Kedilerin Kusmasını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

kediler-neden-kusar

Kediler Neden Kusar Gibi Yapar?

Öncelikli olarak bilinmesi gereken temel husus kedilerin birçok farklı nedene bağlı olarak kusmalarıdır. Bununla birlikte bazen sadece kusar gibi yaparlar. Bunun başlıca nedeni ise boğazlarına kaçan tüyleri çıkarmak istemeleridir. Çünkü bu hayvanların en temel özelliklerinden biri gün içerisinde kendi kendilerini temizlemeleridir. Ancak bu alışkanlık, bazen tüylerin boğazlarına kaçmalarına neden olur. Eğer kusmuyor, sadece kusar gibi yapıyorlarsa endişelenecek bir durum söz konusu değildir.

Kediler Neden Kusar?

Evde bakılan kedilerin neden kustuğunu bilmek bu soruna çözüm bulmak açısından önemli bir adım olacaktır. Kedilerin genel olarak kusma sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Bozuk ya da kalitesiz mamalar: Piyasada çok fazla markaya ait çok fazla sayıda mama bulunuyor. Bu mamaların denetlemesi ise tam manasıyla yapılabiliyor değil. Ucuz diye alınan hassas bir mideye sahip kedilerin kusmasında önemli bir faktördür. Aynı zamanda tarihi geçmiş gıdalar da en sık rastlanan nedenler arasında gösteriliyor.

  2.  Alerjik reaksiyonlar: Bazı kediler bazı et türlerine karşı alerji semptomları gösterebilir. Özellikle yaş mamalarda çeşitlilik gösteren etler hem yavru hem de yetişkin kedilerin hastalanmalarına neden olabilir.

  3.  Ot yeme alışkanlığı: Arada bir bahçeye ya da terasa çıkarılan kedilerde içgüdüsel olarak ot yeme alışkanlığı olabiliyor. O otların arasındaki çürük dokular ise kedilerin kusmasında önemli bir rol oynuyor.

Kedilerin Kusmasını Önlemek İçin

Kedilerin kusmasını önlemek için birçok farklı önlem alınabilir. Ancak bazı durumlarda mutlak surette veterinere gidilmeli ve uzman yardımı alınmalıdır. Özellikle literatüre 'akut kusma' adıyla geçmiş olan durumlarda kişilerin yapabileceği şeyler sınırlıdır. Ne kadar tedbir alınırsa alınsın kediler günlük olarak çıkarmaya ve giderek zayıflamaya başlar. Bu tür istenmeyen sonuçların önüne geçmek için kediler en yakın veterinere götürülerek muayene edilmeli.

Mamalarda Kaliteye ve Çeşitliliğe Önem Vermek

Hem internetten hem de dükkanlardan mama alırken maksimum oranda dikkat gösterilmeli. Kuru mamaların bayat olanları çok daha ağır kokmaktadır ve tercih edilmemelidir. Aynı zamanda kedileri sürekli olarak kuru mama ile beslemek de sıklıkla yapılan yanlışların başında geliyor. Haftada en az bir ya da iki gün yaş mama alınmalı ve kedilerin çeşitli olduğu kadar çok yönlü beslenmeleri sağlanmalıdır. Son tüketim tarihi de incelenmesi gereken ayrıntılardan bir diğerini oluşturuyor.

Önleyici Gıdalar Kullanmak

Yutulan tüyler boğaz bölgesinde biriktiği takdirde başta sürekli kusma belirtileri olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açabilir. Kedilerin bu alışkanlığının önüne geçmek neredeyse imkansızdır. Ancak önleyici gıdalar satın alınarak kullanıldığı takdirde yutulan tüyler dışkı yoluyla rahatlıkla atılabilir. Piyasada başta macun olmak üzere birçok farklı önleyici gıda, tüy yutma ve buna bağlı olarak kusma sorununu tamamen ortadan kaldırıyor.

Kedilerin Alışkanlıklarını Gözlemlemek

Kediler yapıları gereği son derece hareketli ve özgür ruhlu canlılardır. Ancak bu özgürlükleri bazen istemeden kendi sağlıklarını riske atmalarına neden olabilir. Kedileri arada bir takibe almak ve tek başlarına neler yaptığını gözlemlemek gerekiyor. Özellikle saksıları eşeleyen ve içgüdüsel olarak yaprak ya da ot yiyen kedilerde kusma belirtileri ortaya çıkabilir. Eğer böyle bir sorun söz konusu ise çiçekler saksıları ile birlikte başka yere konulmalı. Kediler bahçeye çıkarılacakları zamansa sahiplerinin gözetiminde olmalıdır.

Etiketler: kedi, kusmak, önlem
Aralık 18, 2020
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı