Köpeklerde Vestibüler Bozukluk

Köpeklerde Vestibüler Bozukluk - Mamayolda

 

     Köpeklerin dengesini bozan ve köpeklere zor anlar yaşatan vestibüler bozukluk, birçok köpek sahibini de tedirgin eden hastalıklardan bir tanesidir. Köpeklerin vestibüler sistemlerini etkilemekte olan ve bir grup rahatsızlığa neden olan bu hastalık, çeşitli şekillerde kendini belli etmekte ve köpeklerin dik durmasını zorlaştırmaktadır.

Köpeğin vestibüler sisteminden bozukluk meydana geldiğinde köpek, düşmekte ve dengelerini koruma noktasında çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Köpeklerde vestibüler bozukluk olarak bilinmekte olan bu sorun, köpeklerin sağlıklı bir şekilde yaşantılarını sürdürmesini engellemektedir. Peki ama vestibüler sistemin görevleri nelerdir ve bu sistemde meydana gelen sorunlar, ne gibi problemlerin oluşmasına neden olur?

Köpeklerde vestibüler sistem, genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilen görevleri yerine getirmektedir:

 • Köpeklerde dengeyi sağlar.
 • Köpeklerin baş ve gövdesini, uzuvlarını her hareket ettirdiğinde koordineli bir şekilde pozisyon almasını sağlar.
 • Köpeklerin sorunsuz bir şekilde dik durmasına yardımcı olur.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen hususların her biri, köpeklerde vestibüler sistemin ne işe yaradığını ifade etme konusunda oldukça başarılıdır.

Köpeklerde Vestibüler Bozukluk Neden Olur?

     Köpeklerde vestibüler bozukluğun neden meydana geldiği pek çok insan tarafından merak edilen hususlardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Köpeklerde vestibüler bozukluk neden olur sorusu kapsamında, iç kulak ve beyin arasındaki sistemde bozukluk yaşanmasının, vestibüler sistemin normla bir şekilde çalışmasını engellediğini ifade etmek olanaklıdır.

Her ne kadar genel bir neden oluşturulsa da vestibüler bozukluk, neyden meydana geldiği bilinmeyen rahatsızlıklardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Bazı durumlarda antibiyotik ve iltihaplar, bu bozukluğa sebebiyet verebilmektedir. Pinchers, Doberman, Alman Kurdu vb. köpek cinslerinin bu hastalığa diğer cinslerden çok daha yatkın olduğunu ifade etmek mümkündür. Köpeklerde vestibüler bozukluk kapsamında ön plana çıkan nedenler, köpek sahiplerinin dikkat etmesi gereken hususları da ön plana çıkarmaktadır.

Birçok insan, bu hastalığın ne derece ciddi olduğu konusunda pek çok hususu merak etmektedir. Vestibüler bozukluğun ne kadar ciddi olduğu hasarın merkezde mi yoksa periferik sistemde mi olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Eğer sorun merkezde ise bu durum, hastalığın ciddi olduğunu gözler önüne sermektedir.

Köpeklerde Vestibüler Bozukluk Belirtileri

     Köpeklerde görülen vestibüler bozukluğun birçok belirtisi bulunmakta olup vestibüler bozukluk belirtileri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Yürüme esnasında tökezleme
 • Belirgin kafa eğimi
 • Zeminde ya da bunun gibi sert yüzeylerde uyumayı tercih etme
 • Koordinasyon eksikliği
 • Yeme ya da içme konusunda isteksizlik
 • Uyanıkken hızlı göz hareketleri
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Tek yönde sürekli daire çizme

Yukarıdaki gibi sıralanabilen hususların her biri, hastalığın belirtileri kapsamında yer almakta olup bu belirtilerden herhangi birinin görülmesi durumunda veteriner hekime başvurulması gerekmektedir.

Köpeklerde Vestibüler Bozukluk Teşhisi

     Köpeklerdeki vestibüler bozukluğun tedavi edilebilmesi için ilk önce hastalığın uygun yöntemler dahilinde teşhis edilmesi gerekmekte olup bu yöntemlerin her biri kritik öneme sahiptir. Veteriner hekimler, köpeklerde vestibüler bozukluk teşhisi kapsamında belirli adımları uygulamakta olup bu adımlardan en önemlisi, köpekte görülen hareket değişikliğidir.

Bilindiği üzere vestibüler sisteminde bozulmalar meydana gelen köpekler, genellikle dik durma konusunda çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Veteriner hekimler, köpeklerin hareketlerini detaylı bir şekilde izlemekte ve köpeklerin hareketleri dahilinde herhangi bir değişikliğin olup olmadığını belirlemektedir.

Köpeklerde vestibüler bozukluğun teşhisi noktasında ön plana çıkan yöntemleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • MRI Taraması: Bir köpeğin kulak zarının arkasında kulak enfeksiyonu veya tümörü olup olmadığı belirlenmelidir.
 • Kulağın kapsamlı bir şekilde incelenmesi
 • Bir köpeğin omurilik ve beyinde sıvı testi
 • BT Taramaları

Yukarıdaki gibi sıralanabilen her bir yöntem, vestibüler bozukluk teşhisi kapsamında yer almakta ve köpeklerde vestibüler bozukluğun olup olmadığı konusunda net bir bilgi vermektedir.

 

Köpeklerde Vestibüler Bozukluk Tedavisi

     Köpeklerde görülen vestibüler bozukluğun hangi yöntemler dahilinde tedavi edileceği, pek çok köpek sahibini ilgilendiren bir konudur. Köpeklerde dik duruş bozukluklarına neden olabilen vestibüler bozukluk, oldukça ciddi bir seyir izleyebilen rahatsızlıklardan biridir ve hastalığın uygun yöntemler dahilinde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Vestibüler bozukluk belirtilerinden herhangi birine sahip olan köpeklerin, zaman kaybetmeden veteriner hekimlere götürülmesi gerekmektedir. Köpeklerde vestibüler bozukluk tedavisi dahilinde hekim, ilk başta kusma önleyici bir ilaç verebilir. 2 haftalık bir tedavi süreci ile köpeklerdeki vestibüler bozukluk tedavi edilebilmektedir. Köpek sahiplerinin, köpeklerin yaşantılarını sürdürdükleri ortamlarda bazı değişiklikler yapması gerekmektedir. Bu rahatsızlıktan mustarip olan bir köpeğin rahat bir şekilde hareket edebilmesi için çevrede bulunan ve köpek için tehlike teşkil eden eşyaların çevreden alınması gerekmektedir. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde vestibüler bozukluk ile baş etmeye çalışan köpeklerin daha kolay bir şekilde toparlanması sağlanacaktır.

Etiketler: köpek, köpekbakımı,
Haziran 24, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı