Maine Coon Kedi Cinsinin Özellikleri

Maine Coon Kedi Cinsinin Özellikleri-Mamayolda

 

     Dünyanın en iri kedilerinden Maine Coon için dev gibi bir kalbi var demek yanlış olmaz. Ağırbaşlı olgun karakter özellikleri ile Maine Coon Amerika’nın vazgeçilmez yerel kedisidir. Maine Coon özellikleri bakımından en ideal ev kedilerinden birisi. Uzun gösterişli kuyruğu ve şampiyonlukları ile popülerliği hiç bitmeyecek.

Maine Coon Tarihi

     Maine Coon Amerikan yerlisi bir kedidir. Varlığı 18. Yüzyıl dönemlerinde biliniyordu. Maine Coon tarihi de bazı kedi cinslerinde olduğu gibi muamma ve bilinmeyenlerle dolu. Ancak kesin olan şey bu kedinin doğada serbest dolaşırken fark edilerek evcilleştirilmesidir.

Maine Coon efsanelerinden bir tanesi 1793’te idam edilen Marie Antoinette hikayesidir. Rivayete göre idam edileceğini anlayan Fransa kraliçesi kaçmak için bir gemi hazırlatır. Gemiye 6 tane Ankara kedisi ve bir başka kedi alır. Bu kedinin cinsinin Sibirya kedisi olduğu tahmin ediliyor. Kraliçe idamdan kurtulamaz ancak gemi Amerika’ya varır. Gemideki bu iki tür çiftleşerek Maine Coon yavrusu doğar.

Maine Coon tarihi hakkında en eski bilinen kayıt 19. Yüzyılda yapılan kedi gösterilerinde kullanılmasıdır. O zamanlarda Amerika’da çok popüler olan bu tür hala popülerliğini koruyor. 1860 yılında çok popüler olan bu tür için çiftçiler kendi arasında yarışma düzenleyerek şampiyonluğu Maine Coon kediye verir. Yine Maine Coon tarihinde 1895 yılında gösterilere katıldığı bilinir. 20. Yüzyılda çok fazla yeni türün ( İran kedisi) bulunması Maine Coon kedi cinsini geri planda atmış olsa da yerli kedilerden biri olduğu için sahiplenmek isteyenlerde azalma olmuyor.  Maine Coon tarihi boyunca iniş ve çıkışlar yaşasa da en sonunda 1 Mayıs 1975 tarihinde CFA kaydı yine 1 Mayıs 1976 yılında şampiyonluk verilerek tamamlandı.   

Maine Coon kahve, siyah, çikolata, sarı, tekir, kızıl kahve,  Tek renkli Maine Coon çok nadir rastlanır. Genellikle 2 renkli ve 3 renkli olur.

Maine Coon Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: Ağırbaşlı, olgun, sakin, barışçıl
Tüy Yapısı: uzun tüylü çok renkli
Kulak Yapısı: iri ve tüylü
Gövde: iri ve kaslı yoğun tüylü
Kuyruk: uzun tüylü süslü
Kilo: 3.6– 8.2 KG

Çocuklarla arası – 9 / 10

Zeka – 6 / 10

Hareketlilik – 5 / 10

Bakım ihtiyacı 4/ 10

Oyunculuk 6 / 10

Eğitilebilirlik 7/ 10

Sosyallik 8/10

Maine Coon iri bir kedi olma özelliğinden çok huyu ile sevilir. Özellikleri nedeniyle en çok beslenen türler arasında ilk 3 sıra yer alır. Uzun tüylerinin ve süslü kuyruğunun dışında ihtiyaçlarının son derece mütevazi olması ile seviliyor. Amerika’nın yerli kedisi olarak kabul edilen Maine Coon soyundan gele pek çok farklı özellikte kedi bulunuyor. Maine Coon cinsi özellikleri genel olarak şöyledir:

 • Dünyanın en iri kedileri arasında yer alır.
 • Maine Coon kedi ortalama 7 kilo civarındadır.
 • Maine Coon ayakta 1 metre uzunluktadır.
 • Maine Coon cinsi kedi ortalama 13 yıl yaşar.
 • Gelişmiş, kaslı gövde kaslı kalın bacakları bulunur.
 • Maine Coon yavru kedi gelişimini 4 yıl içerisinde tamamalar.
 • Maine Coon karakteri son derece anlayışlı ve ılımlıdır.

Maine Coon özellikleri cüssesi kadar çok gelişmiş ve olgundur. Bu nedenle sahiplenme sayısı yüksektir. Çocuklarla arası iyi olduğundan kalabalık aileler için tercih sebebidir. Uzun tüylü kedi cinsidir. Soğuğa karşı dayanıklı çok renkli kürkü bulunur. Maine Coon yavruları çok geç büyürler. Ağır yapılarına zıt olarak sakin kedilerdir. Sabırlı ve toleransı yüksek kedilerdir. Çocuklu ailelerde mutlu olur.

Maine Coon Vücut Yapısı

     Maine Coon vücut görüntüsü küçük bir aslan yavrusuna benzer. Uzun tüylü yeleli olur. Tek renkte seçeneği olmayan Maine Coon genellikle kahve renklerinde olur. Maine Coon cinsi yavru kedi büyüyüp 1 metreye ulaşana en az 3 yıl en fazla 5 yıl kadar uzun zaman geçer. Vücut gelişimi özellikleri:

 • Maine Coon yavru tüyleri iki çeşit uzun ve orta boy tüyler şeklindedir.
 • Kürkü yumuşak ipeksidir adaptasyon için kış aylarında kalın olanları çıkar.
 • Yaz aylarında çıkan ince tüyleri daha dalgalı olur.
 • Uzun ve çok tüylü rakuna benzer kuyrukları bulunur.
 • Kuyruk tüyleri yaz mevsiminde daha dalgalıdır.
 • Patileri büyüktür alt türlerinde çok daha büyük patiler görülür.
 • Kulakları dipte kalın yukarı doğru incelir ve yoğun tüylüdür.
 • Maine Coon patilerinin arasında da yoğun tüyler bulunur.

Maine Coon tüy yapısı hava şartlarına adapte olarak atalardan kalma özelliğidir. Kuzey doğu Amerika soğuklarında yaşayan bu kediler kışın üşüyen uzuvları için suya dayanıklı daha düz tüyler çıkarırlar. Yaz mevsiminde ise daha serin olması için dalgalı ve ince tüyleri çıkar. Kulaklarının içerisinde ve çevresindeki tüyler soğuktan koruması içindir. Patilerinin büyük olması ise karda kaymamaları içindir. Doğa harikası Maine Coon kedi gelişmiş gövdeleri ile her mevsime adapte olurlar.

Maine Coon kedi renkleri doğa kamuflesini kolaylaştıracak türdendir. Üst tüyleri doğada bulunan kahve, siyah ve taba renklerinde iken karın tüyleri beyaz ve lila tonlarında olur. Tekir Maine Coon renkleri de sık karşılaşılan cinstendir.

Maine Coon Karakteri

     Maine Coon kedisi için “medeni” sıfatı yerinde olacaktır. Son derece olgun ve anlayışlı olan bu kedi geldiği vahşi doğanın tam zıttı sıcak bir yapıya sahip. En çok tercih edilen cins kedi olmasının sebebi de bu nazik ve kibar yapısıdır. Ağırbaşlı tavırları ile yaşadığı yerdekilerin gönlünü kazanır. Karakter bakımından Maine Coon kedi cinsi:

 • Olgun ruhlu Maine Coon sadece sevileceği zaman çocuklaşır.
 • Çok sabırlıdır her yaştan çocukla anlaşır.
 • Ailesinde sadıktır ve yakındır yabancılara karşı temkinli yaklaşır.
 • Yüksek sesli olarak miyavlar ve melodiler çıkarır.
 • Orta dereceli zekidir ve ağırbaşlıdır.
 • Hareketli ve çok aktif değildir.
 • Hem doğayı hem de ev ortamını sever.

Maine Coon bir insan olsaydı ruh yaşı 65 denebilirdi. Hayatı görmüş geçirmiş gibi sakin ve ağırbaşlı tavırlarını ara sıra çocuksu şakalarla tamamlıyor. Maine Coon kedi yabancılarla yüz göz olmayan karizmatik bir yaklaşımı bulunuyor. Önce uzaktan inceleyerek temkinli yaklaştıktan sonra sevgisini belli ederek çekiliyor. Maine Coon kimseyle fazla yüz göz olmayan ancak sevileceği zaman kucaktan inmeyen bir kedi.

Maine Coon sahiplenme düşüncesi olan herkes için uygundur. Çalışan ve bekarlar dahil evde sadık bir şekilde bekleyecek dışarı çıkmadığı için dertlenmeyecek bir cinstir. Maine Coon en ok çocuklu aileler tarafından tercih edilir. Zira çocuklar çoğu zaman gücünü ayarlayamaz ve kedilere zarar verir. Canı yanan kediler ise fiziksel tepki gösterir. Bu durum Maine Coon kedisi içi tam olarak geçerli sayılmaz. Maine Coon kedisi son derece sabırlıdır. Ancak unutmamak lazım her sabrın da bir sonu vardır. Maine Coon orta derecede oyuncudur, genellikle oturmayı tercih eder. Bu açıdan Maine Coon sahiplenmek egzersiz yükümlülüğü getirmez.

Maine Coon Bakımı

     Çok bakım getirmemesi Maine Coon sahiplenmesini artıran bir diğer faktördür. Tüyleri çok uzun olsa da kısa olsa da haftada 1 en fazla iki defa tımarı yeterli oluyor. Maine Coon bakımı kolay olmasının sebebi tüylerinin İran kedisi gibi düğüm olmamasıdır. Bütün gün kendini yalayarak tımarlayan bu kedileri sadece ölü hücrelerden arındırmak yeterli olur.

Maine Coon yavru kedisi daha fazla bakıma ihtiyaç duyacaktır. Eğitimi, egzersizi, aşıları için vakit ayrılması aslında onun sağlığına olan yatırımdır. Maine Coon olgu karakterli olduğu için eğitimi zor değildir. Ancak kedi kumlarının tüylerine yapışması yavru kediler için büyük bir problem olabilir. Sağlığını tehdit eden bu kumların devamlı temiz olması ve idrarından arındırılması gerekir.  Yavru kedi iken bulaşıcı hastalıklara karşı aşılarının tamamlanması çok faydalıdır.

Maine Coon yavru kedilerin su içmeye özendirilmesi mama ve tuvaletinden uzak konumlandırılması bir diğer önemli unsurdur. Birçok hastalığın kaynağında su tüketimi ve kedi tuvaletleri yer alır. Yavru ve yetişkin Maine Coon için bir sorun da parazitlerdir. Kulaklarındaki tüyler arasında yaşamak isteyen parazitler onu bir süre sonra güçsüz bırakacaktır. Bu yüzden kulaklarının ayda iki kez temizlemesi parazitlerden arındırır. Pireler en çok uzun tüylü kedileri sever. Ölü deri ve kanlarıyla beslenmek işlerine gelir. Bunun için ayda bir kez pire damlası yapmak Maine Coon kan değerleri için önemlidir.

İyi bir bakım ile kediler daha uzun yaşaması şaşırtıcı değildir. İyi bakım, hastalıklarda korunması ile 3 yıl kadar ömürleri uzar. Maine Coon kaç yıl yaşar sorusunun cevabı sahipleri için veya Maine Coon sahiplenmek isteyenler için önemlidir. Araştırmalara göre Maine Coon cinsi kediler ortalama 12.5 yıl yaşar. Ancak 18 yıl yaşayanları da görülür. %20lik bir kısım 10 yıl kadar yaşar. Yani genetik, hastalıklar, kazalar ve bakım kedi hayatında önemlidir.

Maine Coon Hastalıkları

     Maine Coon kedileri için çok sağlıklı denir. Onlar karda ve sıcak havalarda dayanıklıdır. Her havaya göre adapte olurlar. Maine Coon hastalıkları tam gen dağılımı bilinmediği için en çok bildirilen vakalara bakılır. Maine Coon kedilerinde en çok kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları ve kalça displazisi görülmüştür.

HCM yani Hipertrofik Kardiyomiyopati hastalığı Maine Coon için tehlikelidir. Pıhtı embolizasyonu nedeniyle arka ayakların felç olduğu ve ölümle sonuçlandığı rahatsızlıktır. Maine Coon’ un sakin ve hareketsiz yaşamını bunun için suçlamak istesek de kedilerde çok yaygındır. Genellikle İran kedilerinde de görülen bu durum üzücü sonuçlanır.

Maine Coon iri bir kedi olduğu için çok yemek yer. Fazla kiloların getireceği pek çok hastalığa karşı iyi bir beslenme ile Maine Coon kedi kaç kilo olmalıdır sorgulamak gerekiyor. Maine Coon en fazla 8.2 kilo olur. Ancak bu dişiler için geçerli değildir. Maine Coon dişileri ise en fazla 5.4 kg olur. İdeal Maine Coon ağırlığı ise erkeklerde 7 kilo, dişilerde ise 4.5 kilo olmasıdır. Ağırlık kontrolü ile kalp ve şeker hastalığı riskleri azalır.

Maine Coon’ a Özel Mama

     Maine Coon beslenmesi ve mama seçimi pek çok öneri bulunur. 123 cm boy uzunluğu ile Guinness rekorlarına girmiş bir kedi için ideal beslenme nasıl olmalıdır? Maine Coon’a özel mama kalça displazisi ve ayaklara binen yüklerin azaltılması için kesinlikle kilo kontrolü içermelidir. Uzun tüyleri için sindirim sistemini korumalı, kaslı yapısına uygun yüksek protein içermelidir.

Maine Coon için mama seçerken mevcut hastalıkları ile ilgili veterinerinden tavsiye istemek her zaman doğru bir davranıştır. Maine Coon yavru için daha besleyici ve kolay yenilebilir olması önemlidir. Ancak yetişkini Maine Coon kedisine özel mama sağlığını korumaya yönelik olmalıdır. Maine Coon için mama Royal Canin Adult Maine Coon örnek bir içeriktir. 

Etiketler: kedi,kedibakımı
Temmuz 12, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı