Köpeklerde Raşitizm

Köpeklerde Raşitizm - Mamayolda

 

     Fosfor, kalsiyum ve D vitamini eksikliğine bağlı olarak meydana gelen köpeklerde raşitizm hastalığı, kemik hastalığı kapsamında yer almaktadır. Bu nedenle köpeklerin sağlıklarını olumsuz bir şekilde etkilemekte olan hastalığın uygun şekillerde tedavi edilmesi gerekmekte olup bu durum, köpeğin sağlığı açısından bir hayli önemlidir.

Büyümekte olan yavru ve genç köpeklerde görülen raşitizm, çeşitli semptomlar üzerinden kendisini belli etmekte ve bu durum, hastalığın fark edilmesine yardımcı olmaktadır. Peki ama köpeklerde raşitizm neden olur ve hastalık kapsamında ön plana çıkan belirtiler nelerdir? Köpek sahiplerinin bu durum karşısında ne yapmaları ve nasıl hareket etmeleri gerekmektedir?

 Köpeklerde Raşitizm Neden Olur?

     Genel olarak dev ve büyük köpeklerde görülmekte olan hastalığın nedenlerini genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Beslenme eksiklikleri
 • D vitamininin emiliminin azalması
 • Fosfor ve kalsiyumun yeteri miktarda ve dengeli bir şekilde alınmaması

Yukarıdaki gibi sıralanabilen nedenlerin her biri, hastalığın sebepleri olarak düşünülebilmektedir. Bilindiği üzere yavru köpeklerin dengeli ve yeterli miktarda beslenmesi, onların gelişimleri adına bir hayli önemlidir. Güneş ışınlarından mahrum kalan ve dengeli bir şekilde beslenemeyen yavru köpeklerde raşitizm başta olmak üzere pek çok sağlık sorunu ortaya çıkabilmekte ve bu durum, köpeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini devam ettirmelerini engellemektedir. Ayrıca gebelikleri döneminde köpeklerin kalsiyum ve fosfor bakımında yetersiz bir şekilde beslenen köpeklerde de raşitizm görülmektedir.

Köpeklerde Raşitizm Belirtileri

     Köpeklerde görülen hastalıklardan biri olan raşitizm, çeşitli şekillerde kendisini belli etmektedir. köpeklerde raşitizm belirtileri kapsamında ön plana çıkan semptomları genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Taş ya da toprak yeme ve duvar yalama
 • Kemik yapısında bozulma
 • Kemiklerde eğilme meydana gelme
 • Belde deformasyon oluşması
 • Tüy yapısında matlaşma ya da karışıklık ile meydana gelen bozulmalar
 • Ağrı nedeniyle köpeğin hareket etme konusunda istekli olmaması
 • Köpeklerin uzun süre yatması

Yukarıdaki gibi sıralanabilen belirtiler, hastalığın anlaşılabilmesi adına oldukça önemlidir ve köpek sahiplerinin, yukarıdaki belirtilerden herhangi birini köpeklerinde görmesi durumunda veteriner hekime başvurması ve köpeklerini tedavi ettirmesi gerekmektedir.

Köpeklerde Raşitizm Tedavisi

     Birçok köpek hastalığından biri olarak bilinen ve köpeklerin yaşantılarını olumsuz bir şekilde etkileyen köpeklerde raşitizm tedavisi noktasında erken teşhisin bir hayli önemli olduğunu ifade etmek olanaklıdır. Hastalıkların büyük bir çoğunluğu, erken teşhis sonrasında iyileştirilebilmektedir. Bu nedenle belirtilerin dikkatli bir şekilde köpeklerde gözlemlenmesi, hastalığın ağırlaşmaması adına bir hayli önemlidir. Peki ama köpeklerde raşitizm kapsamında uygulanan tedavi yöntemleri nelerdir ve bu yöntemler, hangi semptomların giderilmesine destek olmaktadır?

İlerleyen vakalarda bu hastalık ile karşı karşıya kalan köpeklerin kemiklerinde kırılmalar meydana gelebilmektedir. Bu bağlamda hastalığın erken bir zamanda teşhis edilmesi, köpeğin iyileşmesi noktasında kritik öneme sahiptir. Köpeklerde raşitizm tedavisi noktasında, eğer hastalıkta herhangi bir şekilde ilerleme görülmedi ise kalsiyum, fosfor ve D vitamini takviyesi yapılabilmektedir.

Bu takviyelerin kesinlikle veteriner hekim kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tek bir dozda fazlaca D vitamini takviyesi yapılırsa bu durum böbrek yetmezliğine ve bazı durumlarda ölüme bile neden olabilmektedir. Bu nedenle köpek sahiplerinin veteriner hekim tarafından önerilen dozda vitamin takviyesinde bulunması gerekmektedir.

Tedavi kapsamında yavru köpeklerin hareketlerinin kontrol altına alınması tedavi açısından kritik öneme sahiptir. Aksi takdirde tedavi sırasında yavru köpeklerin kemiklerinde kırılmalar meydana gelebilir ve bu durum istenemeyen durumlara sebebiyet verebilir. Köpeklerde raşitizm tedavisi kapsamında her bir hususun köpek sahipleri tarafından bilinmesi ve bu hususlara uygun bir şekilde hareket edilmesi oldukça önemlidir ve bu durum, köpeklerde farklı hastalıkların oluşmasını engelleyebilmektedir.

Köpeklerde Raşitizm Kapsamında Alınması Gerekenler Önlemler

     Köpeklerde görülen raşitizm bozuklukları kapsamında çeşitli hususlara dikkat edilmesi, köpeklerin bu hastalık ile baş başa kalmasını önleyecektir. Peki ama köpek sahiplerinin hangi durumlara ne derece dikkat etmesi gerekir ve hastalığın önlenebilmesi noktasında ön plana çıkan hususlar nelerdir?

Aşağıdaki gibi sıralanabilen durumlar, köpeklerde raşitizm nasıl önlenebilir sorusu kapsamında verilebilecek cevaplar olarak karşımıza çıkmaktadır:

 • Yeterli ve dengeli beslenme
 • Fosfor, D vitamini ve kalsiyum içeren besinlerin verilmesi
 • Yavru köpeğin güneş ışığını yeterli miktarda almasının sağlanması

Yukarıdaki gibi sıralanabilen hususların her biri, gebelik döneminden yavrunun büyüme dönemini de içine alan dönem içerisinde alınması gereken tedbirler olarak bilinmektedir. Köpek sahiplerinin, köpeklerinde raşitizm sorununun görülmesini engelleyebilmek adına dikkat edilmesi gereken hususlara özen göstermesi ve köpeklerinin beslenmesini aksatmaması gerekmektedir. Her bir husus, köpeklerde raşitizm nasıl önlenir sorusu kapsamında bir hayli önemlidir ve köpeklerin sağlıklı bir şekilde yaşantılarını sürdürmesine destek olmaktadır.

Etiketler: köpek, köpekbakımı,
Haziran 30, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı