Köpeklerde İshal

Köpeklerde İshal - Mamayolda

 

     İnsanlarda da görülebilen ishal, köpeklerin sağlıklarını bazı durumlarda ciddi şekilde etkileyen sorunlardan bir tanesidir. Köpeklerde ishal, uzun süreli olarak tekrarlanıyorsa eğer, köpek sahiplerinin veteriner hekime başvurması oldukça önemlidir. Çoğunlukla ishal, basit bir sağlık sorunu olarak görülmekte ve çok fazla önemsenmemektedir. Fakat tekrarlayan ishal durumları, ölümcül hastalıklara neden olabildiği için ishalin ciddiye alınmasının kritik öneme sahip olduğunu belirtmek olanaklıdır.

Genellikle yavru köpeklerde sık sık ishal görülmektedir. Birçok farklı nedenlerden ötürü köpekler ishal olabilmekte ve bu durum, zamanla farklı sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Bilindiği üzere köpekler, genellikle oburdur ve gördükleri her şeyi yemeye çalışmaktadır. Bu durum, yavru köpeklerde ishal görülmesine neden olmaktadır. Tabi ki yetişkin köpekler de aynı durumdan mustariptir ve onlar da her gördüklerini yemeye çalışarak ishal sorunu ile baş başa kalmaktadır. Uzun süreli ishal durumlarında, sorunla karşı karşıya kalan köpeklerin veterinere götürülmesi gerekmektedir. Peki ama ishal, neden olur ve köpeklerde ishalin belirtileri nelerdir?

Köpeklerde İshal Neden Olur?

     Köpeklerde ishalin görülmesinde etkili olan nedenleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Diyet değişikliği
 • Beslenme hatası
 • Allerjiler
 • Gıda intoleransı
 • Zehirli madde ya da bitkiler
 • Parazitler
 • Antibiyotik ve diğer ilaçlar
 • Böbrek veya karaciğer hastalıkları
 • İltihabi bağırsak hastalığı
 • Kanser
 • Salmonella vb. bakteriyel enfeksiyonlar
 • Çorap ya da oyuncak gibi sindirilemeyen eşyaları yutmak

Yukarıdaki gibi sıralanabilen her bir neden, köpeklerde ishal sebepleri olarak karşımıza çıkmakta ve her bir durum, köpeklerde ishalin oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Peki ama köpeklerde meydana gelen ishal sorunun belirtileri nelerdir? Köpek sahiplerinin, hangi durumlarda köpeklerini veteriner kontrolüne götürmesi gerekmektedir?

Köpeklerde İshal Belirtileri

     Köpeklerin sağlıklarını olumsuz bir şekilde etkileyen sorunlardan biri olan ishal, çeşitli şekillerde kendisini belli etmektedir. Bilindiği üzere ishal, uzun süreli devam etmesi halinde ciddi hastalıklara yol açabilmekte olduğu için köpek sahiplerinin, köpeklerinin ishal olması durumunda onu veteriner hekime götürmesi kritik bir önem taşımaktadır.

Birçok insan tarafından merak edilmekte olan köpeklerde ishal belirtileri, genel olarak şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Sık sık, akışkan ve sulu dışkı yapma
 • Aşırı gaz çıkartma
 • Kanlı ve mukuslu dışkı yapma

Yukarıdaki gibi sıralanabilen belirtilerin yanı sıra ateş, iştah ve kilo kaybı, kusma gibi sorunlar da ishale eşlik edebilmektedir. Kanlı ishal görülmesi ise tehlikenin çok fazla olduğunu gösterebilmektedir. Köpeklerde görülen kanlı ishal, viral bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Bunun yanı sıra bağırsak parazitleri de kanlı ishale neden olabilmektedir. Köpeklerin viral hastalıklardan korunabilmesi için gerekli aşıların zamanında yapılması bir hayli önemlidir. Bunun yanı sıra parazit uygulamalarının belirlenen zaman aralıklarında uygulanması, köpeklerin iç parazitlerden korunmasını olanaklı hale getirmektedir.

Oldukça korkutucu bir seviyeye ulaşabilen ishalin tanı ve teşhisinde farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Peki ama köpeklerde ishal tanı ve teşhisi noktasında uygulanması gereken adımlar nelerdir?

Köpeklerde İshal Tanı ve Teşhisi

     Köpeklerde var olan ishalin ardında yatan nedenlerin belirlenebilmesi adına köpeğin veteriner hekime götürülmesi ve hekim tarafından gerekli tanı ve tetkiklerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Veteriner hekim gerekli muayeneleri yaptıktan sonra viral testler, hormonal testler ve radayografi, kan tahlilleri, ultrasonpgrafi, tam kan sayımı vb. uygulamaları gerçekleştirmektedir. Bunların her biri, köpeklerde ishal teşhisi noktasında oldukça gereklidir ve teşhisin net bir şekilde yapılabilmesine olanak tanımaktadır.

Köpeklerde İshal Tedavisi

     Veteriner hekim tarafından ishalin teşhis edilmesi ve ardında yatan sorunların belirlenmesi sonrasında gerekli tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. Birçoklarının tahmin edebileceği üzere tedavi yöntemleri, ishalin ardında yatan nedenlere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Eğer ishale viral bir enfeksiyon neden oluyorsa, bu durumda enfeksiyonun tedavi edilmesine olanak tanıyan ve ishali durdurmada başarılı olan tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Köpeklerde ishal tedavisi noktasında eğer köpek çok fazla sıvı kaybına uğradı ise köpeğe serum takılabilmekte ve köpeğin kaybettiği sıvının tedavisi gerçekleştirilebilmektedir.

Köpeklerde ishali önleme noktasında köpek sahiplerinin yapabileceği pek çok durum bulunmakta olup bunları genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

 • Köpeğiniz mama ve su kaplarını belirli aralıklarla yıkayın ve köpeğiniz temiz bir kap üzerinden su içmesini ya da yemek yemesini mümkün hale getirin.
 • Ev yemeklerinin artıkları ile köpeklerinizi beslemeyip onun için özel yemekler hazırlayın.
 • Köpeğiniz çevresinde bulunan küçük nesneleri, köpeğinizin onları yutabilme tehlikesine yönelik kaldırın.
 • Köpeğinize kesinlikle süt vermeyin, bazı köpekler sütü çok sevse de süt, köpeklerin ishal olmasına neden olmaktadır.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen hususların her biri, köpeklerde ishal nasıl önlenir sorusu kapsamında oldukça önemlidir ve köpek sahiplerinin ne yapmaları gerektiği konusunda onlara bilgi vermektedir.

Etiketler: köpek, köpekbakımı,
Haziran 11, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı