Oriental Shorthair Kedi Cinsinin Özellikleri

Oriental Shorthair Kedi Cinsinin Özellikleri-Mamayolda

 

Oriental Shorthair cinsi kedi özellikleri bakımından atası Siyam’ a çok benzer. Derdini konuşarak anlatan bu kedilerin aktif ve sosyal yaşantısını çevresiyle paylaşması onu çekici kılar. Sahibini çok seven Oriental Shorthair yavru kedi vakit geçirmek ve dikkat çekmek için türlü şirinlikler yapacaktır. Zeki ve yetenekli Oriental Shorthair sahiplenme hastalık yatkınlığı nedeniyle sekteye uğrasa da aldığı şampiyonluk ödülüne engel olamaz. 

Oriental Shorthair Tarihi

Oriental Shorthair İngiliz melez kedilerindendir. Oriental Shorthair tarihi,  II. Dünya Savaşı sonrası özellikle Mavi Rus kedisi, İran kedisi (Persian), Abyssinian ve Siyam kedileri üzerinde üreme çalışmalarıyla başlar. Oriental Shorthair cinsi kediden çok çok önce noktasız kediler onların akranlarından ise en sonundan Siyam noktalı kediler üretildi.

Oriental Shorthair tarihi ise kuzenleri Ocicat kedisi, Havana Brown kedisi, Himalayan kedisi, Burmese kedisi gibi 1970 yıllarında türün özelliklerini tam taşıyan nesillerin elde edilmesi ile oluştu. Oriental Shorthair kardeşi olan Oriental Longhair özelliklerine çok benzer vasıflar taşır. Aralarında sadece tüy uzunluğu farkı olmasına karşın bu kardeşler iki ayrı bakış açısı ile değerlendirildi. Oriental Shorthair tarihi tescili olarak 1977 yılında CFA yılında şampiyonluk statüsü kazandı. 1995 yılında ise kardeşi Oriental Longhair şampiyonluk statüsü kazandı.

Yapılan araştırmalar sonucu Oriental Shorthair 300 renkte görülüyor. Bu nedenle ona bazen “gökkuşağı kedisi” takma ismi ile anılır. En popüler renkleri ile Oriental Shorthair kahve, tarçın, bakır, gri, gümüş, siyah.  

Oriental Shorthair Özellikleri – Vücut Yapısı

Karakteri: geveze, sahibine bağlı, akıllı
Tüy Yapısı: kısa 300 renkte olabilir
Kulak Yapısı: üçgen geniş
Gövde: orta ve zarif
Kuyruk: uzun çok renkli
Kilo: 4 – 6.1 KG

Çocuklarla arası – 7 / 10

Zeka –9 / 10

Hareketlilik – 6/ 10

Bakım ihtiyacı 6 / 10

Oyunculuk 8 / 10

Eğitilebilirlik 8 / 10

Sosyallik 8/10

Oriental Shorthair kedileri de vokalleri ile tüm isteklerini anlatmak veya dikkat çekmek için kullanırlar. Oriental Shorthair vücut yapısı özellikleri Siyam kedilerine benzer ancak çok fazla rengi bulunur. . Yavru kedilerinin son derece eğitilebilir olması onları sahiplenme düşüncesinde olanları ikna etmeye yeter. Oriental Shorthair cinsi yavru kedi sahibine sadık ve bakımı ile zorluk çıkarmayan kedilerdendir. Oriental Shorthair yavru kedi:

 • Kendi tımarlarını yapar,
 • Zarif ve kemikli gövdelerini zarif bacaklar tamamlar,
 • Üçgen şeklinde başında iri üçgen kulakları bulunur,
 • Oriental Shorthair yavru yalına girdiğinde 2 kilo kadar ağırdır.
 • İletişimci, enerjik ve zekidir.
 • Göz rengi yeşil, mavi veya çift renkte olabilir.  
 • Oriental Shorthair yavrusu birçok genetik hastalığa sahiptir ancak ilerleyen yaşlarda görülür.

Star Tek filminde Mr. Spock karakteri kulakları Oriental Shorthair kedisi kulaklarından esinlenilmiştir. Oriental Shorthair kedi cinsi iki özelliği ile öne çıkar. Birincisi kulakları ikincisi ise kendilerini ifade ettikleri yumuşak ses tonları ile. Cinsin diğer özellikleri ise kemiklerinin belirgin olmasıdır. Özellikle yüz bölgesinde çıkık kemikleri belirgindir. Oriental Shorthair cinsi yavru kediler çok enerjik ve sevgi dolu olduklarından sahiplenmek için genellikle her aile için uygundur.

Oriental Shorthair Vücut Yapısı

Oriental Shorthair kediler vücudundaki belirgin özellikleri ile hemen tanımak mümkün. Kemikli yapısı, üçgen büyük sivri kulakları, çıkık elmacık kemikleri ile “nerede olsa tanırım” klişe lafını söylettirecek bir kedi. Oriental Shorthair tüy renkleri 300 çeşit olsa da vücut yapısı kendini ele veriyor. Görünüşü ile Oriental Shorthair kedi:

 • Kafasındaki geniş üçgen kulakları çok dikkat çeker,
 • Orta büyüklükte bir ırktır,
 • Badem şeklinde renkli gözlere sahiptir,
 • Siyam kediler gibi zayıf görünen vücuda sahiptir,
 • Özellikle yüz bölgesi olmak üzere kemikleri belirgindir,
 • Sportif ve hareketli kedilerdendir,
 • Üçgen şekli kafasında elmacık kemikleri belirgindir,
 • Kaslı gövde ve uzun zarif boynu bulunur.

Oriental Shorthair kedisi atletik ve sporcu yapısı ile fiziksel aktivitlere bayılır. Sahibiyle yapacağı yürüyüşler vücut yapısını korumak için fayda sağlar. Meraklı Oriental Shorthair kedisi faaliyetlerde eksik kalınca tüm dolapları basamak olarak kullanmaktan çekinmez. Raflardan raflara hiçbir şey kırmadan atlayabilir.

Oriental Shorthair Karakteri

En sevilen evcil kedilerden Oriental Shorthair cinsi kedilerin Siyam ailesinin konuşma yeteneklerini gururla taşır. Melodik ince cıvıltılarını dinlemek hem zevkli hem de huzur verici. Oriental Shorthair arkadaş canlısı ve sevgi dolu kedilerdendir. Davranışı bakımından Oriental Shorthair cinsi özellikleri:

 • Son derece akıllı ve meraklı,
 • Ev hayvanlarıyla arkadaştır, çocuklarla iyi anlaşır,
 • Oyun oynamayı, oyuncaklarını ve arkadaşlarını sever,
 • Sesini kullanmayı, konuşmayı sever,
 • Eğitime açık ve yetenek geliştirebilirler,
 • Dışa dönük yabancılara karşı iyi davranırlar,
 • Yüksek enerjili kedilerdendir,
 • Dikkat çekmeyi sever.

Oriental Shorthair karakteri bakımında konuşkandır ancak bu konuşmalarda duygularını ifade eder. Heyecan, umutsuzluk, mutluluk ve ilgi isteklerini farklı vokaller kullanarak ifade ederler. Bu konuda sahiplerinin onları iyi gözlemlemesi faydalıdır.  Böylece yeteneklerini tek yönlü de olsa hastalıklarını veya su isteyip istemediğini öğrenmek için güzel bir fırsat oluşur.

Oriental Shorthair sahiplenme isteği olanlar ona kulak vermelidir. Oriental Shorthair sesini bazen dikkat çekmek için kullanır. İlgi odağı olmayı seven bu kediler sahibinden yeterli ilgiyi göremediğinde vücudu ile iletişime geçer. Bu şekilde ilgi göremediğinde Oriental Shorthair sesini kullanarak dikkat çekecektir. Bazen kuş cıvıltısı, bazen kesik miyavlama, bazen inleme şeklinde kendini ifade ederler. Sesten ve miyavlamadan rahatsız olanlar için Oriental Shorthair sahiplenme uygun değildir.

Oriental Shorthair Bakımı

Oriental Shorthair bakımı kısa tüylü olduğu için sahibini yormaz. Ancak eğitim ihtiyacının karşılanması hem sahibi hem de kedi için önemlidir. Oriental Shorthair bakımı:

 • Mevsim geçişlerinde daha sık olmak kaydı ile üç dört defa tımarı,
 • Ayda bir kez kulak akarlarına karşı kulak kontrolü,
 • Aylık tırnak, iç parazit ve dış parazit bakımları,
 • Günlük temiz su ve mama kabı hijyeninin sağlanması şeklindedir.

Oriental Shorthair yavru kedilerinin eğitim ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması da çok önemlidir. Buna göre yavru kedilerin isteğe bağlı tasma eğitimi, vücut gelişimi, konuşma eğitimi gibi konularda destek sağlanır. Oyuncaklarla oynamayı çok seven Oriental Shorthair yavruları ile ödüllendirme oyunları, olta ile yakalama oyunları faydalı olacaktır. Oriental Shorthair özellikleri bakımından hem zeki hem de meraklıdır. Kutuların ve dolapların içerisindeki gizem onları cezbeder.

Oriental Shorthair kedi bakımında diş hastalıklarına yatkınlığı nedeniyle yavru iken diş fırçalamaya alıştırılması gerekir. Diş fırçalamak yetişkin kedilerin zor alışacağı bir durumdur. Bu nedenle yavru iken başlanması idealdir.

Oriental Shorthair yavru için en temel bakım hatası ise ev temizliğidir. Ev temizliğinde kullanılan kokulu ağır kimyasallar tüm kediler için zararlıdır. Oriental Shorthair için oyuncaklarının ve bulunduğu mekanlarda bakteri sorunu için farklı çözümler aranması gerekir. Sirke ile temizlik doğal bir yöntemdir. Temizlik yapılırken kedinin evde olmaması veya temizlik sonrası durulama yapılması her zaman yararlıdır.

Oriental Shorthair genetik hastalıkları bol olan cinslerdendir. Bu nedenle bakımı ile yaşam süresini etkileyecek enfeksiyon hastalıklarından korumak elzemdir. En çok Oriental Shorthair kaç yıl yaşar için cevap 15 yıl kadar uzundur. Kardeşi Oriental Longhair’ den biraz daha şanslıdır.   

Oriental Shorthair Hastalıkları

Oriental Shorthair maalesef atası Siyam kedisi ve melez oluşu nedeniyle sağlık özellikleri bakımından güçlü görüntüsüne ters düşer. Yavru sahiplenecek olanlar bu bağlamda mutlaka gen testi almaları gerekir. Çünkü bu hastalıklar yetişkin olduğunda çıkmadan önce tedbir almak gerekir.

Melez ırk hastalıklarının yanı sıra birçok bulaşıcı hastalık, enfeksiyon ve obezite de Oriental Shorthair için tehlike oluşturuyor. Ancak bunlar oluşmadan hemen önce önlem almak mümkün. Oriental Shorthair bakımını düzenli sağlamak, aşılarını tamamlamak ve kilo kontrolü sağlamak önemlidir. İdeal bakımla Oriental Shorthair kedi kaç kilo olmalıdır için cevap 4 kilo ile 6.1 kilo arası olsa da bu bilimsel bilgiler dişi ve kısır kedi ayrımı yapmaz. Dişi Oriental Shorthair en fazla 5 kilo, erkek kedileri için ise 5.5 kilo sınırını geçmemek gerekir. Oriental Shorthair hastalıkları:

 • Amiloidoz protein hastalığı yaşayabilmektedir.
 • Astım ve bronşit hastalıkları için ev içi temizlik ve parfümlere dikkat edilmesi önemlidir.
 • Konjenital kalp hastalıkları ve Kardiyomiyopati kalp hastalıklarına yatkınıdır.
 • Şaşılık, Nistagmus, Renital Atofi gelişimi ve diş yapısı bozuklukları görülür.
 • Kedi Lenfoması görülen Oriental Shorthair vakaları görülmüştür.
 • Hiperestezi fazla kendini tımardan kaynaklı cilt hastalıkları görülür.

Oriental Shorthair cinsi kedi genetik hastalıkları çok uzun ve göz korkutucu bir listedir. Hepsi birbirinden zor bu hastalıkları için çok fazla tedavi yöntemi de bulunmuyor. Bu nedenle kedi yetiştiricilerinden çok fazla Oriental Shorthair yavru olarak temin etmemek veya gen testi uygulamak şart görünüyor.

Oriental Shorthair’ e Özel Mama

Oriental Shorthair kedi cinsi hastalık riski nedeniyle iyi bakım ve beslenme ister. Oriental Shorthair için mama seçerken veteriner tavsiyesi almak yerinde bir karar olur. Henüz hiçbir hastalığı bulunmayan Oriental Shorthair’ e özel mama koruyucu nitelikte olmalıdır. Pek çok hastalığa karşı gelişmiş formülü olan kaliteli mamalar arasında 6 ay dönüşümlü mama tercihi yapmak mümkün.

Oriental Shorthair’ e özel mama içeriğinde sindirim sistemi, karaciğer ve böbrek korumalı, kilo kontrolü özellikleri ve güçlü bağışıklık sistemi desteği vermelidir. Alerjik bünyesine özel katkısız mamaların tercih edilmesi Hiperestezi, Amiloidoz ve alerjilere karşı Oriental Shorthair kedisini biraz olsun rahatlatacaktır.

Kalp hastalığı yatkınlığı bulunan Oriental Shorthair için mama tercih edilirken mümkün olduğunca yağ oranı düşük proteinden zengin, Omega 3 ve 6 destekli olanlar destek sağlar. Günümüzde pek çok mama ucuz ve kalitesizdir. Süslü etiket ve reklamları ile rafları süsleyen bu mamalar Oriental Shorthair cinsi kedi için uygun değildir.

Oriental Shorthair için mama ND Ancestral Grain Lamb& Blueberry alerjik bünyeler için katkı maddesi içermeyen ve Omega 3 & 6 desteği veren mamalar arasındadır. Kuzu eti alerjik kediler için daha uygun bir protein kaynağıdır. Bu yetişkin kısır olmayan kedilerde ölçülü olarak başlanarak farklı markalar ile 6 ayda bir dönüşümlü olarak kullanılır.

Oriental Shorthair cinsi ve tüm kedilerde sindirim sisteminin aynı mamaya alışmaması ve farklı mamalardan daha geniş kapsamlı fayda sağlamak için veteriner önerisi ile alıştırarak 1 hafta içerisinde yeni mamaya geçilir. Bu 6 ay periyotta kedinin ihtiyaçları gözlemlenerek yeni içerik belirlenir. 

Etiketler: kedi,kedibakımı
Temmuz 16, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı