Köpeklerde Hipertrofik Kardiyomiyopati

Köpeklerde Hipertrofik Kardiyomiyopati - Mamayolda

 

     Genel olarak herhangi bir belirti göstermeyen ve köpeklerin ani bir şekilde ölmesine neden olan hipertrofik kardiyomiyopati, köpek sahiplerinin dikkat etmeleri gereken hastalıklardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Kedi ve köpeklerde görülen bu rahatsızlık, köpeklerde çok daha az bir şekilde görülmekte fakat ani bir şekilde köpeklerin yaşamlarını kaybetmesine neden olmaktadır. Bu sebeple hastalığın oldukça ciddi olduğunu ve önemsenmesi gerektiğini ifade etmek olanaklıdır.

Kalp duvarlarının kalınlaşmasına sebebiyet veren hastalık, vücuda yeterli şekilde kan gitmesini engellemekte olup bu durum, kedi ve köpeklerin hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanmaktadır. Köpeklerde nadir görülen hipertrofik kardiyomiyopati genel olarak 3 yaşından küçük köpeklerde kendisini belli etmektedir. Bazı ırklarda bu rahatsızlığın görülme oranı diğer köpek ırklarına göre oldukça yaygındır. Peki ama bu rahatsızlık neden meydana gelmekte ve kendisini ne şekilde belli etmektedir? Köpek sahiplerinin hastalık ile ilgili bilmesi gereken hususlar nelerdir?

Köpeklerde Hipertrofik Kardiyomiyopati Neden Olur?

     Köpeklerde görülen bazı hastalıklar, köpeklerin yaşantılarını olumsuz bir şekilde etkilemekte hatta köpeklerin hayatlarını kaybetmesine neden olmaktadır. Bu durum, köpek sahiplerinin bazı konularda dikkatli olmasın zorunlu kılmaktadır. Öncelikle köpeklerin, belirli aralıklarla veteriner hekim muayenesine götürülmesi ve köpeğin sağlığını tehdit eden bir sorunun var olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir. Köpeklerde hipertrofik kardiyomiyopati vb. birçok hastalık, ölümle sonuçlanabildiği için bahsedilen hususun kritik öneme sahip olduğunu belirtmekte fayda bulunmaktadır. Peki ama ciddi sorunlara yol açan ve köpeklerin hayatlarını tehdit eden hipertrofik kardiyomiyopatinin nedenleri nelerdir?

HCM olarak bilinen hastalık, genetik bir kalp hastalığıdır ve ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Köpeklerde hastalığın nedeni ile ilgili yapılan çalışmalarda kesin bir sonuca ulaşılamamıştır. Hastalık ile birlikte kalp kasında kalınlaşma meydana gelmekte olup bu durum, kanın vücuda yeterli ölçüde pompalanamamasına neden olmaktadır. Belirli bir süre sonra konjestif kalp yetmezliği görülebilmekte ve kalp yetmezliği ile birlikte köpek, hayatını kaybedebilmektedir. Hipertrofik kardiyomiyopati neden olur sorusu kapsamında hastalığın genetik yollarla ilerlediğini ifade etmek olanaklıdır.

Köpeklerde Hipertrofik Kardiyomiyopati Belirtileri

     Genellikle 3 yaş öncesi yavru köpeklerde görülen hastalık, çeşitli şekillerde kendisini belli etmekte ve pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda köpeklerde hipertrofik kardiyomiyopati belirtileri genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Nefes darlığı
  • Egzersiz intoleransı
  • Cildin mavimsi bir renk alması
  • Öksürük

Bu belirtilerin yanı sıra oldukça nadir bir şekilde görülen aktivite sırasında bayılmalar, geçici bilinç kayıplarının da görüldüğünü belirtmek olanaklıdır. Çoğu durumda bir belirti göstermeyen hastalık, sinsi bir şekilde ilerlemekte ve köpeklerin hayatlarını kısa süre içerisinde kaybetmelerine neden olmaktadır. Hastalık dahilinde bulunan belirtilerden herhangi birinin görülmesi durumunda en kısa sürede veterinere gidilmesi ve gerekli tetkiklerin yaptırılması kritik öneme sahiptir.

Köpeklerde Hipertrofik Kardiyomiyopati Tanı ve Teşhis

     Köpeklerde görülen her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis oldukça önemlidir. Bu nedenle belirtilerin görülmesi durumunda veterinere gidilmesi ve veteriner tarafından muayenenin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Köpeklerde hipertrofik kardiyomiyopati tanı ve teşhis kapsamında veteriner hekim, muayene sonrasında ihtiyaç duyulması halinde çeşitli tetkikleri gerçekleştirmekte ve ardından tedavi aşamasına geçmektedir.

Teşhis aşamasının bir hayli zorlayıcı olduğunu belirtmek mümkündür. Çünkü gerekli tetkikler yapılsa bile tıbbi teşhislerde herhangi olumsuz bir bulguya rastlanılamayabilir. Bunun yanı sıra kan basınç ölçümleri de normal çıkabilir. Hastalığın kesin tanısının yapılabilmesi adına ultrason çekilmesi ve köpekte herhangi bir sorunun var olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir. Hastalığın teşhisinin konulması sonrasında hipertrofik kardiyomiyopati tedavisi kapsamında uygulanabilir yöntemler kullanılmakta ve hastalık tedavi edilmektedir.

Köpeklerde Hipertrofik Kardiyomiyopati Tedavisi

     Her hastalık için tedavi kısmı bir hayli önemlidir. Hastalığın semptomlarının giderilebilmesi adına uygun tedavi yöntemlerinin kullanılması gerekmektedir. Ciddi sonuçlara neden olabilen hastalıklardan biri olan hipertrofik kardiyomiyopati tedavisi konusunda köpek sahiplerinin tetikte olması ve köpeklerini düzenli aralıklarla veterinere götürerek gerekli tetkiklerin yapılması, köpeğin sağlığı açısından bir hayli önemlidir.

Veteriner hekimler, hastalığın durumuna ve seyrine göre tedaviyi belirlemektedir. Hastalığın şiddeti, tedavisinin ne kadar süre boyunca uygulanacağını da netleştirmektedir. Kedilerde de görülen rahatsızlığın tedavisi noktasında ilaç uygulaması başlatılmakta ve bu sayede hastalığın semptomlarının giderilmesi için yoğun bir çalışma içerisine girilmektedir. Hipertrofik kardiyomiyopati tedavisi noktasında köpek sahiplerinin, köpeklerini dikkatli bir şekilde gözlemlemesi ve belirtilerin azalıp azalmadığını takip etmesi gerekmektedir. Erken teşhis ile birlikte hastalık süreci ve bazı durumlarda da bazı kalp değişikliklerinin tersine çevrilebildiği gözlemlenmiştir.

Hastalığın belirtilerinden herhangi birinin görülmesi durumunda köpek sahiplerinin, hasta köpeklerini veterinere götürmesi ve bu konuda zaman kaybetmemesi, köpeğin ciddi sorunlar ile baş başa kalmasını engelleme bakımından kritik öneme sahiptir.

Etiketler: köpek, köpekbakımı,
Haziran 25, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı