Köpeklerde Aşırı Salya

Köpeklerde Aşırı Salya

 

     Bilindiği üzere köpekler, farklı oranlarda tükürük çıkarmakta ve bu tükürükler salyalara neden olmaktadır. Bazı durumlarda, çeşitli sağlık sorunları nedeniyle köpeklerde aşırı salya görülebilmekte olduğu için köpek sahiplerinin aşırı salya durumlarında veteriner hekimden yardım alınması gerekebilmektedir.

Bazı ırklarda tükürükler az olurken bazılarında farklı olabilmekte, bu durum farklı hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Aşırı tükürük ve ardından gelen salyalar, köpeklerin huzursuz hissetmesine yol açabildiği gibi sağlık sorunlarını da ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle köpeklerde aşırı salya durumunun ciddiye alınması ve bu konuda uzman desteğinin alınması gerekmektedir. Peki ama köpeklerde fazla salya görülmesinin nedenleri nelerdir ve bu durum, hangi hastalıkların habercisi olabilmektedir?

Köpeklerde Aşırı Salya Nedenleri

     Birçoklarının bildiği üzere köpeklerde aşırı bir şekilde salya meydana gelmez. Eğer köpekte fazla tükürük ve tükürük ile beraber gelen aşırı salya durumu oluyorsa, bu durum çeşitli hastalıkların habercisi olabilmektedir. Peki ama köpeklerde meydana gelen aşırı salyalar hangi hastalıklara neden olabilmektedir.

Köpeklerde Aşırı Salya Hangi Hastalıkların Habercisi

     Köpeklerde fazla salya görülmesi, daha önce de bahsedildiği üzere çeşitli hastalıkların habercisi olabilmektedir. Köpeklerde aşırı salyanın neden olduğu hastalıklar genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Çürük dişler
 • Böcek sokması
 • Ağız içi tümörleri
 • Ağız içi yaraları
 • Dil yaraları
 • Zehirlenme
 • Öteki nedenler

Yukarıdaki şekilde sıralanması mümkün olan hastalıkların her biri, aşırı salyanın ardında yatan nedenler olabilmektedir. Bu nedenle normalden fazla salyaya sahip olan köpeklerin, veteriner hekim kontrolüne götürülmesi oldukça önemlidir.

Böcek Sokması

     Aşırı salyanın arkasında yatan hastalıklardan ilki köpeklerde böcek sokması olarak karşımıza çıkmaktadır. Arı ve böcek sokmaları, köpeklerin ağızları ile böcek ya da arıları yakalaması sonucu meydana gelmekte ve bu durum, köpeklerde normalden fazla salya oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Çürük Dişler

    Çürük dişler, aşırı salyaların bir diğer nedeni olarak ön planda bulunmaktadır. Yanlış beslenme ile birlikte meydana gelen çürük dişler sorunu, aşırı salya oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Ağız İçi Yaraları

     Köpeğin ağzının içerisinde oluşan aft ve yaralar, köpeklerde aşırı salya oluşmasının nedenlerinden biri olarak ön plana çıkmakta ve köpeklerin huzursuz bir şekilde yaşantılarını sürdürmelerine sebebiyet vermektedir.

Ağız İçi Tümörleri

     Köpeklerde görülebilen kanser türlerinden biri olan ağız içi tümörleri, köpeklerde aşırı bir şekilde salya görülmesine neden olmaktadır.

Dil Yaraları

     Dil yaraları, köpeklerde oldukça fazla salya görülmesinin bir diğer nedenidir. Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan köpeklerde dil yaraları, aşırı bir şekilde salya oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.

Zehirlenme

     Köpeklerde inorganik ya da organik nedenlerden ötürü zehirlenmeler meydana gelebilmektedir. Bu durum, salya akıntılarının bir diğer nedeni olarak ortaya çıkmakta ve köpeklerin kendilerini huzursuz hissetmelerine neden olmaktadır. Bilhassa aniden çıkan köpeklerde aşırı salya ardında zehirlenmenin olabileceğinin göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

Öteki Nedenler

     Bazı metabolizma hastalıkları, alerjik reaksiyonlar, kas sorunları vb. durumlar, aşırı salyanın diğer nedenleri olarak ön plana çıkmakta ve bu nedenlerden ötürü köpeklerde normalden fazla salya oluşmaktadır. Boxer vb. köpek ırklarında aşırı salya oluşmasının normal olduğu düşünülebilir.

Köpeklerde Aşırı Salya Belirtileri

     Köpeklerde normalden fazla salya görülmesi, birçok semptom ile kendisini göstermekte ve bu durum, köpek sahiplerinin dikkat etmesi gereken bir durum olarak ön plana çıkmaktadır. Köpeklerde aşırı salya belirtileri kapsamında genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilen belirtilerin olduğunu belirtmek olanaklıdır:

 • Yutkunma güçlüğü
 • Kötü ağız kokusu
 • Halsizlik
 • İştahsızlık

Bu ve bunun gibi belirtiler, aşırı salya ile meydana gelen semptomlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ve bunun gibi semptomların görülmesi durumunda, köpek sahiplerinin veteriner hekime götürülmesi ve gerekli tedavilerin uygulanması gerekmektedir.

Etiketler: köpek, köpekbakımı,
Haziran 09, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı