Singapura Kedi Cinsinin Özellikleri

Singapura Kedi Cinsinin Özellikleri-Mamayolda

Singapura Özellikleri

     Singapura kedisi dünyanın en küçük kedileri arasında yer alsa da sahibine çok büyük sevgisi bulunan bir cinstir. Son derece hareketli ve aktif karakter özelliklerindeki Singapura yavrusu sanki dünya barışı elçisidir. Singapura yavrusu saklandığında sahibi onu bulmazsa küseceğinden onu sahiplenme düşüncesi olanların da hassas olması gerekir. Küçük cüssesine rağmen dikkat etmek için her türlü yaramazlığı deneyecek olan Singapura özellikleri saymakla bitmez. Singapura bakımı ile sahiplerini yormaz, temiz ve titiz kedilerdir.

Singapura Tarihi

     Sokak kedisi olarak bilinen Singapura kedisi tarihi çok eskilere dayanmaz. 1975’ te Singapur’da çalışan Amerikalı Tommy ve Hal çifti 3 tane küçük kahverengi kedi gördüğünden bahseder. Singapura tarihi bu dedikodu ile başlar. 1981 yılında bir kedi yetiştiricisi Singapur ziyaretinde tarif edilen Singapur kedisini görür. Singapura tarihi Amerika’ya ihracatı ile başlamış olur.

Üreme programına alınan Singapura kedisi TICA (uluslararası Kedi Birliği) resmi kaydı 1979 yılında açılmış olur. 1982 yılında ise CFA (Kedi Meraklıları Derneği) Singapura kedi cinsi kaydını gerçekleştirir. Singapura kedisi 1988 yılında şampiyonluk statüsüne layık görüldü. Singapura kendi ülkesinde ulusal kedi/maskot ilan edildi ve ülke turizminde kullanıldı.

Singapura kedisinin popülerliğe kavuşması dedikoduları da beraberinde getirdi. Dedikodulara göre 1975 yılında görülen Singapura kedisi aslında Amerika’ya getirilerek üreme programına alınmıştı. Farklı türlerle melezlenmiştir. Hatta bu türler Burmese ve Himalayan kedileri idi. İkinci iddia ise Singapura cinsi kedi, Abyssinian kedi evrakları düzenlenerek ülkeden kaçırıldı. Üçüncü varsayım ise Singapura zaten orijinal Singapurlu bir kedi değildi, başka bir ülkeden gelmişti. Bir diğer dedikodu ise Birman kedisi ile Habeş kedisi (İran Kedisi) doğal çiftleşmesi ürünü olmasıdır.

2007 yılı DNA çalışmaları sonucunda Singapura kedi ile Burmese kedisi arasında çok az genetik farklılıklar bulunur. Ancak Singapura cinsi kedi genetiği saf ırklarda görülen düşük heterozigot değerlerine sahip. Dünyanın en küçük kedisi olarak bilinen Singapura kedisini takip eden en küçük kedi cinsi ise Munchkin kedisidir.

Singapura fildişi beyazı, kahve, tekir renkleri orijinaldir. Ancak farklı melez kombin renkleri görülür. Çift renkli ve tekir Singapura kedisi gövde rengi genelde açık tonlardadır.

Singapura Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: nazik, meraklı, aktif ve zeki
Tüy Yapısı: kısa tüylü, desenli
Kulak Yapısı: Büyük ve geniş
Gövde: ufak, orantılı uzuvlar
Kuyruk: uzun ve ince halka desenli
Kilo: 2 – 4 KG

Çocuklarla arası – 7 / 10

Zeka – 9 / 10

Hareketlilik – 7 / 10

Bakım ihtiyacı 3 / 10

Oyunculuk 8 / 10

Eğitilebilirlik 6 / 10

Sosyallik 7/10

Singapura cinsi kedi özellikleri bakımından dünyanın en küçük kedilerinden olması ile bilinir. Ayrıca ona bakıldığında ilk dikkat çeken büyük kulakları olacaktır. Singapura kedi görünüşü ciddi bakışlarına rağmen sıcakkanlı ve sevecen bir kedidir. Çok popüler bir cins olan Singapura özellikleri bakımından ideal bir ev kedisidir. Genel özellikleri ile Singapura kedisi;

 • Ortalama 14 yıl yaşar,
 • En düşük 2 kilo ağırlığında olur,
 • Bakımı kolaydır,
 • Küçük gövdeli bir kedidir,
 • Tüyleri kısadır,
 • Bazı hastalıklara yatkındır,
 • Yavaş gelişen kedilerdendir,
 • Karakteri bakımından meraklı, zeki ve eğlenceli kedilerdir.

Singapura cinsi yavru kediler son derece aktif, saklanmaktan hoşlanan oyuncu kedilerdir. Hemen herkesle iyi anlaşan bu kediler ev yaşamı için son derece uygundur. Mekana bağlı değil insan odaklı olan Singapura cinsi özellikleri itibari ile son derece sadık ve akıllı kedilerdir.

Singapura Vücut Yapısı

     Singapura görünümü kulakları dışında gayet muntazamdır. Büyük kulakları ve küçük cüssesi ile bilinen Singapura vücut yapısı sağlıklı ve güçlüdür. Singapura vücut yapısı orantılı uzuvlar ve büyük yuvarlak gözlerle sevimli görünür. Fiziksel özellikleri bakımından genellikle kaslı vücut yapısını koşmak için kullanır. Patilerini de çok iyi kullanan Singapura kedi;

 • Küçük kedi ırkı olarak sınıflandırılır.
 • Tüyleri kısa ve desenli olabilir.
 • Singapura gövde rengi tekir, fildişi beyazı ve kahvedir.
 • Kocaman gözleri ve sivri kulakları bulunur.
 • 2 yıl gibi bir sürede yavaş olgunlaşır,
 • Yetişkin kedi olduğunda boyu yine de büyümez.
 • Pati büyüktür tüm uzuvları normaldir.
 • Kuyruk ince ve uzundur.

Singapura kedilerinde keskin tekir desenleri görülür. Renk kontrastı yüksek desenleri dışında sadece Singapura kedisine özel Sepya Aguti (Sepia Agouti) kızıl kahverengi bulunur. Başka kedilerde görülmeyen bu renk Sadece Singapura kedisine özeldir. Singapura Tekir de çok yaygındır. Singapura kedisinin bacaklarındaki koyu ve açık renklerde bant desenleri de çok özeldir.

Singapura kedi, dik kulakları ve büyük gözleri her an harekete hazır enerjik kedilerdir. Sphynx kedisi, Cornish Rex, Ocicat ve Balinese gibi tetikte ve dik kulaklara sahiptir. Büyük patileri ile çok iyi top oyuncusudur. Singapura cinsi yavru kediler oyuncakların peşinden koşmaya bayılırlar. Singapura yavru kedileri küçük alanlara girerek saklanmayı severler. Hareket kabiliyetlerini vücut yapıları nedeniyle başarılı bir şekilde kullanırlar.

Singapura Karakteri

     Singapura sahipleri bu kedilerden asla sıkılmaz. Devamlı hareketli ve afacan çocuk mizaçlı Singapura karakteri bakımından ev yaşamına uyumludur. Küçük, sevimli ve yaramaz Singapura kedi eğitime açıktır. Oyun ve ilgiyi çok seven nazik karakterli kedilerdir. Karakteri ile Singapura kedi cinsi;

 • İnsan odaklıdır.
 • Nazik, kibar ve uysaldır.
 • Enerjik, meraklı ve hareketli kedilerdir.
 • İlgi düşkünüdür.
 • Sosyaldir, herkesle iyi anlaşır.
 • Bazen alıngan olabilir.
 • Zeki ve dışa dönüktür.

Singapura kedi cinsi sahibine bağlı ve sadık bir kedidir. Çok hareketli ve zeki olması bu açıdan eğitimine engel teşkil etmemektedir. Singapura sahiplenme her kedide olduğu gibi bu kedilerde de bazı sorumluluklar getirir. Singapura kedi ev içerisinde saklanarak sahibinin onu bulmasını ister sahibi yeterli ilgiyi göstermediğinde küser. Singapura sahiplenme bu açıdan dikkat edilmesi gereken bir özelliktir. Onun için sadece sahibinin ilgisi çok önemlidir. Singapura sahiplenme onu tek başına evde bırakılmaması ile de çekinilen bir durumdur. İlgi azaldığında büyük üzüntü duyan bu kediler evde tek başına kalamaz. Mutlaka yanına bir arkadaş bırakılması gerekir. Bekar olanlar için Singapura sahiplenme uygun değildir.

Singapura cinsi yavru kedi yaramaz ve meraklıdır. Evin her yerinden çıkabilir, yeni yerler keşfetmekten ve dolapları karıştırmaktan vazgeçmez. Aktif ve meraklı yapısı nedeniyle Singapura yavru kedisi yüksek yerlere tırmanmayı çok sever. Yüksek enerjisi ile koşmayı, tırmanmayı ve zıplamayı sever. Singapura cinsi yavru kedi sosyal kişiliği nedeniyle çocuklarla arası iyidir. Singapura kedi çocuklara karşı sabırlıdır. Diğer Singapura cinsine özel özellikte hareketler;

 • Sahibinin omzuna zıplar, bu onun selamlaşma şeklidir.
 • Dikkat çekmeye bayılır.
 • Hareketli oyuncaklara bayılır.
 • Çocuksu yapısı nedeniyle küçük yaş insanları oyun arkadaşı olarak algılar.
 • Kovalamaktan ve saklanmaktan hoşlanır.
 • Dolaplar, raflar, kapalı kutular, parlak cisimler merak uyandırır.
 • Dost canlısı ve nazik çocuk ve hayvanlarla mükemmel anlaşır.
 • Oyun oynar ve kendisini sevdirir.
 • Sahibini ev içerisinde duyguların takip ederek neşelendirmeye çalışır.

Singapura Bakımı

     Singapura cinsi yavru kedilerin en büyük bakım ihtiyacı ilgi ve eğitimdir. Singapura bakımı diğer cinslere kıyasla kolaydır. Kısa tüyleri oluğu için tüylerinin çok sık taranma ihtiyacı yoktur. Singapura kedisi haftada bir kez taranırsa bu onun için iyi olacaktır. Singapura kedi bakım:

 • Singapura tırnakları düzenli olarak kesilmelidir.
 • Singapura titiz bir kedidir. Yemek yemeği ve su içmeyi kesebilir.
 • Mama tüketimi miktarı önemlidir.
 • Singapura büyük kulakları ayda bir veya iki kez temizlik ister.
 • Her hafta cildi ölü hücrelerden arındırılmalıdır.
 • Aylık iç ve dış paraziti bakımına ihtiyaç duyar.

Singapura kedi bakımı diğer kedi bakımlarına kıyasla zor değildir. İyi bakılmış Singapura kedisinin ömrü de uzayacaktır. Singapura kaç yıl yaşar için ortalama 15 yıl kadar yaşadıkları bilinmektedir. Genetik hastalıklara karşı en büyük silah iyi bir bakımdır. Ayrıca ev içi kazaları için önlem almak; tırnaklarını uzun tutmamak, eşyaların pozisyonlarını değerlendirmek, kolay zıplaması için yer açmak, sivri ve keskin eşyalar bulundurmamak önemlidir.

Singapura kedilerinin tırnak altında bakteri üremesine izin vermemek önemlidir. Titiz bir kedi olan Singapura kedi pis kaptan su içmeyi reddeder. Bu onun sağlığı için son derece olumsuz bir durum olduğu için her gün birkaç ayrı kapta taze su ve yemek sunmak iyidir.  Singapura cinsi kedinin su kaselerini kokulu deterjanlarla temizlemek iyi bir fikir değildir. Koku hassasiyeti yüksek olan kedilerin tamamı su içmekten uzak duracaktır.

Singapura kedisinin küçük cüssesinin taşıyabileceği ağırlık miktarı önemlidir. Bu nedenle külo almaması gerekir. Singapura kedi kaç kilo olur için cevap cinsiyete göre farklılaşır. Dişi Singapura 2-3 kilo olurken erkek Singapura kedisi 2,5 -4 kilo ağırlığında olabilir. Kedilerde kısırlaştırma sonra kilo alma eğilimi olduğundan 3 öğün azar azar ölçülü beslemek gerekir.

Singapura Hastalıkları

 

     Singapura sağlığı tüm kedilerde olduğu gibi genetik yatkınlığı olan rahatsızlıklar, hijyen kaynaklı hastalıklar ve bulaşıcı hastalıklarla sınanır. Singapura hastalıkları arasında 3 tane kalıtsal hastalığa yatkınlığı bulunur. Bunlar Progresif renital atrofi, Piruvat kinaz eksikliği, Hipokalemi şeklindedir.

Renal Atrofi hastalığı Singapura kedilerinde belirti vermeden ilerleyen göz rahatsızlığıdır. Körlüğe kadar gidebilir. Singapura hastalıklarından Piruvat kinaz enzim eksikliğinde kan değerlerinin düzenli takibi ve vücudunun susuz kalmaması önemlidir. Hipokalemi hastalıkları ile potasyum düşüklüğüne bağlı kalp ritim bozukluğu görülmektedir. Singapura kedi genetik hastalıklarına karşı 6 ayda bir veya senelik kan tetkiki yaptırılması iyi bir önlem aracıdır.

Tüm kedi cinslerini tehdit eden bulaşıcı hastalıklara karşı Singapura yavru aşılarının eksiksiz yapılması, aşısız kedilerden uzak tutulması önemlidir. Bakım eksikliği nedeniyle kediler yeterince su içmez veya tuvaletleri kirli olduğunda mikrop kaparlar. Singapura kedileri de bakım eksikliğine bağlı cilt ve deri enfeksiyonları, idrar yolları rahatsızlıklar ve solunum yolları rahatsızlıklarına her zaman yakalanma ihtimali taşır.

Singapura’ a Özel Mama

     Singapura’ a özel mama için veteriner tavsiyesi almak çok önemlidir. Yatkın olduğu hastalıklar nedeniyle Singapura beslenmesi için son derece önemlidir. Singapura için mama seçerken kilo kontrolünü de sağlamak gerekir.

Singapura’ ya özel mama yüksek enerjisi ve hareketliliği nedeniyle hem sıvı hem de kuru mama beslenme programı yapılır. Program dahilinde kalori hesabı yapılması veteriner önerisi ile haşlanmış et suları ile desteklemek uygundur. Singapura için mama yaşına, kısırlık durumuna ve kan değerlerine göre yapılır. 

Çağımızın kedi hastalığı obezite Singapura yavru ve yetişkinlerini de tehdit etmektedir. Bu nedenle uygun beslenme biçiminde rutin, aralıklı ama küçük porsiyonlarda sunum tüm kediler için ideal kabul edilir. Singapura için mama Pro Plan Adult+1 Optirenal Zengin Somon içeriği ile geldiği toprakları özlemeyecektir.

Etiketler: kedi,kedibakımı
Temmuz 29, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı