Pixie Bob Kedi Cinsinin Özellikleri

Pixie Bob Kedi Cinsinin Özellikleri-Mamayolda

 

     Pixie Bob doğanın hediyesi olarak ataları bilinmeyen yen cins kedi türüdür. Hakkında çok az şey bilinmesine rağmen icat ettiği oyunlarla ve hikayesi ile herkese örnek teşkil eder. Vahşi hayattan gelmiş fakat bu kadar az vahşi bir kedi ancak Pixie Bob özellikleri taşıyabilirdi! Pixie Bob yavru kedisi herkesin ömrü boyunca bir kez deneyimlemesi gereken bir tecrübedir!

Pixie Bob Tarihi

     Pixie Bob cinsi kedi ismi sahibi olan C. Ann Brewer tarafından verildi. Ataları bilinmeyen Pixie Bob tarihi rastlantısal olarak 1985 yılında sahiplenildi. Pixi Bob kuyruğu kısa, benekli bir erkek kediydi. Bir sonraki yıl 17 kilo olan çok iri vaşak bir kediyi kurtaran Ann, bu kediye Kebo adını verdi. Kebo komşunun dişi kedisi ile1986 yılında çiftleşince Pixie Bob tarihinin de başlangıcı oldu. 

Pixie Bob ve 23 kedi programa dahil edilerek çoğaldı. Pixie Bob cinsi kedi, Ann sayesinde TIKA ve CFA tescili için uzun uğraşlar sonunda başarılı oldu. Pixie Bob tarihi uzun bekleyişlerin ardından 1998 yılında şampiyonluk statüsü ile taçlandı. 1994 yılında tescili ile Amerika’da popüler olmaya başladı.

Pixie Bob kahverengi, gümüş, gri, çikolata ve siyah renklerinde çok renkli ve desenli bir kedidir. Genel olarak tekir kedisi görünümündedir. Üzerinde benekleri, halkaları ve çizgileri bulunur. Göz rengi değişmektedir.

Pixie Bob kedisi aktif, dışa dönük, iddialı ve diğer hayvanlarla arası iyidir. Vahşi hayattan gelmesine rağmen hiçbir saldırganlık gözlemlenmedi.

Pixie Bob Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: neşeli, zeki, oyuncu 
Tüy Yapısı: Kısa tüylü kestane tarçın renklerinde
Kulak Yapısı: orta büyüklükte iyi hizalanmış tüylü
Gövde: göbekten hafif sarkmış ancak kaslı
Kuyruk: kısa ve desenli
Kilo: 3.5– 13 KG

Çocuklarla arası – 6 / 10

Zeka – 9 / 10

Hareketlilik – 8 / 10

Bakım ihtiyacı 4 / 10

Oyunculuk 8 / 10

Eğitilebilirlik 8/ 10

Sosyallik 8/10

Pixie Bob kedi cinsi özellikleriyle dikkat çeken yeni bir türdür. Tam olarak yatkın olduğu hastalıklar bilinmememektedir. Pixie Bob yavruları yüksek zekaları ile pek çok şeyin üstesinden gelir. Pixie Bob sahipleri ise varlığından son derece memnundur. Pixie Bob sosyal kedilerden olması ile vahşi yaşamdan gelen atalarını gururlandırmaktadır. Genel özellikleri ile Pixie Bob kedi cinsi,

 • Dişi kediler 3.5-5.5 kilo ağırlığında iken Erkek kedileri 13 kiloya kadar çıkar.
 • Çift kat, kısa tüylere sahip bu kediler genellikle tekir görünümünde ve renklerindedir.
 • Neşeli, oyuncu, akıllı, sosyal karakter özelliklerine sahiptir.
 • Pixie Bob kedileri en fazla 15 yılı yaşar olarak bildirilmiştir.

Pixie Bob Vücut Yapısı

     Pixie Bob kedi vücudu benekli, halkalı genellikle kestane ve açık kahve tüylerle kaplıdır. Erkek Pixie Bob kilosu ile dişileri arasında çok büyük fark bulunur. Bu nedenle erkekler daha hantal bir görüntüye sahiptir. Vücut yapısı bakımından Pixie Bob özellikleri orta derecededir. Karakter özellikleri ile de örnek kedi olan bu kediler vücut yapısı ile diğer cins kedilere benzer.

Pixie Bob kedi cinsi vücudunun en büyük özelliği yarım ve kısa kuyruklu olmasıdır. American Bobtail gibi kısa kuyruklu doğması ve ataları hakkında bilgi bulunmaması birçok soru işaretini birlikte getiriyor. Japon Bobtail gibi kuyruksuz özelliği de bulunmaz. Keza Manx kedisi gibi sıfır kuyruk da değildir ancak ikisi de doğal üreme sonucu oluşmuştur. Özellikleri bakımından erkeklerin dişilerinden çok daha kilolu olması ve kuyrukları dışında genel vücut yapısı yuvarlak hatlarda ve kilo almaya meyilli kedilerdendir.

Pixie Bob Karakteri

     Pixie Bob yavru kedileri son derece uysal ve meraklı kedilerdir. Yavruların merakı her kedide bulunurken Pixie Bob bu özelliklerine ek olarak zeka ve sosyalliğini ekleyerek belli başlı oyunlar bulmuştur. Pixie Bob cinsi yavru kedi oyunları:

 • Teke gibi kafa atmak genellikle tekir kedilerde görülen bu özellik sevgi göstergesi kucaklaşma örneğidir. Pixie Bob cinsi yavru kedi bunu yaşıtlarına yaptığında bir iddialaşma ve yakınlık göstergesi olarak algılanabilir.
 • Top alma ve Oynama da yine doğal hayatta görebileceğimiz ufak çam kozalaklarıyla kedilerin pati kabiliyetlerinde başarısını gösteren birliktelikten biri. Can sıkıntısında veya oyun olsun diye Pixie Bob cinsi yavru kedilerin sıkça başvurduğu etkileşimli bir oyundur.
 • Tasmalı yürüyüş veya tasmasız yürüyüş ile Pixie Bob sahibi işe uyum ve eşgüdüm ile yürür.
 • Bazı kelimelere tepki vermesi komut aldığının göstergesidir. Çok ileri seviye olmasa da Pixie Bob kedi cinsi ismi söylendiğinde gelir, mama, gel, al, buraya çık gibi komutları alabilir. Yüksek zeka ve etkileşimli kedilerden olduğu için ses ayırdı yapabilirler. Ancak bu kelimeler sınırlıdır.

Pixie Bob sahiplenme düşüncesindekiler onun uyumu sayesinde pek zorluk yaşamaz. Ancak çok fazla ilgisiz kaldıklarında birkaç yaramazlıkla karşılaşırlar. Duygusal bağlı olan bu kedilerin sahibinin ilgisine çok ihtiyacı olur. Pixie Bob sahiplenme bu açıdan da düşünülmesi gereken bir konudur. Sahibinin onayını, takdirini, ödülünü, ilgisini alamayan kediler mutsuz olur. İlk başlarda birkaç dolabı dağıtacak olan Pixie Bob cinsi kedi sonra tamamen sahibini yalnız bırakacaktır.

Pixie Bob Bakımı

     Pixie Bob kedi bakımı vahşi hayattan geldiği için çok da sorun edilmemesi gereken bir konu değildir. Vahşi hayatta kimyasallarla karşılaşmayan kediler evlerde bolca enfeksiyon kaynağına sahiptir. Bağışıklık sistemleri düşen Pixie Bob kedisi için iyi bir bakımdan başka bir seçeneği kalmaz. Pixie Bob yavru ve diğer kedilerin bakımında olmazsa olmazlar:

 • Doğal kaynaklardan temiz su içen Pixie Bob yavru kedilerin evde artık kirli olmayan günlük taze su ve mamaya ihtiyacı olacaktır.
 • Temiz toprağı kazarak tuvalet ihtiyacını gideren Pixie Bob kedisinin evde her gün en az iki defa temizlenen hijyenik kum kabına ihtiyacı var.
 • Taşlarda, ağaçlarda artık tırnaklarını törpüleyemeyen Pixie Bob cinsi kediler için tırmalama tahtası veya veteriner tırnak ve kulak bakımı gerekiyor.
 • Sokağın doğal temizliğinden bakteri üreyen aktif bir ortamda evin kimyasal olmayan ürünlerle temizlemesi Pixie Bob kedi için önemlidir.
 • Artık pirelerin ve mantarların ve bağırsak kurtlarının da hedefi olan Pixie Bob kedilerin aylık iç ve dış parazit ilaçlanmasının yapılması şarttır.
 • Pixie Bob kedi doğal ortamda pek çok eğlence kaynağına sahipken ve özgürce dolaşıyorken evde dört duvar arasında çok sıkılır. Bu nedenle Pixie Bob bakımı içerisine oyun, aktivite ve eğitim için zaman ayırmak önemlidir.

Doğal yaşamdan uzaklaşan kediler taze et yerine içerisinde en fazla %40 protein içeren mamalara mecbur bıraktığımız için kilo almaya meyilli oluyor. Bu nedenle ölçülü yemek yemesi gerekiyor. Pixie Bob kedi kaç kilo olmalıdır için cevap dişilerde 4 kilo erkeklerde ise 8 kilo kadardır.

Pixie Bob Hastalıkları

      Pixie Bob ataları bilinmediği için hastalıklarını öğrenmek üzere bir sistem geliştirilir. Buna göre yetiştirici kişiler gördükleri hastalıkları “Pawpeds” denilen veri tabanına işliyor. Ayrıca hasta Pixie Bob üreme programından çıkarılıyor. Sisteme işlenen Pixie Bob hastalıkları şöyledir:

 • Kriptoşidizm denilen yavru erkek kedinin testislerinin daha yukarıda olması gözlemlenmiştir. Sadece birkaç vaka bu şekilde bildirildi.
 • Hipertrofik Kardiyomiyopati seyrekte olsa Pixie Bob hastalıkları arasındadır.
 • Doğumsal anormaliler görülmüştür.
 • Tıkalı gözyaşı kanalları da görülmüş hastalıklar arasındadır.

Pixie Bob yetiştiricileri gördükleri Pixie Bob cinsi kedi hastalıklarını farklı cinslerle çaprazladıklarında fark ederler. Bu çiftleştirmelerde Bengal kedisi, Maine Coon kedisi gibi zaten bu hastalıkların taşıyıcıları bulunmaktadır. Pixie Bob kaç yıl yaşar için sonuç şimdilik 10 ile 15 yıl kadar uzundur.

Tüm bu hastalıklar sadece birkaç vaka örneği olduğu için Pixie Bob cinsi kedide kesinlikle görülür demek yanlış olur. Pixie Bob babası iri bir kedi olduğu için Pixie Bob kedi cinsi de genellikle kilolu oluyor. Kilonun çok yakıştığı bu güzel tekirler için kilo kontrolü sağlanması obezite kaynaklı şeker ve kalp hastalıklarına karşı onu koruyacaktır.

Vahşi hayattan gelen kedilerin çok güçlü bir bağışıklık sistemi olur. Pixie Bob kedi cinsi dahi vahşi hayatta da bulaşabilecek ölümcül virüslere karşı çaresizdir. Kuduz, kedi coronası, kedi Aidsi, kedi gençlik hastalığı gibi bulaşıcı hastalıklar sadece kedilerin birbirine bulaştırabileceği tehlikeli virüslerdir. Tüm bunlar için Pixie Bob yavru kedinin aşılanması elzem kedi ihtiyaçlarındandır.

Pixie Bob’a Özel Mama

     Pixie Bob cinsi kedi için mama tercih ederken sağlığının korunması , riskli bulunduğu hastalıklar, yaşı, kısırlaştırılma durum göz önüne alınır. Pixie Bob kediyi en iyi sahibi ve kan değerlerini incelmiş olan veterineri tanır. Bu açıdan Pixie Bob’a özel mama seçerken sahiplerinin veterinerine danışması önemlidir. Pixie Bob kedi için en uygun mama hangi özellikleri taşımalıdır:

 • Doğal hayattaki beslenme tarzına uygun yüksek ve mümkün olduğunca doğal protein kaynağı,
 • Doğal hayatta karbonhidrat yemediği için düşük karbonhidratlı mamalar,
 • Doğada enfeksiyon riski fazla olmadığı için enfeksiyonlara karşı üriner, sindirim sistemi koruması ve vitamin ve mineralden zengin mama içeriği Pixie Bob için idealdir.

6 ay içerisinde değiştirilmek kaydı ile Yavru Pixie Bob için mama ND Ocean Kedi Maması ile %96 protein kaynağı morina balığı ve karides lezzeti yaşayacaktır. 6 ay sonra başka bir marka ve içeriğe geçilmesi şarttır.

Etiketler: kedi,kedibakımı
Temmuz 16, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı