Köpek Kanseri

Köpek Kanseri

Köpeklerde Kanser

     İnsanlarda olan pek çok hastalığın köpeklerde de gözlemlenme olasılığı hayli yüksektir. Kanser de bu kapsamda insanlarda olduğu gibi köpekler için ciddi niteliklere sahip olabilecek hastalıklar arasındadır. İnsanlarda gözlemlenen kanser hastalıklarında tedavi oranı her geçen dönem daha genişliyor olmakla birlikte insanın en sadık dostları olan köpekler için de durum farksızdır. Köpeklerde iyi huylu tümör ya da kötü huylu kanser bulgusu olarak ortaya çıkan bu olumsuzluğun belirtileri ortaya çıktığı andan itibaren uzman veteriner hekimlere başvurulması tavsiye edilir.

Köpeklerde kanser belirtisi, kanserin türüne ve etkin olarak bulunduğu bölgeye göre farklılık gösterebilir. Dolayısıyla tek bir skalada belirti sıralamak kanser gibi ciddi bir hastalıkta hayli güç olsa da köpeğin kanserle mücadele ettiğini anlamak için kullanılabilecek veriler bulunmaktadır. Özellikle doğal yaşam alanlarından uzaklaşan köpeklerin şehir ve apartman yaşantısına adapte olması konusunda yaşadığı zorluklar sonrasında kanser ve türevi hastalıkların bulgu olarak ortaya çıkabildiği belirtilmelidir.

Köpeklerde Kanser Neden Olur?

     Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de erken kanser teşhisi son derece kritik bir önem içermektedir. Dolayısıyla köpeklerde beze oluşması ya da benzeri olumsuzlukların gözlemlenmesi halinde son derece hızlı bir şekilde uzmanlardan yardım alınması tavsiye edilir. Köpeklerde kanser belirtilerine geçmeden önce en yakın dostlarımızın mücadele ettiği kanser hastalığının neden ortaya çıktığı üzerinde durulmalıdır.

Bilineceği üzere kanser, kontrolsüz ve hızlı bir şekilde büyüyen hücrelerin neden olduğu oldukça ehemmiyetli bir hastalıktır. Son dönemde köpeklerde gözlemlenen kanser vakası artışının sebepleri de bu doğrultuda köpeklerin neden kansere yakalandığı konusunda önemli düzeyde bilgi verir. Köpeklerde kanser neden olur? Sorusuna birden fazla perspektiften cevap vermek ve tıpkı insanların kanser hastalığıyla mücadele etmesine sebep olan durumlarla, köpeklerde gözlemlenen kanser hastalıklarının nedeni aynılık taşır.

Köpeklerde kanser neden olur?

merak edenler için en yakın dostlarınızda ortaya çıkabilecek böylesine riskli bir hastalığın nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Endüstriyel ve sağlık açısından zararlı olan yiyeceklerle köpeklerin beslenmesi
  • Sağlıksız, düzensiz, rutin olmayan ve kontrolsüz çiftleştirme
  • Doğal yaşama uygun olan köpeklerin insan yaşamına adapte edilmeye çalışılması
  • Hava kirliliği, zararlı alışkanlık etkileri ve çevresel diğer nedenler
  • Genetik aktarım nedeniyle büyüyen kanser hücrelerinin oluşumu

Gibi durumlar büyük oranda günümüzde köpeklerde kanser hastalığının önemli ölçüde artış göstermesine sebep olmuştur. Köpeklerde kanser nedenleri arasında yer alan bu genetik aktarım dışındaki nedenlerin tamamına yeteri kadar özen göstermek, köpeklerin sağlığını muhafaza etmek adına oldukça belirleyici olacaktır.

Köpeklerde Kanser Belirtileri

     Son dönemde köpeklerde kanser hastalığının önemli ölçüde artış göstermesi, en yakın dostlarımızla etkileşim içerisinde olan ve onların bakımını üstlenen herkesin köpeklerde kanser belirtileri hakkında araştırma yapmasına sebep olmuştur. Belirtilmiş olduğu üzere kanser tedavisinde erken teşhis ve tanı son derece kritik bir önem içir. Dolayısıyla kanser belirtilerinin gözlemlenmesi durumunda en yakın uzman veteriner hekimden destek alınması gerekir.

Köpeklerde kanser belirtileri

genel anlamıyla şu şekilde sıralanabilir:

  • Düzenli yemek tüketimi gerçekleştiren köpeklerde düzensizlik oluşması ya da yemek yerken zorlanma
  • Hareket etmede zorlanma, hızlı karar verebilme yetisinin hareketle uyumlu çalışmaması ve sebepsiz şekilde aniden gözlemlenen topallama
  • Nedensiz şekilde köpeğin vücudunda oluşan yaralar ve bu yaraların iyileşmemesi
  • Nedensiz şekilde ortaya çıkan şişlikler ve bezeler
  • Köpeğin anüs, burun, ağız yada vücudunun herhangi bir deliğinden gelen kan

Gibi durumlar köpeklerde yaşanan kanser sorunlarının en genel belirtileri arasında yer alıyor olmakla birlikte her kanser türünün kendine özgü belirtileri olacağı da akıldan çıkarılmamalıdır. Özellikle köpeklerde kemik kanseri belirtileri önemli ölçüde gizli bulgularla açığa çıkmaktadır ve bu konuda yeterli düzeyde özen gösterilmelidir.

Köpeklerde Kanser Tanı ve Teşhisi

     Köpeklerde kanser belirtileri gözlemlense de herhangi bir bulguya kabaca rastlanmıyor olsa da köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri adına düzenli olarak gerçekleştirilen muayeneler son derece önemlidir. İnsanlarda olduğu gibi en yakın dostlarımızda da ortaya çıkabilecek ve erken teşhis edilmesi halinde önemli oranda kontrol atlında alınabilen hastalıkların önlenmesi adına düzenli kontroller yaptırılmalıdır.

Özellikle kanserle mücadele eden köpekler için erken teşhisin yapılması ve tanının doğru şekilde koyulması önemli alternatif tedavi yöntemlerinin benimsenebilmesini sağlar. İnsanlarda olduğu gibi kemoterapi uygulamaları köpeklerde kanser belirtileri ortaya çıktıktan sonra en çok tercih edilen ve tedavi uzmanlar tarafından en çok kullanılan tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Dolayısıyla köpeklerin düzenli aralıklarla rutin muayenelerden geçirilmesi tavsiye edilir.

Köpeklerde Kanser Tedavisi

     Köpeklerde kanser tedavisi de tıpkı insanlarda olduğu gibi günümüzde ortaya çıkan modern tekniklerle oldukça geniş kapsamlı bir hale gelmiştir. Özellikle kemoterapi uygulamaları ve ışın tedavisi gibi tedavi metotları insanlarda yaşanan kanser temelli sağlık sorunlarının kontrol atlına alınmasında olduğu gibi köpeklerde de kullanılmaktadır. Buna ek olarak bazı durumlarda ise tedavi süreci zorunlulukla ameliyat gerektirebilir.

Köpeklerin kanserle mücadelesinde en efektif çözüm önerilerinin geliştirilmesi tamamen uzman veteriner hekimlerin görüşleri çerçevesinde olmalıdır. Bu kapsamda en çok tercih edilen tedavi uygulamasının kemoterapi olduğu belirtilmelidir. En yakın dostunun kanserle mücadele ettiğini öğrenenler tarafından en çok merak edilen konuların başında gelen köpeklerde kemoterapi fiyatları tahmin edildiği kadar yüksek değildir. Oldukça uygun fiyatlarla en yakın dostlarımızın sağlığını korumak söz konusu tedavi yöntemleriyle mümkündür.

Etiketler: köpek, köpekbakımı
Haziran 04, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı