Köpekler Nasıl Uyur?

kopeginizin-uyku-aliskanligi

Uyku Aşamaları

Köpekler uykuya daldığında, derin uykuya girmektedir. Kan basıncı düşerken nefesleri ve kalp atış hızları yavaşlar. Yaklaşık on dakika içinde REM uykusuna girerler ve insanlar gibi hayal ederler. Bu aşamayı sıklıkla tanımlanabilir, çünkü gözleri göz kapaklarının altında yuvarlanır ve sincapların peşinden koşmayı hayal ettikleri için uykularında seğirmeye başlayabilirler. Köpekler paketlerini davetsiz misafirlerden korumak için her zaman tetikte olduğundan, daha kolay uyanabilirler. Derin uykudan REM uykusuna kadar tam bir uyku-uyanma döngüsünü tamamlamadan önce uyanmaları yaygındır. Sonuç olarak, bilim adamları yeterli miktarda REM elde etmek için genel olarak daha sık uyumaları gerektiğini tahmin etmektedirler.

Bir köpeğin Uykusu

Tipik köpek gününün yarısını uyuyarak geçirir ve gününün neredeyse üçte biri etrafta yatar. Gününün geri kalanı oynamak, tuvaleti kullanmak ve ikramlar için yalvarmak için ayrılmıştır. Köpekler esnek uyuyanlardır. Uyku programlarını sahibinin ihtiyaçlarına göre ayarlamakta sorun yaşamazlar. Sahibi dokuz ila beş iş çalışıyorsa, köpeği gündüz daha fazla uyumaya uyum sağlayabilir, böylece uyanık olabilir ve sahipleri geceleri eve döndüğünde oynayabilir. Polis veya hizmet köpekleri gibi çalışan köpekler daha fazla enerjiye sahiptir ve önemli görevlerini yerine getirirken daha uzun süre uyanık kalabilirler. Köpekler insanlar kadar derin uyuyamazlar. Bu yüzden gerektiğinde hemen uyanabilir ve bir davetsiz misafir geldiğinde yataktan ayrılabilirler.

Köpekler Ne Zaman Çok Uyur? 

Köpeklerin uyumak için harcadığı zamandaki ciddi değişiklikler sahibi tarafından fark edildiğinde veya aşırı derecede uyuşuk görünüyorsa, daha büyük bir sorunun göstergesi olabilir. Uyuşukluk, köpeklerde yaygın bir diyabet, parvovirüs, Lyme hastalığı, depresyon ve hipotiroidizm belirtisidir. Bu hayvanlar hayatında, sevilen birinin ölümü gibi büyük bir rahatsızlık ortaya çıkarsa, normalden daha fazla veya daha az uyuyabilir. Bu normal bir tepkidir, çünkü köpekler rutinde rahatlık bulur ve büyük bir değişiklik duygusal refahlarını etkiler, ancak uykuları makul bir süre içinde normale dönmezse dikkat edilmesi gerekir. Kısa burunlu bazı köpekler de uyku apnesi için risk altındadır, bu da daha az dinlendirici uyku nedeniyle köpeklerin gün boyunca daha yorgun hale getirebilir. Köpekler uykuya daldığında, derin uykuya girerler. Kan basıncı düşerken nefesleri ve kalp atış hızları yavaşlar. Yaklaşık 10 dakika içinde REM uykusuna girerler ve insanlar gibi hayal ederler. Bu aşamayı sahipleri tarafından sıklıkla tespit edilebilir, çünkü gözleri göz kapaklarının altında yuvarlanır ve sincapların peşinden koşmayı hayal ettikleri için uykularında seğirmeye başlayabilirler.

Etiketler: köpek, uyku
Aralık 18, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı