Köpeklerde Kanlı İdrar

Köpeklerde Kanlı İdrar - Mamayolda

 

     Köpeklerde görülebilen durumlardan biri olan kanlı idrar, köpeklerin çeşitli sağlık sorunlarına sahip olduğunu gösterebilmektedir. Bu nedenle köpeklerde kanlı idrar, köpek sahiplerinin önemsemesi gereken durumlarından biridir ve kanlı idrar görülmesi durumunda köpeğin en kısa süre içerisinde veteriner hekime götürülmesi ve sorunun ardında yatan (varsa) hastalıkların belirlenmesi gerekmektedir.

Bilindiği üzere bazı semptomlar, çeşitli sağlık sorunlarına neden olabildiği için köpeklerde idrar kan görülmesi, veterinere başvurulması gerektiren durumlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir köpeğin idrarında kan görülmesi durumunu açıklayan terim hematuridir ve bu rahatsızlık, farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilir.

Köpeğin idrarında kan görülmesi durumunda köpek sahibinin zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurması ve köpek için gerekli tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Köpekte kanlı idrar görülmesi, daha önce de belirtildiği üzere ciddi sağlık sorunlarına işaret edebilmektedir. Peki ama köpeklerin idrarında hangi nedenlerden dolayı kan görülür? Bu rahatsızlığın tanı ve teşhisi nasıl yapılır?

Köpeklerde Kanlı İdrar Neden Olur?

 

     Birçok hastalık, köpeklerin yaşantılarını olumsuz bir şekilde etkiler ve onların huzursuz olmasına neden olur. Bu durumlardan biri olan idrarda kan görülmesi, farklı hastalıklara işaret edebilmekte olup bu durum, köpeklerin sağlıklarını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Peki ama köpeklerde kanlı idrar neden olur ve kanlı idrar belirtisi ardında yatan hastalıklar nelerdir?

Köpeklerde kanlı idrarın görüldüğü alanları genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Üst İdrar Yolu
 • Alt İdrar Yolu

Yukarıdaki iki durum da köpeklerde kanlı idrarın meydana gelmesine sebebiyet verebilmektedir. Bilindiği üzere köpeklerde üst idrar yolu iki böbrek içermektedir. İdrarın bu kısmında görülmekte olan kanlı idrar, böbreklere olumsuz bir şekilde etki etmektedir. Üst idrar yolunda meydana gelen kanamaların nedenlerini genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Böbrek enfeksiyonu
 • İdiyopatik renal hematuri
 • Böbrek taşları
 • Renal telanjiyektazi
 • Böbrek kanseri

Bu hastalıkların her biri köpeklerde kanlı idrar görülmesine neden olabilmektedir. Kanlı idrarın görülebildiği alanlardan bir diğeri de alt idrar yolu olarak bilinmektedir. Birçoklarının bildiği üzere alt idrar yolu, mesane ve mesaneyi dışa bağlamakta ve idrarın dışarı atılmasını olanaklı hale getiren üretrayı içermektedir. Alt idrar yolunda da kanlı idrar görülebilmekte olup bu durumun nedenlerini genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Mesane taşları
 • Mesane enfeksiyonları
 • Mesane kanseri
 • Prostat sorunları

Bu durumların her biri, alt idrar yolunda kan görülmesine ve köpeklerde kanlı idrar oluşmasına neden olmaktadır. Her iki durum da bir hayli önemlidir ve veteriner kontrolünü gerektirmektedir.

Köpeklerde Kanlı İdrar Belirtileri

     Kanlı idrar konusunda farklı semptomlar bulunmakta olup bu semptomlardan herhangi birinin görülmesi durumunda köpek sahiplerinin, köpeklerini veterinere götürmesi bir hayli önemlidir. Köpeklerde kanlı idrar belirtileri kapsamında genel olarak idrar renginde değişiklik meydana gelmektedir. Genellikle kırmızı renkte kan gelse de bazı durumlarda farklı renklerde kan oluşabilmekte ve bu durum, idrarın renginde değişiklikler olmasına sebebiyet vermektedir.

Turuncu, kırmızı, kahverengi vb. renkler, kanlı idrarı düşündürebilmekte olup köpeklerin idrarında bu renklerin herhangi birinin görülmesi durumunda veteriner hekime başvurulması ve gerekli tetkiklerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Köpeklerde Kanlı İdrar Tanı ve Teşhis

     Kanlı idrar sorunu görülen köpeklerde çeşitli tanı ve tetkiklerin yapılması, kanlı idrarın kaynağının bulunabilmesi adına oldukça önemlidir. Bu nedenle veteriner hekimler, köpeklerde kanlı idrar tanı ve teşhisi kapsamında çeşitli işlemleri uygulamakta ve köpekleri muayene etmektedir.

Veteriner hekim, köpeğin idrarını analiz etmekte ve altta yeten nedeni bulmaya çalışmaktadır. Duruma neden olan problemin bakteri olup olmadığının anlaşılabilmesi için idrar kültürü önerilebilmektedir. Bunun yanı sıra kan testi yapılabilmekte ya da gerekli durumda röntgen çektirilebilmektedir. Gerekli tetkiklerin yapılması sonrasında, veteriner hekim tedavi aşamasına geçmekte ve gerekli tedavi uygulamalarına başvurulmaktadır. Peki köpeklerde kanlı idrar tedavisi kapsamında hangi uygulamalar kullanılmaktadır?

Köpeklerde Kanlı İdrar Tedavisi

     Kanlı idrar noktasında tedavi, kanın özel nedenine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Kanlı idrarın nedeni bir bakteri ise veteriner hekim, antibiyotik tedavisi önerebilmektedir. İyi huylu prostat büyümesi durumunda ise kısırlaştırma tavsiye edilebilmektedir. Eğer kan, mesane taşları ve bunun gibi sağlık sorunları nedeniyle meydana geliyorsa cerrahi yöntem gerekebilir. Köpeklerin sıkıntısının giderilebilmesi noktasında veteriner hekimler, çoğunlukla ağrı kesici ya da anti-enflamatuar yazabilmektedir.

Yukarıdaki gibi belirtilebilen hususlar, köpeklerde kanlı idrar tedavisi noktasında ön plana çıkmakta olup köpek sahiplerinin, kanlı idrar görülmesi durumunda köpeklerini veteriner kontrolüne götürmesi ve gerekli tetkiklerin yapılarak tedavi aşamasına geçilmesi gerekmektedir. Kanlı idrarın altında yatan nedenlerin belirlenmesi noktasında veteriner kontrolünün bir hayli önemli olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır.

Etiketler: köpek, köpekbakımı,
Haziran 17, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı