Köpekler için Tuvalet Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

kopege-tuvalet-egitimi

Tuvalet Eğitimi Sırasında Nelere Başlamalısınız?

Öncelikle eğitim süreci boyunca sabırlı olmanız gerekir. Yavru köpek aynı bir çocuk gibi yavaş yavaş öğrenir. Tekrarlı hareketleri köpeğin öğrenerek alışkanlık kazanmasına yardımcı olabilir. Süreç boyunca yaşanabilecek kazalara karşı önlemlerinizi alabilirsiniz. Ayrıca mümkün olan en kısa sürede eğitime başlamak, köpeğinizin evde geçirdiği süre boyunca rahat etmesine izin verir.

Köpekler için Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlamalı?

Yavru köpek eve gelir gelmez eğitime başlamalısınız. Öncelikle köpeğin beslenme ve uyuma alanıyla tuvalet alanlarını ayırmaya çalışın. Köpekler, beslendikleri alandan mümkün olduğu kadar uzak bir noktada tuvaletini yapmak ister. Bu nedenle tuvalet yapacağı alana gazete kağıdı yayarak alanı belirleyebilirsiniz. Köpeğinizi bu alana yönlendirerek tuvalet alanını tanımasına yardımcı olabilir. Köpekler için tuvalet eğitimi sırasında, köpeğin tuvalete gitme saatlerine göre adımlar atabilirsiniz. Yavru köpekler genellikle uyandıktan sonra ve yemekten sonra tuvalete gitmek ister. Bu zaman aralıklarında köpeğinizi izleyerek onu tuvalet alanına yönlendirebilirsiniz. Köpeğiniz tüm aşılarını olduktan sonra dışarıya çıkmak için hazır olur. Yavru ve genç köpekleri günde iki ya da üç kere dışarıya çıkarak tuvalet alışkanlığı kazanmasını sağlayabilirsiniz. Her gün aynı saatlerde çıkararak, köpeğin sindirim sistemini belirli bir düzene oturtabilirsiniz.

Yavru Köpekler için Hangi Önlemler Alınabilir?

Bazı durumlarda küçük kazalar yaşanabilir. Yavru köpekler için çiş pedi, bu kazaların en az hasarla atlatılmasına yardımcı olur. Çiş pedi, köpeğin evin içerisine tuvaletini yapmasını önler. En azından ilk dönemlerde bu petler faydalı olacaktır. Diğer bir önlem ise yavru köpeğin tuvalet saatlerinde evin diğer bölümlerine girmesini engellemektir. Örneğin yemekten sonra ya da uyandıktan hemen sonra köpeğinizi doğrudan tuvalet alanına yönlendirebilirsiniz. Bu şekilde köpeğiniz, tuvaletini yapacağı yeri öğrenmeye başlar. Eğer köpeğin yemekten sonra ya da uyandıktan sonra evde serbest gezinmesine izin verirseniz, evin diğer bölümlerine tuvaletini yapabilir.

Etiketler: köpek, tuvalet, eğitim
Aralık 18, 2020
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı