Tiffanie Kedi Cinsinin Özellikleri

Tiffanie Kedi Cinsinin Özellikleri-Mamayolda

 

     Tiffanie kedi cinsi ideal ev kedilerindendir. Sahibine bağlılığı, oyunculuğu ve nazik yapısı ile evcil kediler arasında öne çıkıyor. Tiffanie kedisi herkesle iyi anlaşsa da en çok sahibini sever. Tiffanie kedisi sahiplenmek için bakımı ve oyuncakları için hazırlıklara başlamak iyi fikir. Çünkü bu oyuncu kedilerin arkadaşı yoksa kendine ev gereçlerinde oyuncak yapması şaşırtıcı değil. Tiffanie, karakteri, vücut yapısı ile tam not alırken genetik hastalıklara yatkınlığı ile göz korkutuyor.

Tiffanie Tarihi

     Tiffanie tarihi çok yeni olan insanlar tarafından üretilmiş cins kedidir. Tiffanie tarihi 1980 yılında İngiltere’de başlamıştır.  Tiffanie kedisi Asian Shorthair cinsine alternatif olarak üretilen yarı uzun tüylü cins kedidir. Melez tür Burmese kedisi ile uzun tüylü bir kedinin çaprazlanması sonucu oluştu. Görünüş olarak Burmilla kedisine benzerliği ile bilinir. Tiffanie tarihi boyunca bugüne kadar sadece tek bir kedi kuruluşu tarafından kaydı yapıldı. Sadece GCCF tarafından standartları belirlenen Tiffanie kedisinin cins kaydını henüz Amerikan kuruluşları yapmadı. Bazı kaynaklara göre ilk Tiffanie jenerasyonu Burmese ile Chinchilla kedisi çiftleşmesinden elde edildi.

Tiffanie gri mavi, siyah, kahve, çikolata ve lila 5 renkte bulunur. Gözleri sarı ve yeşil renklerde olur.

Tiffanie Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri:  sadık, hareketli, konuşkan, eğlenceli
Tüy Yapısı: orta ile uzun arası  
Kulak Yapısı:  normal tepesi hafif yuvarlak
Gövde: orta ırk ince kaslı bacaklı
Kuyruk: normal uzunlukta bazen ucu toptur
Kilo: 3,5  – 7.2 KG

Çocuklarla arası –6/ 10

Zeka –8/ 10

Hareketlilik – 8/ 10

Bakım ihtiyacı 7 / 10

Oyunculuk 8 / 10

Eğitilebilirlik 5 / 10

Sosyallik 6/10

Tiffanie kedi cinsi özellikleri bakımından orta ırkta sevimli bir kedidir. Ancak göründüğünden daha ağır bir kedidir. Vücut yapısı özellikleri son derece düzgün ve orta uzun arası tüylere sahiptir. Tiffanie kedi karakteri ile sahibine bağlı kedilerdendir. Tiffanie melez ırk olmasından dolayı atalarının özelliklerini taşır.   Tiffanie kedi cinsi:

 • Ortalama 13 yıl yaşar,
 • Ortalama 5,5 kilo olurlar
 • Tüyleri uzun ile orta arasındadır
 • Genetik hastalık yatkınlığı bulunur
 • Vücut yapısı güçlüdür
 • Bakımı zordur
 • Nazik, sadakatli ve oyuncu karakterdedir.

Tiffanie yavru kediler kalın bir deriye sahip değildir. Tek kat derisi olsa da sık sık tımar gerekir. Tiffanie kedisi özellikleri bakımından kalabalık ailelere uyum sağlar. Sahibine de son derece düşkündür.  Oyun oynamaya bayılırlar ama yalnız kalmayı sevmezler.

Tiffanie Vücut Yapısı

     Tiffanie fiziksel olarak atletik ve estetiktir. Uzun gövdesini ince bacakları taşır. Tiffanie vücut yapısı tüyleri nedeniyle fazla algılanmasa kaslıdır. İnce bacakları da kaslıdır. Tiffanie kedi hareketlidir. Bu nedenle vücut yapısını korur. Tiffanie kedisi vücut özellikleri:

 • Uzun tüylere sahiptir.
 • Kafa yapısı dışbükey kama şeklindedir.
 • Kulakları orta ile büyük arasındadır.
 • Gözlerinin birbirine uzaklığı geniştir
 • Gözleri ne tam yuvarlak ne de badem şeklindedir.
 • Göz rengi sarı ile yeşil arasındadır.
 • Güçlü iskelet yapısı kaslıdır.

Tiffanie kedi tırmanmayı, zıplamayı, saklanmayı ve koşmayı seven kedilerdendir. Ev içinde uygun oyun alanı yoksa kendisi için bir tane yaratacaktır. Tiffanie kedi cinsi kuyruğu tüylü ve normal uzunluktadır. Tiffanie kedilerinin bazılarında kulak püskülleri bulunur. Burnu uzun değil küt ve normal boyuttadır. Tiffanie kedi vücut yapısı normal ve ortak ebatlardadır. Vücudunda en karakteristik özelliği kafa şeklidir. Ne yuvarlak ne de Siyam kedisi gibi belirgindir. 

Tiffanie Karakteri

     Tiffanie kedi cinsi ev yaşantısı ve çevresiyle uyumludur.  Karakteri bakımından tek anlaşamadığı varlık diğer kedilerdir. Biraz kıskanç olan Tiffanie karakteri ile genel olarak herkesle iyi anlaşır. Sahibinin ilgisine muhtaç olan Tiffanie cinsi yavru kedi büyüdüğünde de bu huyundan vazgeçmez.  Diğer Tiffanie karakter özellikleri şu şekildedir:

 • Nazik, aktif, meraklı bir kedidir.
 • Sahiplerine bağlıdır
 • Diğer kedilerle iyi anlaşamaz
 • İlgiye ihtiyacı çoktur
 • Miyavlamaya bayılırlar.
 • Her gün taranmak ister.
 • Nispeten sosyaldir
 • Oyuncu ve meraklıdır
 • İyi bir ev kedisidir.

Tiffanie kedi cinsi nazikçe sevilmek ister. Sahibinin ilgisini kaybetmekten hiç hoşlanmaz. Tiffanie yavru kediler bu ilgiye daha muhtaç olur. Sert sevilmekten hiç hoşlanmazlar. Sosyalleşme eğitimi olmadan yabancılara karşı temkinli davranırlar. Ancak yavru ile Tiffanie kedilerinin eğitilmesi sosyal olmalarında büyük önem taşır. Tiffanie yavru kedilerin meraklarını gidermek için dolapları karıştırması şaşırtıcı değildir.

Tiffanie sahiplenme düşüncesindekiler yumuşak huylu dışadönük ve nazik bir kedi edineceğin bilmesinde yarar var. Sahibine son derece bağlı olan bu kedileri sahiplenmek herkes için uygun olmayabilir. Yalnız kalmaktan daha çok sahibinin olmamasına dayanamayan bu güzel kediler için çalışan bekar aileler ve küçük apartman daireleri için uygun değildir.

Tiffanie Bakımı

     Kedilerde bakım onların sağlığı için son derece önemlidir. Tiffanie bakımı da öyle. Yarı uzun tüyleri mevsimine göre her gün taramayı gerektirir. Tüy bakımı dışında Tiffanie kedisi için asıl önemli olan bulunduğu ortamın temizliğidir. Tüyleri oyun alanındaki tüm bakterileri ve temizlik malzemesi kalıntılarını adeta süpürge toplayacaktır. Tiffanie kedisinin sağlığı için bakımın önemi büyüktür.

Tiffanie kedi son derece hareketli ve oyuncu olduklarından özellikle kutu oyunlarını severler. Halıda ne kadar üremiş bakteri varsa Tiffanie için o kadar zararlıdır. Kendini tımarladığı zaman hepsi vücuduna girecektir. Oyuncakları ve ev temizliğinde dikkatli olmak Tiffanie bakımında önemli bir yere sahiptir.

Tırnaklarının uzun olması bakteri üremesi için uygun bir ortamdır. Ayda bir veya iki kez tırnak ve kulak temizliği yeterlidir. Yine aylık içi ve dış parazit ilaçları ile uzun tüyleri arasında parazitlerin oluşmasına izin verilmez. Tiffanie cinsi özellikleri bakımından sahibine sadık olması bakımında kolaylık oluşturur. Ancak bu bakımları yapmak için veterinerden kısa bir eğitim almak veya tamamen veterinere bırakmak bir iyi bir tercih olabilir.

Kedilerde idrar yolları enfeksiyonu özellikle uzun tüylü kedilerde daha sık görülür. Kedi kumlarının tüylere yapışması en son istenilen bir durumdur. Hem temizlemesi zor hem de çok çabuk mikrop üreyen bir ortamdır. Bu nedenle günde iki kez kirli kumun karıştırılmadan alınması gerekir.

Kedilerin burunları çok hassastır ve su kabından gelecek deterjan kokusunu hemen ayırt ederler. Her gün taze su servisinin evin birkaç bölgesinde mama ve kedi tuvaletlerine uzak noktalarda paylaşılması Tiffanie cinsi kedileri için de çok önemlidir. Tiffanie cinsi özellikleri bakımından orta ırk sayılsa da iri bir kedidir. Tüyleri nedeniyle kilo aldığını anlamak güç olacaktır. Her ay bir defa kilosu öğrenerek not almak Tiffanie kedisinin obez olmadan önce fark edilmesine katkı sağlayacaktır.

Tiffanie kedi kaç kilo aralığında oluyor için 3.5 ile 7.2 kilo aralığı bilgisi bulunmaktadır. Ancak bu rakamlar kesinlikle ideal kilo değildir. Bazı kediler cinsiyetine, kısırlık ve yaşa bağlı olarak daha kilolu olur. Dişi Tiffanie kedisi için 3,5- 5 kilo ağırlığı erkekler için ise 4,5-6,5 kilo aralığı idealdir.

Tiffanie Hastalıkları

     Melez türlerde hastalıklara genetik yatkınlık sıkça rastlanır. Kalıtsal Tiffanie hastalıkları arasında göz, kalp ve ağız sağlığı etkileniyor. Bu hastalıkların kesin kanıtı kedilere yapılacak gen testi ile ortaya çıkacaktır.

Tiffanie hastalıkları bakımından zengin olduğu için düzenli veteriner kontrolünden geçmesi erken müdahale için önemlidir. Genetik hastalıklar dışında enfeksiyon ve viral hastalıklarda tüm kedi cinsleri arasında çok yaygındır. Tiffanie cinsi yavru kedilerin viral hastalıklara karşı tüm aşılarının tamamlanması gerekir. Ancak bu tam anlamıyla yeterli olmaz. Isırılma ve aynı kaptan su içme gibi durumlarda bulaşan bu hastalıklara önlem olarak Tiffanie kedinin yabancı kedilerden uzak tutulması önemlidir.

Enfeksiyon hastalıkları için kedinin ve yaşam alanının temizliğinin saplanması çoğunlukla yeterlidir. Kediler ağrıları olduklarında veya hastalandıklarında herhangi bir belirti vermezler. Kendilerini tedavi etmek için soğuk zeminleri tercih ederler veya sürekli uyurlar. Yemeği ve su içmeyi keserler veya daha fazla su içerler. Tiffanie kedi hastalıklarını anlayabilmek için iyi bir gözlemci olmak ve hareketlerindeki değişiklikleri takip etmek gerekir.

Tiffanie’ e Özel Mama

     Tiffanie için mama seçerken öncelikle veteriner tavsiyesi almak yerinde olur. Tiffanie’ e özel mama ile güçlü bağışıklık sistemi, kilo kontrolü, üriner sistemi sağlığı ve cilt ve deri hastalıklarına karşı önlem almak veya korumak mümkün.

Kedilerde beslenme kuru mama yaş mama dışında hazırlanabilecek özel haşlanmış kemik suları ve etlerle zenginleştirilebilir. Ancak Tiffanie kedi ve diğer türlere kesinlikle insanlar için hazırlanmış ev yemeklerinin verilmemesi gerekir. Ev yemekleri içerdiği tuz, şeker, sarımsak, baharat ve soğan kedi sağlığına son derece zararlıdır. Bu nedenle sadece Tiffanie’ e özel ödül maması hazırlamak için beyaz veya kırmızı et ürünlerini kullanmak iyi olacaktır.

Tiffanie için mama ND Lamb and Blueberry Adult yüksek protein içeriği ile uygun mamalardan bir tanesidir. Kedilerde her 6 ayda bir farklı marka ve içerik denenmesi veterinerlerce tavsiye edilir.

İyi bir bakım ve beslenme ile kedilerin daha uzun yaşaması mümkündür. Tiffanie kaç yıl yaşar için yapılan anketlerde 12-15 yıl sonucu belirlenmiştir. Tiffanie genetik hastalıklarına karşı uygun mama tercihi yapılması destekleyici olacaktır.

 • Onları daha sevimli kılan uzun ve tüylü kuyruğa sahiptir.
 • Sahibine ve tanıdıklarına karşı sadık yapıdadır.
 • Dışa dönük arkadaş canlısı bir kedidir.
 • Karamel, kahverengi, siyah, krem, tarçın ve benekli tüy renkleri en fazla görülen renkleridir.
 • Yaşam süreleri 11 ile 15 yıl arasında değişir.
 • Ortalama bir egzersiz ihtiyaçları vardır.
 • Bir doğumda genellikle 6 yavru dünyaya getirirler.
 • 58 ile 65 gün arasında değişen gebelik süreleri bulunur.
 • Gelişkin patileri olan Tiffanie kedisinin vücut yapısı incedir.
 • Uysal oldukça yumuşak huylu olmalarının yanı sıra, sıcakkanlı bir hayvan olarak bilinir.
 • Oyunculuk kabiliyetleri yüksektir.
 • Eğitilebilirlik oranları ortalama seviyededir.
 • Çocuklarla arası mükemmel seviyede denilebilir.
 • 4 ile 7 kilo arasında ağırlığa sahip olurlar.
 • Çok fazla ilgi isterler. Bu istek sahiplerini bunaltacak seviyede görülebilir.

Etiketler: kedi,kedibakımı
Ağustos 16, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı