Oriental Longhair Kedi Cinsinin Özellikleri

Oriental Longhair Özellikleri-Mamayolda

 

Oriental Longhair, eski ismi ile “İngiliz Angorası” atası siyam kedisinden birçok özellik taşır. Karakter özellikleri bakımından geveze ve dostane olan bu kediler, yüksek zekası ve uyumu ile ailesinin gözdesidir. Oriental cinsi yavru kedilerin sahiplenilmesi ve eğitimi çok zevkli olsa da hastalıkları göz korkutuyor. Unutulduğunu anladığında ilgi çekmek için her şeyi deneyecek olan Oriental Longhair cinsi kedi oyuncak masrafı, bakımı ve beslenmesi ile unutulmanın intikamını alacaktır.

Oriental Longhair Tarihi

Oriental Longhair tarihi Siyam melezi olarak üretilme kararı alınması ile 20. Yüzyıl ortalarına dayanır. Siyam kedisinin keşfi ile daha kedi yetiştiricileri bu türün pek çok türle çaprazlanmasını sağladı. Oriental Longhair tarihi 2. Dünya savaşı sonrası yıllarına uzanmaktadır. Aynı dönemde tüm kedi yetiştiricileri İran kedisi ve Siyam kedisi kedi cinsi elde etmek için çalışmalara başladı. Meyveleri ise 1950 yıllarında elde edilmeye başladı.

Oriental Longhair varlığı 1970 yıllarına kadar görülmedi. Bu dönemde ise Mavi Rus, British Shorthair ve Abyssinian ile Siyam kedileri çiftleştirildi. Oriental Longhair kuzenleri ve akrabaları olan Colorpoint Longhair/Shorthair, Himalayan kedisi, Burmese kedisi, Havana Brown kedisi, bulunuyor. Bunların dışında Ocicat ve Birman kedileri de uzaktan akraba kedilerdir. Javanese kedilerinin bazı uzun tüylü türleri (mandarin) Oriental Longhair olarak sınıflandırılır. Çoğu ayrı bir cins kedi olarak tescillenmiştir.

Oriental Longhair için İngiliz Angorası (Ankara kedisi) lakabı kullanılır. Ankara kedilerine çok benzeyen ancak Siyam karakteri ağır bastığı için Oriental Longhair için bu isim layık görülür. 1977 yılında Oriental Shorthair kaydı altında tescillenen bu kediler 1995 yılında ayrı bir cins olarak Oriental Longhair olarak bölünür. Bu bağlamda aslında Oriental Shorthair cinsi kedinin öz kardeşi denilebilir. 2002 yılına kadar British Angora ismi ile anılan bu tür daha sonra Oriental Longhair ismini almıştır.

Oriental Longhair koyu kahve, çikolata, siyah, tarçın, karamel, şeftali rengi, gri, krem, tekir renklerinde görülür. Göz rengi mavi, yeşil veya iki ayrı renkte Van kedisi gibidir.

Oriental Longhair Özellikleri – Vücut Yapısı

Karakteri: konuşkan, sadık ve sevgi dolu
Tüy Yapısı: uzun çok renkli
Kulak Yapısı: üçgen büyük
Gövde: orta kemikli
Kuyruk: uzun renkli
Kilo: 5 – 10 KG

Çocuklarla arası – 8 / 10

Zeka – 9 / 10

Hareketlilik – 6/ 10

Bakım ihtiyacı 7 / 10

Oyunculuk 8 / 10

Eğitilebilirlik 8 / 10

Sosyallik 8/10

Oriental Longhair cinsi kedi Siyam karakteristik özelliklerini almış dışa doğu çıkık yüze sahip kedilerdendir. En çok konuşkanlığı ve çıkardığı seslerle bilinir. Oriental Longhair vücut özellikleri bakımından çok daha göze hitap eden bir kedidir. Uzun tüyleri onu şık gösterir. Ev yaşamına son derece adapte olan bu güzel kediler yüz şekli dışında tamamen İran kedilerine benzetilmektedir. Genel bilgileriyle Oriental Longhair cinsi özellikleri şöyledir:

 • Uzun ve kemikli vücut yapısı parlak uzun tüylerle kaplanmıştır.
 • Oriental Longhair ortalama 4 kilo gelir.
 • Oriental Longhair cinsi kedi konuşkandır.
 • Göz rengi ile onu diğer türlerden ayırt etmek mümkündür.
 • Oriental Longhair birkaç genetik hastalığı dışında sağlıklıdır.

Oriental Longhair cinsi genel görünümü yuvarlak hatlar yerine sert görüntüsünü tüyleriyle yumuşatmıştır. Çok uyumlu ve zeki ev hayvanlarındandır. Uzun tüyleri bakım istediği için bakımı biraz zordur. En sevilen Oriental Shorthair özelliği çıkardığı seslerle tepki vermesidir.

Oriental Longhair Vücut Yapısı

Oriental Longhair vücut şekli ile uzun bir boruya benzer. Kemikleri belirgin ve çıkıktır. Oriental Longhair kedi görünümü yumuşak değildir. Gözleri renklidir ve büyüktür. Görünümü ile Oriental Longhair kedi cinsi

 • Fiziksel olarak en çekici özellikleri yeşil, mavi veya iki renkli olan gözleridir.
 • Oriental Longhair yüzü en çok Siyam kedilerine benzer.
 • Uzunca kemikli bir kafa yapısı çıkık elmacık kemikleri ile tamamlanır.
 • Normal bacak uzunluğuna sahiptir.
 • Atletik ve enerjiktir.
 • Üçgen şekli kafasını geniş üçgen kulaklar ile tamamlar.
 • Oriental Longhair konuşması ile bilinen türler arasındadır.
 • Tüyleri çeşitli renklerde olabilir, parlak ve uzundur.

Kediler arasında  çiftleşmesi sonucu uzun tüylü Oriental Longhair cinsi yavru kedi elde edilmesi çok zordur. Çünkü bu türde çekinik uzun tüy geni bulunur. Bu nedenle zor elde edilir. Kendisi gibi uzun tüylü Oriental Longhair kedi ile çiftleşmesi dahi uzun ve kısa tüylü birçok kedi yavrusuna sahip olacağı anlamına gelir. Oriental Longhair cinsi yavru kedi Colorpoint kedileri gibi üzerinde nokta belirtileri ile doğabilir. İnce ve kavisli yüze sahip olan Oriental kedi yavrusu zarif ama kemikli yapısını tüyleri ardına saklayamaz.

Oriental Longhair cinsi yavru kediler aşırı zekidirler. Vücut yapılarını kullanarak yapamayacakları oyun yoktur. Onum idaresi için fiziksel yapısına uygun oyuncakların tercih edilmesi gerekir. Oriental Longhair yavru güçlü çene kasları ile oyuncakları ve topları parçalama yetisine sahiptir. Bu nedenle çok fazla kontrolsüz bırakılmaması önerilir.

Oriental Longhair Karakteri

Oriental Longhair karakteri bakımından çok akıllı ve oyuncudur. Onların iletişim yeteneklerinin kullanılarak eğitim verilmesi kolaydır. Ancak çok aktif olan Oriental Longhair kedileri bazen dikkatini toplamakta zorlanır. Çeşitli oyuncaklar alınarak idaresi kolay olan Oriental Longhair sahiplenme düşüncesinde olanlar için uygundur. Bu türün tek başına vakit geçirme özelliği sayesinde çekincesi olanların tereddüt etmesine gerek kalmayacak. Karakteri ve davranışı ile Oriental Longhair sahiplenme güne kuş cıvıltıları ile uyanmak gibidir. Oriental Longhair yavruları;

 • Sevimli, sevecen ve meraklıdır,
 • İlgi görmeyi çok sever,
 • Zeki ve konuşkandır, iletişimde başarılıdır,
 • Köpeklerle iyi anlaşır ve eğitilebilir kedilerdendir,
 • Sokakta tasma ile gezdirilebilir,
 • Sahibine sadıktır.

Oriental Longhair yavru sahiplenmek isteyenler onları tasma ile gezdirmek için kolayca eğitebilir. Çok iyi atlayıcı olan bu kediler yavru iken çalıştırılması durumunda enerji ve koordinasyonlarını daha iyi sağlayacaktır. Tüm kedilerde olduğu gibi Oriental Longhair cinsinde de merak huyu baskındır. Eve gelen sahipleri dolapların açık olduğunu görecektir. Ancak böyle bir durumda onu aramak yerine sesini takip etmek veya sese çağırmak daha mantıklıdır.

Oriental Longhair yavru kedileri başıboş bırakılmaya gelmez. Çok iyi atlama ve eşyalara zarar vermeme özelliği bulunsa da dolapların veya boruların içerisine kafalarını sokarak başını derde sokabilir. Bu nedenle Oriental Longhair yavrularını evde tek bırakmamak en iyisidir. Oriental Longhair cinsi yavru kedileri aile bireyleriyle çok iyi anlaşır. Bu sebepten kalabalık ailelerde Oriental Longhair sahiplenmek için uygun kedilerdendir.

Oriental Longhair Bakımı

İnsanların ruhuna şifa olan kedilerin bakımı en güzel teşekkür yöntemidir. Oriental Longhair bakımı da iyi bir teşekkürü hak eder. Uzun tüyleri arasındaki ölü hücreler onu önce kaşındırır sonra alerji ve enfeksiyona neden olur. Oriental Longhair sağlığı için temizlik önemlidir. Kedi bakımı birçok hastalığın sebebi ve çözümüdür.

Oriental Longhair kedi bakımı düzenli beslenme, kişisel hijyeni ve dokunduğu her şeyin temizliği ile başlar. Oriental Longhair günde 2 veya 3 defa ölçülü beslenerek obezite kaynaklı hastalık riskini elemiş olur. Kişisel bakımı için aylık iç/dış parazit ilaçları, tırnak kesimi, kulak temizliği dışında günlük olarak kedi tuvaleti temizliği ve yiyecek içecek kapları temizliğini kapsar.

Oriental Longhair bakımında mikroplar ve bakterilerin sebep olduğu hastalıklara karşı rutin ev temizliğinin yanı sıra oyuncaklarının da hijyenine muhtaçtır. Bunun için özellikle ev temizliğinde ağır kimyasallar kullanılmaması, kullanıldığı halde iyice durulanması çok önemlidir.

Oriental Longhair kişisel bakımı için evden hiç çıkmayan ve tırmalama tahtası bulunmayan kedilerde ayda bir veya iki kez tırnak bakımı gerekir. Tırnakları renkli ise doğru kesim için veterinere götürmek en iyisidir. Oriental Longhair cinsi kediler ve diğerlerinin en büyük problemi ölü hücrelerdir. Ölü hücreler tüylerin arasında sıkışır ve düşmez. Kaşıntı, enfeksiyon ve alerji yapar. Bu açıdan Oriental Longhair yavruluktan itibaren haftada üç veya dört kez taranması yeterlidir.

Oriental Longhair bakımında aylık kilo takibi yapılarak not alınması iyi bir metottur. Böylece aylık kilo ve yıllık kilo değişimleri kontrol altına alınır. İdeal Oriental Longhair kedi kaç kilo için yanıt cinsiyete göre değişir. Dişi Oriental Shorthair 3.5 ile 4.5 kilo ağırlığında iken erkekleri 4ile 5.5 kilo ağırlığındadır.

Oriental Longhair Hastalıkları

Oriental Longhair hastalıkları ile şanssız kedilerdendir. Maalesef melez kediler atalarının hastalıklarını daha çok taşımaya meyillidir. Bu hastalıklar ise genellikle ileri yaşlarda veya yavru iken fark edilir. Onun dışında Oriental Longhair sağlıklı bir hayat geçirir.

Diğer kedilere kıyasla Oriental Longhair kaç yıl yaşar için cevap 12-15 yıl kadar ortalama uzunluktadır.  Her kedinin anne ve babası genetiğinden aldığı yatkınlıklar Oriental Longhair kedisi için şanssız bir durum.

 • Kardiyomiyopati kalp hastalığında genellikle üfürümler olur ve kalp yeterince kanı pompalamakta zorluk çeker.
 • Mesane Taşları böbrek normalden fazla kristal üretimi yapar.
 • Mast Hücre Kanseri genellikle Oriental Longhair vücudunun herhangi bir derisinde oluşan hücrelerdir.
 • Karaciğer Amiloidozu ile karaciğer fonksiyonlarının bozulması ve yetmezlik yaşaması durumudur.
 • Periodontal diş yapısı ve çene yapısında bozukluklar genellikle tedavi edilebilir Oriental Longhair hastalıklarıdır.

Oriental Longhair kedi cinsi Siyam geni ile maalesef yatkın olduğu hastalık listesi uzundur. Bunların dışında bulaşıcı ve enfeksiyon rahatsızlıkları da tüm kedi cinslerini etkilemektedir. Kedi bakımında özenli, dikkatli ve hijyenik olmak örünü artırır. Böylece enfeksiyon yaşama riski minimuma iner. Bulaşıcı hastalıklar sadece kedilerin birbirine bulaştırdığı virüs kaynaklı hastalıklardır. Yabancı kediler ile bağlantı kurmaması ve kısırlaştırılması bu hastalıklarda önlem olarak sayılsa da Oriental Longhair cinsi yavru kedilerin aşı olması şarttır.

Oriental Longhair ‘ e Özel Mama

Oriental Longhair için mama seçerken tüylerini düşünmek gerekir. Uzun tüylü kedilerde sindirim hastalıkları görülme riski artar. Yutulan kedi tüyleri mide de topaklanarak kusma yoluyla atılır. Kusamayan kediler için büyük bir derttir. Oriental Longhair kediler için de bu durum geçerlidir. Uzun tüyleri kendini tımarlarken yutulur ve kediye zarar verir. Oriental Longhair’ e özel mama kesinlikle sindirim sistemi destekli olmalıdır.

Oriental Longhair için mama uzun genetik hastalığı riskleri değerlendirildiğinde kesinlikle çok özel olmalıdır. Kalp, böbrek ve karaciğer yatkınlığı olduğu için mümkün olduğunca doğa ve az yağlı yiyecekler organların yorulmasını azaltacaktır. Oriental Longhair’ e özel mama karbonhidratı az, proteini yüksek ve bol vitaminli olmalıdır.

Uzmanlar her 6 ayda bir kez mama değişimi ile kedilerin sindirim sistemini o mamaya alışmasının engellenmesini ister. Oriental Longhair için obezite kesinlikle kabul edilemez. Bu nedenle sağlıklı yetişkin Oriental Longhair için mama ND Ancestral Grain ile sağlığını muhafaza eder. 6 ay sonra farklı bir mamaya geçerek fayda sağlar. Oriental Longhair kedileri için tüm sistemlerinin desteklenmesi ve yorulmaması önemlidir.

Etiketler: kedi,kedibakımı
Temmuz 16, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı