Köpeklerde Kataraktın Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavi Seçenekleri

Köpeklerde Kataraktın Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavi Seçenekleri - Mamayolda

 

Köpek, köpekgiller ailesine ait, görünüş ve büyüklükleri değişik 400’ten fazla ırkı olan etçil, memeli hayvandır. Katarakt, gözün içinde var olan, görevi görüntüyü retina tabakası üzerine odaklamak olan göz merceğinin bozularak saydamlığın kaybetmesidir. Köpeklerde görünen katarakt olayları tedavi edilmediği sürece kalıcıdır. Amerikan Cocker, Spaniel, Miniature, Schnauzer, Golden Retriever, Boston Terrier ve Siberian Husky ırklarında daha sık görülür. Evcil hayvan besleyen biri olarak köpeğinizin sağlığına dikkat edersiniz. Köpeğinizde katarakt olup olmadığını, köpeklerde kataraktın belirtileri, nedenleri ve tedavi seçeneklerini inceleyerek anlayabilirsiniz.

Köpeklerde Kataraktın Nedenleri

Köpeğin katarakt olup olmamada ki en önemli neden, genetiktir. Hastalıklar, yaşlılık, elektrik akımına kapılma ve birçok neden katarakta neden olabilir.

Dengesiz beslenmeye bağlı olarak şeker hastalığı

Yaşlanma

Gözde iltihaplanma

Kalsiyum değerinin düşmesi

Radyasyon ve toksik maddelere karşı karşıya kalma

Elektrik akımına kapılma

Köpeklerde Kataraktın Belirtileri

Veteriner hekim tarafından yapılan muayene sırasında, görme bozukluğunun derecesine göre kataraktın belirtileri ortaya çıkar. Örnek verecek olursak; köpeğin lens opaklığı %30 ise pek fazla belirti göstermez. Lens opaklığı %60’tan fazlaysa, görme kaybı görülebilir. Köpek çok fazla ışıklı ortamda görme zorluğu yaşayabilir. Kataraktın seviyesine göre iris rengini kaybeder. Gözde beyaz veya gri renkte bir nokta oluşmaya başlar. İris var olan rengini yitirir. Lens opaklığının derecesi artar.

Köpeğiniz şeker hastası olduysa, gözde görme kaybı oluşabilir. Şeker hastalığına bağlı olarak; susuzluk, çok sık idrar yapma, kilo verme belirtileri görünür.

Köpeklerde Kataraktın Tedavisi

Yukarıda yer alan belirtilerden birini görürseniz, veteriner hekimden yardım isteyin. Veteriner hekim, evcil hayvan sahibine köpeğin gözüyle ilgili bir takım sorular sorar. Teşhisin doğru koyulabilmesi için aklınıza gelen her şeyi veteriner hekime anlatmanızda fayda var.

Veteriner hekim rahatsız olan gözü muayene ederek lens opaklığını ölçer. Altında yatan nedeni bulmak için kan ve idrar tahlili yapar. Bu tahliller gözün bozulmasına neden olacak şeker, kalsiyum ve diğer hastalıkları bulmak için yapılır. Son olarak ultrason ve elektroretinografi çekilerek katarakt ameliyatının olup olmayacağı belirlenir. Köpeklerde kataraktın ilerleme durumu hastalık ve yaşa bağlıdır. Muayene ve testler sonucunda kataraktın derecesi belirlenir. Veteriner hekim ilaç ya da ameliyat tedavisi uygular.

Göz merceği fakoemülsifikasyon yöntemiyle ultrasonik el cihazı ile emülsifiye edilir. Lens emülsifiye edildikten sonra çekilen sıvılar, tuz çözeltisiyle değiştirilir. Çok fazla ileri görüşlülüğü yok etmek için, ameliyat esnasında göz içi lensi takılabilir.

 

Etiketler: köpek, köpekbakımı,
Mayıs 18, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı