Köpeklerde Sedef Hastalığı

Köpeklerde Sedef Hastalığı - Mamayolda

 

     Sedef hastalığı hem insanların hem de köpeklerin sağlıklarını olumsuz bir şekilde etkileyen deri hastalıklarından biridir. Köpeklerde sedef hastalığı kapsamında pek çok semptom ön plana çıkmakta olup bu durum, köpeklerin huzurlu bir şekilde yaşantılarını sürdürmesini engellemektedir.

İnsanlarda da görülebilen sedef hastalığı, temelde bir deri hastalığıdır ve kaşıntı ile kendisini belli etmektedir. Hastalığa maruz kalan canlı, yoğun bir kaşıntı içerisinde olmakta ve cildin kaşınan yerleri tahriş olarak enfeksiyonlara açık olmaktadır. Köpeklerin ciltlerinde meydana gelen tahrişler, onların enfeksiyonal hastalıklar ile karşı karşıya kalmasına neden olabildiği için köpeklerde sedef hastalığı oldukça ciddi hastalıklardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Köpek sahiplerinin, sedef hastalığının belirtilerinden herhangi birini köpeklerinde görmesi durumunda veteriner hekime gitmesi gerekmektedir. Peki ama sedef hastalığı neden meydana gelir, hastalığın nedenleri ve semptomları nelerdir?

Köpeklerde Sedef Hastalığı Neden Olur?

     Psoriasis olarak da bilinen sedef hastalığı, deride meydana gelen hastalıklardan biridir ve köpeklerin yaşantılarını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Genel olarak cildin belirli kısımlarında doku ve renk değişikliğine neden olan bir otoimmün bozukluktan meydana gelmektedir. Köpeklerde sedef hastalığı neden olur sorusu kapsamında söylenebilecek bütün ifadeler, hastalığın ciltte tahrişlere ve enfeksiyonlara neden olduğudur.

Normal deri hücrelerine saldırarak köpeklerdeki T hücrelerinin anormalliklerine neden lan bağışıklık sistemi, hastalığın nedenlerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. T hücreleri, bilindiği üzere hızlı bir şekilde bölünmekte ve vücut, gerekli olandan daha fazla T hücresi üretmeye başladığında bu hücreler birikmektedir. Birikim sonrası, köpeklerin ciltlerinde kalın bir tabaka meydana gelmekte olup bu durum, köpeklerin kaşıntı ile reaksiyon vermesine neden olmaktadır.

Bir diğer neden ise genetik yatkınlık olarak bilinmektedir. Öte yandan çeşitli gıdalar, sedef hastalığına sebebiyet verebilmekte ve ciltte kaşıntı şeklinde reaksiyon oluşmasına neden olabilmektedir. Herhangi bir kimyasal maddeye duyarlılığı olan köpeklerde, sedef hastalığının görüldüğü bilinmektedir. Bu nedenlerin her biri, köpeklerde meydana gelen sedef hastalıklarının oluşmasına meydan vermekte olup hastalık kapsamında çeşitli belirtiler ön plana çıkmaktadır.

Pul pul ve kırmızı lekeler ile kendisini belli eden rahatsızlık, köpeklerin yoğun bir şekilde kaşınmasına neden olmaktadır. Kaşıntının meydana geldiği bölgelerde cilt hasar görmekte olup bu durum, ikincil enfeksiyonların bu bölgelerde meydana gelmesine sebebiyet vermektedir. Köpeklerde sedef hastalığı, lokalize lekeleri etkileyebildiği gibi vücudun tamamına yayılabilmektedir. Köpek sahiplerinin, sedef hastalığının belirtilerinden herhangi birinin köpeklerinde görülmesi durumunda hiç vakit kaybetmeden veteriner hekime gitmesi, tedavi aşaması açısından kritik öneme sahiptir.

Köpeklerde Sedef Hastalığı Belirtileri

     Birçoklarının bildiği üzere her bir hastalık, çeşitli semptomlar ile kendini belli etmekte ve bu belirtiler, hastalığın erkenden teşhisine yardımcı olmaktadır. Bu hususlardan ötürü, köpeklerde sedef hastalığı belirtileri konusunun çok önemli olduğunu ve köpek sahiplerinin, bu belirtilere dikkat etmesi gerektiğini belirtmekte fayda bulunmaktadır.

Köpeklerde görülen sedef hastalığının belirtilerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

  • Aşırı kaşınma
  • Bacaklar, kafa derisi ve dirseklerde kırmızı, pullu yamalar
  • Kızarık ve gümüşi renkte döküntüler
  • Bölgesel tüy dökülmelerinin meydana gelmesi
  • Aşırı kepeklenme

Bu belirtilerin tamamı, köpeklerde sedef hastalığı belirtileri kapsamında bulunmakta olup köpek sahiplerinin, bu belirtilerden herhangi birini köpeklerinde görmesi durumunda en kısa sürede veteriner hekime gitmesi ve gerekli tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Hastalığın tüm vücuda yayılmasının önlenmesi açısından erken teşhisin kritik öneme sahip olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır.

Köpeklerde Sedef Hastalığı Tanı ve Teşhisi

     Bir hastalığın teşhis edilebilmesi için gerekli tetkiklerin yapılması, hastanın muayene edilmesi gerekmekte olup her bir basamak, hastalığın tedavisinde oldukça önemlidir. Bu durum, köpeklerde görülen sedef hastalıklarında da geçerlidir. Veteriner hekim, ilk önce hasta köpeği muayene etmekte ve gerekli durumlarda ise çeşitli tetkikler gerçekleştirmektedir.

Hastalığın tanı ve teşhis işlemlerinin tamamlanması durumunda gerekli tedavi uygulamalarına geçilmekte ve bu uygulamalar dahilinde köpekte hastalık belirtileri azaltılmaktadır. Peki ama köpeklerde sedef hastalığı tedavi yöntemleri nelerdir?

Köpeklerde Sedef Hastalığı Tedavisi

     Veteriner hekim tarafından hasta köpeğin muayene edilmesi ve gerekli tetkiklerin yapılması sonrasında tedavi aşamasına geçilmektedir. Bu kısım bir hayli önemlidir ve hastalığın belirtilerini yok edecek tedavi uygulamalarının yapılması gerekmektedir. Köpeklerde sedef hastalığı tedavisi kapsamında genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilen tedavi yöntemlerinin ön plana çıktığını belirtmek olanaklıdır:

  • Köpeğe bağışıklık sistemini güçlendirebilecek takviyeler verilmesi
  • Diyet değişikliği
  • Sedefli bölgelerin kuruması ve bu bölgelerde yara oluşumunu engellemek adına nemlendirici kremler

Yukarıdaki gibi sıralanabilen tedavi yöntemlerinin her biri, hastalığın semptomlarını gidermek açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle köpek sahiplerinin, köpeklerini düzenli aralıklarla veteriner kontrolüne götürmesi ve bu kontrollerde köpekte herhangi bir rahatsızlığın bulunup bulunmadığının belirlenmesi gerekmektedir. Köpeklerde sedef hastalığı ve pek çok rahatsızlık için köpek sahiplerinin, oldukça dikkatli olması, köpeklerin sağlıklı bir şekilde yaşantılarını sürdürebilmeleri açısından bir hayli önemlidir.

Etiketler: köpek, köpekbakımı,
Haziran 10, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı