Kırmızı Makaw Papağanı

Kırmızı Makaw Papağanı-Mamayolda

Kırmız macaw, macaw ailesinin en güzel ve en büyük üyelerinden biridir. Orta ve Güney Amerika’daki nemli, her daim yeşil ormanlarda yaşarlar. Renkli tüyleri ile ünlüdürler. Mavi sırtları ve parlak kırmızı tüyleri var. Üst kanatları sarıdır ve yeşil renklidir.

 

Güçlü, kavisli gagaları bu kuşların ilk göze çarpan özelliğidir. Yetişkin bir kırmızı macaw papağını  80-90 cm arasında bir uzunluğa ve 1,5 kg’a kadar ağırlığa sahiptir. Uçarken 35 mil hıza kadar ulaşabilen kırmızı macawlar oldukça uzun yaşarlar. Ortalama 40-50 yıl arasında ömre sahiptirler. Esir tutulan kırmızı macawların 75 yıla kadar yaşayabildiği söylenir.

 

Dünyadaki en akıllı kuş olarak bilinen kuşlar, pek çok kelimeyi, sesi ve püf noktasını kolayca öğrenebilirler. Çok iyi eğitilmiş kırmızı makaw papağanlarının renkleri ve şekilleri bile ayırt edebilecekleri söylenir.

 

Kızıl macawlar da çok gürültülü papağanlardır. Screeches ve squawks gibi farklı ses tonları üretirler. Ağırlıklı olarak fıstık, tohum, meyve ve böcekten oluşan bir beslenme diyetleri vardır. Kuvvetli kavisli gagaları ile oldukça kolay bir şekilde kabuklu kuruyemişleri kırabilirler.

Etiketler: papağan, makaw, makaw papağanı, kırmızı makaw, kırmızı makaw papağanı
Mart 17, 2022
Listeye dön
Çerez Kullanımı