Köpekler Regl Olur Mu?

Köpekler Regl Olur Mu

 

     Köpeklerin regl olup olmadıkları, pek çok insan tarafından merak edilen konulardan bir tanesidir. Köpekler regl olur mu sorusu kapsamında çeşitli araştırmalar yapılmakta ve köpeklerde regl dönemiyle ilgili detaylı bilgi sahibi olunmaktadır.

Birçoklarının bildiği üzere doğada bulunan her bir canlı, neslini devam ettirmek ister. Bu konuda insanlar ve hayvanlar oldukça hassas bir şekilde hareket etmekte ve nesillerinin devamı konusunda gerekli adımları atmaktadır.

Evlerinde köpek besleyen pek çok insan, köpeklerle ilgili birçok konuyu merak ederek onların çok daha konforlu bir şekilde yaşantılarını sürdürebilmeleri adına çeşitli araştırmalar içerisinde olmaktadır. Köpekler regl oluyor mu sorusu da köpek sahiplerinin araştırmaları dahilinde bulunan konulardan bir tanesi olarak ön plana çıkmaktadır. Peki ama dişi köpeklerin regl dönemleri bulunur mu? Bu konuda bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Köpekler Regl Olur mu?

     Köpek bakımı ile ilgili ön planda yer alan konulardan bir tanesi olarak regl dönemleri, birçok insan tarafından araştırılmakta ve dişi köpeklerin regl dönemi yaşayıp yaşamadıkları ve yaşıyorlarsa eğer bu dönemlerde dişi köpeklere nasıl davranılması gerektiği konusunda bilgi sahibi olunmaya çalışılmaktadır. Köpekler regl olur mu, bu dönemlerde köpeklere nasıl davranılmalı, regl döneminde köpekler ağrı çeker mi vb. soruların her biri, konu bağlamında oldukça önemlidir.

Dişi köpekler de tıpkı kadınlar gibi adet dönemleri içerisinde bulunmaktadır. Köpeğin hareketlerinin anlaşılabilmesi adına regl dönemlerinin bilinmesi ve bu dönemlerde köpeklerin hangi davranışları sergilediğinin öğrenilmesi bir hayli önemlidir. Dişi köpeklerde adet dönemleri belirli dönemlerde başlayıp bitmektedir.

Dişi köpeklerde de regl dönemlerinde davranış değişiklikleri meydana gelmektedir. Hassasiyetleri artan dişi köpeklere bu özel dönemlerde oldukça şefkatli yaklaşmak gerekmektedir. Köpekler regl dönemlerinde farklı şekillerde davranabilir, köpeklerin huylarında birtakım değişiklikler meydana gelebilir. Bunların her biri normaldir, köpek sahiplerinin endişelenmemeleri adına bu dönemlerde köpeklerde hangi davranışların görüldüğünün bilinmesi kritik öneme sahiptir.

Köpekler Regl

     Köpeklerde regl dönemiyle ilgili bilinmesi gereken pek çok husus bulunmakta olup bu hususlar genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

 • Bu dönemde ağrı yaşayan dişi köpekler bulunmasına rağmen herhangi bir ağrının olmadığı dişi köpekler de vardır. Bu durum, kadınlardaki regl dönemiyle benzerliklerin olmasını mümkün kılar.
 • Yavru dişi köpekler 6-7 aylık iken regl olabilmektedir. Bunun yanı sıra dişi köpekler, 6 ayda bir olacak şekilde regl dönemine girmektedir. Özellikle mevsim değişikliklerinde dişi köpeklerin regl oldukları görülmektedir.
 • Köpeklerde regl döneminin uzunluğu yaklaşık 3 haftadır. Yani dişi köpeklerin regl dönemleri 3 hafta olarak bilinmekte ve bu süre içerisinde dişi köpeklerin davranışlarında değişiklikler meydana gelebilmektedir.
 • Regl dönemi içerisinde vajina şişmekte ve vajinadan kanlı bir sıvı gelmektedir. Köpekler regl döneminde iken onların çok daha huzurlu ve konforlu bir şekilde hareket edebilmelerini olanaklı hale getiren regl külotu bulunmaktadır.
 • Regl döneminde iken dişi köpekler, oldukça ağır bir koku yaymaktadır. Bu nedenle regl döneminde bulunan köpeğin dışarı çıkarılmaması oldukça önemlidir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen durumlar, dişi köpeklerin regl dönemleri ile ilgili bilinmesi gerekenler olarak karşımıza çıkmaktadır. Köpekler regl döneminde iken çeşitli hal ve hareketler içerisinde olabilmektedir. Köpeğinizin regl dönemi içerisinde olduğunu anlamanızı mümkün kılan belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Vajina pembe veya kırmızı bir renge bürünebilir.
 • Vajinada sarkıklar meydana gelebilir.
 • Dişi köpek sürekli çiş yapabilir.
 • Dişi köpeğin meme uçlarında şişme meydana gelebilir veya renkleri belirgin olabilir.
 • Dişi köpekler bu dönemde çok daha fazla su tüketiminde bulunur.
 • Saldırgan veya huysuz olabilir. Bu dönemde dişi köpeklerin davranışlarında değişiklikler meydana gelebilir ve normalden çok daha farklı davranabilir.
 • İştahsızlık görülebilir, bu durum regl döneminde görülen belirtilerden bir tanesidir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen hususların her biri, köpekler regl döneminde iken görülen belirtilerdir. Bu belirtilerden herhangi birinin görülmesi durumunda, köpeğin regl olduğu ihtimali göz önünde bulundurmalı ve sürece uygun şekilde hareket etmelisiniz.

Köpekler Regl Döneminde Ağrı Çeker mi?

     Dişi köpeklerdeki regl durumu ile ilgili pek çok soru gündeme gelmekte olup bu sorular dahilinde çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Birçok insan tarafından merak edilen hususlardan bir tanesi köpekler regl döneminde acı çeker mi şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Dişi köpeklerdeki regl dönemleri, kadınlarda görülen regl dönemleri ile oldukça benzerlik gösterir. Bilindiği üzere kadınların bir kısmı bu dönemi oldukça sancılı geçirmektedir. Fakat kadınların bazıları ise herhangi bir ağrı hissetmeden regl olmakta ve süreci ağrısız bir şekilde atlatmaktadır.

Aynı durum dişi köpeklerde de meydana gelmekte olup dişi köpeklerin bir kısmı oldukça fazla ağrı hissederken bir kısmı ise hiçbir şekilde ağrı hissetmez. Bu bağlamda regl döneminde iken köpeklerin ağrı çekip çekmeyecekleri köpekle ilgili kişisel bir sorudur. Dişi köpeğin fizyolojik durumu, ağrı konusunda belirleyici olmakta ve köpeğin regl döneminde sancı yaşayıp yaşamadığı konusunda bilgi vermektedir. Köpeklerde regl döneminde ağrı konusunda ağrının olmasının mümkün olduğunu fakat dönemin herhangi bir ağrı hissetmeden de geçmesinin olası bulunduğunu belirtmekte fayda bulunmaktadır.

Köpekler Regl Döneminde Denize Girilir mi?

     Köpeklerin regl dönemleri ile ilgili bir diğer konu da bu dönemde dişi köpeklerin denize girip giremedikleri ile alakalıdır. Pek çok köpek sahibi, dişi köpekleri regl döneminde ise onları denize sokmalarının sakıncalı bir durum olup olmadığına dair sorular sormaktadır. Peki ama köpekler regl döneminde denize girebilir mi, bu konuda bilinmesi gerekenler nelerdir?

Regl döneminde iken köpeğin denize girmesi çok tehlikeli olabilir. Bu dönemde sık sık kanamaların yaşanması, enfeksiyon riskinin de baş göstermesine sebebiyet verebilmektedir. Regl döneminde iken denizde olan köpeklerin, enfeksiyon kapma riski bulunmaktadır. Bu nedenle köpeklerin regl dönemlerinde denize sokulmamaları, köpeklerin sağlığı açısından oldukça önemli hususlardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Eğer evcil köpeğiniz ile tatile gittiyseniz ve köpeğinizi denize sokmak istiyorsanız bu konuda oldukça dikkatli davranmalı ve köpeğinizin regl döneminde olup olmadığını tespit etmelisiniz. Aksi halde dişi köpeğinizde çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilir, bu durum köpeğinizin pek çok konuda problem yaşamasına neden olabilir.

Köpekler Regl Döneminde Kısırlaştırılır mı?

     Köpeklerin regldöneminde kısırlaştırılıp kısırlaştırılamadıkları, birçok insan tarafından araştırılan konulardan bir tanesidir. Pek çok dişi köpek sahibi, köpeklerinin herhangi bir sağlık problemi yaşamaması adına oldukça hassas davranmakta ve köpekleri ile ilgili her konuyu bilmek istemektedir. Bu konulardan biri de köpeklerde kısırlaştırma ile ilgilidir.

Bilindiği üzere kısırlaştırma, köpeklerde üremenin cerrahi yöntem ile sonlandırılmasıdır. Kısırlaştırma için şartların olgunlaşması gerekmekte olup bu durum, köpeğin sağlığı açısından önem arz etmektedir.

Köpeklerin kısırlaştırılması adına uygun zamanlar bulunmakta olup bu zamanlardan biri de adet öncesidir. Dişi köpeğin adet dönemine girmeden önce kısırlaştırılması en sağlıklı yollardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Köpeklerde regl döneminde kısırlaştırma, konunun uzmanları tarafından önerilmemekte olup daha önce de belirttiğimiz üzere adet öncesi kısırlaştırma tavsiye edilmektedir.

Köpekler Regl Kokusunu Alır mı?

     Dişi köpekler regl dönemlerinde iken insanların duyumsayamadıkları fakat köpekler tarafından algılanan bir koku yaymaktadır. Bu bağlamda köpekler regl kokusunu alır mı sorusu üzerinden, erkek köpeklerin dişi köpekler tarafından yaydıkları kokuyu alabildiklerini belirtmek olanaklıdır. Dişi köpekler regl döneminde diğer köpekler tarafından algılanabilen bir koku yaydıkları için regl döneminde iken dişi köpeklerin dışarı çıkarılmaması tavsiye edilmektedir.

Köpekler Regl Döneminde Nasıl Olur?

     Köpeklerin regl döneminde iken hareket ve huylarında değişiklikler olduğu bilinen bir gerçektir. Köpekler regl döneminde nasıl olur sorusu kapsamında aşağıdaki gibi sıralama yapılması olanaklıdır:

 • Genç dişi köpekler, normalden çok daha agresif bir yapıya bürünebilir. Bu durum oldukça normaldir ve regl dönemi içerisinde köpeklerin agresifleşmeleri bir sorun teşkil etmez.
 • Regl dönemi içerisinde dişi köpeklerin tahammülsüzlük seviyeleri artabilir. Bu nedenle köpek sahiplerinin dişi köpeklerine bu dönemde daha fazla ilgi göstermesi ve onlara sevecen bir şekilde yaklaşması oldukça önemlidir.
 • Regl döneminde iken dişi köpekler, evin farklı noktalarında kan damlaları oluşmasına neden olabilir. Fakat bu durum olağandır, böyle bir durumda köpeğe kızılmaması gerekmektedir. Oldukça hassas bir dönemde bulunan dişi köpekler bu dönem içerisinde fazla alıngan olabilir.
 • Daha önce doğum yapan dişi köpekler ya da yaşlı dişi köpekler, bu dönemde yavru köpeklere göre çok daha agresif olabilmektedir. Bu nedenle köpeklere sevecen yaklaşılması oldukça önemlidir. Köpeğin ruh sağlığı açısından özenli ve oldukça kontrollü bir şekilde davranılması gerekmektedir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen hususların her biri regl döneminde köpekler için geçerli durumlar olarak bilinmektedir. Bu durumların her biri, regl döneminde bulunan dişi köpeklerin büyük bir çoğunluğunda görülmektedir.

Köpekler Regl Döneminde Çiftleşirmi?

     Köpeklerin regl döneminde çiftleşip çiftleşemedikleri, köpek bakımı noktasında gündemde bulunan konulardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Dişi köpeklerde kızgınlık belirtileri, çoğunlukla proöstrus evresinde başlamaktadır. Bu dönemde vajinal akıntı başlamakta olup regl döneminin ilk günü olarak kabul edilmektedir. Regl dönemi içerisinde iken dişi köpekte kızgınlık, agresiflik başta olmak üzere pek çok farklı hareket ve davranış gözlemlenmektedir.

Köpekler Regl İken Yıkanır mı?

     Köpeklerin regl döneminde yıkanıp yıkanmadıkları, dişi köpek sahiplerinin merak ettikleri hususlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Köpek bakımının doğru bir şekilde yapılması, köpeklerin sağlıklı bir şekilde yaşantılarını sürdürmesini olanaklı hale getirdiği için bir hayli önemlidir. Peki köpekler regl iken yıkanır mı?

Dişi köpekler, kendilerini temizleme konusunda oldukça başarılıdır. Regl döneminde iken dişi köpekler, vajinalarını temizledikleri için köpek sahiplerinin fazladan bir temizlik gerçekleştirmesine gerek olmayabilir. Kendi kendilerini temizleme noktasında başarılı olan ve aslında her dönemde temiz olan köpekler, regl döneminde de aynı hassasiyeti göstermekte ve temizliklerini bu dönemde de devam ettirmektedir. Bu nedenle daha önce de ifade ettiğimiz üzere regl döneminde iken köpek sahiplerinin ayrıca çaba içerisine girmesine gerek bulunmaz.

Köpekler Regl Döneminde Yıkanır mı?

     Köpekler regl döneminde yıkanır mı sorusu, daha önceden belirtmiş olduğumuz soru olarak ön planda bulunmaktadır. Köpekler, temizliklerini kendileri gerçekleştirmekte ve aslında her dönem oldukça temiz bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedir. Bu bağlamda köpekler regl iken yıkanır mı sorusu kapsamında köpek sahiplerinin ayrıca bir çaba içerisine girmesine gerek bulunmamaktadır.

Ayrıca regl döneminde dişi köpeklerin vajinalarında kanamalar meydana geldiği için bu dönemde köpeklerin yıkanmaması çok daha sağlıklı olacaktır. Herhangi bir enfeksiyon riskine karşılık, bu dönemde köpeklerin kendi temizliklerini kendilerinin yapması daha sağlıklı bir yöntemdir. Bu nedenle köpek sahiplerinin ayrıca bir çaba içerisine girmemesi gerektiğini belirtmekte fayda bulunduğunu ifade edebiliriz.

Etiketler: köpek, köpekbakımı,
Haziran 01, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı