Mavi Rus Kedi Cinsinin Özellikleri

Mavi Rus Kedi Cinsinin Özellikleri-Mamayolda

 

     Mavi Rus, tarihi, fiziksel yapısı ve karakter özellikleri ile ideal ev kedisi türlerinden. Sahibine hemen hemen hiç bakımı ile ilgili zorluk yaşatmayan bu kedilerin yavruları da çok sempatik. Biraz eğitim ve emekle sirk kedisi yeteneğine dahi sahip olabilecek zeki Mavi Rus kedileri sahiplerinin duygularından çok etkilenir. Evdeki tüm bireylerle çok iyi anlaşmasına rağmen bir tanesi onun sahibidir. O çoktan sahibini takibe almıştır.

Mavi Rus Tarihi

     Safkan ırk olarak gösterilen Rus kedisi, Mavi Rus için liman kenti Arkhangelsk işaret edilir. Tarihi rivayete göre gemilerle gelmiş Rusya’da kalmışlar. Daha sonraki dönemde 1860 tarihinde yine gemi yoluyla İngiltere ve Avrupa’yı dolaşırlar. Gemide haşere avcısı olarak çalışan bu işçi kedilerden bazıları bu duraklarda bırakılır. Mavi Rus tarihi bilinirliği bu şekilde başlar.

1875 yılında İngiltere Kristal Saray’da mavi renk kedi yarışmalarında boy gösterir. 1912 yılında yine kedi yarışmalarında rakiplerine karşı başarı elde edemedi. II. Dünya Savaşı kedi tarihi için kıtlık ve sefalet ile geçti. O tarihte çoğu yetiştirici üreme programlarını durdurdu. Savaş bittikten hemen sonra soyu tükenen cins kediler yeni ırkları üretmek adına Siyam ve İran kedileri ile çiftleştirilir.

Mavi Rus bu dönemde üretilen British Blue, Fransız Chartreux ve Korat kedileri ile uzaktan akrabadır. Bu kedilerin ortak özelliği mavi gri renkte pelüş tüyleri ve renkli gözleridir. Ancak Mavi Rus kedisini ayırt edebilmenin tek yolu zümrüt yeşili gözleri olur. 

Yine benzer mavi kedi tonlarında Norwegian Forest kedi, Scottish Fold, Sibirya kedisi, Nebelung kedisi ve Oriental Shorthair ve Oriental Shorthair kedileri Mavi Rus kedisi gibi gri-mavi tüylere sahiptir. Uzaktan akraba oldukları da düşünülür. Aslında Mavi Rus kedisinin aslen Rusya’da yetişmediği gemilerle geldiği iddiaları da bulunmaktadır. Bu yüzden Mavi Rus benzeri özellikleri kedileri pek çok farklı ülkede görmek mümkündür.

Mavi Rus gri-mavi dışında nadir olarak beyaz ve siyah tüy renkleri ile bilinir ve göz rengi olan zümrüt yeşili ile tüm diğer gri kedilere fark atar.

Mavi Rus Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: çok akıllı, duygusal bağımlı, uysal, nazik 
Tüy Yapısı: Gümüş mavi kısa tüy
Kulak Yapısı: kafasına göre daha iri
Gövde: normal kaslı
Kuyruk: vücuduna göre uzun
Kilo: 3.5 – 7 KG

Çocuklarla arası – 5 / 10

Zeka – 9 / 10

Hareketlilik – 7 / 10

Bakım ihtiyacı 5 / 10

Oyunculuk 8 / 10

Eğitilebilirlik 8 / 10

Sosyallik 6/10 

Mavi Rus kedi sadece görünüşündeki ve gözlerindeki zarafetle değil karakter özellikleri ile de öne çıkan bir kedi. Safkan olarak kabul edilen bu kedi cinsi sakin kişiliği le sahiplerine sorun çıkarmaz. Mavi Rus sakin ve zeki yapısı ile eğitimi kolay olan kediler arasındadır. Ancak sosyallik söz konusu olduğunda yabancılara karşı zümrüt yeşili gözlerini dikerek süzecektir. Mavi Rus kedi cinsi:

 • Sağlıklıdır, uzun yıllar yaşar,
 • Ortalama 5.5 kilo ağırlığında olur,
 • Uysal ve itaatkar kedilerdir,
 • Nazik ve sakin mizacı vardır,
 • Yavru kedileri sarı renk gözle doğar.

Mavi Rus cinsi kediyi rakipleri olan Korat veya Scottish Fold kedilerinden ayırmak çok kolaydır. Çünkü hepsinde pek çok göz rengi görülse de hiçbiri Mavi Rus gibi parlak zümrüt yeşili gözlere sahip değildir. Mavi Rus yavruları zümrüt yeşili gözlerle doğmasa da çok yakında asıl rengine kavuşacaktır. Mavi Rus genel itibari ile hiçbir eksiği bulunmayan iyi huylu kedilerdendir. 

Mavi Rus Vücut Yapısı

     Mavi Rus görünümü ile uzun boyludur. Orta ırk olmasına oldukça fit görünür. Mavi Rus yavru kedileri geç büyür, göz renkleri 4 ay sonra zümrüt yeşili olur. Patileri pembe renk doğar. Mavi Rus görünüm özellikleri:

 • Orta beden vücudunu uzun bacak ve kuyruğu ile tamamlar,
 • İki kat kalın deriye sahiptir,
 • Gri görünen tüyleri aslında gri mavisidir,
 • Çekinik siyah deri rengi geni olanları da bulunur,
 • Kulakları, bacakları ve kuyruğu orta boy bedenine göre büyüktür,
 • Tüyleri yumuşak ve parlaktır nadir olarak siyah ve beyaz renkleri olur,

Mavi Rus cinsi yavru kedi yavaş büyüse de tam güzelliğini almama riski vardır. Bazı Mavi Rus yavrularında genetik beyaz ve nokta geni ile doğanlar bazı yarışmalara alınmamaktadır. Beyaz ve siyah kediler gösterilere kusurlu olduğu gerekçesi ile kabul edilmez. Ancak bu bir genetik kaynaklı hastalık değildir.

Mavi Rus Karakteri

     Mavi Rus kedisi görüntüsü kadar etkileyici karakter özellikleri sergiler. Ağırbaşlı Mavi Rus, yüksek zekası ve duyarlılıkları ile bilinir. Zekasını kurduğu oyunlarla ve davranışlarla gösterir. Zekasını gösterebileceği ter türlü aracı kullanarak kendini ifade etmekten çekinmeyecektir. Davranışı bakımından Mavi Rus özellikleri:

 • Sahibine bağlıdır ve onu takip eder.
 • Çok konuşkan değildir.
 • İnsanlarla empati kurabilir.
 • Yabancıları hoş karşılamaz ve süzer.
 • Eğitimle yetenek gösterileri yapabilir.
 • İyi bir avcı kedidir.
 • Sessiz ve nazik kedilerdir.

Mavi Rus zekası eğitimle yeteneğe çevrilebilir ve şok kedisi olabilir. Sakin yapıları nedeniyle dikkat dağınıklığı yaşamadan kolayca eğitilirler. Yaşadığı ortamda tek kişiye tam bağlılık gösterir. Onu sahibi seçer ve genellikle onu daha çok dinler. Onun duygularını okur ve duygularından beslenir. Mavi Rus sahiplenme bu yönüyle zordur. Mutsuz kişilerin Mavi Rus sahiplenmesi onun için yorucu olabilir. Öte yandan Mavi Rus kedileri çok hareketli kedilerden değildir ve anlaşması kolaydır. En çok egzersizi ve aktiviteyi gözüne kestirdiği avı için verir.

Mavi Rus kedisi yabancılara karşı çekimser davranır. Bu nedenle sahiplenen kişi yavru iken Mavi Rus kedisini alıştırmalıdır. Ancak koruma içgüdüsü ile böyle davrandığı için sahipleri tarafından hoş karşılandığı da olur. Mavi Rus kedi özellikleri itibari ile patilerini çok iyi kullanır. Kapıları, pencereleri, sürgülü kapıları ve kafesleri açmakta ustadır. Tabii ki bu kapıların ardında ne olduğu da çok önemli…

Mavi Rus kedi sakinliği ve sessizliği ile bilinir. Konuşkan değildir, onu ancak davranışlarına bakarak analiz etmek mümkün. Eğer canı sıkılmışsa ya uzun süre uykuya verir kendisini veya sahibiyle her zamankinden fazla ilgilenecektir. Mavi Rus kedi evde olmayı sevdiği kadar doğayı da sever. Avcılık içgüdülerinin doğal hayatta onu nasıl heyecanlandırdığını tahmin etmek zor değil. Mavi Rus kedi için meraklı sıfatı da uygundur. Dolapların içini, saklı kapıların ardında bir av bulunup bulunmadığı, sahibinin üzgün olup olmadığını merak eder.

Mavi Rus Bakımı

     Mavi Rus sahipleri bakım konusunda şanslıdır. Kısa tüylü, kalın derili bu kediler sahiplerini fazla yormazlar. Hatta kendileri sahipleriyle ilgilenmek ister.  Mavi Rus kedilerinin oyuncaklarla oynaması, top sürmesi gibi aktivitelerinin dışında yabancı hayvanlarda uzak doğa yürüyüşlerine çıkması onu mutlu edecektir. Mavi Rus kedi cinsi bakımı için standart uygulamalar yeterlidir.

 • Kedinin genel yaşadığı ortamın temiz olması, oyuncaklarının temizliğinde kimyasal maddelerin kullanılmaması gerekir.
 • Her gün birkaç ayrı noktada taze ve temiz su kaplarının bulunması ona su içmeyi hatırlatacaktır.
 • Mavi Rus kedileri kendilerini tımarlasa da haftada bir kez sahibinden yardım alması hoşuna gidecektir.
 •  Ayda bir kez tırnaklarının ve kulaklarının temizlenmesi olası mikro organizmalar uzaklaştıracaktır.
 • İç parazit ve pire damlaları ile parazitlerden emin olacaktır.

Mavi Rus kedi uysal hayvanlardır. İzin verirse günlük diş bakımına başlamak diş problemi yaşamaması için veterinerler tarafından önerilir. İyi bir bakım daha az hastalanmak demektir. Daha az hastalanmak ise enfeksiyon kaynaklı ölümleri azaltır. Mavi Rus kaç yıl yaşar sorgusu için 10 ile 20 kadar yaşamaları bakımın önemini gösterir. 10 yıl ile 20 yıl yaşamasının arasındaki fark bulaşıcı hastalıklardan iyi korunmuş, daha az enfeksiyon geçirmiş, daha az kaza geçirmiş olmasına bağlıdır. Sahibinin bakımına göre Mavi Rus kedileri uzun yıllar yaşarlar.

Mavi Rus Hastalıkları

     Kedilerde pek çok genetik hastalık bulunur ancak Mavi Rus cinsi kediler bu konuda çok şanslıdır. Diğer kedi ırkları gibi melez olmadığı için gen çatışması yaşamaz. Mavi Rus hastalıkları genellikle sonradan olmadır.

Mavi Rus hastalıkları arasında veterinere en çok diyabet mellitus olarak belirtilmiştir. Kilo alımına bağlı gelişen bu hastalıkta kedinin aşırı mama tüketiminden kaynaklanır. Mavi Rus kedi kaç kilo olmalıdır ki şeker hastalığından korunsun merak edenleri için araştırıldı. Mavi Rus kedi için kilo aralığı 3.5 ile 7 kilo kadar geniş tutulsa da bu cinsiyete ve yaşına göre değişmektedir. Erkek kedi için 4 kilo ile 6 kilo aralığında kalmak idealdir. Dişi kedileri içinse 3.5 ile 5.5 kilo aralığı dışına çıkmamak gerekir. Yaşlı kedi metabolizması yavaşladığı için kilo almaya daha meyillidir.

Mavi Rus kedisi zaman zaman kusma, zararsız tümör kitleleri ile karşı karşıya kalabilir. Bunlar için yıllık kan testi yapılarak besin veya fazla vitamin kaynaklı olup olmadığı araştırılmalıdır. Mavi Rus kedilerinde yaşlılıkta romatizma gibi ağrılı hastalıklar da görülmektedir. Her Mavi Rus cinsi kedi için böyle olacak diye bir kesinlik yoktur.

Tüm kedi türlerini etkileyen ve en çok görülen iki tür hastalık bulunur. Birincisi obezite kaynaklı olanlar diğer ise idrar yolları ve böbreklerle ilgili olanlardır. Bunların dışında Mavi Rus dahil olmak üzere kedilerin birbirine bulaştırdığı tehlikeli kedi hastalıklarına karşı kediyi muhafaza etmek ve tüm aşılarını yavru iken tamamlamak tek çözümdür.

Mavi Rus’ a Özel Mama

     Mavi Rus kedisinin düzenli beslenmesi, sık aralıklarla az porsiyon yemesi ve içeriği kaliteli gıdalar tüketmesi gerekliliktir. Mavi Rus’a özel mama seçerken;

 • Yaşına göre ihtiyacını belirlemek,
 • Genel hastalıklara karşı önlem almak
 • Kısırlaştırılmışsa kristalleşme riskini göz önünde bulundurmak,
 • Güçlü kas yapısı için proteinden zengin mamayı tercih etmek,
 • Kilo almaya yatkınsa diyet içerikli olması,
 • Bağışıklık gelişimi için vitamin ve mineralleri zengin mamayı tercih etmek,
 • Yaşlı ise hazmı kolay, sindirim sistemi destekleyici mama seçmek,
 • Hastalığı varsa veteriner tavsiyesi almak fayda sağlar.

Mavi Rus için mama ve bakım ne kadar kaliteli olursa o kadar az hastalık göreceği anlamına gelir. Mavi Rus ‘a özel mama her 6 ayda bir değiştirilerek farklı özellikler kullanılabilir. Yavru Mavi Rus için mama Royal Canin British Shorthair Kitten ile dengeli beslenme ve kemik gelişimine katkı sağlanır.

Etiketler: kedi,kedibakımı
Temmuz 12, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı