Köpek Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler

kopek-mamasi-alirken-dikkat-edilecekler
  • Köpek Maması Alırken İçeriğinin Çoğunluklu Olarak Et Olduğundan Emin Olun

Köpek maması alırken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken nokta, içeriğin et odaklı olmasıdır. Köpekler genel olarak hareketli ve tempolu hayvanlar olduklarından gündelik enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çok mama tüketmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra özellikle yavru köpeklerde kemik ve kas gelişimini hızlandırmak adına protein oranları yüksek köpek mamaları tercih edilir. Bu doğrultuda yüksek oranda et içeriğine sahip yavru köpek mamaları, köpeklerin hem fiziksel hem de bedensel gelişimleri için son derece önemlidir.

  • GDO'lu Köpek Mamalarından Uzak Durun

Köpek maması seçim sürecinde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta, GDO'lu mamalardan uzak durmak olacaktır. GDO'lu köpek mamaları, zararlı toksinler ya da köpek sağlığı için zedeleyici olacak alerjenler içerebileceğinden kullanımları son derece tehlikelidir. Bu doğrultuda, köpek maması alırken GDO'suz köpek mamaları gibi sağlıklı ürünleri tercih etmeye dikkat etkeniz yararlı olacaktır.

  • İçeriğine Dikkat Edin

 Köpek sağlığı ve bakımı açısından bir diğer önemli etken de mama içeriğidir. Bazı mamalar her ne kadar et odaklı olsalar da içerik bakımından fakir olabilirler. Bu doğrultuda satın almadan önce mamanın içeriğine dikkat etmeniz de faydalı olacaktır. Özellikle köpeğin sindirim sistemi ya da eklem gelişimi için son derece önemli olan l-carnitin, chondritin, glucosamine gibi doğal ek takviyeleri barındırması köpek sağlığı için yararlı olacaktır. 

  • Mama Seçiminde Köpeğin Yaşı ve Biyolojik Özelliklerini Dikkate Alın

Her köpeğin farklı biyolojik yapıları olduğu gibi yaşları, fiziksel durumları ve ağırlıkları gibi özellikler de tercih edilecek mama türü için de önemli olabilir. Bazı köpek cinsleri proteine ve bazı minerallere daha fazla ihtiyaç duyacağından, o doğrultuda mamalar tüketmeleri gerekir. Bu doğrultuda veteriner mama çeşidi ile alakalı mama tavsiyesi almanız tavsiye edilir. Aynı şekilde, köpeğin yaşı gibi etkenlere de dikkat edilmesi gerekir. Yavru köpek mamaları, yavru köpeklerin fiziksel gelişimini hızlandıracak içerikler barındırdığından, onlar için daha sağlıklı olacaktır. Royal Canin köpek mamaları ya da Farmina HD Tahılsız köpek mamaları gibi özel üretimler farklı ihtiyaçlara yanıt verecek köpek maması çeşitleri arasından karar vermenize yardımcı olacak ürünleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Etiketler: Köpek, köpek maması,
Aralık 18, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı