Köpeklerde iştahsızlık neden olur?

Köpeklerde iştahsızlık neden olur?

 

 

     Köpeklerde iştahsızlık sorunu ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabileceği gibi basit bir durumda olabilir. Ancak, her ne olursa olsun sevimli köpeklerinizin iştahsızlık sorunu yaşıyor olması can sıkıcı olabilir. Hayvanların iştahsızlık yaşıyor olmasının birçok sebebi olabilir.

Köpeklerde tıpkı insanlar gibi zaman zaman iştahsız, halsiz olabilirler. İştahsızlığın takip edilmesi ve kısa süre içerisinde neden kaynaklandığını öğrenmek gereklidir. Sevimli dostlarınızın severek yedikleri yemekleri yememeye başladığında, ağrısı varmış gibi hareket ediyorsa, sürekli uyku halindeyse veya hareketsizse, bir problem yaşanıyor olabilir.

Tüylü dostlarınız, su içmeyi kestiyse ve zaman zaman çeşitli bağırsa problemleri yaşıyorsa iştahsızlık ve halsizlik yaşanabilir. Köpekler yapıları gereğince, hareketli olmayı severler. Özellikle de evde yaşayan hayvanlar, enerjilerini atmak için sürekli olarak hareket halinde olabilir. Oyun oynayarak veya hareket ederek günlük enerjilerini atabilirler.

 

Köpekler enerjisini nasıl atabilir?

 

     Enerjisini atamayan köpekler ise geceleri rahat uyuyamaz, yemek yemek istemez ve mutsuz olurlar. Bazı köpeklerin iştahsızlık sorununun altında mental problemler yatıyor olabilir. Bu durum karşısında veterinerden destek almak, sevimli arkadaşlarınız için çok daha faydalı olabilir. İştahsızlık sorunu köpeklerde her ne kadar basit bir durum olarak algılanıyor olsa da uzun vadeli olduğunda nedeninin mutlaka öğrenilmesi gerekir. Çünkü köpeklerin uzun süren iştahsızlık sorunu yaşaması ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

 Köpeklerde iştahsızlığa sebep olan durumlar; kanser ağrısı, enfeksiyonlar, iç ve dış parazitler, yaralanma, sindirim sistemi sorunu, ağız ve diş problemi gibi sorunlardır. Bununla beraber fiziksel sorunlarda köpeklerde ciddi iştahsızlık sorunu yaşatabilir. Fiziksel sorunlardan kaynaklanan iştahsızlık durumu, kişiler tarafından takip edilerek kısa sürede geçmemesi halinde veterinere başvurulmalıdır. İştahsızlığa sebep olan bir diğer durum ise zihinsel olabilir. Zihinsel sorunlar karşısında ortaya çıkan iştahsızlık rahatsızlığının sebebi; stres, depresyon, ani yaşam alanı değişiklikleri ve rutinin dışına çıkmak gibi durumlardır.

Sevimli ev arkadaşınız köpeklerin, ani durum değişikliği yaşayarak iştahsızlık ve halsizlik gibi problemler yaşıyorsa mutsuz olacaktır. Onların mutsuzluğunu engellemek ve mutlu bir yaşam alanı sunmak adına gözlem yeteneğinizi geliştirmeniz gerekir. Halledemediğiniz durumların ortaya çıkması halinde veterinerden yardım alarak sorunu ortadan kaldırmakta fayda vardır.

 

Etiketler: köpek, iştahsızlık, hastalık,
Mayıs 28, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı