Kedilerde iştahsızlık neden olur?

Kedilerde iştahsızlık neden olur?

 

 

     Evlerin vazgeçilmez sahiplerinden kediler,  yumuşak tüyleri, sevimli halleri ve varlığıyla pek çok insanın keyifli zaman geçirmesini sağlamaktadır. Sevimli dostlarınızın zaman zaman iştahsızlık problemi yaşaması, sahiplerini üzerken kediler için tehlikeli olabilir.

Kediler doğası gereği, kendi konfor alanlarının bozulmasından pek hoşlanmaz. Birçok sebebi olan iştahsızlık sorunu kediler için zorlayıcı bir durumdur. Uzun süren iştahsızlık problemi, kediler için ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Elbette ki bunun farklı sebepleri de olabilir. Kedilerin yaklaşık 8 saat boyunca yemek yememesi iştahsızlık olarak nitelendirilebilir. Bu durumu takip ederek ne kadar sıklıkla yaşandığını saptamak gerekir. Yemek yememe süresi 24 saate çıktığın, tehlikeli bir hal alır. Kediler genellikle yemek seçerler ancak sevdikleri bir mamayı yemeyi aniden bırakırlarsa bu ciddi bir sorun olabilir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi anoreksiya gibi tüm yiyecekleri reddetmeleri ise çok daha ciddi sorunların habercisi olup kısa süre içerisinde kedilerin bu durumlardan etkilenmektedir. Hızla müdahale edilmesi gereken bu durumda, ağır, diş ve zihinsel sağlık problemleri yaşanıyor olabilir. Kedilerin iştahsızlık yaşaması karşısında sahiplerinin mutlaka bu durumu takip ederek, alanında uzman kişilere danışması gerekmektedir.

 

Kedilerin iştahsızlık yaşama sebepleri?

 

  • Mama değişikliği; kediler mamalarını titizlikte seçen hayvanlardır. Bu sebeple ani mama değişikliği karşısında iştahsızlık sorunu yaşanabilir. Bu sebeple mama değişimlerinin aşamalı olarak yapılması önerilir.

  • Stres; tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de stres iştahsızlığa sebep olabilir. Mekan değişikliği, sahip değişikliği, yanına farklı bir hayvanın gelmesi gibi durumlarda kedilerde stres oluşabilir. Bu da iştahsızlık sorununu ortaya çıkarabilir.

  • Kızgınlık dönemi; Dişi kedilerde kızgınlık döneminde hormonal bozukluklar sebebiyle çeşitli iştahsızlık sorunu yaşanabilir.

  • Ağız ve diş sağlığı sorunu; ağız ve diş sorunu yaşayan kedilerde de iştahsızlık sorunu yaşanabilir. Diş çürümesi, ağız yarası, diş eti iltihaplanmaları gibi sorunlar, kediler için can sıkıcı olabilir.

  • Parazitler; Özellikle yaşı küçük kedilerde parazitler can sıkıcı olabilir. Yaşanan iştahsızlık sebebiyle gelişim yavaşlar ve kilo kaybı sorunları ortaya çıkabilir.

Yukarıda yer alan iştahsızlık sebeplerine ek olarak çene kasları ve kemiklerle ilgili sorunlar, diğer organlarda yaşanan problemler, sindirim sistemi rahatsızlıkları ve burun hastalıkları gibi rahatsızlıkların yaşanması da iştahsızlık sorununu ortaya çıkarabilir.

 

Etiketler: kedilerde iştahsızlık, kediler, kedi,
Mayıs 26, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı