kediye özel mama kesinlikle kaliteli ve diyet olmalıdır. Tuxedo (Smokin) kedi kısır ise onun için özel mama seçenekleri arasında idrar yolları hastalıklarına uygun mamalar iyi alternatiflerdir.

Tuxedo (Smokin) kedi cinsi atletik ve enerjik yapısı gereği bol su içmesi ve yoğun proteinli beslenmesi uygundur. Tuxedo (Smokin) kediye uygun mama seçeneklerinde protein içeriğinin en az %30 olmasına dikkat etmek gerekir. Kilo almaması için yağ ve karbonhidrat oranı düşük mamalar da uygundur.

İyi bakılmış hastalıklardan korunmuş Tuxedo (Smokin) kedi kaç yıl yaşar için cevap 20 yıl kadar uzundur.  Bura önemli olan Tuxedo (Smokin) kedinin hangi mama ve bakımla kaç yılı yaşayacağı tamamen sahibinin yaklaşımına bağlıdır. Kaliteli mama ile beslenen kedi uzun yıllar yaşar. İyi bakılmış kedi daha az hastalanır ve daha uzun yaşar. Yabancı kedilerden korunmuş, tedavisi olmayan bulaşıcı hastalıkları kapmamış Tuxedo (Smokin) kedi uzun yıllar yaşayacaktır.

Tuxedo (Smokin) kediye özel mama her 6 ayda bir değiştirilerek kullanılmalıdır. Tuxedo (Smokin) kedi için mama Purina Pro Plan Light Zengin hindi içeriği ile kilo korunması katkılı örnek bir mamadır. 

Etiketler: kedi,kedibakımı
Ağustos 16, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı