Mojave Çöl Kedisi Cinsinin Özellikleri

Mojave Çöl Kedisi Cinsinin Özellikleri-Mamayolda

 

     Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) benekli tüylü Amerikalı bir kedidir. Adını aldığı Mojave çölünde rastlanmış ve tarihi bu şekilde başlamıştır. Genetik olarak Bengal kedisi ile akrabalığı bulunmaktadır. Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) tarihi çöl kedilerinin türünün yok olmaması için özel olarak geliştirilmesine dayanmaktadır.

Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) Tarihi

     1980 yılı Nisan ayında ilk defa görülen Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) susuz çöllerde koloni halinde gezerken fark edilmiştir. Susuz ve zorlu çöl şartlarında yok olma tehlikesi düşünülerek barındırılmak üzere alınır. Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) tarihi bakımından sayısı tam olarak bilinmese de kolonide sadece 6 erkek kedi görülmüştür. 1990 yıllarında çöle daha fazla insan gelmesi ile Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) kedileri artık görünmez olmuştur.

1996 yılı itibari ile Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) cinsi kediler yakınlıkları nedeniyle Bengal kedisi ile çaprazlanmaya başlar. Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) Bengal kedisi sonrası Abyssinian kedisi ile çaprazlanmıştır. 2007 yılında en ideal renkleri elde edildi. Farklı bir türle çaprazlanması düşünülmüyor. Sadece Chestire Cats Cattery malikânesinde yetiştiriliyor. Türün değişimi yakından inceleniyor ve üremesi istenmeyen durumlarda kediler kısırlaştırılıyor. Böylece genin sabitlenmesi sağlanıyor.

Her nesilde farklı renkler elde edilir. Zaten ilk görülen kolonideki kedilerde farklı renklerdedir. Mojave Çöl kedisi gümüş, leopar, kahve, altın ve siyah renklerde olur. Karın bölgesindeki halka şeklindeki benekleri krem rengi gibi açık tonlardadır.

Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: bağımsız, kurnaz, güçlü, çevik, atletik
Tüy Yapısı: Kısa çok renkli
Kulak Yapısı: büyük uçları yuvarlak
Gövde: iri, kaslı desenli tüylü
Kuyruk: uzun ve büyük
Kilo: 3.6 – 10 KG

Çocuklarla arası – 2/ 10

Zeka – 9 / 10

Hareketlilik – 8 / 10

Bakım ihtiyacı 4 / 10

Oyunculuk 8 / 10

Eğitilebilirlik 4 / 10

Sosyallik 7/10

Mojave Spotted kedi özellikleri ile şaşırtıcı bir biçimde doğaya uyumlu kedilerdir. Doğal hayatı merak edip evinde imgelemek isteyenler için Mojave Spotted sahiplenme iyi bir alternatif olabilir.  Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) kedi genel özellikleri:

 • Uzun yıllar yaşar ancak tam sayı bilinmiyor,
 • Henüz sağlık sorunu veya hastalık bildirilmemiştir,
 • Kedi cinsi yavrular çok sağlam bir kürk ve iskelet yapısına sahiplerdir,
 • Benekli, halkalı çizgi ve desenlerde tüy yapısı görülür,
 • Renkleri çok çeşitlidir,
 • Mizacı zeki, kurnaz, bağımsız ve sosyaldir.
 • Genel olarak çok sağlıklı görünür,

Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) çöllerde doğal yaşamda uzun süre aç ve susuz kalarak mucizevi bir şekilde hayatta kalmayı başarmıştır. Soğuk karlı aylarda beslenme eksikliğini enerjisini koruyarak az da olsa gördüğü avları kaçırmadan yakalayarak hayatta kalmıştır.

Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) Vücut Özellikleri

     Vücut özellikleri bakımında vahşi güzellerdendir. Bu güzelliğinin korunması ve türün devamı için fazlasıyla çaba harcanıyor. Genel olarak Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) cinsi özellikler:

 • Boğaz bölgesinde kalın şeritler şeklinde daha koyu tüyleri bulunur.
 • Bacaklarında ve kuyruğunda dilim dilim koyu renk halkalar görülür.
 • Vücudunu ise krem rengi noktalarla kaplanmıştır.
 • Ev kedilerine nazaran daha irilerdir.
 • Yüzünde daha çok krem rengi desenler görülür.
 • Daha geniş ve gelişmiş kemik yapıları bulunur.
 • 3.6 kilo ile 10 kilo ağırlığındadır.

Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) kısa tüylere sahiptir. Kafası yuvarlak görünümlü ve normal ölçüde burun ve ağza sahiptir. Bıyıkları açık renkte ve uzundur ve birbirinden daha ayrık görünür. Kulakları sivri değildir. Mojave Çöl Kedisi kestane, kömür gibi renkler dışında gümüş, açık kahverengi, çikolata ve krem gibi renklerde olur.

Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) bacakları ince ve kaslıdır. Zorlu koşullara dayanacak kadar geniş patilere sahiptir. Ayrıca ayaklarında fazla parmak da görülen bu kedilerin tutunma kabiliyetinin ne kadar ileri olduğu aşikârdır.

Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) Karakteri

     Mojave Çöl Kedisi yetiştiricileri onu tasvir ederken çok olumlu sıfatlar kullanır. Tüm bu sıfatların ardından ama bu bir vahşi kedi derler. Ne de olsa çok zorlu şartları olan doğadan geliyor. Deney kedisi karakteri ise çaprazlandığı hayvanlar ile daha da yumuşamıştır. Yakında kaderi dışında karakteri ile de anılacağa benziyor. Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) kedi cinsi:

 • Kuru, sıcak ve soğuk çöl hayatında ayakta kalacak kadar zeki,
 • Bulduğu ilk gıda kaynağından vazgeçmeyecek kadar kararlı,
 • Avlanacağı canlı suyun içerisinde ise suyu da sevecek kadar uyanık,
 • Buzlu havalarda yemek bulamadığında enerjisini koruyacak kadar güçlü,
 • Sıcak çölde hiç canlı yok gibi göründüğünde av bulacak kadar aktif ve atletik
 • Damak tadına uygun bir şey yoksa dahi alternatifleri değerlendirecek kadar kurnaz, meraklı
 • Koloni içerisinde olsa da hayatta kalmak için kendisini doyurması gerektiğini bilecek kadar bağımsız,
 • Grup kültüründen geldiği için sosyal ve sevgi dolu olarak listelenebilir.

Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) yavru son derece iridir. 1980 yılında bir Ardıç ağacı altında terk edilmiş çok sayıda yavru bulunur. Anneleri onları besleyecek bir şey bulamadığı için terk etmiştir. Suyu severler, yüzerler ve içerisinde avlanırlar. Benekleri gelişimini tamamladığında daha belirgin olur. Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) egzotik ve nadir kedilerdir. Ancak henüz çok fazla evde beslenme olanağı bulunmadığından tam karakter özellikleri bilinmemektedir.

Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) çok dayanıklı kedilerdir. 1996 yılında başlayan deney kedisi çalışmaları 2007 yılında kedinin tam istenilen görünüm alması ile sonra erdi. Bu tarihlerden sonra tek yetiştiricisinin Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) sahiplenme için nasıl bir yaklaşımı olacağı bilinmiyor. Ancak leopar görünümlü vahşi kedi severler Mojave Çöl Kedisi sahiplenmesine ilgi duyuyorlar. 1980 yılındaki görünümüne eklenen yeni genlerle daha net çizgiye sahi bu kediler için iyi bir aile bulmak mümkün. Ancak vahşi hayat şartlarından gelen Mojave Spotted kedi  sadece evde bakım için uygun olmayabilir.

Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) Bakımı

     Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) besleyenler için spesifik bakım önerileri bulunmaz. Ancak tüm kedilerin temel bakım ihtiyacı hemen hemen aynıdır. Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) cinsi yavru kedi bakımı için öneriler:

 • Tüm kediler temizliğin olmadığı yerde üreyen mikroplar nedeniyle kolayca hasta olur. Nu nedenle Mojave Spotted bakımı için yaşam alanının temizliği, doğal olmayan kimyasal maddelerle yapılması önerilmez.
 • Mojave Çöl Kedisi bakımı için tırnak, kulak veya dişlere yerleşebilecek mikroorganizmalardan korumak için aylık temizlik gerekir.
 •  Kedi tuvaletinde bekleyen dışkı ve idrar kalıntıları saatler içerisinde bakteri üretir. Bu nedenle günde iki kez temizlenmesi gerekir.
 • Kedi parazitlerinden kaçınmak için aylık pire damlası yapılması ve bağırsak kurtların yönelik iç parazit hapı yutturmak çok önemlidir.
 • Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) için birkaç ayrı yerde temiz su kâseleri bırakmak önemlidir.

Su içmeyen kedilerde idrar yolları enfeksiyonları daha sonra böbrekleri etkileyerek kedi ömrünü kısaltır. Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) kaç yıl yaşar için net bir cevap bulunmasa da ortalama 15 yıl yaşar gibi düşünmek yerinde olur.

Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) Hastalıkları

     Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) geni 3 ayrı kediden geldiği için hastalıkları konusunda net bir bilgi bulunmaz. Bu nedenle Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) sahiplenenler gen testi yaparak net bilgi elde edilebilir. Vahşi hayatta veya sokaklarda kedilerin birbirine bulaştırdığı pek çok hastalık ve uygun bakım koşullarının sağlanmaması nedeniyle enfeksiyonlar yaygın görülür.

Gerek vahşi hayatta gerekse sokaklarda kediler birbirine hastalıklarını geçirir. Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) cinsi kedi için de durum farklı değildir. Kuduz, Gençlik hastalığı, Herpes, FIV, hepsi son derece hayatı tehdit eden kedi virüsleridir.  Bu nedenle tüm cins yavru kedilerin sokaklardan korunsa dahi aşılarının yapılması son derece önemlidir.

Ev hayatının rutin hareketsiz tarzı kedilerde pek çok hastalık için zemin hazırlar. Obezite çok ciddi hastalıklara sebep olur. Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) kedi kaç kilo için 3.5 kilo ile 10 kilo geniş bir aralık bilgisi bulunmaktadır. 10 kilo iri ırk ta olsa bir kedi için çok fazladır. Keza Maine Coon dünyanın en iri kedisi dahi 7 kilo civarındadır ve 1 metre uzunluğundadır. O halde bu rakamları dişiler için ve erkekler için sınıflandırılması ve kilo alımının engellenmesi şarttır.

Obezite yarattığı şeker ve kalp hastalıkları riskleri nedeniyle çağımızın vebası gibidir. Bu hastalıklardan hane halkından saydığımız evcil kedileri korumak için beslenme ve egzersiz düzenlemesi şarttır.

Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi)’e Özel Mama

     Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) için mama seçimi konusunda pek fazla öneri bulunmaz. Bu nedenle veteriner önerisi alınabilir veya kan değerleri incelenerek Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) ‘ özel mama seçimi yapılabilir.

Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) için mama tercihinde doğal hayatında yedikleri üzerinden yakın bir değerlendirme yapmak mümkün. Mojave Spotted vahşi hayattaki beslenmesinde çöl kuşlar, fare, kertenkele, küçük kurtlar yiyerek sağlıklı kalmayı başarmıştır.  Tamamen saf protein kaynağı ile beslenmiş bu kedilerde beslenme proteinden zengin, karbonhidrattan fakir olmalıdır. Doğal hayatta edindiği saf proteini tamamıyla sağlamak mümkün olamayacağı için vitamin ve mineralden zengin kaliteli mamalar daha iyi olur.

Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi)’ e özel mama seçimi sonrası mutlaka haşlanmış kemik suyu, et, balık, gibi doğal katkısız beslenme ek gıda olarak verilirse vahşi hayata olan özlemi de giderilmiş olur. Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) gibi iri ırklardan olan Maine Coon beslenme tarzı onun için de uygun olacaktır. Bu nedenle özellikle yavru Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) için Royal Canin Maine Coon Kitten önerilir.

 

 

Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) vücut Yapısı

 Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi) Mojave Spotted (Mojave Çöl Kedisi)

Etiketler: kedi,kedibakımı
Temmuz 13, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı