Scottish Fold Kedi Cinsinin Özellikleri

Scottish Fold Kedi Cinsinin Özellikleri-Mamayolda

 

     Scottish Fold kedi cinsi karakteri ve komik oturuşu ile en popüler kediler arasında. Scottish Fold sahiplenme pek çok sorumluluğu beraberinde getirse de birçok kişi tüyleri kadar yumuşak huylu olan bu kedilerden vazgeçemiyor. Kısa ve uzun tüylü olabilen Scottish Fold özellikleri bakımından diğer türlerden farklıdır. Avcılık marifeti bulunmasa da Scottish Fold cinsi kediler sırtüstü yatmaları ile ünlüdür. Scottish Fold cinsi  yavru kediler sahiplerini annesi gibi gördüğü için yalnız  bırakılmaya gelmiyor.

Scottish Fold Tarihi

     Scottish Fold hikayesi ilk defa İskoçya’ da görülen kısa kulaklı bir kedi ile başlar. Susie adı verilen bu beyaz kedi Scottish Fold tarihi başlangıcı olacaktır. 1961 yılında Pertshire kentinde bulunan bu kedinin kulaklarındaki baykuşa benzer kıvrım dikkat çeker. Susie’nin 4 yavrusundan 2 tanesi de katlanmış kulaklarla doğunca Scottish Fold kedi ırkının tarihi ilk doğal gen mutasyonu kanıtlanmış olur.

Kedi yetiştiricisi olan William Ross yavruları satın alarak 1966 tarihinde GCCF’ ye kaydını yaparak üreme programına başlar.  Üç yıl içerisinde doğan 76 kediden 42 tanesi katlanmış kulaklı doğar ve bu gen mutasyonu kanıtlanmış olur. Ancak Scottish Fold tarihi bu dönemden sonra Susie’nin ölümü ve tek dişi yavrunun kısırlaştırılması ile sekteye uğrar. GCCF kulak akarları ve uzuv deformasyonları ile ilgili endişesi nedeniyle 1971’de Scottish Fold kayıtlarını iptal eder. Kuyruk ve kulak deformasyonları nedeniyle Scottish Fold kedi üretimi diğer cins kedileri tehlikeye attığı gerekçesi ile yasaklandı.

Scottish Fold tarihi yasaklarla devam etmesine karşın Amerika ‘da yetiştiriciliği devam etmektedir. ACFA, CFA, ve TICA Amerikan kuruluşları tarafından tanınmaktadır. Scottish Fold cinsi Amerika’da yetiştiriciler tarafından American Shorthair ve British Shorthair gibi kedi türleriyle çaprazlanıyor.

Scottish Fold gri, mavi beyaz renkte kedi Nebelung, Sibirya kedisi, Norwegian Forest, Devon Rex ve Korat kedilerine benzer renkleri bulunur.

Scottish Fold Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: sessiz, evcil, oyuncu, zeki
Tüy Yapısı: yumuşak kısa veya uzun tüylü
Kulak Yapısı: katlanmış tek 2,3 katlı
Gövde: Tıknaz, gelişmemiş, yuvarlak
Kuyruk: normal tüylü
Kilo: 2,7 – 6 KG

Çocuklarla arası – 6 / 10

Zeka – 9 / 10

Hareketlilik – 5 / 10

Bakım ihtiyacı 7/ 10

Oyunculuk 8 / 10

Eğitilebilirlik 6 / 10

Sosyallik 7/10

Scottish Fold kedisi kediler arasında bilinirliği ve popülerliği yüksek kedilerdendir. Bazı ünlülerin Scottish Fold sahiplenme geçmişi geni nedeniyle dışlanmasına da engel olmuştur. Ilımlı karakteri Scottish Fold kedisini çok iyi bir ev kedisi yapar. Küçük cüssesi ve nazik tavırları ile Scottish Fold özellikleri:

 • Ortalama 4,5 kilo ağırlığındadır,
 • 16 yıl yaşar,
 • Vücut yapısı genel olarak orta bedende ve tıknazdır,
 • Karakteri bakımından yalnızlıktan depresyona girebilir,
 • Çok değişik biçimlerde oturup yatmaları nedeniyle konuşulur,

Scottish Fold özellikleri bakımından çok iyi bir ev kedisidir. Ancak hastalıkları da uzun bir liste oluşturmaktadır. Scottish Fold kedilerinin sahip olduğu heterozigot geni araştırmaları hakkında araştırmalar devam etmektedir.

Scottish Fold Vücut Yapısı

      Scottish Fold kedisinde bulunan gen mutasyonu kemiklerinin gelişmesini de engelliyor. Bu nedenle Scottish Fold kedi vücut özellikleri bakımından ve hastalıkları ile uzun bir listeye sahiptir. Oyuncak pelüş kedilere benzeyen Scottish Fold cinsinin vücut yapısı tıknazdır. Scottish Fold cinsi yavrular kırık kulaklar ile doğmaz. Yirminci gün itibari ile Scottish Fold kulakları kıvrılmaya başlar. Scottish Fold vücut yapısı özellikleri:

 • Yuvarlak kubbeli kafa şekline sahiptir,
 • Gözleri yuvarlaktır ve birbirine olan uzaklıkları fazladır,
 • Burnu ve boynu kısadır,
 • Kulakları bazen 2 kat bazen de 3 kat katlanmış olur,
 • Uzun veya kısa tüylü olabilirler,
 • Kalın derisi bulunur,
 • Ayak parmakları ve kulaklarındaki tüyler daha uzundur,
 • Scottish Fold yuvarlak vücut hatlarına sahiptir,
 • Buda oturuşu ve sırtüstü yatabilir.

Scottish Fold kedi cinsi her zaman kırık kulaklı doğmaz. Scottish Fold geni, kulaklarındaki kıkırdak yapısını etkilediği için kulaklar yavru iken kıvrılır.  Sahip olduğu gen kemik gelişimini de etkilemektedir.  Scottish Fold kedi cinsi normal kulaklara sahip olanların da çekinik genleri bulunur.

Scottish Fold kedi vücudu yumuşak tüylerle kaplıdır. Tüyleri uzun veya kısa olabildiği gibi genellikle mavi, gri renklerindedir. Scottish Fold bacakları kısa ve orta arasında bir boyutta olması özelliği onu iyi bir atlayıcı yapmaz. Bu nedenle hareket kabiliyeti diğer kedi özelliklerine kıyasla kısıtlıdır. Ancak Scottish Fold kedi yuvarlak vücut yapısı nedeniyle Buda oturuşu yapabilir. Bu da Scottish Fold yavru kedilerini çok çekici kılar. Ayrıca sırt üstü yatmaları yuvarlak hatları nedeniyle onlar için çok kolaydır. Bazen Scottish Fold vücut yapıları nedeniyle otururken sırt üstü düşerler.

Scottish Fold Karakteri

      Son derece uysal ve sahipleri tarafından çok sevilen, Scottish Fold kedisi sempatik tavırları ve uyumlu olması ile bilinir. Oturuşu ve tavırları ile sahiplerinden tam not alan Scottish Fold karakteri, yalnız kalmaya dayanamaz. Bu nedenle Scottish Fold sahiplenme düşüncesindekiler onu iyi değerlendirmelidir. Sakin, sessiz yapıları nedeniyle apartman yaşantısına son derece uyumlu olan Scottish Fold kedilerinin diğer özellikleri:

 • İyi huylu son derece sakin kedi cinsidir,
 • Sahibine bağlıdır,
 • Oyuncu ve zeki kedilerdir,
 • Evdeki kedi ve köpeklerle uyum içinde yaşarlar,
 • Fazla konuşmazlar, ses tonları son derece yumuşaktır,
 • Miyavlamak yerine mırıldanmayı tercih ederler,
 • Patilerin öne doğru eğerek oturmayı tercih ederler,
 • Çocuklarla arası çok iyidir,

Scottish Fold yavru kedileri son derece sevecen ve oyuncudur. Bir kap dolusu oyuncakla saatlerce oyun oynayabilir. Scottish Fold cinsi yavru kedi atlama ve zıplama kabiliyetleri gelişmiş değildir. Scottish Fold kedi çoğu zaman bir avcı kedi gibi patilerini ve tırnaklarını da iyi kullanamazlar. Bu nedenle çocuklarla oynamasında bir sakınca yoktur. Çok zeki olan Scottish Fold yavruları zekalarını yeni oyun başlatmak ve bulmak için kullanır. Diğer kedilerde olduğu gibi onu raflarda, dolapların içerisinde görmek oldukça zordur.

Scottish Fold cinsi yavru kedi sahibine bağlıdır. Aslında sahibini annesi gibi görür demek yanlış olmaz. Bu nedenle sahibi olmadığı zamanlarda tek kalmaya müsait bir kedi değildir. Depresyona giren yemeyi ve içmeyi reddeden Scottish Fold yavru kedileri bulunmaktadır. Scottish Fold cinsi yavru kedi kalabalık bir aile içerisinde bir kişiyi anne olarak seçecektir. Ve annenin ilgisi Scottish Fold yavru için son derece değerlidir.

Scottish Fold Bakımı

     Scottish Fold kedileri kalın bir deriye sahip olduğu için haftada iki kez fırçalanması gerekir. Uzun tüylü Scottish Fold kedisi için haftada iki defadan fazla ölü hücrelerden arınması gerekecektir. Scottish Fold bakımı diğer kedilerden çok da farklı değildir. Günlük, haftalık ve aylık rutinleri gayet kolaydır.

Aylık olarak bazen 1 bazen de iki defa tırnak bakımına ihtiyaç duyan Scottish Fold kedisi için daha sık kulak bakımına ihtiyacı olabilir. Kısa kulakları içerisine yaşadığı evdeki her türlü toz ve diğer evcil hayvanlardan geçebilecek kulak akarlarına karşı savunmasızdır. Bu nedenle Scottish Fold kulakları sık sık kontrol edilmelidir.

Scottish Fold cinsi özellikleri bakımından sağırlık yaşama ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzde kulak bakımında hassas olmak gerekir. Veteriner tavsiyesi ile edinilecek dezenfektan solüsyonları yumuşak bir pamukla uygulanır. Scottish Fold bakımlarının veterinerde devam etmesi de iyi bir öneridir.

Scottish Fold yavru iken sahiplenilmişse diş fırçalamasına daha kolay alışır. Tartar, Gingivitis risklerine karşı yavru iken önlem almaya başlamak yetişkin olduğunda daha az diş problemi demektir.

İyi bir bakım kedilerin ömrünü hastalıksız ve enfeksiyonsuz geçirmesi için sahipleri tarafından yapılabilecek en güzel yatırımdır.  Scottish Fold kaç yıl yaşar araştırması sonucu 12 -13 yıl yaşayanlar olduğu gibi 20 yıl kadar uzun yaşayanları da görülmektedir. Günlük düzenli kum kabı hijyeni idrar yolları enfeksiyon riskini azaltacağı gibi Scottish Fold ömrüne de katkı sağlayacaktır.  Ayrıca iç dış parazitleri bağışıklık sistemini etkilemeden önce aylık bakımlarının yapılması her kedi cinsi için elzemdir.

Scottish Fold Hastalıkları

      Scottish Fold heterozigot geni nedeniyle gelişimsel problemler yaşar. Her Scottish Fold kedi cinsi için geçerli olmayan bu durum yavru iken anlaşılabilir. Genetiğe bağlı Scottish Fold hastalıkları organların ve kemik yapısının gelişimini etkilemektedir.

Osteokondrodisplazi hastalığında kıkırdak, kemik ve eklemde gelişim bozuklukları gelişir. Scottish Fold cinsi yavru kedilerde sert kuyruk veya bacak eklemleri gözlemlenirse sahiplenmek isteyenlerin bu kedilerin zorlu ama uzun bir hayatı olacağını bilmesi gerekir.

Scottish Fold kedi PKD denilen böbrek hastalıkları ve HCM kalp hastalıklarına karşı genetik yatkınlık taşır. Genellikle ileri yaşlarda böbrek yetmezliği olarak baş gösteren bu hastalıklar Scottish Fold kedi beslenmesinin ne kadar önemli bir konu olduğunu gösterir.

Her katlanmış kulaklı Scottish Fold kedi bu gene sahip demektir. Bu yüzden kemik eğrilik tespiti ve kal ve böbrek sorunlarına istinaden sık sık veteriner kontrolünden geçmesi Scottish Fold cinsi özellikleri için erken tedaviye başlanmasına yardım eder. Scottish Fold kedi cinsi için tek hastalık tehdidi genetik olanlar değildir. Bulaşıcı kedi hastalıkları ve enfeksiyon hastalıklarına karşı Scottish Fold bakımını aksatmamak ve diğer kedilerden uzak tutmak şarttır. Yavru Scottish Fold aşılarının eksiksiz tamamlanması ev hijyeninin sağlanması ve aylık parazit bakımları kedilerde yaşam kalitesi için önemlidir. 

Scottish Fold’ a Özel Mama

     Scottish Fold için mama seçerken genetik yatkınlıklarını ve ihtiyaçlarını gözetmek önemlidir. Scottish Fold sahiplenme beslenmesi konusunda da büyük yükümlülük getirir. Doğru mama ile hastalıklara karşı önlem almak mümkün olduğu için varsa kendi veterinerinde tavsiye almak çok önemlidir.

Scottish Fold ‘a özel mama içeriğinde PKD hastalığına karşı böbrek fonksiyon desteğine sahip olmalıdır. Ayrıca kemik yapısı gelişimi duran Scottish Fold kedi cinsi için özel içerikli veteriner maması tercih edilebilir. Bunun dışında uzun tüylü Scottish Fold kedileri için mama tercihinde hairball özelliğinin olması büyük katkı sağlar. Normalde yuttuğu kedi yumaklarını sadece kusma yoluyla vücuttan atabilen Scottish Fold kedi cinsi bu özellikteki mama veya maltlar ile bağırsak yoluyla çıkarır.

Kedilerde kilo kontrolü en çok mama ile yapılır. Ölçülü mama verilmesi gelecekte karşılaşılabilecek obezite kaynaklı diyabet hastalıklarına karşı korur. Scottish Fold kedi kaç kilo sınırında kalmak iyidir cinsiyetine göre değişir. Scottish Fold dişi kedi 2.7 ile 4 kilo iken erkek kediler 4 ile 6 kilo arasında olmaktadır.

Scottish Fold için mama kullanımı 6 aylık periyotlarda değiştirilerek kullanılır. Her dönemde ayrı bir marka ve içerik seçmek mümkündür. Sahipleri tarafında Scottish Fold sağlığı gözlemi bu konuda tercihi de kolaylaştıracaktır. Scottish Fold için benzer genetik hastalıkları bulunan British Shorthair maması tavsiye edilebilir. Scottish Fold için Royal Canin  British Shorthair Adult uygundur.

Etiketler: kedi,kedibakımı
Temmuz 28, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı