Köpek Aşı Takvimi

Köpek Aşı Takvimi

 

     Köpekler, belirli aralıklar çeşitli hastalıklardan korunabilmek adına aşı olmak durumundadır. Köpek aşı dönemi, köpeklerin hangi aşıları ne zaman olmaları gerektiği konusunda derinlemesine bir şekilde bilgi sunmaktadır.

Köpeklerin yaşantılarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri, çoğunlukla bazı aşıları olmalarına bağlıdır. İnsan yavrularının belirli dönemlerde olmaları gereken aşıların bulunması gibi, yavru köpeklerin de pek çok hastalıktan korunabilmesi için bazı aşıları olması adeta bir zorunluluktur.

Köpeklerin olması gereken iç parazit aşısı başta olmak üzere pek çok aşı bulunmakta olup bu aşıların her biri, köpeklerin hayati önem taşıyan hastalıklardan korunmasını olanaklı hale getirmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli virüsler, köpeklerin sağlıklı yaşantılarını tehlikeye sokabilmektedir. Bu tarz sorunlarla karşılaşılmaması adına köpeklerin, aşı takviminde detaylı bir şekilde belirtilen aşıları gerekli zamanlarda olması gerekmekte olup bu husus, bir hayli önemlidir.

Köpek aşıları ile birlikte köpeklerde çeşitli hastalıklara yol açan etkenler zayıflatılmakta ve köpeklerin dirençlerinin arttırılması olanaklı kılınmaktadır. Köpeklerin hastalıklardan korunabilmesi için her bir köpek sahibinin, köpek aşı dönemi kapsamında yer alan aşı ve aşıların zamanlarını düzenli bir şekilde takip etmesi ve köpeklerini veteriner kontrolüne götürmesi gerekmektedir. Peki ama köpekler neden ve hangi zaman aralıklarında aşı olmaktadır? Köpeklerin olması gereken aşıların isimleri ve zaman aralıkları nelerdir?

Köpekler Neden Aşı Olur?

     Köpeklerin neden aşı olduğuna dair çeşitli sorular, köpek sahipleri tarafından sorulmakta olup bu konuda pek çok neden sıralanabilmektedir. Bu nedenlerden bazılarını, genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralamak, birçok insanın, köpeklerin aşı olmalarının nedenleri konusunda bilgi alabilmesi adına çok önemli olduğunu ifade etmek gerekmektedir:

 • Bazı köpek hastalıkları, ölümcül bir niteliğe sahiptir. Fakat çeşitli aşılar, köpeklerin bu hastalıklardan korunabilmesini ve çok daha sağlıklı bir şekilde yaşantılarını sürdürebilmelerini mümkün kılmaktadır. Köpeklerin tehlikeli hastalıklardan uzaklaşabilmesi adına, belirlenen aşıların yaptırılması bir hayli önemlidir.
 • Köpeklerin çeşitli virüslere maruz kalmaması için aşıların yapılması gerekmektedir.
 • Köpeklerin sağlıklı bir şekilde yaşantılarını sürdürebilmesi için bazı aşılar kritik öneme sahiptir. Bu aşıların, köpek aşı dönemi içerisinde yaptırılması gerekmekte olup bu durumun köpek sahipleri tarafından ciddiyetle ele alınması gerekmektedir.

Yukarıdaki gibi sıralanması mümkün olan nedenlerin her biri, köpeklerin aşı olma sebeplerini oldukça iyi bir şekilde açıklamakta ve köpek sahiplerinin konuya hassasiyet göstermesini olanaklı hale getirmektedir.

Köpek Ne Zaman Aşı Olur?

     Köpeklerin belirli aşıları olması gerektiği konusunda fikir birliğine varıldı ise hangi aşıların ne zaman yapılması gerektiğinin de açıklanması gerekmektedir. Yavru köpekler ile yetişkin köpeklerin olması gereken pek çok aşı bulunmakta olup bu aşıların her biri, belirli zaman aralıklarında yaptırılmalıdır. Peki köpek aşı dönemi içerisinde yer alan aşılar, hangi dönemlerde köpeklere yaptırılmalıdır?

Köpeklerin olması gereken aşıları ve bu aşıların hangi dönemde yaptırılması gerektiğini genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • İç ve Dış Parazit Tedavisi: Veteriner tavsiyesine göre 1-3 ayda bir tekrarlanması gerekmektedir.

 • Karma Aşı: Yavru köpeklerde karma aşının 21 gün ara ile ve 2 doz şeklinde uygulanması gerekmektedir. Yetişkin köpeklerde ise yıllık bir doz tekrarlanması bir hayli önemlidir.

 • Coranavirüs Aşısı: Yavru köpeklerde bu aşının 15 gün ara ile 2 doz şeklinde tekrarlanması, yetişkin köpeklerde ise yıllık 1 doz şeklinde uygulanması gerekmektedir.

 • Bronchicine Aşısı: Bu aşının yavru köpeklerde 15 gün arayla 2 doz olarak, yetişkin köpeklerde ise yıllık 1 doz şeklinde uygulanması gerekmektedir.

 • Kuduz Aşısı: Yavru köpeklerde 1 doz, yetişkin köpeklerde ise yıllık bir doz olacak şekilde uygulanması gerekmektedir.

 • Mantar: Yavru köpeklerde koruyucu olarak bir doz, tedavi amaçlı 21 gün ara ile 2 doz şeklinde, yetişkin köpeklerde ise yılda 1 doz olarak uygulanması gerekmektedir.

 • Lyme: Yavru köpeklerde 1 doz, yetişkin köpeklerde 1 doz olacak şekilde uygulanması önerilmektedir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen aşıların, köpeklerin sağlıklı bir şekilde yaşantılarını sürdürebilmeleri adına uygulanması gerekmektedir. Köpek aşı dönemi kapsamında yer alan aşıların yaptırılmasından önce, parazit aşılarının uygulanması gerekmektedir. Parazit aşıları olmayan köpeklerde, diğer aşıların yaptırılması güvenli değildir. Ayrıca diğer aşıların, parazit aşısı olmayan bir köpekte etkili olmadığı da düşünülmektedir. Bu nedenlerden dolayı köpek sahiplerinin, gerekli aşıları belirlenen dönemler çerçevesinde yaptırması gerekmektedir.

Köpek Hangi Aşıları Olabilir?

     Köpeklerin olmaları gereken pek çok aşı bulunmakta olup bu aşıların her biri, köpeklerin hayati tehlikesi bulunan hastalıklara karşı korunmasını olanaklı hale getirmektedir. Daha önce de belirtildiği üzere iç ve dış parazit aşısı, bütün aşılardan önde gelir ve ilk önce bu aşıların yaptırılması gerekmektedir.

Parazit uygulamaları gerçekleştirilen köpekler için yapılması gereken aşıları genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

 • Karma aşı
 • Kuduz aşısı
 • Bronshine aşısı
 • Mantar aşısı
 • Lyme aşısı

Karma Aşı

     15 gün ara ile 2 doz şeklinde uygulanan bir aşıdır. Bu aşı köpekleri; gençlik hastalığı, parvovirus enfeksiyonları, infectious canine hepatitis, parainfluenza enfeksiyonları ve lespospirozis hastalıklarıan karşı korunmaktadır.

Kuduz Aşısı

     Kuduz aşısı köpek aşı dönemi kapsamında yer alan aşılardan biridir ve köpekleri kuduz hastalığına karşı korumaktadır. Yavru köpeklerde kuduz aşısı 1 doz, yetişkin köpeklerde ise yılda bir doz olacak şekilde uygulanmaktadır.

Bronshine Aşısı

     Köpeklerin olması gereken aşılardan bir diğeri de bronshine aşısı olarak adlandırılmaktadır. Köpekleri; Kennel Cough, CITB, Barınak Hastalığı ve Canineİnfeksiyoz Tracheobronchitis hastalıklarına karşı korumaktadır. Yavru köpeklerde 15 gün ara ile 2 doz şeklinde, yetişkin köpeklerdeyse yılda bir doz olacak şekilde uygulanmalıdır.

Mantar Aşısı

     Mantar aşısı, köpekleri mantar hastalığına karşı korumakta olup aşının yavru köpeklerde 1 doz, yetişkin köpeklerdeyse yılda 1 doz olacak şekilde uygulanması önerilmektedir.

Lyme Aşısı

     Lyme aşısı, köpek aşı dönemi kapsamında yer alan bir diğer aşı olarak bilinmektedir. Borrelia Burgdorferi hastalığına karşı köpekleri koruyan aşının yavru köpeklerde 1 doz, yetişkin köpeklerdeyse yılda 1 doz olacak şekilde uygulanması tavsiye edilmektedir.

Köpek Zorunlu Aşılar

     Köpeklerin olması zorunlu birçok aşı bulunmakta olup bu aşıları aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Lyme Aşısı
 • Mantar Aşısı
 • Bronshine Aşısı
 • Kuduz Aşısı
 • Karma Aşı

Yukarıdaki gibi sıralanması mümkün olan aşıların her biri, köpek aşı dönemi kapsamında yer almakta olup köpek sahiplerinin, takvimde yer alan aşıların her birini, belirlenmiş zaman aralıklarında köpeklerine veteriner dahilinde yaptırması gerekmektedir.

Köpek Aşı Fiyatları

     Köpek aşı fiyatları, pek çok insan tarafından oldukça fazla merak edilen hususların başında yer almaktadır. Köpek aşıları kapsamında tek bir fiyat bulunmadığı için köpek aşı fiyatları 2021 yılı konusunda da değişiklikler olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Aşıyı yapan kurum, aşının niteliği vb. hususların her biri, aşıların fiyatlarını belirleme noktasında etkili olan sebeplerdir.

Köpeklerin belirli dönemlerde yaptırılması gereken birçok aşı bulunmakta olup bu aşılarla ilgili fiyat araştırması yapan kişilerin, ilgili veteriner ile görüşmesi ve yavru köpek aşı fiyatları konusunda derinlemesine bir şekilde bilgi sahibi olması gerekmektedir. Aşının niteliği ve aşıyı yapan kurum, aşıların fiyatlarında değişkenlikler olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle daha önce de belirtildiği üzere ilgili kurum ile bir ön görüşme yapılması gerektiğini ifade etmek mümkündür.

Etiketler: köpek, köpekbakımı,
Mayıs 31, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı