Nebelung Kedi Cinsinin Özellikleri

Nebelung Kedi Cinsinin Özellikleri-Mamayolda

 

     Nebelung gri-mavi tüylü severlerin çalışmaları ile ortaya çıkmış güzel bir kedi türüdür. Zeki ve seçici olan bu kediler ev kedisi olmak için ideal özelliklere sahiptir. Çok sık görmediğimiz nadir kedi cinsi olsa da Mavi Rus soyundan gelmesi gri kedi severler için iyi bir alternatiftir. Nebelung bakımı kedi sahiplenmek isteyenleri biraz düşündürebilir. Ancak oyunları ve zekası ile geliştirdiği oyunları görmek her şeye değer.

Nebelung Tarihi

     Nebelung keşif hikayesi mavi gri kedi seven bir kişiye dayanıyor. Nebelung tarihi Cora Cobb hayranı olduğu Mavi Rus kedisi Siegfried adlı kediden etkilenmesi ile başlıyor. Kendi kedisi olan Brunhilde de mavi tüylere sahipti. 1980 yılları sonlarında bu iki kediden yeni bir cins tarihi oluşur mu merak etti. Amerikan Kedi Derneği genetikçisi ile görüşür. Genetikçi ise bu fikrin en iyi yarı uzun tüylü Rus Mavisi kedisi yani Nebelung kedi olacağını söyler.

TICA, 1987 yılında önce karşı çıksa da Nebelung kedilerinin ilk standartlarını belirleyen kuruluş oldu. Şu anda Amerka, Rusya, Avrupa ve Kanada olmak üzere pek çok ülkede yetiştiricileri bulunuyor. ACFA, WCF, LOOF kuruluşları Nebelung cinsini tanıyor. Çok fazla yetiştiricisi olmayan nadir bir ırktır.

Nebelung, tüyleri orta uzunlukta gözleri ise sarımsı mavi bir türdür. Nebelung gri mavi renginde tüylere sahiptir.

Nebelung Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: sahibine bağlı, asosyal
Tüy Yapısı: kısa veya orta uzunlukta
Kulak Yapısı: sivri ve büyükçe
Gövde: uzun bacaklı ince gözde
Kuyruk: uzun orta tüylü
Kilo: 3.5– 6.5 KG

Çocuklarla arası – 6 / 10

Zeka – 8/ 10

Hareketlilik –7/ 10

Bakım ihtiyacı 5/ 10

Oyunculuk 7 / 10

Eğitilebilirlik 8/ 10

Sosyallik 4/10

Nebelung mavi-gri renkte olan Korat, Oriental Longhair , Scottish Fold  veya Norwegian Forest kedilerine uzun tüyleriyle meydan okuyor.  Mavi Rus genine sahip bu güzel kedilerin ayrı bir cins olarak tanınması İran kedisi ve Sibirya kedisi ile 3. Göbekten akrabalığı olması onun konumunu zaten yukarılara taşıyor. Nebelung özellikle estetik olarak daha çok Mavi Rus’a benzeyen ancak uzun tüyleri ile göz dolduran bir güzelliğe sahip. Nebelung kedi cinsi özellikleri şu şekildedir:

 • Nebelung kedisi ortalama 16 yıl yaşar.
 • Nebelung kedi ortalama 4.5 kilo ağırlığındadır.
 • Vücudu sağlıklı, dayanıklı ve uzun görünür.
 • Uzun veya yarı uzun mavi gri tüylere sahiptir.
 • Nebelung bakımı orta dereceli zordur.
 • Nebelung atalarından geçen bazı genetik hastalıklara sahiptir.
 • Genel olarak sağlıklıdır.
 • Nebelung karakteri bakımından sadece yabancılara karşı çekimserdir.

Nebelung karakteri ve mizacı bakımından eğitimi kolay uysal ve eğitime açık kedilerdendir. Huy olarak en çok İran kedisi ve Mavi Rus kedilerine benzer. Bu kedilerin tüm aile bireyleri ve yakın çevre ile iyi anlaştığı bilinir. Ancak aile dışındakiler için aynı ılımlı tavrı görmek mümkün değildir. Nebelung yavru kedileri de sahibini üzmez, oyunlar ve hileler öğrenmeye müsaittir.  Yetenekli ve enerjik kedilerdir.

Nebelung yavru kedi gelişimini geç tamamlar. Tüylerinin ve göz rengini olgunlaşarak tam rengini alması en az iki yıl alır. Nebelung cinsi yavrular oyun oynamayı ve zekalarını yetenek öğrenerek harcamayı sever. BU yüzden sahibinin ilgisi onun için önemlidir. Nebelung sahibiyle iletiş kurar ama genellikle bunu konuşarak değil vücut diliyle ima eder.

Nebelung Vücut Özellikleri

     Nebelung vücut yapısı zarif ve uzundur.  Vücuduyla uyumsuz sadece geniş ve uzun kulakları gösterilebilir. Nebelung tüyleri iki renkten oluşur. Gri ve daha açık gri gümüş rengindedir. Nebelung yavruları tam vücut gelişimini için 3 yıl geçmiş olması gerekir. Vücut yapısında Nebelung cinsi özellikleri:

 • İnce uzun zarif boynu bulunur.
 • Bacakları ve gövdesi nispeten ince ve uzundur.
 • Tüyleri orta veya uzun olur.
 • Nebelung dış bükey kafa şekline sahiptir.
 • Gözleri oval ve sarı-yeşil ya da zümrüt yeşili renktedir.
 • Kulakları büyük ve sivridir.
 • Gövdesi uzun ve kaslı bir yapıdadır.
 • Nebelung tüyleri iki kattır ve çok yumuşaktır.
 • Tüy rengi gridir uçlara doğru daha çok gümüş rengini alır.
 • Kuyruk tüyleri de kendisi de uzundur.
 • Nebelung erkek kedilerin boyun bölgesinde yeleleri olur ve dişilerde daha az görünür.
 • Kulağının arkasında, parmaklarının arasında ve bacak diplerinde yumuşak ve ince tüyler bulunur.

Nebelung cinsi yavru kediler genellikle sarı renk gözlerle dünyaya gelir, 1 yıl dolmadan göz renkleri asıl rengi belli olur. Yetişkin Nebelung kedi gözü parlak yeşil veya sarı yeşildir. Nebelung kedi genel anlamda çok sağlıklı ve fit görünür, kendisi de kaslıdır.

Nebelung Karakteri

     Nebelung yavru kedileri eğitime çok açık ve zekidir. Aldığı eğitime göre huyu da değişebilir. Çünkü genel olarak yabancılara karşı korumacı olan bu kedilerin sahiplerinin yardımı ile nispeten üzerinden atması mümkündür. Karakteri bakımından Nebelung kedi huyları:

 • Aile içerisinden bir kişiyi kendisine sahip ilan eder.
 • Sahibi dışındaki aile bireyleriyle vakit geçirmekten hoşlanır.
 • En çok sahibini örnek alır ve onu takip eder.
 • Çok konuşmaz ama kendini çok iyi ifade eder.
 • İnsanların duygularını gözlemler.
 • Yabancıları ayırt eder ve uzak durur genellikle sevdirmez.
 • Eğitimle hileler öğrenebilir, kapıları açabilir.
 • Kucaklarda masaj talebi genellikle olmaz.

Nebelung karakteri çok zeki ve zengindir. Ancak fazla sosyal olduğu söylenemez. Yani devamlı farklı insanların girip çıktığı veya sevmeye çalıştığı durumlara adapte olamaz. Nebelung sahiplenme isteği olanlar ona iyi bir bakım sözü vermelidir. Çünkü insanlarda olduğu kadar lezzet ve temizlik konusunda da seçici kedilerdir. Bu kediler pis kaptan yemek yemek istemeyecektir. Devamlı insan sirkülasyonuna karşı kendini uzaklaştıracaktır. Bu nedenle Nebelung sahiplenmek onun için aynı kişilerle yaşayabileceği sakin ve rutin ev hayatı sunmalıdır.

Nebelung Bakımı

     Kedi bakımının temel özellikleri Nebelung cinsi kediler için sıkıca uygulanmalıdır. Çünkü bu kediler hem titiz hem de özeline önem veren kedilerdir. Nebelung cinsi yavru kedinin su içmediğini görürseniz bilin ki o su kasesi temiz değildir. Nebelung kedi koku hassasiyeti ile hemen kaptaki deterjan kokusunu alacaktır. Bu özellik ataları İran kedisi ile Mavi Rus’ta da bulunur. Ancak bu durum onun sağlığını da bozacak türdendir. Bu yüzden Nebelung bakımı özen isteyen bir görevdir.

Nebelung temiz olmayan yerlerde oturmak istemez. Kokulu deterjanlar kalıntıları dahil olmak üzere doğal olmayan tüm kimyasallar evden uzak tutulması gerekir. Elma sirkesi ile son durulama suyu yapılarak bu tarz hassasiyetlerini ortadan kaldırmak mümkün. Nebelung kedi tuvaletleri konusunda da hassastır. Kedi tuvaletindeki koku onu uzak tutar. O koku zaten üremiş bakterilerin kokusudur. Islanmış kedi kumu yapışkan olur ve kolayca uzun tüylerine yapışacak ve onu hasta edecektir.

Nebelung cinsi yavru kedi bakımı biraz daha özen ister. Eğitimi dışında uzun tüylerinin haftada iki defa taranması 2 yıl sonra emeklerin karşılığı olarak ortaya çıkacaktır. Nebelung yavru kedisi yumuşak tüylere sahiptir. Ancak rengi tam oturmamıştır. Bu arada kişisel tımarını yapsa da ölü hücrelerden arınması şarttır. Cansız hücreler kedilerde alerji veya yoğun kaşıntı yapar. Sağlık açısından da sakıncalıdır.

Nebelung yavru kedi eğitim öncelikle sosyalleşme daha sonra da yeni yeteneklerini keşfetmesi için uygun bir dönemdir. Patilerini çok iyi kullanan Nebelung yavru kedileri çok iyi sirk gösterileri yapabilir. Top ile oynama ve verilen görevleri anlayacak kadar zekidir. Ailede sahibi seçtiği kişiyi takip eder ve onun isteklerini yerine getirir. Bu yüzden eğitimi kolaydır.

Nebelung Hastalıkları

     Nebelung kedisi nadir türler arasında bulunduğu için genetik yatkınlıkları hakkında bilgi bulunmuyor. Nebelung hastalıkları için atası Mavi Rus’u incelemek yerinde olacaktır. Nebelung kedilerinin de diğer kediler de olduğu gibi birçok bulaşıcı ve enfeksiyon kaynaklı hastalıktan korunması gerekir. Hastalık temelinde bulunan parazit, bakteri, virüs ve mikroplara karşı çaresiz değildir.

Hastalıklar olmasa kediler uzun yıllar yaşayabilir. Nebelung kedi kaç yıl yaşar için cevap 15 yıl kadar uzundur. Ancak 18 yıl uzun yaşayan Nebelung kedileri olduğu gibi 12 yıl yaşayanları da bulunur.  

 • Nebelung kedisi sokaktaki diğer kedilerden bulaşabilecek virüs kaynaklı hastalıklara karşı yavru iken aşılanmalıdır.
 • Seçici yapısı nedeniyle Nebelung cinsi kedilerini böbrek hastalıkları konusunda riskinin elenmesi için bakımında dikkat etmek gerekir.
 • Bağışıklık sistemini düşüren pire gibi parazitlere karşı aylık bakım uygulamalarını tamamlanır.
 •  Uzun tüylerinin alerji veya cilt ve deri hastalıklarına karşı takibi ve bakımı ayrıca mama kalitesi önemlidir.
 • Gen testi yapılarak atalardan aktarılan hastalıkları öğrenerek gerekli önlem tavsiyeleri alınabilir.
 • Tuvalet kokusu titizliği bulunan Nebelung kedisi idrar yolları enfeksiyonlarına açıktır.
 • Yemek konusunda da seçici olan Nebelung kedisini çağımızın kedi hastalığı obezite ve beraberinde getirdiği hastalıklar için riski bulunuyor.

Çağımızın kedi hastalığı obezite için Nebelung cinsi kediler için de önlem almayı gerektiriyor. Aslında talepkar veya yüzsüz olmayan karaktere sahip Nebelung kedileri de salam, sosis gibi işlenmiş gıdaların kokusuna dayanmakta güçlük çeker. Çok lezzetli mamalar, ödüller ve konserveler iştahı artırır ve yemek ölçüsü aşılmış olur. Normal şartlarda dişi Nebelung kedi kaç kilo olmalıdır için cevap 3.5 kilo iken erkek kediler için en fazla 6.5 kilodur. 

Nebelung’ a Özel Mama

     Kedilerin beslenmesinde aromadan çok içerik daha önemli olsa da Nebelung kedileri için durum biraz farklı. Nebelung’ a özel mama kesinlikle çok lezzetli olmalıdır çünkü çok seçicidir. Bunun dışında tüyleri nedeniyle sindirim sistemini tüy yumağından koruyacak bir mama seçimi önemlidir. Nebelung’ a özel mama seçerken dikkat edilmesi gereken çok özellik bulunuyor.

Nebelung için mama seçerken Veteriner tavsiyesi almak ilk yapılması gereken. Onun sağlığı hakkında çok fazla bilgiye sahip olan veterinerler bu konuda iyi bir önderdir. Nebelung’ a özel mama içerisinde tüy kalitesini koruyacak kadar vitamin ve mineral olması gerekir.

Nebelung için 6 ayda bir mama değiştirmek önemlidir. Zengin içeriği ile vitamin, mineral ve sindirim sistemi desteği veren Nebelung için mama Pro Plan Elegant Adult +1 OptiDerma iyi bir alternatiftir. Lezzetli formülü ile seçiciliğinin önüne geçecektir.

Etiketler: kedi,kedibakımı
Temmuz 13, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı