Köpek Bakımı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

köpek oyunları, yavru köpek bakımı oyunu, köpek oyunları oyun kolu,  köpek bakıcılığı oyunu, köpek bakımı oyunu

Evimizin ve bahçelerimizin sadık dostları olan köpekler, sadık oldukları gibi son derece koruyucu ve hassas hayvanlar olarak da bilinirler. Köpek sahibi olanalar, köpeklerinin kendileriyle sağlam bir duygusal bağ geliştirdiğini hissettikleri gibi onların sadakatlerini ve sevgilerini de gözlemleyebilmektedirler. Köpek bakımı, diğer evcil hayvan bakımı gibi kolay olmadığı gibi ciddi anlamda emek ve şefkat isteyen bir süreçtir. Bu doğrultuda köpek sahibi olanlara yardımcı olacağını düşündüğümüz bazı ipuçlarına yer vermeye karar verdik: İşte "köpek bakımı nasıl yapılır?" sorusuna yanıt olabilecek nitelikte bazı doneler:

  • Yavru Köpeklerin Bakımı Daha Hassas Olmalı

Eğer yavru köpek besliyorsanız, her şeyden önce yavru köpek bakımı konusunda daha detaylı ve hassas olması gerektiğini bilmeniz gerek. Annelerinden yeni ayrılan yavru köpekler, psikolojik olarak da zorlayıcı bir süreçten geçtiklerinden bakımları sürecinde bazı kritik noktalara dikkat edilmeli. Öncelikli olarak yavru köpek besleme gibi başlıklarda veterinerinize danışmayı ve onun talimatlarını uygulamayı kesinlikle ihmal etmeyin. Eğer bebeklik sürecinde köpek yeterli düzeyde beslenemeyip ihtiyacı olan mineral, protein ve benzeri bileşenleri sağlayamazsa kas büyümesi ve kas gelişimi yavaşlayacaktır. Dolayısıyla bu durumun onun sağlığını olumsuz etkileyeceğini söylemek de doğru olacaktır.

  • Gündelik Yürüyüşler ve Tempo

Köpek bakımı ve sağlığı ile alakalı bir diğer önemli başlık da gündelik gezintiler ve temponun sağlanması durumudur. Cinsi ne olursa olsun evcil hayvanlar arasında köpeklerin enerjisi en yüksek olduğu bilinir. Bu doğrultuda, köpeklerin enerjilerini harcayabilmeleri, hem psikolojik hem de fiziksel olarak sağlıklı olabilmeleri açısından gündelik yürüyüşlerin düzenli yapılması gerekir. Aynı şekilde köpeğinizle günlük olarak oyun oynamak ve onu harekete teşvik edecek alışkanlıklara odaklanmak da onun enerjisini harcayabilmeniz açısından yarar sağlayabilir.

  • Yıkama ve Temizlik

Kedilerin aksine köpekler su ile oynamayı ve suda vakit geçirmeyi son derece severler. Bu doğrultuda temizlik süreçlerinde köpeğinizi gönül rahatlığı ile yıkayabilirsiniz. Genel olarak tüy yapılarına göre yıkama sıklığı farklı olabileceği gibi genel olarak 3 ila 4 aylık aralıklarla yıkanabilmektedirler. Yıkama sürecinde köpek sağlığı ve bakımı için özel olarak tasarlanmış olan köpek şampuanları tercih edilebilir. Aynı şekilde kullanılacak olan bu ürünler köpek tüy sağlığı için de son derece yararlı olabilmektedir.

  • Dişleri İçin Oyuncak Alın

Özellikle yavru köpek bakımı sürecinde bir diğer önemli nokta, dişleri yeni çıkan köpeklerin dişlerinin sürekli olarak kaşındığıdır. Bu doğrultuda yavru köpekler dişlerini kaşıyabilmek adına koltuklara ya da mobilyalara zarar verebilmektedirler. Bu yüzden diş değişimi ya da dişlerin çıktığı süreçlerde aşınmayı azaltmak ve diş gelişimini daha sağlıklı bir şekilde yapılandırmak adına köpek diş ipi gibi ürünler tercih edilebilir.

  • Köpek Maması Seçimi

Sağlıklı bir köpek bakımı için Köpek maması çeşitleri arasından doğru mamayı seçebilmek de önemli başlıklardan biridir. Köpeğin türüne ya da ırkına göre farklı köpek mamaları tercih edilebileceği gibi bu konuda uzman veterinerlerin tavsiyesi de dinlenir. Köpeğiniz için mama seçerken öncelikli olarak sağlık durumu, gündelik temposu ve kilosuna göre tercih yapmak doğru olacaktır. Bu doğrultuda doğru mamayı seçmek için veterinerinizden bilgi alabilirsiniz. Köpek mamaları arasında kalite düzeyi düşünüldüğünde birçok özellikte üretimi olan Royal Canin Köpek mamaları tercih edilebilir.

Etiketler: köpek oyunları, yavru köpek bakımı oyunu, köpek oyunları oyun kolu, köpek bakıcılığı oyunu, köpek bakımı oyunu
Mart 15, 2019
Listeye dön
Çerez Kullanımı