Köpeklerde Deri Problemi ve Çözümleri

kopeklerde-deri-sorunlari

Köpeklerde Deri Problemleri

Aşağıda köpeklerde en sık rastlanan deri problemlerini listeledik. Bu sorunlarda beslenmenin yanı sıra genetik faktörlere, köpeğin cinsine ya da dış faktörlere bağlı olabilir. Her sorun farklı çözüm gerektirir. Köpeklerin yaşadığı deri sorunlarıyla birlikte uygulanabilecek çözümleri de sıraladık. Mamanın değiştirilmesi ya da veteriner tarafından yazılan ilaçların kullanılması, deri hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. 

  • Egzama

Birçok kişi egzamayı insanlar görülen bir deri hastalığı olarak bilse de bu sorun köpeklerde de sıklıkla görülebilir. Genellikle egzama, köpeklerin beslenme düzeninden kaynaklanır. Tavuk içeren köpek mamaları, egzama riskini arttırır. Bunun yanı sıra Labrador gibi köpek cinsileri de bu soruna genetik olarak daha yatkın olabilir. Beslenme kaynaklı sorunların giderilmesi için Royal Canin Dermaconfort köpek maması tercih edilebilir.

  • Alerji

Köpekler bazı besinlere karşı alerji geliştirilebilir. İnsanlardaki alerjiye benzer şekilde, köpeğin derisi kızarır ve kaşınma olabilir. Mama kaynaklı alerji olması durumunda Pro Choice Balıklı Hypoallergenic köpek maması tercih edilebilir.

  • Pire

Köpeklerde yaşanabilecek diğer bir deri sorunu ise piredir. Pire, köpeklerin derisinde yaşayan bir tür asalaktır. Bu asalaklar, köpeğin kanını emerek kandaki hazır besinlerle beslenir. İnsana bulaşma riski olmasa da hayvanlar arasında hızlı bir şekilde yayılabilir. Pire, beslenme kaynaklı değildir. Tedavi sürecinde özel kimyasal ilaçlar kullanılır. Köpeğin derisine uygulanan bu ilaçlar, pirelerin ölmesini sağlar.

  • Uyuz

Pireden sonra en yaygın görülen köpek deri hastalığı uyuzdur. Genellikle altı aydan küçük yavru köpeklerde daha sık görülür. Ayrıca bu sorun beslenme sorunu olan yetişkin köpeklerde de görülür. Pro Choice ProDerma kuzulu köpek maması, yetişkin köpeğinizin doğru beslenmesine yardımcı olur. Uyuz tedavisi, ilaç ile gerçekleştirilir. Köpeğinizde iştah kaybı ya da kilo verme gibi sorunlar görürseniz, en kısa sürede veterinere giderek sorunun kaynağını öğrenmeniz gerekir.

Etiketler: köpek, deri, hastalık
Aralık 18, 2020
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı