Siyam Kedisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Bakımı ile Alakalı Detaylar

siyam kedisi yavru fiyat, siyam kedisi nasıl eğitilir, siyam kedisi tüy döker mi, siyam kedisi arayanlar, kırık kuyruk siyam kedisi özellikleri, 2 aylık siyam kedisi, siyam kedisi için hangi mama, siyam kedisi besleyenler

Masmavi gözleri ve yumuşacık tüyleri ile son derece özgün bir cins olan siyam kedisi, uysallığı ve uyumluluğu ile öne çıkar. Kökeni Tayland'da olan bu cins dünya genelinde kedi severlerin en çok ilgisini çeken cinslerden biri olmasının yanı sıra, oldukça zarif ve estetik özellikte bir hayvandır. Son derece zeki olan Siyam kedileri bulundukları ortamlara uyum sağlamayı ve yaşadıkları evin bir parçası olmayı çabuk benimserler. Bu yazımizda Siyam kedisi ile alakalı bilinmesi gereken önemli detayların üzerinde duracağız.

Gevezelikleri ile Dikkat Çekmeyi Severler

Siyam cinsi kediler hakkında bilinmesi gereken en önemli özellik onların aşırı derecede geveze olduklarıdır. Her ortamda miyavlamaya ve mırlamaya müsait olan bu cins, yaşadığı ortamda kendi varlığının hissedilmesini ister. Dolayısıyla ister sahibi olsun isterse yabancı birisi olsun, onun dikkatini çekmek için sürekli olarak miyavlar.

İnatçılıkları ile İstediklerini Elde Edene Kadar Durmazlar

Siyam kedi cinsi hakkında bilinmesi gereken bir diğer önemli özellik de, aşırı inatçı olduklarıdır. Her ne olursa olsun, istedikleri bir şeyde diretmeyi ve onu elde edene kadar vazgeçmemeyi görev bilirler. Örneğin sahibiyle oynamak isteyen bir siyam kedisi, sahibinin ilgisizliğine aldırış etmez. Böyle durumlarda sahibinin dikkatini çekecek ve onu oyun oynamaya teşvik edecek her şeyi dener.

Özgünlükleri Çevredikleri Şaşırtma Konusunda İyidirler

Siyam kedileri her şeyden önce genel olarak pek de görülmeye alışık olmayan biçimdedirler. Bozkırı andıran tüyleri, masmavi gözleri, dik kulakları ve suratlarının ortasındaki siyah leke onları daha da ilgi çekici yapmaktadır. Bunun yanı sıra siyam kedileri, hayranlık uyandıracak dereceki güzellikleriyle kendisine bakan gözleri şaşırtmayı çok iyi başarır.

Eşsiz Estetik ve Güzellikleriyle Şaşırtırlar

Son derece nadir olan siyam türü kediler, yapıları itibari ile diğer kedi cinsleri ile büyük farklılıklar barındırır. Kürk yapıları, kulakları ve suratları sebebiyle son derece estetik yapıda olan bu kediler, kedi sevmeyenlerin bile canı göndülden sevebilecekleri hayvanlardandır.

Sosyal Yapıları Nedeniyler Herkesle Oynamaya Müsaittiler

Kediler genel olarak asosyal varlıklar olarak bilinirler. Yaşadıkları ortamdaki insanlarla etkileşim kurmayı pek önemsemeden keyiflerine bakmayı severler. Fakat siyam kedileri, diğerlerinin aksine ortamda bulunan insanlara son derece neşeli ve sıcak ilişkiler kurabilirler. Ortamdaki kişi yabancı bile olsa onunla oynamaya çalışır ve onun ilgisini çekecek davranışlarda bulunurlar. Bu özellikleri sayesinde siyam kedileri, diğer kedi cinslerine göre daha fazla sosyalleşirler.

Beslenme Düzenleri de Kendilerine Özgüdür

Siyam kedileri ile bilinmesi gereken bir diğer özellik de beslenme alışkanlıklarının özgün olması nedeniyle her kedi maması ve yiyecekleri yiyememeleridir. Diş yapıları nedeniyle az çiğnenebilecek yiyeceklere öncelik veren siyam kedilerinde diş taşı oluşum oranları son derece yüksektir. Aynı şekilde iri vücut yapılarının besin ihtiyacının karşılanabilmesi adına protein oranı yükseltilmiş ve yağ oranı düşürülmüş mamalarla beslenmeleri gerekmektedir. Bu doğrultuda sadece kendi cinsine özel tasarlanmış siyam kedisi mamaları ile beslenmeleri gerekmektedir. Özellikle Royal Canin Siyam Kedisi maması, en çok tercih edilen kedi maması çeşitleri arasında yer almaktadır.

Siyam Kedisi Bakımı Nasıl Olur?

Siyam kedisi bakımı son derece hassas ve dikkatli yapılması gereken bir işlemdir. Son derece narin varlıklar olduğundan Siyam kedilerinin bakımı aşamasında özel ekipmanların kullanılması yararlı olacaktır. İnce kürkleri ve tüylerinin temizlenmesi için özel eldivenler ya da kedi tüy toplama rulosu gibi ürünler kullanılabilir. Bunun yanı sıra tuvalet ihtiyaçlarını da son derece pratik gideren siyam kedileri için kedi kumları ve portatif kedi tuvaletleri yeterli olacaktır.

 

Etiketler: siyam kedisi yavru fiyat, siyam kedisi nasıl eğitilir, siyam kedisi tüy döker mi, siyam kedisi arayanlar, kırık kuyruk siyam kedisi özellikleri, 2 aylık siyam kedisi, siyam kedisi için hangi mama, siyam kedisi besleyenler
Mart 17, 2019
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı