Tiffany/Chantilly Kedi Cinsinin Özellikleri

Tiffany/Chantilly Kedi Cinsinin Özellikleri-Mamayolda

 

     Tiffany/Chantilly kedisi, sahibini çok seven ama onu sıkmayan davranışları ile mükemmel ev kedisidir. Bireysel zaman geçirmesine rağmen ev halkı ile tek tek ilgilenen ve selamlayan bu kedilerin büyük bir kalbi var. Tiffany/Chantilly kedi cinsi karakter özellikleri, sansasyonel tarihi ve fiziksel özellikleri ile kendi gibi maceracı bir ırktır. Onun lüks ve elegant bir kedi olarak lanse edilmesi Tiffany/Chantilly alçak gönüllü özellikleri ile kesinlikle ters düşüyor. Tiffany/Chantilly hastalıkları ve bakımı zor gibi görünse de günün sonunda buna değeceği kesin.

Tiffany/Chantilly Tarihi

     Tiffany/Chantilly kedi rastlantısal olarak Amerika’da bulunmuştur. Tiffany/Chantilly tarihi 1967 yılında New York’ta yaşayan Jennie Robinson adlı bir bayanın altın sarısı gözlü, uzun tüylü çikolata kahvesi iki kedi satın almasıyla başlar. İki kedinin yaşları ve ırkları birbirinden farklıydı ama İran kedisi soyundan olduğu tahmin edilmekte. Tiffany/Chantilly tarihi 1969 yılında 6 yavrunun doğumuyla devam eder.

1970 yılında üreme programına son veren Jeannie,  Tiffany/Chantilly tarihini dönüştürecek bir hamle ile kedileri Burmese yetiştiricisi olan Sigyn Lund’a satar. Tiffany tarihi ismi ile ACA cins kaydı başvuruları cinsin çok nadir olması sebebiyle düşürülür. Bu olaydan sonra kediler Burmese kedi cinsi olarak lanse edilir.

1973 yılında Amerika ve Kanada işbirliği ile tekrar yetiştirilmeye başlanır. TICA kedi jürisi Burmese olarak başvurulan kedinin kesinlikle Burmese kullanılmadan üretildiğini ve Ankara kedisi üretmek için bir teşebbüs olduğunu iddia eder. Chantilly tarihi orijinal atalarının bulunamadığı Avrupalı Ankara kedisi, Havana Brown, Abyssinian ve Nebelung kedilerinin bir birleşimi olduğu söylenir.

1992 yılında kedi cinslerinden olan İngiliz Tiffanie kedisi ile karıştırıldığı için yeni isminin değiştirilmesini talep edilir. Türün 2000 yıllarından sonra Nebelung kedi yetiştiricileri ve Norwegian Forest kedi yetiştiricilerinde üreme programına devam edildiği ancak kedilerin neslinin tükendiği bildirilir.

Tiffany/Chantilly çikolata kahvesi, acı kahve tonlarında olur ancak farklı renklerinin de olduğu söylenir.

Tiffany/Chantilly Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: sadık, bireysel, insancıl ve sevgi dolu
Tüy Yapısı: uzun veya yarı uzun
Kulak Yapısı: orta yapıda tüylü
Gövde: orta ırk, tek kat deri
Kuyruk: uzun ve tüylü
Kilo: 3 – 5,5 KG

Çocuklarla arası – 6/ 10

Zeka – 8 / 10

Hareketlilik – 7 / 10

Bakım ihtiyacı 6 / 10

Oyunculuk 7 / 10

Eğitilebilirlik 6 / 10

Sosyallik 8 /10

Tiffany/Chantilly cinsi özellikleri bakımından ılımlı sahibine düşkün ama kesinlikle sahibini bunaltmayan bir kedidir. Kucakta oturan ama kalmak için ısrar etmeyen hem bireysel hem de sadık bu kediler sevgi dolu kalbiyle herkesle iyi anlaşır. Tiffany/Chantilly uzun tüylü bir kedidir ancak yarı uzun tüylü olanları da bulunur. Genel olarak Tiffany/Chantilly cinsi özellikleri:

 • 3,5 kilo ile 5 kilo aralığındadır,
 • 12-15 yıl yaşar,
 • Bakımı orta dereceli zordur,
 • Sahiplenme evde tek başına bırakacak olanlar için uygun değildir.
 • Nazik, kibar ve hareketli kedi karakterindedir,
 • Çocuklar, diğer evcil hayvanlar ve yabancılarla iyi anlaşan karakterdedir.

Tiffany/Chantilly kedisi yapışkan kedilerden değildir. Ama yalnız bırakılmaya dayanacak yapıda da değildir. Onun için bir canlı sesi duymak sevgisini paylaşabileceği ev halkından birinin etrafında olması gerekir. Bu nedenle Tiffany/Chantilly sahiplenme çalışan bekarlar için uygun olmaz.

Tiffany/Chantilly Vücut Yapısı

     Tiffany/Chantilly cinsi görünümü bakımından güzel ve estetik kedilerdir. Tiffany/Chantilly vücut yapısı olarak orta ırk olarak tabir edilir fakat bazen biraz büyük veya biraz daha küçük olanları görülür. Tüyleri çikolata kahvesi rengindedir. Ancak Tiffany/Chantilly siyah, mor, mavi, lila, tekir tonlarında olabilir. Tiffany/Chantilly fiziksel yapısı kaslı ve güçlüdür ancak göbekli olmaya yatkındır.

 • Tiffany/Chantilly orta büyüklükte, altın sarısı gözlü olur.
 • Tiffany/Chantilly tüyleri uzun veya yarı uzun olabilir.
 • Tiffany/Chantilly kuyruğu uzun ve tüylüdür, göz şekli büyük bademe benzer.
 • Tiffany/Chantilly tüyleri yumuşak, ipeksi ve elegant kalitededir.
 • Kafası dışbükey belirgin hatlara sahiptir.

Tiffany/Chantilly yavru kediler gelişimlerini 2 yıl içerisinde tamamlar. Kabarık tüyleri nedeniyle kilolu görünürler. Tiffany/Chantilly yavruların tüyleri tek kat olduğu için kolayca düğüm olabilir. Bu nedenle her gün taranması gerekir. Tiffany/Chantilly yavru kediler fiziksel yapılarının gelişmesi için günlük egzersize ihtiyaç duyarlar. Yavru kedilerin vücudunda renkler biraz açık biraz koyu bölgesel değişiklerle gözlenir. Özellikle karın bölgesinde daha açık renkler görmek mümkün.

Chantilly kedi sahiplenme Amerika’da lüks ve elegant kedi bakmaktır. Çikolata kahvesi rengi ile elit olduğu düşünülür. Tiffany/Chantilly yavruları fiziksel özellikleri ve karakteri bakımında aşırılıkları bulunmayan bir kedidir. Tiffany/Chantilly sahiplenme onun için günde en az bir saat vakit ayırma ve tek başına bırakmama gerektirir.

Tiffany/Chantilly Karakteri

     Tiffany/Chantilly davranışı son derece ılımlı kedilerdir. Tabii ki bunda eğitimin de büyük katkısı vardır. Tiffany/Chantilly karakteri ona zarar veren küçük bir çocuk karşısında arkasını dönerek kaçmasına sebep olacak kadar tatlıdır. Tiffany/Chantilly kedi,

 • Enerjik,
 • Zeki,
 • Uyumlu,
 • Adanmış,
 • Sevgi dolu,
 • Meraklı,
 • İletişimi seven,
 • Barışçıl karakterdedir.

Tiffany/Chantilly kedi, sahibine son derece düşkün ama bağımsız bir kedidir. Evdeki herkese selam vermekten ve sevgisini paylaşmaktan çekinmez. Tiffany/Chantilly kendine has bir düzeni bulunur ki onu bazen sakin ve rahat bazen de enerjik ve hareketli bulmak mümkündür. Chantilly Tiffany kedi sahibi le vakit geçirmekten son derece mutlu olan bir kedidir. Herkesle vakit geçirse de sahibinin özel ilgisini görmek ister. Tiffany/Chantilly yalnız bırakılmaması gereken bir kedidir.

Tiffany/Chantilly kedi cinsi eğitilebilir bir kedidir. Dışarıda tasma ile gezdirilmesi mümkündür. At- getir oyunlarına bayılır ve oyuncaklarla oynamaya da bayılır. Tek başına oyun oynasa da en çok sahibi ile oyun oynadığında mutlu olur. Tiffany/Chantilly kedi cinsi eğitiminde sınırlar net bir şekilde çizilmeli ve sosyalleşme öğretilmelidir. Aksi halde herkesle iyi anlaşan bu kediler sahibinin onayı olmadığını düşünebilir. Karakteri gereği daha fazla eğitime ihtiyaç duymayacaktır.

Tiffany/Chantilly kedi cinsi iletişimi ve sahibinden onay almayı sever. Bazen yanına giderek sadece dokunur veya konuşarak iletişim kurar. Tiffany/Chantilly kedi evdeki herkesle ayrı ayrı ilgilenmeyi ve vakit geçirmeyi sever ama sahibinin yeri başka tabii. Seyahat etmek için de uygundur.

Tiffany/Chantilly Bakımı

      Tiffany/Chantilly kedilerin tüylerinin karışmaması ve tek kat derilerinin nefes alması için her gün taramak gerekir. Tiffany/Chantilly bakımı sadece tüylerinin taranmasını kapsamaz. Kilo almaya meyilli olan bu güzel kedilerin güzel bir beslenme planına ihtiyacı olacaktır. Tırnak bakımı ve kulak bakımı da Tiffany/Chantilly cinsi kedi bakımı için son derece önemlidir.

Kedilerin egzersizi için günde 15 dakika yeterli olacaktır. Mümkünse dış mekanda havalar bozuksa evde egzersiz yapması Tiffany/Chantilly cinsi yavru kedi fiziksel gelişimi için de fayda sağlar. Hareket kabiliyetinin kısıtlanmaması aynı zamanda bakteri birikimini engellemek için tırnaklarının ayda bir veya iki kez kesilmesi yeterli olacaktır.

Evde başka kediler varsa Tiffany/Chantilly kedi diplomatik ilişkiler kurmayı tercih edecektir. Bunun için Tiffany/Chantilly cinsi yavru kedilere yabancılara, çocuklara ve diğer evcil hayvanlarla ilgili sosyalleşme çalışması yapılması gerekir. Tasma eğitimi ve çeşitli numaralar da yavru iken daha kolay öğretilir. Chantilly Tiffany yavru kedi için günlük taze su, mama ve kedi tuvaleti temizliği ile bakteri kaynaklı hastalıklardan korumak mümkündür. Ayrıca Tiffany yavru kedilerin aşılarının tamamlanması bulaşıcı hastalıklara karşı onu koruyacaktır.

Chantilly Tiffany kedilerin uzun tüyleri adeta bir süpürge gibi oturduğu, oynadığı ve yattığı her alandaki tozları, akarları, bakterileri, temizlik malzemesi kalıntılarını üzerine toplayacaktır. Tiffany kedi kendini tımarladığında ne yazık ki hepsini bünyesine alacaktır. Bu nedenle evin, oyuncakların, halıların ve koltukların düzenli ve kimyasal olmayan maddelerle temizlenmesi önemlidir. Tiffany/Chantilly bakımı pek çok hastalığı engellemek için sahiplerinin ellerinde iyi bir kozdur.

Tiffany/Chantilly Hastalıkları

     Tiffany/Chantilly genetik hastalıkları olmadığı söylenmektedir. Ancak her kedinin anne ve babası bilinmediği için gen testi yapılarak olası hastalıklar öğrenilebilir. Tiffany/Chantilly hastalıkları içerisinde hassas sindirim sistemi ve obezite yaygındır.

Tiffany/Chantilly kaç yıl yaşar için 14-16 yıl kadar uzun yaşadıkları bilinir.  Tiffany/Chantilly hastalıklardan korunması için yavru iken tüm aşılarının yapılması, yabancı kedilerden uzak tutulması önemlidir. Ayrıca ne kadar iyi bir bakım alırsa o kadar az enfeksiyon hastalıkları ile karşı karşıya kalacaktır.

Tiffany/Chantilly kedi hassas mideleri için uygun mama tüketimi ve veterinerden tavsiye almak fayda sağlar. Sindirim hastalıklarında kediler genellikle kusma ve ses kısıklığı belirtileri görülür. Tiffany/Chantilly cinsi kedi için yemek yemek istememesi birçok hastalığın belirtisi olabilir. Beslenme planında lif, tüy yumağı engelleme ve kilo kontrolüne yönelik çalışmalar yapılması önerilir.

Tiffany/Chantilly’ e Özel Mama

      Tiffany/Chantilly kedisi için beslenme önemlidir. Tiffany/Chantilly için mama seçiminde hassas olduğu sindirim sistemi ve obeziteye karşı veteriner önerilerini dinlemek gerekir. Maması taze et, sıvı beslenme, kuru mama ve kedi malt/macunları eklenebilir. Tiffany/Chantilly’ e özel mama alırken kilo aldırmayan özellikler aranır. Tiffany/Chantilly kedi cinsi için mama içeriğinde karbonhidrattan uzak durmak gerekir. Sindirim sisteminin düzenlenmesi için ise Tiffany/Chantilly için mama bitkisel lif ve antioksidandan zengin olmalıdır.

Tiffany/Chantilly kedi kaç kilo olur için 3 ile 5,5 kilo aralığı bilgisi bulunur. Ancak bazı Tiffany/Chantilly daha iri veya küçük olabileceği unutulmamalı. Bazı Tiffany/Chantilly kediler 7 kiloya kadar çıkabilir. Kedilerde obezite kalp ve şeker hastalıklarına neden olduğu için Tiffany/Chantilly kedi cinsinin sürekli diyette tutulması gerekir.

Tiffany/Chantilly için mama Purina Pro Plan Delicate Adult Kuzu Etli bir seçenek olabilir. Sindirim sistemine ve alerjilere karşı destekleyici bu mama 6 ay kullanıldıktan sonra farklı bir mamaya geçilir. Uzmanlar kedilerin bir mamaya alıştıktan sonra midesinin genişlediği ve hep aynı tarz vitaminleri aldığını belirtir. Bu nedenle Tiffany/Chantilly kedisi için de 6 ay sonra farklı bir mamaya geçilir. Eğer veteriner yüksek ilaçlı mama kullanılıyorsa en fazla 2 ay devam edebilir.

Etiketler: kedi,kedibakımı
Ağustos 16, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı