Köpekler En Fazla Kaç Yıl Yaşar?

kopeklerin-omru-ne-kadardir
  • Cane Corsa: 

Sadık ve güvenilirliğiyle ön planda olan bu tür koruyucu bir karaktere de sahiptir. Ailesiyle güçlü bağlar kurar ve çocuksu ruhlarını 4 yaşına kadar taşırlar. Nazik ve şefkatli olmasına rağmen çok güçlü ve koruyuculuk bekçilikleriyle de ön plandadır. Yetiştirilme türüne bağlı olarak yabancılara da saldırganlık yaptığı çok nadir görülmektedir. İyi bir avcı karakterine sahip olan bu ırk çevre, mülkiyet ve alan korumaya çok odaklıdırlar. Gayet akıllı ve zeki olduklarından eğitime gayet yatkındırlar. Yoğun enerjili ve çok hareketli canlılardır. Sürekli sizden onunla oyun oynamanızı ve ilgilenmenizi ister. Ortalama yaşam süreleri 10-12 yıldır. Kısa tüylü bir cins olduğu için bu ırk sıcak iklimlerde veya ev ortamlarında bakıma müsaittir. Beslemesi ve bakımları biraz masraflı bir cinstir. İyi bir gelişim için yüksek proteinli ve vitaminli besinlerle gelişimini güzel şekilde ilerletebilir. Çok uzun süre yalnız bırakıldığında yalnızlık kaygısı çekebilir.

  • Dogo Argentino: 

Dogo Argentino’lar bakımları çok güçlü ve bakımları zor bir türdür. Doğru bir eğitimle sevgi dolu ve dost canlısı olan bu ırk, genellikle kötü karakterli insanlar tarafından yanlış eğitilerek ömürlerinin büyük kısımlarını barınaklara terk edilip ya da ömürlerini tamamlayamayarak maalesef telef olmaktadır. Dogo Argentino bir doktor tarafından birkaç farklı ırkın dnası birleştirilerek laboratuvar ortamında geliştirilmiştir. Arjantin’e özgü olan bu ırk engebeli arazi ve coğrafyasına uygun olarak üretilmiş avcı bir cinstir. Dogolar çok başarılı K9 eğitimi alan bilen ve terapilerde kullanabilen canlılardır. Tüyleri kısa ve beyazdır, çeneleri çok güçlüdür alın yapısı dışa doğru çıkık şekildedir. Kulakları uzun ve kıvrıktır, görüntüleri çok sevimlidir. Dogo’lar kendilerini ailesine adayan ailesine yakın olmayı çok severler. Apartman ortamına çok uyumlu olduğu söylenemese de kesinlikle bakılamaz denilemez. Yabancılarda tehlike sezdiğinde saldırma görülebilir. Çok fazla havlama eğilimleri yoktur. Tasmasız gezdirmemeniz gereken bu ırk diğer köpek ya da kedilerle anlaşma konusunda biraz sıkıntılılardır.

  • Doberman:

Dobermanlar zayıf uzun ve çok güçlü bir yapıya sahiptir. Bekçi karakterine sahip bir ırktır. Alan koruma ve sahiplenmesi ile ön plandadır. Kısa tüylü bir ırktır. Ortalama ömürleri 13 yıl kadardır. Sahibiyle iletişim halinde olmayı sever, arka bahçeye bırakılmaktan hoşlanmaz. Çok iyi ileri seviye eğitim alabilen bu tür yürüyüş esnasında sahibini izleyen gözlerini asla sahibinden ayırmayan ve çok iyi koruyucu eğitimi alan nadir türlerdendir. Ev ortamına uygundur ancak yavruluktan alınıp sosyalleştirilmesi gerekir. Egzersizleri aksatılmamalıdır eğer egzersiz uygulanmazsa kilo alarak formu bozulabilir.

  • Danua: 

İnsanları çok seven, çocuklara karşı sabırlı, nazik bir devdir. İyi huylu ve sadakatli canlılardır. Çok fazla havlamaz ve yalnızca gerektiğinde saldırganlaşır. İyi bir bekçi köpeği rolü oynar. Erken yaşta sosyalleştirilmeli ve iyi bir eğitim verilmelidir. Oldukça uzun boylu bir canlıdır bu yüzden eğitim sürecine çok erken başlanmalıdır aksi taktirde gücüne karşı koyamayabilirsiniz. Yeterli alan ve düzenli egzersizle ev ortamına ayak uydurabilen karaktere sahiplerdir, uzun yürüyüşe ihtiyaç duyan bu canlılar asla aksatılmamalıdır. 1 yaşına kadar koşu önerilmez yürüyüşler yeterli olacaktır. Çok uyumlu olabilen bu canlılar ne yazık ki uzun ömürlü değillerdir 8-10 yıl arası bir ömre sahiplerdir. Kısa tüylü olduğundan bakımı kolaydır ve tüy dökme sorunu çok görülmez yılda 4-5 kez yıla ılık suyla yıkamanız onlar için yeterli olacaktır.

  • Akbaş:

Beyaz renge sahip olmasından dolayı akbaş ismini alan bu tür oldukça güçlü ve büyük bir ırktır. Genellikle kullanım alanı sürü korumadır. Soğuk iklimlere kolaylıkla uyum sağlamasıyla Türkiye’nin doğu bölgelerinde çok tercih edilir. İyi bir koruyucu olmasına rağmen sahibinin onu her zaman anlamasını bekler. Vahşi bir hayvan gibi saldırganlığa sahip olabilirken, çok uysal ve sadıkta olabilirler. Tehlike anında hiçbir şey gözetmeden canı pahasına koruyuculuk yapar. Ev ortamında agresif yapılarından dolayı bakılamaz. Keşifçi bir ırk olduğundan serbest gezmekten hoşlanır uzun yürüyüşleri vazgeçilmezleridir. Bahçe ortamında bakmak isteyenler yükseğe zıplayabilen bu ırk için iyi bir çit kurmalıdırlar.

  • Rottweiler:

Çok sevimli ve bir o kadar karizmatik görünmesine rağmen güçlü bir ırktır. Türkiye’de çok fazla görmek mümkündür. Özellikle kaslı yapısı ve kuvvetli cüssesiyle dikkat çeker. Eğitim konusunda kolayca başarı alabileceğiniz bu canlı ufak yaşta eğitilmelidir. Koruyucu karaktere sahiplerdir. Yavruluktan alınıp sosyalleştirilirse aile ortamına oldukça uyumludur. Ne yazık ki ülkemizde yetiştiriliş şeklinden dolayı kötü saldırgan bir ırk olarak bilinse de aslında saldırgan olmayan naif bir ırktır. 8-10 yıl aralığında bir ömre sahiplerdir. Düşük kulaklı, orta büyüklükte badem gözleri ve üzerlerine takım elbise giymiş gibi görünen tüyleri ile göze çok sevimli gelmektedirler. Uzun süre yalnız bırakılmaları durumunda saldırganlaşabilir, düzenli egzersizler köpeğin daha kaslı ve daha formda olmasını sağlar.

Etiketler: köpek, köpek ömrü
Aralık 18, 2020
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı