Selkirk Rex Kedi Cinsinin Özellikleri

Selkirk Rex Kedi Cinsinin Özellikleri-Mamayolda

Selkirk Rex cinsi,  kıvırcık tüyleri ile bilinir. Selkirk Rex tarihi çok yeni olduğu için henüz tür özellikleri tam bilinmiyor. Ancak Selkirk Rex özellikleri çok tanıdık. Genlerinde yer alan tüm evcil kedilerin huyunu almış olan Selkirk Rex yavru kediler, son derece uysal tavırları ile ev yaşamına uyumlu. Selkirk Rex bakımı uzun tüyleri nedeniyle sahiplenmek isteyenleri düşündürse günün sonunda sevgi dolu kediler kadar huzur verecek başka bir şey olamaz.

Selkirk Rex Tarihi

Selkirk kedisi hikayesi Amerika’nın Montana eyaletinde başladı. 1987 tarihinde yolda bulunmuş bir kedinin farklı kıvırcık yapısının fark edilmiş olması Selkirk tarihi başlangıcı oldu. Kedi yetiştiricisi Jeri Newman,  bir Tv programından esinlendiği Miss Depesto ismini bulduğu Selkirk Rex cinsi kediye verir.

Serkirk Rex tarihi için siyah renkli bir İran kedisi (Persian)ile çiftleşmesi ile 3 kıvırcık Selkirk Rex yavru kedi ile 3 tane de düz tüylü kedi elde edilir. Daha sonraki dönemlerde Selkirk Rex tarihi American Shorthair, İran kedisi, Himalayan kedisi, Exotic Shorthair ile melezlenmesi evrim geçirdi. 1992 yılında TICA (Uluslararası Kedi Birliği) tarafından Selkirk Rex kedi kaydı yapıldı. 1998 yılında ACFA ve 2000 yılında ise CFA Selkirk Rex cinsi kediyi onadı. 1 Ocak 2025 tarihine kadar çaprazlanma izni bulunmaktadır.

Selkirk Rex kedi cinsi, Devon Rex ve Cornish Rex gibi genetik olarak seyrek tüylü değildir ve kıvırcık tüy geni dominanttır. Laperm kedisi, American Wirehair veya American Curl dalgalı ve kıvırcık tüylü kedilerle karşılaştırılır.

Selkirk Rex beyaz, albino dahil tüm renklerde oluyor. Çift renkli alternatifleri arasından en çok gri, gümüş, tarçın, çikolata kombinasyonları görülüyor. Selkirk Rex gözleri her renkte kabul ediliyor.

Selkirk Rex Özellikleri-Vücut Yapısı

Karakteri: sessiz, sakin, oyuncu
Tüy Yapısı: dalgalı, kıvırcık, bukleli uzun ve kısa
Kulak Yapısı: kıvırcık tüylü normal
Gövde: orta ırk, yağlı deri
Kuyruk: normal, kıvrık tüylü
Kilo: 3 – 7 KG

Çocuklarla arası – 6 / 10

Zeka – 6 / 10

Hareketlilik – 4 / 10

Bakım ihtiyacı 8/ 10

Oyunculuk 8 / 10

Eğitilebilirlik 6 / 10

Sosyallik 7/10

 

Selkirk Rex kedileri melez ırk oluşumu devam ettiği için tüm özellikleri tam olarak net değil. Ancak şimdiye kadar görülen Selkirk Rex cinsi kedi özellikleri genetiğini oluşturan atalarına benzerliği ile ifade ediliyor. İran kedisi kadar yumuşak huylu olan Selkirk Rex cinsi özellikleri şu şekildedir:

 • En az 15 yıl yaşar,
 • Ortalama 5 kilo ağırlığında olurlar.
 • Bakımı zordur.
 • Orta ırktır.
 • Sivri kulakları dışında her uzvu uyumludur.
 • Baskın genli kıvırcık tüyleri ile bilinir.
 • Karmaşık genini oluşturan atalarının huyuna sahip sevecen bir kedidir.

Selkirk Rex cinsi özellikleri bakımından ideal ev kedisidir. Ona vakit ayırabilecek sahipleri ile paylaşabileceği çok uzun bir hayat onları bekler. Yumuşak tavırları ile gerçek bir insan dostudur. Kıvrık tüyleri başına dert açsa da çok güzeldir. Kırıp dökme huyunun olmaması ve yalnız kalıyor olması onu sahiplenmek isteyenlerin sayısı arttırır. Selkirk Rex kedisi kapalı mekan yaşamı için uygundur.

Selkirk Rex Vücut Yapısı

Selkirk Rex kedi cinsi vücudunda her uzvu ortak büyüklüktedir. Selkirk Rex kedi cinsi vücudu orantılıdır. Yuvarlak kafa yapısı yuvarlak büyük gözlerle tamamlanır. Burnu da ortak büyüklükte olan Selkirk Rex kedi cinsinin hafif eğimli burun şekli olduğu görülür. Selkirk Rex kedi cinsi kulakları da muntazam büyüklüktedir.

Tüm uzuvları ile Selkirk Rex kedisi görünümü lüle, kıvırcık, kıvrık ve dalgalı tüylerle süslenmiştir. Tüyleri diğer kırık tüylü kediler gibi tüy yoğunluğu seyrek değildir. Tam tersi Selkirk Rex cinsi yavru kedi iki çeşit tüy barındırır. Selkirk yavru kedileri daha kıvırcık olarak doğar. Zamanla düzleşen tüyleri daha sonra yeni dalgalı yapıya bırakır. Bu nedenle ona koyun kılığına girmiş kedi benzetmesi yapılır. Selkirk Rex yavruları uzun tüyleri nedeniyle bakım ihtiyacı duyar. Selkirk cinsi yavru kediler ilk yaşına gelene kadar kuzuları andırır. Görünüşü itibari ile Selkirk Rex özellikleri:

 • Kıvırcık uzun veya kısa tüyleri bulunur.
 • Tüyleri yumuşak ve ipeksidir.
 • Bazı Selkirk Rex cinsleri düz tüylü de olabilir.
 • Selkirk kedi orta ırktır.
 • Selkirk Rex kulakları diktir.
 • Kıvrık bıyıkları bulunur.
 • Bazı bölgelerinde dalgalı tüyleri vardır.
 • Hem uzun hem de kısa tüyleri bulunur.

Selkirk Rex yavru kediler kendi halinde oyuncu kedilerdir. Bu yüzden kendine evde bir yer bulacak ve kendi halinde eğleniyor olacaktır. Geniş yanaklı, sivri küçük kulaklı Selkirk cinsi yavru kedi pofuduk görünümü ile sadık kedilerdendir. Evin neşe kaynağı Selkirk Rex yavru kedileri sahibini memnun etmek ve takdirini kazanmak için tüm hünerlerin sergileyecektir.

Selkirk Rex Karakteri

Selkirk Rex karakterini atalarından edinmektedir.  Bu nedenle Selkirk kedisi huyu evcil kedi olmaya çok müsaittir. Selkirk cinsi kediler için çok zeki, çok hareketli olduğu söylenemez.  Ancak son derece uyumlu ve sakindir. Karakteri ile Selkirk cinsi özellikleri:

 • Tatlı ve sevgi dolu kedilerdir.
 • Hayvanlar dahil herkesle iyi anlaşır.
 • İnsanları ve çocukları sever.
 • Fazla konuşmaz, sakin kedilerdir.
 • Evcildir, terk etmek istemez.
 • Yavrular daha aktiftir ve hareketlidir.
 • Herkese sevecen davranır.
 • Yetiştirilme tarzına bağlı olarak yabancılara karşı iyi olabilir.

Selkirk Rex yavru sahiplenme karakteri bakımından hiç pişman olunmayacak güzel bir tecrübedir. Pek çok cins kedi ile çaprazlandığından Selkirk Rex yavru doğal hayattan gelen vahşi avlanma içgüdüsüne sahip değildir. Daha çok oyun oynamayı seven Selkirk Rex kediler insanlarla çok iyi anlaşır. Ancak evcil hayvanlara karşı da son iyidir. Selkirk Rex yavruları eğitime çok açık değildir. Ancak zaten çok uysal bir kedi olması nedeniyle çok fazla eğitime ihtiyacı olduğu söylenemez.

Selkirk Rex yavru son derece sadık ve düzenlidir. Uykusunda, yemeğinde rutini sever. Selkirk Rex dışarı çıkmak istemez. Nazik bir kedi olan Selkirk kedisi insan odaklı bir kedidir. Sevgiyi ve ilgiyi çok seven bu kediler, yalnız kalmayı sevmez. Selkirk Rex yavru kedileri hoşgörülü kediler olduğu için çocuklara karşı anlayışıdır.  Oyuncu yapısı nedeniyle çocuklar için iyi bir oyun arkadaşıdır.

Selkirk Rex Bakımı

Selkirk Rex kedi bakımı kıvırcık tüyleri nedeniyle zor olduğu düşünülür. Selkirk Rex kedilerinin çok tüy döktüğü de iddia edilir. Ancak bunların hepsi tam anlamıyla doğru değildir. Kıvırcık tüyleri nedeniyle dermatit yatkınlığı olsa da Selkirk Rex kedisi İran kedisinden fazla taranma gerektirmez. Ancak banyo ister. Yağlı derisi sebum üretimine yatkın olduğu için Selkirk kedi cinsi için banyo yapması daha uygundur. Tüyleri uzun ve kıvırcık olduğu için dökülen tüyler yere düşmeden üzerinde kalır.

Selkirk kedi cinsi tüyleri bazı bölgelerde dalgalı olur. Selkirk Rex kedisi taranmazsa tüyleri matlaşır. Ayrıca kulak bakımı düzenli yapılmazsa akar ve egzama oluşması için uygun bir alandır. Selkirk Rex kedi pek çok türle çaprazlandığı için alerjik bir kedidir. Hem kendisine hem de kedi alerjisi olan insanlar için uygun bir kedi cinsi değildir.

Selkirk Rex kaç yıl yaşar için cevap en az 13 yıl, en fazla 20 yıl kadar uzundur. Kedilerin ömürlerin kısaltan unsurlar genellikle kazalar, bulaşıcı hastalıklar ve bakım şartlarının yerine getirilmemesidir. Kedilerin temel bakımı içerisinde her gün kum kaplarının sabah akşam temizliği, aylık tırnak bakım ve taze su ve mama servisi bulunur.

Selkirk Rex sahiplenme ile ilgili bakımının ağır yükler getirdiğini söylemek yanlış olmaz. Selkirk Rex cinsi yavru kedilerin hijyeni son derece önemlidir. Düzenli tüy bakımı dışında sahiplerinin hem kendisi hem de Selkirk Rex kedisinin alerjik yapısı nedeniyle evin temizliğinde kullanılan malzemelerin de anti alerjik özellikte olması gerekir. Selkirk Rex sahiplenme evin temizliği de dahil olmak üzere rutin bakım ister.

Selkirk Rex Hastalıkları

Selkirk Rex kedisi hastalıkları listesi uzun olsa da kedi derneklerinde resmi kayıtları bulunmaz. İngiltere hastalıklara yönelik gen testi yapılmamış kedilerin Selkirk Rex cinsi kedi ile çiftleştirilmesine izin vermez. Selkirk Rex hastalıklarının başında egzama ve alerji gelir. Diğer Selkirk Rex hastalıkları ise Polikistik böbrek hastalığı, kardiyomiyopati ve kalça displazisi şeklindedir.

Selkirk kedi cinsinde kulak içerisindeki tüylerin uzunluğu ve kulak sıvısının yüksek miktarlarda üretilmesi nedeniyle çok fazla iltihaplanma, akıntı veya enfeksiyon riski ortaya çıkar. Bu nedenle her hafta düzenli olarak kulak kontrolü ile temizliği sağlanır.

Selkirk Rex’ e Özel Mama

Selkirk Rex’e özel mama kesinlikle kilo aldırmamalıdır. Kardiyomiyopati kalp hastalığı nedeni ile uzmanlar 3 öğün düşük miktarlarda beslenmenin Selkirk Rex yavru kedilerden itibaren uygulanmasını önerir. Polikistik Böbrek hastalığı yatkınlığı nedeniyle rutin veteriner kontrollerinde kist, kristal gibi durumlar gözlenirse veterinerden Selkirk Rex’ özel mama temin etmek gerekir.

Günümüzde pek çok mama markası bulunur. Ancak bunların hepsi iyi kalitede olmaz. Selkirk Rex için mama seçerken mutlaka protein oranı yüksek karbonhidrat oranı düşük katkısız mamalar tercih edilmelidir.

Selkirk Rex kedi kaç kilo olmalıdır için cevap 3 ile 7 kilo arasında değişmektedir. Dişi kediler ortalama 4.5 kilo iken erkek kediler 5.5 kilo kadar olmaktadır. Kısır kediler kilo almaya meyilli olduğu için daha kilolu olurlar.

Selkirk Rex için mama Royal Canin Light Wight Care önerilir. Kilo kontrolü ve üriner sağlığına katkıda bulunan bu mamaya ek olarak hairball malt ile desteklenmesi iyi olacaktır. Veterinerler 6 ayda bir kez alıştırarak yeni mamaya geçilmesini tavsiye ederler. Bu nedenle bir sonraki mamasının farklı markada ve yine kilo kontrolü içerdiğinden emin olmak gerekir.

Etiketler: kedi,kedibakımı
Temmuz 29, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı