Laperm Kedi Cinsinin Özellikleri

Laperm Kedi Cinsinin Özellikleri-Mamayolda

 

     Laperm kedi cinsinin nitelikleri şaşırtıcıdır. Hem sahibine düşkün hem de son derece zeki bu kedilerin doğa merakı yüksektir. Sahibiyle kısa yürüyüşlerinin yanı sıra misafirperverliği ve kolay bakımı ile ideal kedi özellikleri taşır. Henüz çok yeni keşfedilmiş olduğundan tarihi ve hastalıkları hakkında çok bilgi paylaşılıyor. Ancak bu kimseyi korkutmasın Laperm cinsi kedi uzun yıllar yaşar. Kıvırcık tüylü kedi olmasıyla ünlü olan bu kediler sahibine hiç zorluk yaşatmıyor.

Laperm Tarihi

     Laperm çok köklü bir geçmişe sahip değil. Tarihi 1980 yılında bir çiftlikte tesadüfen bulunması ile başlar. Laperm tarihi Amerika’da başlasa da artık birçok ülkede bulunuyor. Laperm kedisinin de  “Rex” cinsi kıvırcık tüylere sahip Cornish Rex veya Devon Rex gibi kıvırcık gen mutasyonu bulunur.

Laperm kelimesi içerisinde geçen “Perm” ile perma kelimesinin karşılığı kıvırcık tüylerine belirtir. Oregon’da bir çiftin kedilerinin kıvırcık tüyleri olan tek bir yavru doğurmasıyla başlayan Laperm tarihi, 1990 yıllarına kadar sahipleri tarafından yeni kedilerin üremesine izin verilerek devam etti. Kıvırcık Laperm kedileri küçük bir koloni olunca sahipleri Linda ve Richard Koehl 1997 yılında La Perm yetiştiricileri derneğini  (LPSA) kurdu.2998 yılında CFA şampiyonluğu ödülünü kazandı.

Laperm gen araştırması hakkında bilgisi paylaşılmamaktadır. Ancak mutlaka bilinen cins kedilerle bir yakınlığı bulunur. Ayrı bir cins olarak kaydı yapıldı.

Laperm renkleri ve desenleri çok çeşitlidir. Laperm sarı, beyaz, açık kahve, çikolata, taba, bakır, altın,  kırmızı renkleri en çok beğenilenler arasındadır. Tüylerinde farklı tonlarda desenleri ve dalgaları bulunur. Çift renkti ve tek renkli olan Laperm kedileri daha fazla tercih edilmektedir. Laperm göz renkleri de değişiktir genellikle bal rengi, mavi ve yeşil tonlarında bazen gri renklerinde görülür.

Laperm Özellikleri - Vücut Yapısı

Karakteri: Sevgi dolu, dışa dönük, doğa sever
Tüy Yapısı:  üstlerde kıvırcık alt kısımlarda dalgalı
Kulak Yapısı: biraz büyük, yoğun kıvrık tüylü
Gövde: kıvırcık, dalgalı renkli tüylü
Kuyruk: uzun dalgalı tüylü
Kilo: 2,5-4,5  KG

Çocuklarla arası – 7 / 10

Zeka – 10 / 10

Hareketlilik – 8 / 10

Bakım ihtiyacı 4 / 10

Oyunculuk 7 / 10

Eğitilebilirlik 6 / 10

Sosyallik 8/10

Kuzey Amerikalı Laperm kedileri orta büyüklüktedir. Sahipleriyle güçlü bağlar kurarlar. Laperm kedisi özellikleri bakımından sessiz ve sosyal bir cinstir. Alerjik yapıya sahip olan bu kedilerin bakımı orta dereceli zordur.  Laperm kedisi dikkat çekmeyi sever. Diğer hayvanlarla iyi anlaşır. Diğer Laperm cinsi özellikleri:

 • Laperm kedisi ortalama 12 yıl yaşar.
 • Ağırlıkları ortalama 3.5 kilo kadardır.
 • Vücudunda diğer cinslerden ayırt edici özelliği kıvrık tüy yapısıdır.
 • Bölgesel değil duygusal bağımlıdır.
 • Sosyal, mutlu ve zeki kedilerdir.
 • Geveze kedilerden değildir.

Laperm kedisi genel olarak sağlıklı bir cinstir. Tamamıyla ev kedisi denilemez. Açık alanda vakit geçirmeyi sever. Laperm kedi cinsi özellikleri bakımından insancıl ve dost canlısı kedilerdir. Bu nedenle sahiplenme için uygundur. Laperm kedi yavruları tam gelişimlerini 1 ile 2 yıl içerisinde tamamlar.

Laperm sahiplenme düşüncesi olanlar eğer kıvırcık tüylü farklı bir kedi ararlarsa American Curl ve American Wirehair özelliklerini de inceleyebilir. Kıvırcık tüy hassasiyet olanlar için kedi cinslerinde çok fazla seçenek bulunmaz. Laperm yavrusu dışında sahibine bağlı ve sadık kedilerdir. Ancak bir Laperm yavrusu sokak kapısını açık görürse bir daha dönmek içi geçerli mazereti bulunmaz. Sokağı ve doğayı çok seven Laperm kedisi için en sevdiği aktivitedir. Ancak sokaklardaki bulaşıcı hastalıklar onlar için büyük bir risk oluşturuyor.

Laperm Vücut Yapısı

     Laperm vücudu tüyleri sayılmazsa orta ölçülerde uzuz ve yapıya sahiptir. Kulakları biraz daha iri görünür. Laperm kedi cinsi fiziksel özellikleri:

 • Boğaz ve kulak tabanlarındaki kıvırcık tüyler daha sıktır.
 • Birçok desen ve rengi bulunur.
 • Alerjik bünyeye sahiptir.
 • 3 tip tüy uzunluğu barındırır.
 • Dalgalı, kıvırcık ve kabarık tüylere sahiptir.
 • Yavru kediler 1 yıl içerisinde fiziksel gelişimini tamamlar.

Permalı kedi Laperm 3 uzunlukta tüye aynı anda sahip olabilir. Kısa orta ve uzun kıvırcık tüyler vücudunun farklı yerlerinde fiziksel dağılım gösterir. Tüyleri biraz kabarık olduğu için kilolu gözükür. Ancak sporcu ve fit kedilerdir. Vücut yapısı kaslıdır.

Laperm cinsi yavru kedi bakmaya doyulamayacak kadar güzel ve yumuşaktır. Diğer kıvırcık kedi cinsleri arasında dominant kıvırcık gene sahip tek kedidir. Laperm cinsi yavru kedinin gövdesinin üst kısımdaki tüyleri daha az kıvırcık tam olarak dalgalı görünüme sahiptir. Karnı üzerindeki tüyler ise daha kıvırcıktır.  Laperm cinsi yavru kedinin tüyleri nedeniyle hipoalerjenik olduğu söylenmektedir.

Laperm Karakteri

     Laperm tüyleri kadar yumuşak bir karaktere sahiptir. Laperm cinsi kediler hem evcil hem de açık alanda yaşayabilir. Laperm karakteri bakımından sosyal ve dışadönük kedilerdir. Çevresinde ona sevgiyle yaklaşa herkesi kucaklar. Ancak sahibine olan yoğun ilgisi bağlılık derecesinde değildir. Karakteri bakımından Laperm kedi cinsi

 • Sosyal, dışadönük ve insancıldır.
 • Sevgi göstermeyi ve ilgi görmeyi sever.
 • Sahibini sever ilgisiyle şımartır ancak bağlı değildir.
 • Doğal hayata bayılır, sadece evde tutulmaktan hoşlanmaz.
 • Kucakta sevilmeyi sever, ev içerisinde sahibini biraz sıkabilir.
 • Zeki, aktif ve oyuncu kedi olmasına rağmen egzersiz ihtiyacı fazla olmaz.

Laperm karakteri bakımından Korat cinsi kedi gibi unutulmaz bağlılığa sahip değil. Çocuklarla, diğer evcil hayvanlarla arası iyidir. Hiyerarşik bir düzene aldırış etmez. Barış yanlısı ve sahibine düşkündür. Onun için mekan sorumluluğu bulunmaz. Sevdiklerinin bulunduğu her ortamda yaşayabilir. Genel olarak neşeli, barışçıl ve şiirseldir.

Laperm kedi yapısı devamlı evde tutulmaya müsait değildir. Sosyal olduğu için ara sıra farklı insanlarla paylaşım ve köpekler gibi dışarıda tasmalı gezdirilmeye müsaittir. Laperm kedisi bahçeli evler için uygundur ancak kaçıp gidebilir. Kontrollü olunması gerekir. Dikkatli ve macera peşinde koşarken evin yolunu bulamaz. Laperm kedi çok zekidir ve yabancılarla çok iyi anlaşır. Eve gelen kargo görevlisine çok büyük misafirperverlik gösterir. Zil çaldığında kapının önünde heyecanla kapının açılmasını bekler.

Laperm Bakımı

     Kedi bakımı söz konusu olduğunda en çok yavru kediler özen ister. Ancak bu kural Laperm yavru için geçerli değil. Laperm yavru tüyleri veya eğitim için ekstra bakım istemez. Ancak uzun tüylü olanları düzenli taramak gerekir. Laperm kedisi bakımı uzun tüyleri nedeniyle çok fazla tımar da gerektirmez. Sadece temizlik, beslenme, ara sıra tırnak, kulak ve tüy bakımı gerekir.

Laperm kedi cinsi tüy bakımı sadece düğüm oluşmasın diye nadiren yapılır. Doğar tüy yapısı üzerine yapışan kedi kumu, toz gibi atıklar çıkarılır. Ancak Laperm cinsi kedi tıraş edilmemelidir. Tıraş sonrası daha kalın tüyleri veya düz tüyler çıkabilmektedir. Sebebi bilinmemekle birlikte tüy yapısının değiştiği görülmüştür. Laperm kedi cinsi nadiren haftada bir kez tımarı yeterlidir.   

En iyi kedi bakımı iyi gözlemcilere aittir. Sahibinin müdahale yerine kedisinin isteklerine odaklanması eksikleri görmesinde yardımcı olur. Hiçbir kedi cinsi ayrıca insan kirli kaptan su içmek istemez veya deterjan kokan kaptan su içmek istemez. Ayrıca kedi tuvaletine yakın kokular içerisinde suyunu yudumlamak istemez Laperm kedi de öyledir. Bu yüzden kedi tuvaleti, kedi maması ve su kapları birbirinden uzak tutulur.

Laperm kedi bakımının bir diğer inceliği ise atıştırmalıkta gizlidir.  Kahvaltı sofrasındaki bir parça jambon veya peynir kalori kontrolünü zorlaştırır. Kilo alan kedilerde obezite ile birlikte pek çok hastalık görülür. Kilo kontrolü tüm kedilerin bakımının bir parçasıdır. İyi bir bakım ile Laperm kaç yıl yaşar sorusunun cevabı 15 yıldır. Ancak 10 yıl yaşayan Laperm kedisi de bulunur. Bu aradaki 5 yıl için bakım, hastalıklar ve kazalara ayırmak kedi bakımının öneminin sayılarla ifadesidir.

Laperm kediler için temiz olmayan risk bir durumdur. Kedi kumu tanecikleri ıslandığında yumuşar ve yapışkan olur. Ayrıca bakteri kaynağıdır. Uzun tüylerine kolaylık yapışan bu kum tanecikleri Laperm kedi için idrar yolları enfeksiyonu, cilt ve deri enfeksiyonları için zemin oluşturur.

Laperm Hastalıkları

     Laperm kedileri için hastalık listesi bulunmaz. Ancak kedilerin hiçbiri tamamen sağlıklı değildir. Bu nedenle gen testi yapılarak hastalık yatkınlıkları sorgulanır. Böylece kalıtsal hastalıkları hakkında bilgi alınır. Laperm hastalıkları konusunda uzun tüyleri ve kötü bakım ve iyi olmayan mama tercihleri sebep olarak gösterilebilir.

Laperm yavru kedilerinin tüm kediler gibi bulaşıcı hastalık riski bulunur.  Kediler arasında yaygın olan Gençlik hastalığı, kedi Aidsi ve Herpes ve mantarlara karşı aşılarının tamamlanması şarttır. Bağışıklık sistemine saldıran bu virüsler kedinin ölümüne veya fakir bir hayat sürmesine sebebiyet verir. Aşıları olsa dahi sokaklardan ve diğer kedilerden uzak tutularak Laperm kedileri korunur.

Kediler için evde egzersiz imkanı olmaması ayrıca ekstra verilen atıştırmalıklar obezite akabinde kalp ve şeker hastalıklarını çağırır. Laperm kedi kaç kilo olmalıdır için iki ayrı cevap bulunuyor. Dişi kediler için 3 kilo ile 4 kilo aralığı uygundur. Erkek Laperm kediler için 3.5 ile 4.5 kiloyu geçmemesi önerilir.

Laperm’ e Özel Mama

     Laperm kedileri için mama seçimi bağışıklık sistemi ve mide sağlığını dikkate alınarak yapılır. Mevcut hastalığı bulunan Laperm cinsi kedinin veterinerinden tavsiye almak fayda sağlar. Laperm için en iyi mama (hairball) tüy yumağı kontrolü sağlayacak olanlardır.

Laperm cinsi kedilerin sağlığı için uygun mama seçimi iyi bir gözlemle kolay sağlanır. Laperm kedi için ideal mama her zaman değişir. Bazen idrar yollarına yönelik bazen e tüy kontrolü ne yönelik tercihler yapılır.  6 ayda bir Laperm maması değiştirilerek dönemsel ihtiyaçları karşıladığı gibi mamaya alışmasına ve mide genişlemesine izin verilmez. Laperm için mama Minkas Hairball Control ile tüy yumağı sorunu ele alınır. Bunun dışında 6 ay sonra sindirim sistemi desteği yerine farklı özellikte bir mama tercih edilir. 

Etiketler: kedi,kedibakımı
Temmuz 12, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı