Sibirya Kedisi Cinsinin Özellikleri

Sibirya Kedisi Cinsinin Özellikleri-Mamayolda

 

     Sibirya’nın soğuk ormanlarından gelmiş olan Sibirya kedisi son derece dayanıklı ve güçlü bir kedidir. Dünyanın en iri kedileri arasında bulunan Sibirya kedisi cinsi özellikleri bakımından yüksek notlar alır. Sibirya yavru kedisi tam gelişimini uzun yılları içerisinde tamlayarak olgunluğa kavuşur. Suyu, tasma ile gezmeyi, spor faaliyetleri en çok da sahiplerini seven Sibirya kedi cinsi sahiplenme herkesin başarabileceği kadar kolay değildir. Sibirya kedisi bakımı ve eğitimi ile en az kendisi kadar aktif bir sahip ister.

Sibirya Kedisi Tarihi

 

     Sibirya kedisinin geçmişi asırlar öncesine dayanır. Asıl adını yaşadığı ormanlardan Sibirya Orman kedisinin geçmişi 1000 yıllarına dayanmaktadır. Sibirya kedisi kayıtlı tarihi ise 1870 yıllarına aittir. 1892 tarihli İngiliz yazar Harrison Weir kitabında ürkek ve vahşi Sibirya kedisini detaylarıyla tarif eder.

1980 yılları sonlarında Sibirya kedisi tarihi Rusya tarafından ilan edilen kedisi standartlarıyla tüm dünyaya Rusya’nın ulusal kedisi olarak lanse edildir.1994 yılında Amerika’daki kedi şovlarında sergilenmesi ile tüm dünya üzerinde popülerliğe ulaştı. Daha sonraki dönemlerde tüm dünyaya ihraç edilerek yetiştiriciler tarafında çoğaltıldı.

Sibirya kedisi Norwegian Forest kedisi, Maine Coon kedi ve Egyptian Maular gibi doğal hayattan evcil kediye dönüşmüşlerdir. Sibirya kedisi kahverengi, tekir, beyaz, karamel renklerinde yaygındır. Sibirya kedisi diğer renkleri ise çikolata, tarçın, siyah renktir.

Sibirya kedisi nadir kedi olarak bilinir. Dünya üzerinde sadece 7 resmi yetiştirici izinlidir. Sibirya kedisi sahiplendirme yaygın değildir. Sibirya kedisi genetik testlerinde yüksek alerjen tükürük yapısına sahip olduğu görülmüştür. Abyssinian kedileri dahi onlar kadar alerjen madde içermez. Bu açıdan kedi alerjisi olanlar Sibirya kedisi tüylerine dahi dokunmamalıdır.

Sibirya Kedisi Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: avcı, eğlenceli, sportif
Tüy Yapısı: uzun, kalın derili
Kulak Yapısı: ortak ve tüylü
Gövde: iri, kaslı, güçlü, ağır
Kuyruk: uzun ve tüylü
Kilo: 6 – 13 KG

Çocuklarla arası – 5 / 10

Zeka – 8 / 10

Hareketlilik – 8 / 10

Bakım ihtiyacı 9 / 10

Oyunculuk 7 / 10

Eğitilebilirlik 8 / 10

Sosyallik 6/10

Sibirya kedisi vahşi yaşamdan geldiği için son derece dayanıklıdır. Kalın kürkü sayesinde Sibirya soğuklarında yaşama tutunan Sibirya kedisi özellikleri bakımından oldukça iddialıdır. Herkesle iyi anlaşan bu kediler şaşırtıcı bir biçimde uysaldır. Genel olarak Sibirya kedisi özellikleri şöyledir:

 • Ortalama 15 yıl yaşar.
 • Ortalama 8 kilo ağırlığında olurlar,
 • Geç olgunlaşır,
 • Güçlü kemik ve kas yapısına sahiptir,
 • Fiziksel kabiliyetleri son derece yüksektir,
 • Karakteri hareketli, uyumlu ve sevecendir.

Sibirya kedisi karakteri, görünüşü ve gelişimi ile son derece üst standartlarda bir kedidir. Vahşi doğadan gelmesine rağmen eğitilebilir kedilerdendir. Sibirya kedisi yavru iken bazı yeteneklerin geliştirilmesinde destek bekler. Sibirya kedisi sahiplenme zor ve nadirdir.

Sibirya Kedisi Vücut Yapısı

     Sibirya kedisi soğuk bir iklimden gelmesine rağmen her hava koşuluna uyum sağlayabilir. Sibirya kedisi vücudu güçlü kemik ve kas yapısı nedeniyle çok ağırdır. Ancak dişi Sibirya kedileri erkeklere göre daha küçüktür. Sibirya kedisi vücut yapısı nedeniyle fiziksel kabiliyetlerinde sınırsızdır. Diğer Sibirya kedisi cinsi özellikleri şu şekildedir;

 • Çok kalın, uzun ve yağlı tüy yapısı bulunur.
 • Olgunlaşma süreci 4-5 yaş yaşlarına kadar devam eder.
 • Diğer kedi cinslerine göre kilolu ve iridir.
 • Kafası vücuduna göre daha büyüktür.
 • Hızlı ve çevik hareketlerde bulunur.
 • Suratı kemiklidir.
 • Kulakları orta uzunluktadır.
 • Boyun bölgesindeki tüyler yele görünümündedir.

Sibirya kedisi yavruları 5 yaşında dahi tam olgunluğa erişmemiş olabilir. Sibirya yavruları çok daha hareketli kedilerdir. Sibirya kedisi yavru iken birçok konuda eğitilebilir. Tırmanma ve atlama konusunda sınırları yoktur. Sibirya kedisi yavruları gözüne kestirdiği her noktaya atlayabilir. Tutunma kabiliyeti de yüksek olan Sibirya kedisi yavruları ağaçların en tepelerine veya kayaların üst noktalarına tırmanabilecek kapasitededir. Bu nedenle evde en yüksek yerleri tercih eder.

Sibirya Kedisi Karakteri

     Sibirya kedisi karakteri de şaşırtıcı bir biçimde uyumludur. Adaptasyon yeteneği son derece iyi olan Sibirya kedileri ev yaşamına kolayca adapte olur. Çevik ve hızlı hareketlerinin en büyük sebebi enerjik olmaların değil zeki olmalarıdır. Sibirya kedi cinsi karakteri bakımından eğitime açıktır.

 • Dayanıklı, hareketli, sevecen, eğlenceli kedilerdir.
 • Zeki ve akıllı ve enerjiktir.
 • Suyu, sıcağı, soğuğu sever.
 • Ev ortamına çok kolay adapte olur.
 • Sahibiyle derin bağlara sahiptir.
 • Sahibinin dediklerini anlar.
 • Çocuklarla ve hayvanlarla anlaşır.

Sibirya kedisi karakterinde tek bir eksiye sahiptir. O da dostça yaklaştığı diğer hayvanların agresif davranması durumunda sakinliğini koruyamamasıdır. Sibirya kedisi cinsi yavru kedi olgun karakterde değildir. Evin hiç büyümeyen çocuğu gibidir. Sibirya kedisi cinsi her zaman heyecanlı, aktif ve oyuncudur. Sibirya kedisi yavrusu avcılık özelliklerini göstermek için evin raflarını, dolap üstlerini tercih eder.

Sibirya yavrusu suyu çok sever. Çok iyi bir yüzücü olan bu kediler sahibi ile duş almaktan çekinmeyecektir. Musluk sesi duyduğunda koşarak gelecek Sibirya kedi yavrusu elini suyun altına sokmaktan çekinmez. Sibirya kedisi yavru iken de büyüdüklerinde bu huyundan vazgeçmez. Sibirya kedisi çocuksu kişiliği ile ev ortamına çabuk ısınır ve ailesine büyük önem verir. Onun için varsa yoksa sahibidir.

Sibirya kedi yavrusu bazı davranışları ile köpeklere benzetilir. Köpekler gibi at getir oyunlarını oynayan ve tasmayla gezdirilmeyi seven Sibirya kedileri bunlar için biraz eğitime ihtiyaç duyar. Sibirya kedisi sahiplenme bu açıdan ciddi bir sorumluluk gerektirir. Böylesine zeki ve yetenekli yavruların her zaman ilgiye ihtiyacı olacaktır. Sibirya cinsi yavru kedi sahibini de çok sever ve takip eder. Sahibinin yanında olmadığı zamanlarda Sibirya kedi yavrusu yüksek bir yerden onu izliyor olacaktır. Sibirya kedisi pek çok ortama kolayca adapte olur. Uyumlu yapısı ile seyahat etmeye asla hayır demeyecektir.

Sibirya Kedisi Bakımı

     Sibirya kedisi uzun tüyleri ve kalın derisi nedeniyle sağlık problemleri yaşayabilir. Bunun önüne geçmek için düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Sibirya kedisi bakımı düzenli ve disiplinli yapılması gereken bir görevdir. Bu açıdan Sibirya kedi sahiplenme tekrar gözden geçirilmesi gereken bir konudur.

Sibirya kedisi bakımı içerisinde düzenli tımarlaması yapılmadığında cildi hava alamayarak açık yaraların oluşumu gerçekleşecektir. Bu yaralar da cilt ve deri enfeksiyonlarının uzun süreli tedavi ve antibiyotik kullanımıma sebep olacaktır. Bu açıdan Sibirya kedi sahiplenme disiplinli bakım gerektirir.

Sibirya kedisi, kedi bakımı ile en çok zaman alan cinsler arasındadır. Evde dokunduğu alanların ve oyuncaklarının kimyasal olmayan maddelerle temizlenmesi her kedi bakımı için önemlidir. Sibirya kedisinin temiz bir eve, oyuncaklar, egzersiz, eğitim, aktivite, tımar, veteriner kontrolü, pedikür, kulak bakımı ve aşılama takvimine ihtiyaçları olur.

Sibirya kedisi köpeklere benzetilir, at- getir oyunları oynamaktan ve dışarıya çıkarak gezmekten keyif alır. Ancak bunlar için çok sevdiği sahibinin eğitimine ihtiyaç duyar. Sibirya kedilerin yavru iken eğitilmesi gerekir. Dışarıda gezmeyi seven bu kedilerin günlük rutinlerine eklenmesi gerekir. Sibirya kedi cinsi için

 • Su ve mama kabının her gün temiz ve taze olması,
 • Her gün kedi tuvaletinin iki kez temizlenmesi gerekir.
 • Her gün mutlaka en az yarım saat mümkünse dışarıda egzersiz yapması
 • Haftada en az üç kez önce kalın fırça sonra ince tarakla derisinin hava almasının sağlanması
 • Aylık tırnak, kulak, iç/dış parazit bakımları,
 • Yılda 1 veya iki kez sağlık kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Evcil kedilerin kilo almaya yatkın olması bazı hastalıklara alt yapı hazırlar. Sibirya kedisi kaç kilo olmalıdır sorusunun cevabı cinsiyetine göre değişmektedir. İri ırklardan sayılan dişi Sibirya kedisi 6-7,5 kilo ağırlığında olur. Erkek Sibirya kedisinde 10 kilo oldukları gözlense de bu hiç sağlıklı değildir. Onlar için 6-9 kilo aralığı daha uygundur.  

Sibirya Kedisi Hastalıkları

     Sibirya kedisi hastalıkları konusunda bilgi bulunmuyor. Genel olarak çok sağlıklı ve güçlü kedilerdir. Ancak tüm kedi cinslerinde olduğu gibi bulaşıcı hastalıklar ve enfeksiyonlar risk oluşturmaktadır. Sibirya kedisi hastalıklarının temel nedeni bakım eksikliği, kazalar ve hareketsiz ev yaşamı olacaktır.

Kedi cinslerinde bağışıklık sistemine saldıran virüsler için yavru kedilerin aşılanması ve yabancı kedilerden uzak tutulması son derece önemlidir. Sibirya kedisinin yetersiz su içmesi, kısırlaştırılması, yetersiz tuvalet temizliği idrar yolları hastalıklarına açık kapı bırakır. Hastalıklardan korunmuş ve iyi bakılmış Sibirya kedisi kaç yıl yaşar için cevap 15 yıl kadar uzundur.

Tüylerinin yeteri kadar taranmadığı veya yanlış tarandığı durumlarda cilt ve deri enfeksiyonu olurlar. Ayrıca Sibirya kedilerine ölçülü yemek verilmediğinde hareketsiz yaşam tarzının katkısı ile önce obezite sonrasında ise kalp ve şeker hastalıkları oluşur. Bu nedenle Sibirya kedisi için iyi bir beslenme ve bakım son derece önemlidir.

Sibirya Kedisine Özel Mama

     Sibirya kedisi parlak tüyleri için vitamin ve mineral bakımından zengin beslenme ihtiyacı olacaktır. Kaliteli yüksek proteinli beslenme şekli Sibirya kedisi için mama seçiminde en önemlidir. Enerji seviyesi yüksek olan Sibirya kedilerinin rutin olarak beslenmesi gerekir.

Sibirya kedisine özel mama seçerken enerji kaynağı karbonhidrattan kaçınmak iyi bir fikirdir. Sibirya kedisi için mama seçeneği hem sıvı ben kuru mama şeklinde olması egzersizleri sırasında kaybettiği su miktarını yerine koymak için iyi bir yöntemdir.

Sibirya kedi yavruları gelişimini 5 yıl içerisinde tamamladığından bu süre zarfında yeterli vitamin ve mineral aldığından emin olmak gerekir. Kedilerin kuru mamasına ek olarak haşlanmış kırmızı et ve beyaz et suları sağlıklı protein kaynaklarındandır.

Sibirya kedisi için mama Royal Canin Maine Coon iyi bir tercih olabilir. Sindirim sistemi, üriner sistemi ve deri ve tüy sağlığı desteği sağlar. Ancak veterinerler her 6 ayda bir farklı bir mamaya geçişi önerirler.

Sibirya kedilerine ev yemekleri vermemek çok önemlidir. Ev yemekleri içerisinde bulunan tuz, şeker, soğan, sarımsak ve baharatlar kedi sağlığı için son derece zararlıdır.

Etiketler: kedi,kedibakımı
Temmuz 29, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı