Norwegian Forest Kedi Cinsinin Özellikleri

Norwegian Forest Kedi Cinsinin Özellikleri-Mamayolda

 

     Kuzey Avrupa’nın soğuk iklimlerinde hayatta kalmış doğal hayatın küçük aslanı Norwegian Forest kedi cinsi çok iri ve güçlü bir kedidir. Karakteri, sağlığı vücudu ile ev kedisi statüsünü zorlayan bu kedilerle yaşamak son derece zevkli. Doğanın tüm güzelliklerini evde görmek için Norwegian Forest kedi sahiplenmek iyi bir tercih olacaktır.

Norwegian Forest Tarihi

     Amerika’nın vahşi doğasından gelen Maine Coon gibi çok iri olan Norwegian Forest tarihi varlığı Milattan sonra 1000 yıllarına kadar dayanıyor. Tahminlere göre atası Vikinglerle seyehat eden British Shorthair kedileri Norveç ormanlarına geldiklerinde kediler bu vahşi ormanda kalmış olduğu öne sürülür. Bir başka rivayete göre Haçlılar tarafından 14. yüzyılda uzun tüylü kediler de sebep olabilir. Norwegian Forest tarihi muammalarla dolu olsa da bir başka rivayet de Ankara kedisi ve Sibirya kedisi ile ilgilidir.

Norwegian Forest tarihi İkinci Dünya Savaşı sırasında fark edilse de o dönemde savaş ve kıtlık nedeniyle üreme programına dahil edilmedi. Bu arada farklı cins kedilerle çiftleşen Norwegian Forest cinsi kedilerin soyu tükenmekle karşı karşıya kaldı. 1938 yılında kurulan Norveç Orman Kedi Kulübü resmi bir üreme programı başlattı. 1950 yılında Kral Olav V (5) tarafından resmi yerli yedi ilan edildi.

1970 yılına kadar Norveç sınırlarından dışarı çıkmayan Norwegian Forest cinsi kediler FIFe tarafından bir hayvansever başvurusu ile kayıt altına alındı. 1989 yılında Birleşik Krallık yerli kedi cinslerine kaydı yapıldıktan sonra diğer ülkelerde de yaygınlaşmaya başladı. Fransa’da ise en popüler beşinci kedi olarak 2003 yılından bu yana üretimi devam ediyor.

Norweigan Forest kahverengi, siyah, beyaz, ve birçok renkte olabilir.

Norwegian Forest Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: Kompleksiz, avcı, dost canlısı, sosyal
Tüy Yapısı: uzun kalın tüylü
Kulak Yapısı: uzun üçgen yuvarlak uçlu
Gövde: iri, kaslı,
Kuyruk: uzun ve yoğun tüylü
Kilo: 4-8 KG

Çocuklarla arası – 4 / 10

Zeka – 7/ 10

Hareketlilik – 8 / 10

Bakım ihtiyacı 5 / 10

Oyunculuk 8 / 10

Eğitilebilirlik 7 / 10

Sosyallik 8/10

Norwegian Forest cinsi kediler vahşi yaşamda hayatta kalmış güçlü ve sağlam kedilerdir. Bu kediler doğal hayata adapte olabilmek için kalın bir deri, üşümemek için kabarık ve gür tüyler geliştirmiştir. Ayrıca avcılık yeteneklerini güçlü olması özellikleri bakımından vücut yapısı ev kedilerinden farklıdır. Bakımı kolay olan doğal yaşam kedisi Norwegian Forest kedi cinsi özellikleri:

 • En güçlü ve iri kedileri arasında yer alır.
 • Norwegian Forest kedi ortalama 7 kilodur.
 • Norwegian Forest ayakta yarım metre kadar uzundur.
 • Norwegian Forest cinsi kedi ortalama15 yıl yaşar.
 • Norwegian Forest karakteri son derece sosyal kedilerdir.
 • Zaman zaman agresif olan bu kediler kısırlaştırılarak vahşi doğasından uzaklaşır.  

Norwegian Forest kedi cinsi özelliklerini genel olarak vahşi yaşamdan geldiğini gösterse de evde beslenebilir. Sosyal ve sevecen karakter özellikleri olsa da bazen avcılık içgüdüsüne yenik düşüp saldırgan olabilirler. Kısırlaştırılan kedilerde üretilmeyen hormonlar agresifliğe çözüm olsa da yine de çocuklu ailelerin temkinli olmasında yarar var.

Norwegian Forest Vücut Özellikleri

     Anlatılan Norwegian Forest efsanelerinde hep unun düz kayalara tırmanabilen üstün özellikli doğada yaşayan bir peri olduğu anlatılır. Doğada hayatta kalmak için güçlü ve kaslı vücudu adaptasyonu geliştiren Norwegian cinsi yavru kedi gelişimini yıllar içerisinde tamamlar. Yavru kedinin gelişerek edindiği Norwegian Forest cinsi özellikleri:

 • Tüyleri yağmurlu havalara dayanmak üzere tasarlanmış su tutmaz özelliktedir.
 • Adaptasyon için soğuk aylarda yazlık tüyleri kalın tüylerle yer değiştirir.
 • Norwegian Forest uzun bacaklı kaslı bir gövdeye sahiptir.
 • Norwegian Forest tüy yapısı son derece kabarıktır.
 • Pençeleri büyüktür ve parmak aralarında tüyler bulunur.
 • Gözleri badem şeklinde yukarı doğru eğimlidir.
 • Norwegian Forest kulakları geniş ve üstlerinde püskül tüyleri bulunur.
 • Norwegian Forest üçgen şekline iri bir kafaya sahiptir.
 • Norwegian Forest kesinlikle kalın kemikli bir kedidir.
 • Norwegian Forest arka bacağı daha uzun ve kaslıdır.

Bu kediler hayatta kalmak için üstün özellikli bir vücut geliştirirler. Soğuk iklimin yağmur ve karından su geçirmez tüy yapısı sayesinde hastalanmadan atlatırlar. Kulaklarındaki tüyler de onları soğuklardan korur. Norwegian cinsi yavru kediler genetik olarak bu özellikleri taşısa da neredeyse bir evcil kedi kadar ağır ve kalın derilidir. Mevsim geçişlerinde çok fazla tüy döken bu kediler mevsimine göre ince ve kalın tüyler çıkarırlar.

Norwegian Forest yavru kedisi annesi ve babası gibi avını bulmak için yukarıda olmayı seçer. Böylece çevresini gözlemler. Yüksek kayalara tutunabilmek için çok iri pençelere sahiptir. Soğuk zamanlarda patisi arasındaki tüyler dahi amaçsız çıkmamaktadır. Norwegian Forest yavru kedinin uzun tüyleri boyun bölgesinde daha uzayarak onu korur. Uzun boynu ve bacakları sayesinde avının kaçmak için şansı kalmaz.

Norwegian Forest Karakteri

     Norwegian Forest kedi genellikle arkadaş canlısı ve insanlarla iyi anlaşır. Çok aktif ve zeki olan Norwegian Forest karakteri bakımından bireyse ve oyuncudur. Sosyal kediler olduğu için yabancılara kendini sevdirir ve ona ailesini hatırlatacak kalabalık ortamlarda bulunmayı sever. İletişim kurarken genellikle yüksek seslerde kuş cıvıltısı gibi sesler çıkarır. Karakteri bakımından Norwegian Forest kedi,

 • Dikkatli bir avcıdır,
 • Sahibi ile iyi anlaşır, onlar için çalışmayı sever,
 • Adapte yeteneği gelişmiştir,
 • Ev veya doğal hayatta yaşamaya uygundur,
 • Çok aktiftir, iyi bir tırmanıcı ve zıplayan,
 • Zeki ve takipçidir.

Norwegian Forest kedi cinsi doğası gereği özgür bir kedi olsa da sahibini lider olarak tanır. Bu nedenle sahibinin onu eğitmesi zeki olan bu hayvanlar için çok kolaydır. Norwegian Forest cinsi kediler küçük yaştaki çocuklar için zararlı olmasa da bir risktir. Küçük çocukların yapacağı olumsuz hareketler tüm canlılar tarafından ilk başta olmasa da sonradan kaçmak veya patisiyle tırmalama sebebi olacaktır.

Norwegian Forest sahiplenme doğaseverler için mükemmel bir seçim olacaktır. Evde olduğu kadar dışarıda da sosyal olan bu kedi ile uzun yürüyüşler, sportif aktiviteler ve bol oksijenli kamplar yapmak mümkün. Sahibinden bir kap yemekten fazla beklentisi olmayan Norwegian Forest kedileri sosyal bir arkadaştır. Norwegian Forest bekar insanların sahiplenmesi için uygundur. Kendi başına bireysel olan bu kedilerin kucakta sevilme ve ilgi gösterilmesi gibi derdi olamaz. Sağlam karakteri sayesinde her koşula kolayca adapte olur.

Norwegian Forest Bakımı

     Norwegian Forest kedi gibi iri ırklarda bakımın da fazla olacağı düşüncesi tamamen yanlıştır. Bu doğal hayattan gelmiş kediler için tüy bakımı gerekmez bile. Norwegian Forest bakımı eğer evde ise tırnaklarından başlayarak kulakları ve haftada iki kez tımarlamak yeterli olur.

Norwegian Forest cinsi kedi iri cüssesi nedeniyle çok yemek yiyecektir. Bu nedenle yediği yemeğin sindirimine faydalı olan su tüketimi için evin birkaç noktasında bol ve taze bulundurulması gerekir. Sindirim için bir başka gereksinim ise egzersizdir. Kendisi de enerjik olan bu kedilerin dışarıda veya evde hareketine katkı sağlayacak her türlü aktivite fayda sağlar. Kardiyomiyopati hastalığına yatkın olan tüm ev kedilerini hareketsiz yaşam ve kısıtlı alan fazlasıyla etkiler.

Ev kedilerinin baş düşmanı hareketsiz yaşam ve beraberinde gelen obezitedir. Şişman kediler kalp ve şeker hastalıkları yatkın olurlar. Bu nedenle onlara egzersiz ve kilo takibi yapmak fayda sağlar. Dişi Norwegian Forest kedi kaç kilo olmalıdır için cevap yaşına ve kısırlaştırılma durumuna göre 3.6 ile 8 kilo aralığındadır. Erkek Norwegian Forest kedi kaç kilo aralığında oluyor için ise 4.5 ile 9 kilodur. Normalde doğal hayatta aktif oldukları ve kısır olmadıkları için daha zayıflar. Kaba kürkleri tam kilosunu belli etmediği için yavru iken mümkün olduğunca serbest beslemek ve yetişkinlik yıllarında ölçülü beslemek en idealidir.

Norwegian Forest Hastalıkları

     Norwegian Forest hastalıkları için veterinerlere uzun bir liste bırakılmış. Görülen hastalıklar her zaman gerçekleşecek diye bit netlik yok. Çünkü her kedinin anne ve babası farklıdır, Norwegian Forest kedi hastalıklarının öğrenilmesi için gen testi şart. Böbrek ve kalp hastalıklarının görüldüğü bildirilen Norwegian Forest kaç yıl yaşar incelemek umut vaat edecektir. Bu kediler 12-15 yıl yaşar ki bu da kedi ırkı arasında iyi bir rakamdır.

Norwegian Forest kedilerinde kalça displazisi denilen genellikle iri ve uzun bacaklı kedilerde görülen bir rahatsızlık söz konusudur. Bu hastalık alt batının fonksiyonlarında yavaşlamaya ve iletim eksikliğine neden olur. Genellikle yaşı kedilerde görülür. Glikojen depo hastalığı da yine Norwegian Forest cinsi kedi DNA gen dizilimlerinde saptanmıştır.

Vahşi yaşamda ve sokaklarda birçok bulaşıcı hastalık kedi sağlığını tehlikeye atıyor. Bunlar genellikle bağışıklık sistemine saldıran tehlikeli virüslerdir. Kedi Gençlik Hastalığı, Panlökopeni gibi hastalıklar kedilerin ömürlerini de kısalttığı gibi yavru kedilerde ölümcüldür. Bunun için Norwegian Forest kedi henüz yavru iken aşılarının tamamlanması çok önemlidir.

Norwegian Forest ‘a Özel Mama

Norwegian Forest beslenmesi hastalıklarla mücadele ve vücut gelişimi için önemlidir. Ancakmama seçiminde sıradan bir mama kullanmak yatkın olduğu hastalıkları tetikleyebilir. Bu nedenle Norwegian Forest’a özel mama seçimi yapmak için onu en iyi tanıyan veterinerine danışmak iyi bir fikirdir.

Norwegian Forest için herhangi bir sağlık problemi bulunmuyorsa çeşitli ırklar için özel üretilen kaliteli mamalardan tercih yapmak mümkündür. Norwegian Forest için aynı irilikle olan Maine Coon örnek alınabilir. Özel mamalar yılda iki kez değiştirilerek farklı özelliklerinden faydalanmak mümkündür. Norwegian Forest için mama Royal Canin Maine Coon Adult iyi bir seçenek sayılır. Bu mama içeresindeki yoğun vitamin ve mineraller tüylerinin gelişimi ve bağışıklık sistemini geliştirecektir. Eklem sağlığına ve böbrek sağlığına yaptığı destekle Norwegian Forest için iyi kalite bir mamadır. 

 

 

Etiketler: kedi,kedibakımı
Temmuz 13, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı