Köpekleri gezdirirken dikkat etmeniz gerekenler ?

Köpekleri gezdirirken dikkat etmeniz gerekenler

 

Sevimli tüylü dostlarınızla keyifli bir yürüyüş yapmak için dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Her ne kadar basit bir aktivite olarak gözüküyor olsa da köpek gezdirmek dikkat edilmesi gereken önemli konular arasındadır. Köpeğinizi dolaşmaya çıkarırken dikkat etmeniz gereken unsurlar şu şekildedir;

  • Irk, cins, kilo, boy gibi özellikler ne olursa olsun insanların en yakın arkadaşlarının başında köpekler gelir. Köpeklerin enerjisini atması için mutlaka yürüyüş yaptırmak gereklidir.
  • Köpekleri evde bakmak, hem eğlenceli hem de sevgi doludur. Ancak köpekler oldukça hareketli hayvanlardır ve enerjisini atması için ev ortamı yetersiz gelebilir. Enerjilerini atmaları için mutlaka gün içerisinde sokağa çıkarılmalıdır.
  • Köpekleri dışarıda dolaştırırken, yapısı gereği sürü içgüdüyle hareket eden köpeğe, sahibin kim olduğunu göstererek olası olumsuz durumları ortadan kaldırmaktır. 
  • Gezmeye gittiğiniz alanın hijyenik olması köpeğinizin sağlığı açısından son derece önemlidir.
  • Köpeklerin eğitimi her an devam eder. Sokağa çıktığınızda köpeğinize hakim olmak ve eğitimine devam etmek için abartılmadan ödül mamaları vermek faydalı olabilir.
  • Bir diğer önemli konu ise, sevimli dostunuzla dolaşmaya çıktığınız bölgede olması muhtemel sokak köpekleridir. Bu konu ile ilgili kesinlikle hem sizin hem de köpeğin eğitimli olması gerekir. Özellikle de büyük ırk köpekler beklenmedik durumlarda hem sizi hem de kendini korumaya geçebilir. 
  • Köpek gezdirmek için mümkünse, köpeklerin dolaşmasına uygun parklardan yana seçim yapılmalıdır. Köpeklere özel hazırlanan parkların avantajı, diğer köpeklerden ve çocuklardan arındırılmış olmadır. Bu gibi alanlarda köpeklerinizin enerjisini atmak daha kolay olabilir. Hatta uygun alanlarda sevimli dostunuzla eğlenceli aktiviteler yapabilirsiniz.
  • Köpeğinizi dolaştırmaya çıkardığınızda sağlık konularına daha da özen gösterilmesi gereklidir. Dış parazit oluşumuna sebep olacak alanlarda gerekli tedbirleri alarak hareket edilmelidir. Konu ile ilgili olarak veterinerden yardım alınarak, önerdiği alanlar değerlendirilebilir.
  • Eğlenceli bir gezinin ardından köpekler eve dönmemek konusunda ısrarcı olabilir. Gezi sırasında enerjilerini atmasını saplamanın yanı sıra onların yorulmasını sağlayabilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorunu yaşatmayacak durumda köpeklerinizi yorarak eve daha kolay dönmesi kolaylaştırılabilir.
Etiketler: köpek gezdirmek, köpekler, köpek
Mayıs 17, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı