Köpekler nasıl sevilir?

Köpekler nasıl sevilir

 

 

     Köpekler, dünyanın en sadık hayvanları olup evde beslemek için en uygun hayvanlar arasındadır. Öyle sahipleriyle güçlü bir bağ kuran köpekler, adeta bir çocuk kadar eğlenceli olup, sahiplerinin keyifli zaman geçirmesini sağlar.

Köpekler insanların en iyi dostları olabilir. Kendi köpeğinizi severken pek çok bölgesini okşayarak onların rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Özellikle başı, karnı, sırtı, gıdısı gibi bölgeleri okşayarak sevmek onların mutlu olmasında etkilidir. Ancak kuyrukları pek de dokunulmaması gereken bir bölgedir. Kuyrukları, köpeklerin dokunulmasından hoşlanmadıkları alanların başında gelir. Diğer bölgelerini yumuşak hareketlerle okşamak mutlu edici olacaktır. Kendi köpeklerinizin nasıl sevilmesi gerektiğini onların hareketlerini takip ederek öğrenmek mümkün olabilir. Çünkü köpekler, sevmedikleri hareketler karşısında tepki verir ve kişiler bunu kolaylıkla anlayabilirler.

Köpeklere nasıl yaklaşılır?

     Tanıdığınız köpekleri sevmek anlaşılır bir durumken, tanımadığınız tabancı köpekleri sevmek biraz dikkat edilmesi gereken bir konudur. Tanımadığınız bir köpeğe yaklaşırken öncelikle ani hareketlerden kaçınılarak dikkatli olmak gereklidir. Karşınızdaki köpek, sıcakkanlı ve sevmeye uygun gözüküyor olabilir. Ancak tanımadığınız için nasıl tepkiler vereceğini bilmek zorlayıcıdır. Bu sebeplere sahiplerinden yardım alarak sevmek çok daha akıllıca olabilir. Öncelikle sahibinden izin alarak onun talimatlarına uyum sağlamak gereklidir. Köpekler genellikle sevilmekten hoşlanırlar ancak sevmedikleri hareketler karşısında da sert tepki verebilirler. Bu durumu göz önünde bulundurarak hareket etmek önemlidir. Sevmek istediğiniz köpeğin yanında sahibi yoksa, dikkat etmek şarttır. Sokakta gördüğünüz bir köpeği sevmek isteyebilirsiniz ancak, temkinli olmakta fayda vardır. Özellikle de yemek yiyen, herhangi bir alanda kapalı bırakılan, bağlı olan köpeklerin ısırma ihtimalleri yüksektir. Bu köpeklere dikkatli bir şekilde yaklaşmak gereklidir. Sevmek istediğiniz köpeğin saldırganlık eğilimleri bulunuyorsa sevmekten vazgeçmelisiniz. Bu eğilimler, havlama, kuyruğunun dik durması, tüylerinin dikleşmesi, hırlama ve sert hareketlerdir. Köpeğin bu şekilde olması karşısında yaklaşmamak gereklidir. Evde bakılan köpekler genellikle sevmeye alışkın oldukları için daha sakin olabilirler. Sevmek istediğiniz köpeğin huylarını öğrenerek onlara daha güvenli yaklaşabilir ve keyifli zaman geçirebilirsiniz. Köpekler, doğası gereği hareketli ve oyun oynamayı seven hayvanlardır. Sahiplerinin onlarla ilgilenmesi onları pek çok kez mutlu edebilir.

 

Etiketler: köpek, hayvan sevmek,
Mayıs 25, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı