Köpeklerde Kulak Enfeksiyonu

Köpeklerde Kulak Enfeksiyonu - Mamayolda

 

     Köpeklerde görülebilen birçok hastalık bulunmakta olup bunlardan biri, köpeklerde kulak enfeksiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçoklarının bildiği üzere köpeklerde en gelişmiş duyu organları kapsamında koku ve işitme yer almakta ve köpekler, bu duyu organları sayesinde yaşantılarını çok daha sağlıklı bir şekilde sürdürme şansı elde etmektedir.

Çeşitli nedenlerden ötürü köpeklerin kulaklarında enfeksiyon meydana gelmesi, köpeklerin işitme konusunda sorun yaşamasına sebebiyet vermekte olup bu durum, köpeklerin sağlıkları açısında bir hayli önemlidir. Köpeklerin kulak yapıları incelendiğinde, kulaklarının uzun ve dirsekli olduğu anlaşılmaktadır. Bu durum, köpeklerde kulak enfeksiyonu probleminin, kedilerden çok daha yaygın bir şekilde görülmesine neden olmaktadır.

Köpek sahiplerinin, kulak enfeksiyonu konusunda oldukça dikkatli olması ve köpeklerini düzenli aralıklarla veteriner kontrolüne götürmesi gerekmektedir. Peki ama köpeklerde kulak enfeksiyonunun nedeni nedir ve hastalık kapsamında görülen semptomlar nelerdir?

Köpeklerde Kulak Enfeksiyonu Nedenleri

     Köpeklerin huzursuz olmasına neden olan ve sağlıklarını tehdit eden kulak enfeksiyonları, çeşitli hususlardan dolayı meydana gelebilmektedir. Köpeklerde kulak enfeksiyonu nedenleri ile ilgili genel olarak aşağıdaki gibi bir sıralama yapılması olanaklıdır:

Alerjiler

Gıda ya da çeşitli çiçeklerin tozlarına karşı alerjiye sahip olan köpeklerin, dış kulak hastalıklarına yakalanma ihtimali çok daha yüksektir. Alerji nedeniyle kulak kepçesi ve çevresi çok daha hassas bir niteliğe bürünmektedir. Alerji ile birlikte bu bölge kaşınmakta ve kaşındıkça tahriş olarak bakteri ya da diğer enfeksiyoz etkenlere açık hale gelmektedir.

Yabancı Cisimler

Pisi-pisi gibi yabancı cisimler, köpeklerin kulaklarına kaçabilmekte ve bu durum, kulak enfeksiyonlarına neden olabilmektedir.

Kulak Üzerine Gelen Darbeler

Kulak üzerine çeşitli nedenlerden ötürü darbe gelmesi, köpeklerde kulak enfeksiyonu nedenleri kapsamında bulunmaktadır. Köpeklerin kulaklarını sıklıkla kaşıması, kulak ve çevresinin hassas hale gelmesine neden olur ve ikincil darbeler, bu bölgede çeşitli sorunların oluşmasına sebep olur.

Hormonal Bozukluklar

Hormonol bozuklukların kulak ve deri problemlerine neden olduğu bilinmektedir.

İmmun Hastalıklar

Shetland başta olmak üzere pek çok ırk, doğuştan deri hastalıklarına çok daha fazla yatkındır. Bireysel immun yetmezliği, kulak hastalıklarına neden olabilmektedir.

Tümörler

Melanom, ve Squamoz cell carcinoma tümörler, dış kulak yolunda meydana gelebilmektedir.

Kulağın Anotomik Yapısı

Uzun kulaklı ve tüylü ırkların, kulak hastalıklarına yatkın olduğu bilinmektedir.

Mikroorganizmalar

Hormonal bozukluklar, allerji, kulağa su kaçması vb. durumlar, kulakta enfeksiyonların oluşmasına neden olmaktadır.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen nedenlerin her biri, kulakta enfeksiyon oluşumuna sebebiyet verebildiği için köpek sahiplerinin oldukça dikkatli olması gerekmektedir.

Köpeklerde Kulak Enfeksiyonları Belirtileri

     Köpeklerde meydana gelen kulak enfeksiyonlarının çeşitli belirtileri bulunmakta olup köpeklerde kulak enfeksiyonları belirtileri genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Ağrı nedeniyle köpeğin kulağına dokundurmamak istemesi
  • Kafasını eğik bir pozisyonda tutması
  • Davranışlarında aşırı sinirlilik ve depresyon belirtileri
  • Halsizlik, iştahsızlık, ateş yükselmesi
  • Kulaktan kötü kokulu iltihaplı sıvı gelmesi
  • Etrafa ilgide azalma, denge kaybı

Yukarıdaki gibi sıralanabilen semptomların her biri oldukça önemlidir. Bazı kişiler, köpeğimin kulağı kokuyor demekte ve bu konuda veteriner hekimden destek almaktadır. Her bir belirtinin çok önemli olduğunu ve bu belirtilere sahip olan köpeklerin, veteriner hekimlere götürülmesi gerektiğini ifade etmek olanaklıdır.

Köpeklerde Kulak Enfeksiyonu Tanı ve Teşhis

     Kulak enfeksiyonundan herhangi birini gösteren köpeklerin veterinere götürülmesi sonrasında gerekli tanı işlemleri yapılmakta ve enfeksiyon belirtileri bulunup bulunmadığı netleştirilmektedir. Veteriner hekim, köpeğin kulağını detaylı bir şekilde tetkik etmekte ve enfeksiyon olup olmadığını belirlemektedir. Bu nedenle kulak enfeksiyonu belirtilerinden herhangi birinin bulunması durumunda en kısa sürede veteriner götürülmesinin kritik öneme sahip olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda bulunmaktadır.

Kulak enfeksiyonunun teşhis edilmesi sonrasında köpeklerde kulak enfeksiyonu tedavisi aşamasına geçilmekte ve enfeksiyonunu giderilmesi adına çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Peki kulak enfeksiyonu durumunda ön plana çıkan tedavi yöntemleri nelerdir?

Köpeklerde Kulak Enfeksiyonu Tedavisi

     Kulak enfeksiyonu, köpeklerin huzursuz bir ruh halinde olmasına neden olmakta ve köpeklerin sağlıklı yaşantılarını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu nedenle kulak enfeksiyonunun gerekli tedavi yöntemleri ile tedavi edilmesi bir hayli önemlidir. Peki ama kulak enfeksiyonu tedavisi kapsamında ön plana çıkan yöntemler nelerdir? Bu yöntemler nasıl ve ne şekilde uygulanmaktadır?

Eğer köpeğin kulağında pisi otu bulunuyor ve bu ot nedeniyle kulakta enfeksiyon belirtileri bulunuyorsa veteriner hekim ilk etapta kulaktan pisi otunu arındırmakta ve ardından antibiyotik tedavisine başlamaktadır. Kulak enfeksiyonu tedavisi kapsamında kullanılan yöntemlerin, köpeklerin huzurlu yaşantılarına dönmesini mümkün kıldığını belirtmek gerekmekte olup herhangi bir kulak enfeksiyonu belirtisi sonrasında köpeklerin veteriner hekime götürülmesinin önemli olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır.

Etiketler: köpek, köpekbakımı,
Haziran 10, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı