Köpeklerde Anal Kese Hastalığı ve Etkileri

Köpeklerde Anal Kese Hastalığı ve Etkileri-Mamayolda

 

     Köpeklerde anüsün her iki tarafında bulunan anal keseler, oldukça önemli görevlere sahip olan salgı bezleri olarak bilinmektedir. Anal kesenin bünyesinde yer alan görevler, anal kese hastalığı konusunda köpek sahiplerinin dikkatli olmasını ve bu konuda hassas bir şekilde davranması zorunlu hale getirmektedir.

Anüsün çok az altında yerleşmiş olan bu keseler, köpeklerin çok daha rahat bir şekilde dışkılamasını ve köpeklerdeki dışkıların kokmasını olanaklı hale getirmektedir. Anal kese görevleri kapsamında bulunan bu iki husus, anal keselerin kritik öneme sahip olduğunu gözler önüne sermektedir.

Köpeklerde pek çok nedenden ötürü anal kese hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Bu durum, köpeklerin rahat bir şekilde dışkılamasını engellemekte ve köpeklerin oldukça zorlanmasına neden olmaktadır. Birçok etken, anal kese sorunlarına neden olabilmekte olup bu nedenlerin bilinmesi ve köpeklerin gözlemlenmesi, hastalığın erken teşhisini ve tedavisini olanaklı hale getirmektedir. Peki ama köpeklerde anal kese sorunlarının sebepleri nelerdir ve anal keselerle ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

Köpeklerde Anal Kese ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

     Köpeklerde anal keselerle ilgili bilinmesi gereken birçok husus bulunmakta olup bu hususları genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Anal keseler, köpeklerde anüsün her iki yanında yer almaktadır. Anüsün biraz aşağısında bulunan anal keseler, sekresyon sıvısı olarak adlandırılan bir sıvı salgılamaktadır. Bu sıvı, köpeklerin dışkılarını kolay bir şekilde yapmasını ve köpeklerde bulunan bilgilerin dışkılar ile geçmesini olanaklı hale getirmektedir.
 • Anal kese sıvısının dışarı atılmasında çeşitli sorunların ortaya çıkması, pek çok hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır.
 • Minyatür Poodle, Lhasa Cocker, Chihuahua, Cocker Spaniel, Beagle başta olmak üzere pek çok ırk, anal kese sorunlarına çok daha yatkındır.
 • Birçok belirti, köpeklerde anal kese rahatsızlığı konusunda bilgi vermektedir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen her bir husus, köpeklerdeki anal keseler hakkında köpek sahiplerinin bilgilenmesini olanaklı hale getirmektedir. Oldukça önemli görevleri bulunan anal keseler, pek çok nedenden ötürü sorun çıkarabilmekte ve bazı hastalıklar oluşabilmektedir.

Köpeklerde Anal Kese Hastalığı

     Anal kese tıkanıklığı, köpeklerde anal kese sorunları kapsamında değerlendirilebilen sorunlardan bir tanesidir. Köpeklerin sağlıklı bir şekilde yaşantılarını sürdürmesini engelleyen bu sorun, çeşitli şekillerde kendisini belli etmektedir. Anal keselerde meydana gelen tıkanıklar, tedavi edilmediği durumda yangı ya da apselerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle köpeklerde meydana gelen anal kese tıkanıklıklarının veteriner hekim tarafından uygun tedavi yöntemleri kapsamında tedavi edilmesi kritik öneme sahiptir.

Hastalığın Nedenleri

     Birçok köpek sahibi, anal kese hastalıklarının neden meydana geldiğini merak etmekte ve bu konuda derinlemesine bir şekilde araştırma yapmaktadır. Anal kese tıkanıklıkları nedenleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Beyin tümörleri
 • Çevre dokularda meydana gelen tümörlerin baskı yapması
 • Sindirilmemiş büyük partiküllü gıdalar
 • Salgının koyu kıvam alması
 • Kanalın daralması

Bu ve buna benzer nedenlerin her biri, anal kese tıkanıklıkları nedenleri kapsamında yer almakta olup hastalığın oluşmasına sebebiyet vermektedir. Peki ama hastalığın belirtileri nelerdir ve hastalığın tedavisi ne şekilde yapılmaktadır?

Hastalığın Belirtileri

     Hastalığın birçok belirtisi bulunmakta olup bu belirtilerin her biri, hastalığın anlaşılmasını olanaklı hale getirmektedir. Birçok köpek sahibi, anal kese tıkanıklıklarının hangi belirtilere sahip olduğunu merak etmekte olup konu ile ilgili detaylı araştırmalar yapmaktadır. Anal kese tıkanıklıkları belirtileri genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Köpeklerde bir türlü geçmeyen kötü kokular
 • Köpeğin poposunu yere sürtmesi
 • Köpeğin sıklıkla anüs bölgesini yalaması
 • Ateş
 • Halsizlik
 • Köpeğin anal kesesini dişlemesi

Yukarıdaki gibi sıralanması mümkün olan belirtilerin her biri, köpek sahiplerinin oldukça önem vermesi gereken belirtiler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ve bunun gibi belirtilerden herhangi birinin köpeklerde görülmesi durumunda köpeğin veteriner hekime götürülmesi gerekmektedir.

Hastalığın Tedavisi

     Köpeklerde meydana gelen anal kese tıkanıklığı tedavisi, oldukça önemlidir ve köpeklerin yaşantılarını çok daha sağlıklı bir şekilde devam ettirmesini olanaklı hale getirmektedir. Anal kese tıkanıklığının görülmesi durumunda köpek sahiplerinin, köpeklerini kısa sürede veteriner hekime götürmesi bir hayli önemlidir.

Veteriner hekim, gerekli tetkikleri uygulayarak tedavi yöntemlerini belirlemekte ve bu yöntemlerin uygulanmasını mümkün kılmaktadır. Anal kesenin boşatılması noktasında veteriner hekim, gerekli yöntemler dahilinde tedaviyi gerçekleştirmekte ve anal kesede bulunan enfeksiyonların giderilmesini olanaklı hale getirmektedir.

Anal kesede tıkanıkların meydana gelmesi hususun bir hayli önemli olduğunu ve bu durumun köpeklerin huzursuz olmasına neden olduğunu tekrar belirtmekte fayda bulunmaktadır. Bu nedenle anal kese tıkanıklığı tedavisi kapsamında köpeklerin tedavi edilmesi gerekmektedir. Gerekli tedavilerin uygulanması durumunda köpekler, yaşantılarını çok daha huzurlu bir şekilde geçirme şansı elde etmektedir.

Etiketler: köpek,köpek bakımı
Haziran 21, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı