Ocicat Kedi Cinsinin Özellikleri

Ocicat Kedi Cinsinin Özellikleri-Mamayolda

 

     Ocicat Amerikan yerlisi kedi, cins özellikleri ve ev yaşamına uyumu ile çok beğeniliyor. Onun için köpek görünümünde kedi denmesinin nedeni eğitimi çok iyi alması ve komutları yerine getirmesidir. Sahiplerini çok seven Ocicat kedi cinsi onu sahiplenmek isteyenlerin ilgisinden başka bir şeye ihtiyaç duymuyor. Tasmasız bile olsa sokakta sahibini terk etmeyen bu renkli kediler, sahibi olmadan vakit geçirmeye alışık değil. Ocicat tarihi, vücut yapısı ile de son derece ilgi çekici.

Ocicat Tarihi

     Ocicat kedisi bir yetiştiricinin Abyssinian ve Siyam kedisi kırması elde etme girişimi sonucu dünyaya geldi. Ocicat tarihi 1964 yılı Amerika Michigan, Virginia’ da başladı. Çiftleşme sonucu ilk yavrular Abyssinian kedi görünümünde elde edildi. İkinci jenerasyon ise Ocicat tarihinin başlangıcı oldu. Abyssinian noktalı, benekli Siyam kedisi doğmuştu ki ona Tonga adını verdiler. Tonga’yı sahiplendirdikten sonra başka yetiştiricilerin de üreme programına dahil oldu.

Ocicat tarihi kayıtları alınırken CFA, bir hata yaparak onu American Shorthair ve Abyssinian kedisi kırması olarak yazdı. Hata fark edildikten sonra tekrar düzenlenerek sonradan Siyam eklendi. Ancak tarife göre gidenler nedeniyle Ocicat daha iri ve kaslı bir yapıya kavuştu ayrıca Ocicat renklerine 6 ayrı gümüş rengi daha eklenmiş oldu.

1980 yılında Ocicat Fan Kulübü kuruldu. 1986 yılında Ocicat kedisi CFA kayıtlarındaki geçici izni 1987 yılı şovlarında şampiyon statüsü verildi. Ocicat bakır, tarçın gümüş benekli, çikolata gümüş benekli, mavi gümüş benekli gibi pek çok ilginç renk ve desenlerde bulunur. Bunun dışında açık kahverengi gümüş benekli ve lavanta benekli rengi de bulunur. Açık renkli tonlar genellikle çene, göz çevresi ve yüz bölgesinde bulunur.  

Ocicat Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: sosyal, sadık, eğitime açık, sevgi dolu
Tüy Yapısı: Kısa, açık ton taban rengi, koyu renk desenli
Kulak Yapısı: 45 derecelik açısı ile sürekli dik
Gövde: orta-iri arası, kaslı ve kuvvetli
Kuyruk: uzun ve desenli  
Kilo: 3 – 7.5 KG

Çocuklarla arası – 7 / 10

Zeka – 6 / 10

Hareketlilik – 8 / 10

Bakım ihtiyacı 4 / 10

Oyunculuk 7 / 10

Eğitilebilirlik 9 / 10

Sosyallik 9/10

Ocicat vahşi olmayan kedi ırkı olarak tanımlanır. Ocicat özellikleri ve renkleri bakımından ideal ev kedisidir. Ancak evde tek kalmak için uygun mizacı yoktur. Bu bakımdan Ocicat sahiplenmek sorumluluk ister. Genel olarak Ocicat kedi cinsi:

 • Ocicat cinsi ortalama 16 yıl yaşar.
 • Ocicat kilosu ortalama 4-6 arasındadır.
 • Fiziksel olarak kaslı iri bir yapıya sahiptir.
 • Genellikle pozitif huyludur.
 • İlgiye muhtaç kedi cinsidir.
 • Sağlık özellikleri bakımından genetik hastalıkları bulunur.
 • Ocicat bakımı nispeten kolaydır.

Ocicat yavru kedileri genellikle usludur ve sosyaldir. Yabancıları kapıda sıcak karşılama ile ağırlar. Ev içerisinde farklı hayvanlarla arası iyidir, saldırgan olmayan çocuklarla anlaşır. Sakin mizacı nedeniyle eğitime çok açıktır. Bu eğitimlerde tıpkı bir köpek gibi onu eğitmek mümkündür.

Ocicat Vücut Yapısı

     Ocicat cinsi kedi en çok sahip olduğu renklerle dikkat çeker. Kaslı vücudunu saran kısa tüyleri ve dışbükey kafa şekline sahiptir. Vücudu genel olarak çok sağlıklı ve fit görünür. Atası Abyssinian kediden almış olduğu vücut yapısını daha da geliştirmiştir. Vücut yapısı ile Ocicat yavru kedi:

 • Orta ile iri kedi görünümü alacaktır.
 • Badem rengi gözleri farklı renklerde, kocaman olacaktır.
 • Tüylerinde zemin rengi üzerine koyu desenleri ile çok güzel görünür.
 • Kaslı bacakları, vücudu ile güçlü ve sağlıklı görünür.

Ocicat görünümünde renklerini tasvir etmek için kuyruk ucu rengine bakılır. Taban rengi ile benek renkleri ayrı tasvir edilir. Örneğin Ocicat mavi tarçın, mavi tonlarında benekleri ve tarçın zemin rengine sahip olduğu anlaşılır. Ocicat benek renkleri tarif edilirken dahi pek çok ara renk ismi kullanılır. Kayıtlı 12 den fazla rengi bulunur.

Ocicat cinsi özellikleri bakımından zengindir. Gelişmiş vücut özellikleri ile uzun yürüyüşlere hayır demeyecektir. Karakter özellikleri nedeniyle de sahibinin yanından ayrılmaz. Eğitime çok açık olan bu kedilere vücut yapısına uygun oyuncaklar ile fit kalmasını sağlamak gerekir. Eğer bir bahçe varsa uzaklaşma eğilimi olmayan bu kediler için iyi bir spor faaliyet alanı sayılabilir.

Ocicat Karakteri

     Ocicat cinsi yavru kedisi için “kedi görünümünde köpek” benzetmesi yapılır. Çünkü ona verilecek eğitimle tasma ile gezdirme, otur, kalk, uzan gibi komutları alır. Ocicat cinsi kediler orta derecede hareketlidir. Ocicat karakteri bakımından Amerika’da ev kedileri arasında tercih edilen bir cinstir. Ocicat cinsi yavru kedi çok sosyal olduğu için yalnız kalmaya gelmez. Kalabalık aileler için uygundur.

 • Sevecen ve paylaşımcıdır. Ocicat yavrusu herkesle iyi anlaşır.
 • Enerjik ve oyuncudur. Ev halkı ile oyun oynamayı sever.
 • Ocicat ilgiyi ve bağ kurmayı sever. Onun için en çok sahibi değerlidir.
 • Ocicat sosyal ve barışçıldır. Yabancıları hiç dert etmez.
 • Ocicat cinsi yavru kediler çocukları sever. Onlarla oynar ama en çok sahibini sever.

Ocicat yavru kedisi için “kedi görünümünde köpek” benzetmesi yapılır. Çünkü ona verilecek eğitimle tasma ile gezdirme, otur, kalk, uzan gibi komutları alır. Çağrıldığında köpek gibi koşa koşa gelecek, sahibinin ilgisinden çok memnun kalacaktır. Bu nedenle yavru iken bir isim verilmesi ve alıştırılması iyi olur. Ocicat cinsi kediler orta derecede hareketlidir.

Ocicat çok sosyal olduğu için yalnız kalmaya gelmez. Dışarı çıkıldığında yanında en azından başka bir hayvan bulunması biraz olsun idaresini kolaylaştırır. Ocicat sahiplenme hem eğitim ihtiyacı hem de yalnızlığa dayanamama nedeniyle kalabalık aileler için uygundur. Çok küçük çocukların kediler üzerinde bilinçsiz hareketleri bazı cins kediler için hoş karşılanmaz. Ocicat bu konuda sabırlıdır. Ancak yine de her kedi aynı olamaz. Bu nedenle küçük çocuğu olan ve Ocicat sahiplenmek isteyenler gereken ortamı sağlamalıdır.

Kalabalık aileler için Ocicat sahiplenme iyi bir tercih olur. Ancak sahibi olarak benimsediği kişinin onu eğitmesi büyük bir kazanç olacaktır. Böylesine eğitime açık bir kedinin yeteneklerinin gelişeceği oyun alanları ve oyuncaklar onu mutlu edecektir.

Ocicat Bakımı

     Ocicat cinsi kedilerde bakım diğer türler olduğundan farklı değil. Ancak uzun ve yünlü tüy yapısı bulunmadığı için nispeten kolaydır. Zaten çok uysal ve suyla arası iyi olan Ocicat bakımı sahiplerine alternatif sunar. Ocicat kedi bakımının da en önemli unsuru bakteri üremesinin engellenmesidir.

Ocicat kedi bakımında oyuncaklarının bulunduğu yaşam alanının çamaşır suyu gibi kimyasallarla temizlenmemesi önemlidir. Eğer temizlikte kullanılması gerekiyorsa Ocicat sağlığı için kedinin ortamdan uzaklaştırılması ve mutlaka elma sirkesi gibi doğal bir ürünle durulanması gerekir.  Evin temizliğindeki gibi oyuncaklarının, su kasesinin, mama kabının, kum kabının hijyeni de sağlanır. Genellikle kedilerde koku hassasiyeti yüksektir ve kokan kaplardan su içmek istemezler.

Bakım hayvan sağlığına katkıda bulunur ve enfeksiyon risklerini azaltır. İyi bakılmış Ocicat kaç yıl yaşar ve en az kaç yıl yaşar için sonuçlar memnun edicidir. Ocicat ortalama 15 ile 18 yıl kadar uzun yaşar. Bu ortalamanın biraz üzerinde ve biraz daha altında yaşayan Ocicat cinsi kediler bulunmaktadır.

Sokağa çıkan kediler toprakta bulunan pire gibi parazitlerin hedefi olur. Vücut ısılarını çok beğendikleri kedilere hemen yapışırlar. İnsanları ise sevmeyen bu parazitler için Ocicat cinsi kedinin aylık ilaçları bulunur. Evden çıkmasa dahi pireler sahibinin kıyafeti ile içeriği girdiğini unutmamak gerekir. Ocicat kedi bakımı için kene ve pirelere karşı ense damlaları uygulanması yeterlidir. Deri yoluyla kana karışan bu zehir, tüyleri arasındaki tüm pirelerin ölmesini sağlar.  İç parazit de kedilerin büyük bir problemidir. Ocicat aylık iç parazit hapları ile mide bağırsağı arındırılır. Ocicat kulak akarları için ayda bir kez yumuşak pamuk ve solüsyon ile temizlenmesi yeterlidir.

Ocicat Hastalıkları

     Ocicat atalarından aldığı genetik mirasla bazı hastalıklara yatkındır. Hipertrofik Kardiyomiyopati ile Renital Atrofi görülebilir. Bu hastalıklar genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar ve gen testi ile kanıtlanabilir. Ocicat cinsi dışında pek çok yakalanabileceği kedi hastalıkları bulunur.

Ocicat kedilerde az tüketimine ve temiz olmayan bakteri üremiş dışkı kaplarından enfeksiyon edinme riski yüksektir. Yine benzer cilt ve deri enfeksiyonları da Ocicat cinsi kedi için rahatsız edici bir hastalıktır. Bunların çözümü antibiyotik kullanımı olsa da en iyi önlem iyi bakımdan geçer.

Ocicat ve diğer cins kedilerin sadece evde tutulması egzersiz eksikliği ve atıştırmalıklar nedeniyle obezite ile karşı karşıyadır. Obezite kontrolü sağlanamazsa kalp, diyabet hastalıkları başta olmak üzere karaciğer yağlanması gibi sorunlarla baş başa kalır.  Ocicat kedi kaç kilo olmalıdır bu sorunları hiç yaşamadan önlem almak için iyi bir sorudur. Dişi Ocicat kedisi daha zayıftı ve 3 ile 4.5 kilo aralığında olur. Erkek Ocicat kedi cinsleri ise 4.5 ile 7.5 kilo aralığı görülmüştür. Genellikle kısır kediler kilo almaya meyilli olur.

Kedilerin birbirine bulaştırdığı virüs kaynaklı hastalıklar yavru kedilerde çok ağır seyrederken yetişkinlerde ise yaşam kalitesine ilaveten ömrünü azaltıyor.  Kedi Aids (FIV) gibi hastalıklar tıpkı insanlarda olduğu gibi çok zor hastalıklardır. Ancak yavru iken tüm karma aşılarının ücretine bakılmaksızın tamamlanması şarttır. Yine Gençlik hastalığı, Panlökopeni gibi virüsler bağışıklık sistemine saldırarak tek tek bütün kedi organlarının çöküşüne sebep oluyor. Ocicat kedinin bu hastalıklara yakalanması için taşıyıcı kediler ile baş başa kalması yeterlidir.

Ocicat’ e Özel Mama

     Ocicat için mama seçerken vücut yapısı yaşı, kilosu mevcut hastalıkları göz önünde bulundurulur. Buna göre yetişkin kısır Ocicat’ e özel mama mutlaka üriner sistemi ve kilo kontrolü sağlamalıdır. Dişi genç yetişkin Ocicat için mama ise bağışıklık sistemi odaklı olmalıdır. Hastalığı hangi organdaysa ona göre sindirim sistemi veya bağışıklık sistemi destekleyici pek çok mama bulunur.

Ocicat’ e özel mama seçerken veteriner tavsiyesi almak önceliklidir. Çünkü onu en iyi kan değerleri ile tanıyan veterineri bilir.  Bunun dışında piyasada pek çok mama alternatifleri bulunur. Düşük ücretli mamaların içeriği incelendiğinde bir kilo mama içerisinde 100 gram et dahi bulunmadığı görülmektedir. Bu tarz mamalarla hiçbir hayvanın beslenmesi uygun değildir. Sokak hayvanları dahi mecbur kalıp bu mamalardan tükettiğinde hasta oldukları gözlemlenir.

Ocicat için ideal mama içeriğinde protein, vitamin ve mineral bakımından zengin olanlar tercih edilmelidir. Kısır Ocicat için ND Ocean neutered ile sadece 6 ay beslenmesi alerjik bünyeler ve kilo kontrolüne katlı sağlar. Ringa balığından üretilmiş bu mama veteriner tavsiyesine göre tüm mamalarda olduğu gibi Ocicat için de 6 ay sonra farklı bir mama ile değiştirilmelidir.

               

Etiketler: kedi,kedibakımı
Temmuz 13, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı