Soke Kedi Cinsinin Özellikleri

Soke Kedi Cinsinin Özellikleri-Mamayolda

 

     Soke diğer isimleri ile Sokoke, African Shorthair olarak bilinir. Soke kedi Afrika, Kenyalıdır. Soke özellikleri bakımından su sevgisi, sosyalliği ve sadakati ile kayıtlı doğal bir türdür. Soke bakımı ve hastalıkları ile son derece sağlıklıdır. Soke cinsi yavru kediler kendine has tekir desenlerine sahiptir. Soke kedi cinsi atletik vücut yapısı ile spor faaliyetlerini çok sever. Agresif olmayan çocuklarla, evcil hayvanlarla çok iyi anlaşan Soke kedisi en çok sahibine bağlıdır.

Soke Tarihi

     Soke orman kedisi, eski adıyla African Shorthair doğal cins kedidir. Yani insan müdahalesi bulunmayan safkan bir cinstir. Soke tarihi 1970 yılında Kenya’ya giden turistlerin fark etmesiyle başlar. Gezi dönüşünde Danimarka’ya getirilen Soke kedisi böylece Avrupa’ya giriş yapmış olur. Ancak Avrupa’ya girişi Soke tarihinde tam bilinirliği sağlamaz. 

Soke tarihi sessizlikle devam ederken 1993 yılında İngiliz genetikçi Pat Turner adında kedi genetikçisi Soke kedileri hakkında bir yazı yazar. Bu yazısında iri Soke kedilerinin tekir desenli Soke kedisinin vahşi görünümünün düzeltilmesi gerektiğini belirtir.1978 yılında Jeni Slater adında bir kedi yetiştiricisi Soke kedilerini üreme programına alır.1984 yılında Kopenhag’da kedi şovuna katılır. Türün Arabuco ormanlarında yok olması korkusuyla birkaç defa Afrika’dan Soke kedisi ihraç edilir.

Bir belgesel yapımcısı olan Jeannie Knocker, Arabuko ormanı yerlisi bu kedilerin tüm dünyaya tanıtılması gerektiğine karar verir. 2001 yılında çekimler için gittiği Kenya gezisinden dönüşte Soke yavruları ile Amerika’ya döndü. 2004 yılında TICA kaydı yapılır. Birkaç yetiştirici tarafından bakılan Soke kedisinin birbirinden farklı olduğu görülmüştür. Neredeyse tüm kedi kuruluşunda Soke kedisi kaydı bulunmaktadır.

Soke tekir desenli, siyah, kahverengi ve gri renk tonlarında olur.

Soke Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: avcı, eğlenceli, atletik
Tüy Yapısı: Kısa tüylü tekir desenli
Kulak Yapısı: normal arkası desenli
Gövde: orta ile iri arası
Kuyruk: konik normal uzunlukta
Kilo: 2,5 – 4,5 KG

Çocuklarla arası – 4 / 10

Zeka – 9 / 10

Hareketlilik – 7 / 10

Bakım ihtiyacı 6 / 10

Oyunculuk 8 / 10

Eğitilebilirlik 7 / 10

Sosyallik 6/10

Soke kedisi neşeli ve enerjik yapısı ile sevilen evcil hayvan özelliklerine sahiptir. Soke özellikleri bakımından suyu seven ve son derece sadık bir kedidir. Afrika sıcaklarına bu tekir kediler, kendine has desenleri ile sıradışı görünüşe sahiptir. Soke cinsi özellikleri genel olarak;

 • 15 yıl yaşar,
 • Ortalama 3,5 kilodur,
 • Tekir kedisidir,
 • Kenya asılldır,
 • Sağlıklıdır, bilinen hastalıkları yoktur,
 • Sadık, neşeli, aktif kedilerdir.

Soke kedisi doğal bir kedi olduğundan günümüzün güçlü kedi virüslerine karşı korunması gerekir. Karakter özellikleri ile ilginin bol olduğu evlerde yaşaması uygundur. Sahibine derece bağlı olduğundan yalnız kalmak onun için uygun değildir.

Soke Vücut Yapısı

     Atletik yapılı Soke kedisi Arabuko ormanlarında kullandığı tüm becerilerini artık evlerde gösteriyor. Soke vücut yapısını vahşi hayvanlardaki gibi güçlü ve kaslıdır. Tabii ki bunun böyle kalması için egzersiz ihtiyacı bulunur. Arka bacaklarının ön bacaklarından uzun oluşu Soke kedisini iyi bir atlayıcı yapar. Fiziksel özellikleri ise Soke kedi:

 • Orta yapılı gövdede nispeten küçük bir kafaya sahiptir.
 • Göz rengi kehribar ile yeşil tonlarında olur.
 • Tekir desenleri, mermer, benek ve baştan kuyruğa koyu çizgilere sahiptir.
 • Vücudu ince ve uzundur.
 • Arka bacakları uzun olduğundan parmak ucu yürüyüşü yaparlar.
 • Koni şeklinde orta uzunlukta kuyruğu bulunur.
 • Tüyleri kısa ve parlaktır.

Kenya asıllı Soke kedi, sıcak iklimi sever. Soğuk iklime ayak uydursa da doğal yapısı meşhur Afrika sıcaklarını arar. Soke kedisi vücut yapısı yetiştiricilerin ürettikleri modern versiyonu ile ufak farklılıklar gösterir. Orijinal Afrika kedisi daha iridir. Soke görünüşü desenleri ile diğer tekir kedilerden farklıdır. Soke kedi cinsi desenleri baş kısmındaki M Egyptian Mauları özelliğine ek olarak elmas deseni ve kuyruğuna kadar uzanan kalın düz bant ile farklıdır. Tekir kedisi desenlerinde mermer ve ağaç kütüğü damar desenlerini kolayca görmek mümkündür. Ancak benekleri daha şekilsiz bir formdadır. Göz kalemi çekilmiş gibi yuvarlak gözleri kelebek görüntüsü formundadır.

Soke yavru kedileri gelişimini çok hızlı tamamlar. Bengal kedisi gibi çok farklı renkleri barındırmayan yavruların tüyleri kısmen sert olduğu söylenebilir. Suyu çok seven Soke yavru bulduğu her fırsatı değerlendirecektir. Yapılan gen testlerinde Soke kedilerinin Arap yaban kedileri ile ortak DNA paylaştıkları görülmüştür.

Soke Karakteri

      Soke kedisi aktif yaşamı olan aileler için uyumlu karakter özelliklerine sahiptir. Soke karakteri ile süper akıllı ama yalnız kalamayan bir kedidir. İlgi düşkünü bu kediler bağlılık derecesi çok yüksek kedilerdendir. Soke cinsi yavru kedi önce annesine çok bağlıdır ve onları ayırmak çok zor olur. Aynı değerleri ve bağlılığı sahibini de gösterecektir. Soke cinsi yavru kedi karakteri:

 • Köpeklere çok benzer,
 • Sadık, takipçi ve zekidir,
 • Duygusal bağlı ve eğlence severdir,
 • Doğasever ve aktif ve hareketlidir,
 • Çok konuşurlar, soya düşkündür
 • Canlı ve yaşam dolu kedilerdir.

Soke cinsi yavru kediler yeni yuvalarında kendilerini güvende ve rahat hissettiklerinde tatlı tabiatlarını paylaşacaktır. Köpek gibi eğitilebilir olan Soke kedisi sahibinin peşinden ayrılmaz ama ayrılmışsa onu banyoda görmek mümkündür. Soke kedi cinsi ile tasma ile gezdirmek ve at-getir oyunları oynamak zevklidir.

Soke kedi cinsi akıllarında ne varsa miyavlayarak anlatacaktır. Aktiviteye düşkün olan bu kedilerin günlük tasmalı yürüyüşe çıkarılarak bacaklarının esnetilmesinin sağlanması onun için iyi olacaktır. Ayrıca kedi oyuncakları, kedi evi, tırmalama tahtası gibi oyuncaklar enerjik Soke tabiatını destekleyecektir.

Soke sahiplenme aktivite gerekliliği nedeniyle kalabalık aileler için uygundur. Uzun süre yalnız kalmaya sevmeyen Soke kedisi sahiplenme bekar kimseler için uygun değildir. Soke kedisi saldırganlık karşısında şiddete başvurur. Bu nedenle diğer evcil hayvanların saldırgan olmaması gerekir. Onun dışında sosyal ve herkesle iyi anlaşan bir kedidir. Soke sahiplenme onunla geçirilecek uzun eğlenceli sportif faaliyetler demektir.

Soke kedisinin çocuklarla iyi anlaştığı söylenir. Ancak agresif tavırlara cevap verdiği bilinir. Bu nedenle iyi bir eğitim ile sınırlar net olarak çizilmemişse sorunlar yaşanabilir. Soke kedi evcil kedi ve köpeklerle saldırgan davranmadıkları sürece iyi anlaşır. Ancak evde evcil kemirgen hayvanlarla anlaşamaz. 

Soke Bakımı

     Soke kedisi bakımı sosyal aktivite ihtiyacı nedeniyle uzun zaman ister. Onun dışından tüyleri ve hijyeni için çok fazla vakit ayırmak gerekmez. Soke bakımı nedeniyle sahiplerinin de aktif olması gerekli uyumu sağlayacaktır.

Soke kedisi için temel kedi bakımında olması gereken temiz su mama ihtiyacı günlük rutin görevlerdendir. Kedi kumunun hijyeni, evin temizliği de onu bakteriyel enfeksiyonlardan koruyacaktır. Soke kedisi bakımı için kulaklarının temizliği, tırnak bakımı da önemlidir. Sürekli atlayıp tırmanan bu kediler için uzun tırnaklar kazalara sebep olabilir.

Kilo almaya meyilli olan Soke kedi cinsi için günlük düzenli yürüyüşler ve oyunlar önemlidir. Soke cinsi yavru kedilere tasma eğitimi ve at-getir oyunlarının öğretilmesi sahibine kolaylık sağlayacaktır. Soke kedisi doğal bir kedi olduğundan bağışıklık sistemi gelişmemiştir. Bu nedenle sokakta diğer kedilerle bir araya gelmemelidir. Parazitlere karşı ayda bir kez düzenli olarak iç/dış uygulamalarının yapılması önemlidir. İdeal Soke kedi kaç kilo olmalıdır için 2.72-4.5  kilo aralığı uydundur. Soke kedi için evde tırmanma, zıplama alanlarının oluşturulması onun hareketli yapısı ve kilo kontrolünde iyi bir yardımcıdır.

Soke Hastalıkları

     Soke kedisi genel olarak çok sağlıklıdır. Ancak doğal yaşamdan gelmesi düşük bağışıklık sistemi demektir. Hastalandığı zaman Soke kedisi diğer kedilere oranla herhangi bir hastalık karşısında daha zayıf düşecektir. Soke hastalıkları yenmekte zorlanacağı için yavruluktan itibaren bir takım önemler onun için hayat kurtarıcı olacaktır.

Hayatı boyunca karşılaşabileceği viral hastalıklara karşı Soke yavru kedilerinin tüm karma, FIV ve diğer aşılarının ücretine bakılmaksızın yapılması önemlidir. Cilt ve deri hastalıklarına yönelik düzenli tımarı, kulak akarları için kulak temizliği yeterli olacaktır. Sokak veya ev kedisi olsun hangi kedinin ne tür bir hastalık taşıdığının anlaşılması imkansızdır. Bu nedenle diğer kedilerle yan yana getirilmemesi Soke kedi sağlığı için son derece önemlidir. Soke kedi cinsi de pis kedi tuvaletlerinden kolaylıkla enfeksiyon kapabilir. Bunun dışında kısır kediler kristalleşmeye yatkın yapısı nedeniyle idrar yolları ve böbrek hastalıklarına yatkın olur. Su tüketiminin özendirilmesi iyi olacaktır. Hastalıklardan uzak tutulmuş Soke kaç yıl yaşar için sonuç 12 ile 15 yıl aralığıdır.

Soke’ e Özel Mama

Soke için mama seçerken yaşına, kilosuna, kısırlık duruma göre karar vermek gerekir. Eğer onu takip eden bir veterineri varsa ondan mama önerisi almak iyi bir fikir. Soke’ e özel mama tüm diğer kedilerde olduğu gibi ne kadar kaliteli içerikte olursa o kadar faydalıdır.

Soke’ e özel mama protein, vitamin ve mineralden zengin karbonhidrat gibi kilo aldıran ve enerji veren içerikten fakir olması tercih edilir. Soke cinsi özellikleri bakımından mama seçimi oldukça kolaydır. Genetik hastalığı bulunmadığı için piyasada satılan her mamadan kullanabilir.

Soke’e özel mama bağışıklık sisteminin korunmasına yönelik destek niteliğindedir. Doğal hayatta kemirgenlerle ve kuşlarla beslenen bu kediler için her hafta kemik suyu veya haşlanmış beyaz ve kırmızı etler iyi bir ödül olacaktır. Eğer alerji durumu gözlemlenirse Soke için mama Felicia Hypoalergenic Sensitive Care Adult Lamb iyi bir tercih olacaktır. Kuzu eti alerji yaşayan kedilere uygundur. Sadece 6 ay kullandıktan sonra farklı bir markaya geçilmesi gerekir.

Etiketler: kedi,kedibakımı
Ağustos 14, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı