Köpeklerde Pika Sendromu

Köpeklerde Pika Sendromu - Mamayolda

Köpeklerde Pika Sendromu

     Köpeklerde de insanlarda olduğu gibi farklı hastalıkların ortaya çıkması olasıdır. Çok bilinen ve hemen her köpek sahibi açısından önemli ölçüde önlem alınan hastalıkların yanı sıra endemik sağlık sorunları da yine en yakın dostlarımızın genel sağlığını etkileme konusunda ortaya çıkabilmektedir. Bu tarz hastalıklardan olan Pika, en yakın dostlarımızın gündelik yaşamını arzu ettiği gibi yaşamasını engellediği gibi bazı durumlarda ölümcül sonuçlar bile doğurabilir. Köpekler neden tahta kemirir? ya da yemek olmayan nesnelere karşı neden yeme eğilimi gösterir? Merak edenler için tüm bu durumların Pika belirtisi olabileceği bilinmelidir.

Köpeklerde gözlemlenen hastalıklar arasında en az bilinen hastalıklardan biri olan Pika, genel anlamda pek çok hayvanda gözlemlenebilmektedir. Hayvanlarda Pika sendromu farklı sebepler ve farklı belirtilerle ortaya çıkabildiği gibi köpeklerde gözlemlenen bu tarz sorunların nedenleri ve belirtileri büyük oranda bilinmektedir. Pika sendromunun en temel nedenlerinden biri genetik aktarım olarak kabul ediliyor olsa da bu sendromun ortaya çıkmasında rol oynayacak başkaca sebepler de bulunabilir.

Köpeklerde Pika Sendromu Nedir?

     Köpeklerde Pika sendromu, özellikle yavruluk dönemlerinde klasik itkisel davranışlardan kaynaklanabilir. Henüz çevresini yeni tanımaya başlayan yavru köpeklerin eşyaları ya da farlı nesneleri yiyecek olarak algılaması ve onları yemeye çalışması olağan bir davranış gibi gözlemlenebilir. Buna karşın yetişkin köpeklerde ortaya çıkan yemek olmayan yiyeceklerin tüketilmesi, alışkanlık ya da rutin haline dönüşmesi halinde Pika Sendorum olarak adlandırılır.

Hayvanlarda Pika hastalığı tedavisi konusunda günümüzde en çok tercih edilen ve bakıcılar tarafından en çok uygulanan yöntem köpeklerin bu tarz nesnelerden ve eşyalardan uzak tutulmasıdır. Duvar, demir, tahta ya da her türden eşyayı yeme eğiliminde olan köpeklerin bu tarz eşyalardan uzak tutulması her zaman yeterli bir önlem olmayabilir ve dolayısıyla köpeklerde Pika sendromu tedavisi konusunda uzman veteriner hekimlerden yardım alınması tavsiye edilir.

Köpeklerde Pika Sendromu Neden Olur?

     Belirtilmiş olduğu gibi köpeklerde ortaya çıkan Pika Sendromu sorunlarının nedeni çoğunlukla genetik aktarımdan kaynaklanır. Buna karşın köpekler neden tahta kemirir? merak edenler ve köpeğinin farklı nesneleri yeme eğiliminde olmasını gözlemleyenler için bu durum son derece sıra dışıdır. Yavru köpeklerde gözlemlenen bu tarz durumlar anlaşılacağı üzere olağan gibi görünse de yetişkin köpekler için durum aynı değildir.

Köpekler neden tahta kemirir? ağaç yeme eğilimi neden gösterir? ya da yemek olmayan yiyeceklere neden ilgilidir? Gibi sorulara cevap arayanlar için söz konusu sendromun ortaya çıkma nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Genetik aktarım nedeniyle: Bu tarz durumlarda köpeğin ebeveynlerinde benzer bir eğilimin olup olmadığı araştırılmalıdır.
  • Vitamin ya da mineral eksikliği
  • Anemi veya benzeri hastalıklar
  • Bağırsakta yer alan yoğun ve önlenemez parazitler
  • Davranış bozuklukları ve psikolojik sorunlar
  • Karaciğer ve şeker hastalıkları
  • Diğer iç organlarda yaşanan işlev sorunları

Gibi durumlar Pika Sendromunun ortaya çıkmasının nedenleri arasında yer alabildiği gibi köpeğinin neden tahta yemeye çalıştığını anlamlandıramayanlar için köpekler neden tahta kemirir? sorusuna da olası cevaplardır. Tahta dışında bu tarz hastalıklarla mücadele eden köpeklerin; bant, taş, duvar, demir, ip, tel, plastik ürünler gibi eşyaları yeme eğiliminde olduğu belirtilmelidir.

Köpeklerde Pika Sendromu Belirtileri

     Köpeklerde Pika Sendromu belirtileri arasında anlaşılacağı üzere büyük oranda yemek olmayan eşyalara karşı yeme eğiliminin olması gelmektedir. Bununla birlikte farklı belirtiler ya da bulgular da yine köpeklerin Pika sendromu ile mücadele ettiğini gösterebilecek niteliklere sahiptir. Bu nitelikler arasında en belirgin şekilde ortaya çıkan durum ise köpeklerde gözlemlenen davranış bozukluklarıdır.

Davranış bozukluklarının sebebi çoğunlukla psikolojik ve ruhsal etkiler nedeniyle olduğu gibi belirtilmiş olduğu üzere köpeklerde Pika sendromu belirtileri arasında en yaygın olarak gözlemlenen durum köpeğin normal davranışlarının dışında farklı davranışlar sergilemesidir. Örnekle açıklamak gerekirse köpeklerin yemek niteliğine sahip olmayan ürünlere karşı yüksek düzeyde duyarlı olması ve bu nesneleri bir oyun aracı olarak görmemesi gösterilebilir.

Köpeklerde Pika Sendromu Tanısı ve Teşhisi

     Hayvanlarda Pika sendromu, anlaşılacağı üzere çok açık bulgularla ortaya çıkar. Dolayısıyla vakit kaybetmeden kısa süre içerisinde uzman veteriner hekimlere başvurarak bakımı üstlenilen köpeğin sağlık durumunun kontrol edilmesi gerekir. Söz konusu sendromun tanısı ve teşhisi aşamasında en belirleyici unsur köpeğin yaşıdır. Henüz yavru mahiyetinde olan köpekler ve dış dünya ile yeni tanışan yakın dostlarımız için belirtilmiş olan davranış bozuklukları bazı durumlarda olağan karşılanabilir.

Yetişkin köpeklerde yemek olmayan nesnelerin ya da gıda dışı maddeleri tüketilmesi eğiliminin gözlemlenmesi halinde ise kesinlikle uzmanlardan yardım alınmalıdır. Üzerinde durulduğu gibi köpeklerde Pika sendromu belirtileri ortaya çıkması durumunda çok açık olarak gözlemlenebilecek bu belirtiler teşhis sürecinde de aktif olarak rol oynayacaktır.     

Köpeklerde Pika Sendromu Tedavisi

     Köpeklerde Pika sendromu tedavisi konusunda en çok tercih edilen ve en çok kullanılan yöntem köpeklerin gıda dışı maddelerden uzak tutulmasıdır. Bu yöntemin aktif olarak kullanılması kısa vadede çözüm önerileri sunuyor olmakla birlikte uzun bir zamana yayınlan hatalıkla mücadele sürecinde talep edilen katkıları sunmayabilir. Dolayısıyla köpeklerde Pika sendromu tedavisi için uzmanlar veteriner hekimlere başvurulması tavsiye edilir. Uzman veteriner hekimler tarafından teşhis aşamasında söz konusu sendromun hangi sebepten kaynaklandığı belirlenir ve tedavi süreci de gıda dışı madde tüketimi eğiliminin kaynaklarına göre şekillendirilir.

Etiketler: köpek, köpekbakımı,
Haziran 26, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı