Siyam Kedisi Cinsinin Özellikleri

Siyam Kedisi Cinsinin Özellikleri-Mamayolda

 

     Siyam kedisi Tayland kültüründeki önemi ve farklı görünümü ile son derece popüler ve pahalı kedilerdendir. Siyam tarihi boyunca önemli şahsiyetler tarafından sahiplenilmiş mükemmel göz rengi ile popüler bir kedidir. Siyam kedisi özellikleri ile şaşırtıcı bir şekilde nazlı ve geveze oluşu ile bilinir. İlgi odağı olmayı seven Siyam cinsi yavru kedi sırt üstü sürünerek dikkat çekmeyi ve sahibini gülümsetmeyi başaracaktır. Siyam özellikleri kadar hastalıkları da çoktur. Birçok kedi cinsinin atası olan Siyam kedisi sofistike renkleri ve vücut yapısı ile göz dolduruyor.

Siyam Kedisi Tarihi

     En eski kedi ırkları arasında bulunan Siyam kedisi tarihi boyunca birçok kedi cinsinin atasıdır. 1300 yıllarında Tayland’da kutsal kedi olarak kabul edilen Siyam kedisi tarihi boyunca Budist tapınaklarını korumakla görevliydi. Siyam, tarihi boyunca devlet başkanlarını koruması için hediye olarak verildi. Siyam kedisi tarihinde yeri bir kedinin çalınmasının idamla cezalandırılacak kadar önemliydi.

Siyam kedisi tarihi 1871 yılında İngiltere Londra’da kedi şovlarında tanıtılması ile uzun yıllar sürecek popülerliğe kavuştu. O yıllarda kraliyet kedisi Siyam olarak tanıtılmıştır, kraliçe ve kralların kedisi olarak bilindi. Ancak çok geçmeden Siyam kedilerinin asıl tarihi ve Taylandlı olduğu ortaya çıktı. 1879 yıllarında namı Amerika’da çok iyi bilinen bu kediler, pek çok melez çalışması sonucu birçok kedinin gen atası olmuştur.

Birçok kraliçenin ve üst düzey yetkilinin sahiplendiği Siyam kedisi cinsi iki türe ayrılır. Geleneksel Siyam cinsi kediler daha yuvarlak kafalı iken Ekstrem Siyam kedisi üçgen kemikli yüzlüdür. Yakın zamana kadar kedi dernek ve kuruluşları sadece ekstrem Siyam türünü kabul etse de yakın gelecekte durum değişecek gibi görünüyor. 

Siyam kedisi duman mühür, mavi, çikolata, tarçın, karamel, kayısı, tekir, kırmızı renklerinde olur göz rengi ise mavidir.

Siyam Kedisi Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: geveze, insan odaklı, kaprisli
Tüy Yapısı: Kısa ve sık
Kulak Yapısı: sivri uçlu, geniş
Gövde: uzun, kaslı,
Kuyruk: uzun, ince, koyu renkli
Kilo: 2 – 6,8 KG

Çocuklarla arası – 6 / 10

Zeka – 8 / 10

Hareketlilik – 8 / 10

Bakım ihtiyacı 4 / 10

Oyunculuk 7 / 10

Eğitilebilirlik 5 / 10

Sosyallik 8/10

Oldukça değerli kabul edilen Siyam kedisi bugün dahi yüksek fiyatlarla satılıyor olması onun özellikleri bakımından ne kadar değer verildiğini gösteriyor. Siyam, masmavi gözleri ve mükemmel renkleri ile tüm dünyada çok ünlü kedilerdendir. Ancak Siyam kedisi hastalıkları son derece göz korkutucudur. Siyam kedisi bakımı kolay olsa da ilgiye muhtaç olması sahiplenmek isteyenleri düşündürüyor.

Siyam yavru kedileri en çok gevezeliği ve cana yakın tavırları ile dikkat çekiyor. Farklı ses tonları ve melodiler kullanarak sahipleri ile iletişim kuran Siyam cinsi yavru kedi sahiplenme düşüncesinde olanları ikna etmeye yetiyor. Yalnızlığı dayanılmaz bulan Siyam kedisi yanında mutlaka arkadaş istiyor. Siyam cinsi özellikleri genel olarak:

 • Siyam kedisi uzun yıllar yaşar,
 • Orta büyüklüktedir,
 • Konuşkan, zeki ve sadık kedilerdir.
 • Kısa ama sık tüyleri bulunur.
 • Yalnız kalmaktan hoşlanmaz.
 • Genetik olarak yatkınlığı bulunan pek çok hastalık bulunur.
 • Bakımı nispeten kolaydır.
 • Atası olduğu pek çok kedi cinsi bulunur.

Siyam Kedisi Vücut Yapısı

     Siyam kedisi görünüşü geleneksel ve ekstrem olmak üzere farklılaşır. Geleneksel Siyam kedisi yuvarlak kafalı, kulakları büyük vücut yapısında iken Ekstrem Siyam kedileri üçgen ve kemikli yüzlü, kocaman kulaklı ve daha uzun vücutludur. Vücut yapısı ile Siyam kedi:

 • Gövde orta büyüklükte,
 • Kürk yapısı kısa ama sık,
 • Uzun kuyruklu,
 • Pati uçları farklı renkte,
 • Bacakları ince ama güçlü,
 • Büyük kulaklı,
 • Çıkıntılı ve kemikli suratlı,
 • Diri görünümlü şeklindedir.

Siyam kedisi pati uçları daha koyu renkte olur. Patilerinin ve kuyruğunun rengi gövdesine göre daha koyu renkli olduğundan palto giymiş gibi görünür. Yüzünde, kuyruğunda koyu renkli tüyleri Siyam yavru kedilerini güzel gösterir. Vücuduna göre küçük kafası üzerindeki geniş kulakları ile komik de görülen Siyam yavru kedileri, kilo almaya eğilimlidir. Bazen mavi Siyam gözlerinde şaşılık olur.

Siyam Kedisi Karakteri

     Siyam yavru kedileri insanlarla oyun oynamaktan hoşlanan geveze kedilerdir. Konuşmaları ile duygularını ifade eden bu kediler karakteri bakımından cevap bulamadığı zamanlarda tek başına konuşmaya devam eder. Siyam kedisi karakteri bakımından tüm dünya tarafından sevilir. İnsan odaklı yapısı ile Siyam kedi cinsi ilgi odağı olmaktan hoşlanır. Diğer Siyam kedi cinsi karakter özellikleri:

 • İnsan odaklıdır, oyun oynamaktan hoşlanır.
 • Zeki meraklı ve öğrenmeye açıktır.
 • Sabırlıdır, çoğunlukla sosyaldir.
 • Konuşkan ve bazen de son derece gevezedir.
 • İlgi odağı olmayı sever.
 • Sahibi ile sıkı bağ kurar
 • Enerjiktir ve yeni şeyler öğrenmeye meraklıdır.
 • Nazlıdır ama iyi bir iletişimcidir.

Siyam kedisi karakteri bakımından kıvrak hareketleri, kıvrılmış kuyruğu ve yerde sürünmesi ile çok gülünç ve işvelidir. Siyam kedisi yavru iken sosyalleşme eğitimi verilirse daha olumlu sonuçlar alınır. Çocuklarla ve yabancılarla iyi anlaşan bu kedilerin yalnızlığa tahammülü yoktur. Bu nedenle yavru iken aile bireylerine ve diğer evcil hayvanlara alıştırılması gerekir. Siyam genellikle herkesi seven cana yakın bir kedidir ancak sahibinin onun için yeri ayrıdır.

Siyam kedisi sahiplenme çok önemlidir. Siyam kedisi sahiplenme herkese uygun değildir. İlgisiz sahibi için diller dökecek, sırt üstü yerde sürünecek ve bazen küsecektir. Siyam kedisi sahiplenmek isteyenlerin empati yeteneği ve sabırlı olması gerekir. Hiç durmadan sahibine miyavlayarak duygularını anlatacak olması bazen sahipleri için baş ağrıtıcı olacaktır. Siyam kedisi sahiplenmek kalabalık aileler için uygun değildir. İlgi odağı olamadığı zaman üzülecek olan Siyam kedisi bekar kişiler için de uygun değildir. Siyam kedileri dikkat toplama konusunda başarısız olduğundan eğitim zor olsa da sahibine olan bağlılıkları her şeyin üstesinden geliyor.

Siyam kedisi cinsi, yavru kedi iken sahibinin peşinden ayrılmaz. Bu aşamada eve ikinci bir ev arkadaşı alarak alıştırmak yalnızlık hissetmesinin önüne geçecektir. Sibirya yavru kedisi sahibi olmadan kendini yarım hisseder. Sahibi dışındakilerle vakit geçirmeyi de sevdiği için yavru iken alıştırılması iyi olacaktır. Siyam yavrusu sahiplenme bu açıdan herkese göre değildir. Ancak yavru kedi olarak alınırsa yalnız kalmaması için diğer evcil hayvanlarla aynı ortamda yaşayabilir. Çocuklarla arası iyidir ve sabırlı davranır.

Siyam Kedisi Bakımı

     Siyam kedisi bakımı kısa tüyleri nedeniyle hiç de zorlayıcı olmasa da yine çok vakit ayırmak gerekir. Bazen konuştuğunda cevap vermek dahi Siyam kedisi bakımı mesaisi sayılır. Siyam kedi bakımı için;

 • Her gün taze ve temiz su ve servisi,
 • Her gün iki defa kedi tuvaletinin temizlenmesi,
 • Haftada en az iki kez Siyam tüylerinin taranması,
 • Kilo almaya meyilli olduğu için ölçülü mama servisi,
 • Her hafta kulaklarının kontrolü ve genellikle ayda 1-2 kez temizlenmesi,
 • Ayda bir kez tırnak, iç/dış parazit bakımı ile kilo kontrolü yapmak gerekir.

Siyam kedisi bakımı onun eğitim, aktivite ve oyunlarını da kapsar. Yabancılarla vakit geçirmeyi sevse de sosyalleşme ve yalnızlık konusunda alıştırılmalıdır. Oyuncaklarıyla oynamayı çok seven Siyam kedisi için kimyasal olman temizlik gereçleri ile temizlenmiş ev önemlidir. Ayrıca oyuncaklarının hijyeni her kedi için bakteri kaynağıdır.

Siyam Kedisi Hastalıkları

     Siyam kedisi genetik, bulaşıcı be bakteri kaynaklı olmak üzere pek çok hastalık için risk altındadır. Çoğunluğu Güneydoğu Asya kökeninden gelen bu hastalıkları Siyam kedisinin öncülük ettiği diğer cins kedilere de kısmen aktarılmaktadır. Genetik Siyam kedi cinsi hastalıkları;

 • Progresif Retinal Atrofi, Nistagmus ve şaşılık Siyam kedilerinde görülür.
 • Mukopolisakkaridoz metobolik hastalığına yatkındır.
 • Kalça displazisi arka bacaklarında etkilendiği yaşlılık hastalığıdır.
 • Lenfoma da maalesef Siyam kedilerinde görülür.
 • Bağırsak tümörü de Siyam kedilerinde nadir de olsa yaşlılıkta görülür.
 • Kronik öksürük/ üst solunum yolları enfeksiyonu ve bronşit görülür.
 • Kronik kusma nedeni çok çeşitli olsa da en çok Siyam kedilerinde görülür.
 • Sistemik amiloidoz genellikle Siyam karaciğerini etkileyen protein birikimidir.
 • Psikojenik alopesi bir davranış bozukluğu olarak yalnızlık sonucu ortaya çıkan aşırı yalanma hastalığıdır.

Siyam kedisi genetiğini paylaştığı cins kedi listesi ise şu şekildedir: Balinese kedisi, Colorpoint Shorthair kedisi, Colorpoint LonghairHimalayan, Snowshoe kedisi başta gelir.  Siyam kedisi genini paylaşan diğer kediler ise Burmese, Havana Brown kedisi, Birman kedisi, Ragdoll kedisi, Ragamuffin kedisi, Ocicat, Javanese, Bengal kedisi, Savannah kedisi, Korat kedisi, Kashmir kedileri ve bu cinslerden elde edilmiş yeni türler de Siyam genini taşır.

Siyam kedisi kaç yıl yaşar için yapılan araştırmalarda  %68 lik bir oranla Siyam kedileri 10 yıldan fazla yaşar. Dünya tarihinde 30 yaşını geçmiş Siyam kedileri görülmekle birlikte sadece %42 12.5 yaşını geçmiştir.

Siyam Kedisi’ ne Özel Mama

     Siyam kedisi taşıdığı hastalıklar nedeni ile periyotlarla veteriner kontrolünden geçmesi ve uygun mamayı kullanması gereken bir kedidir. Siyam kedisi için mama seçerken kan tetkiklerini her 6 ay da bir kontrol ederek gerekli içerikte veteriner mamaları ile devam etmesi uygundur.

Siyam kedisi kilo alması son derece sakıncalıdır. Kilo ile birçok hastalık tetiklenir. Bu nedenle Siyam Kedisi’ ne özel mama mutlaka ölçülü ve programlı olarak verilmelidir. Siyam kedi kaç kilo olmalıdır için araştırmalar dişi Siyam kesinin 2-3 kilo aralığında olduğunu göstermiştir. Erkek Siyam kedisi ise 4,5-6,8 kilo aralığındadır.

Siyam için herhangi bir sağlık problemi yok ise kuru mama ve sıvı beslenmesi karışık yapılır. Ev yemekleri kesinlikle verilmesi uygun değildir. Haftada 1 kez haşlanmış kırmızı/beyaz et ve suyu dışında konserveler verilebilir. Ancak kalori hesabını unutmamak gerekir. Siyam için mama Royal Canin Siamese verilebilir.

Etiketler: kedi,kedibakımı
Ağustos 04, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı