Kedilerde FIV Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde FIV Nedir, Belirtileri Nelerdir? - Mamayolda

 

     “Kedilerde FIV Nedir, Belirtileri Nelerdir” kedilerde bağışıklık sistemi yoksunluğu sağlayan virüslerin yapmış olduğu hastalıktır. Kedi Aidsi olarak bilinen bu hastalıkla mücadele etmek oldukça güçtür. Tıpkı insanlardaki HIV gibi dikkatli beslenerek yaşam kalitesi yükseltilmeye çalışılır.

Kedi FIV hastalığı virüs kaynaklı olduğu için vücuda bir kez girdikten sonra atılamaz taşıyıcı olunur. Kedilerde FIV aynı gençlik hastalığında olduğu gibi beyaz kan hücrelerini hedef alarak vücut direnci zayıflar. Böylece ikincil hastalıklar için kapı açılır.

Kedilerde FIV Belirtileri Neler?

     Kedilerde FIV belirtileri kedi sahipleri tarafından kedi Aidsi olarak yorumlanamaz. Çünkü genellikle soğuk algınlığı gibi görülür. Altta yatan FIV virüsü yıllarca bünyede kalarak, bir dönemde ortaya çıkabilir. FIV belirtileri diğer hastalıklara da benzediği için belirtileri değerlendiren veteriner tarafından teşhis edilebilir.

FIV kedi hastalığı belirtileri öncelikle;

 • Ateş, kilo kaybı, iştahsızlık gibi genel belirtiler,
 • Kedi lenfleri ve bezlerinde şişme ve hassasiyet
 • Solunum yolu enfeksiyonları olarak ikincil hastalık belirtisi şeklinde görülür.

Bu aşama sonrasında hastalık vücudu ele geçirmesiyle kedilerde FIV belirtileri artar.

 • Beyaz kan hücreleri düşüklüğü
 • Durdurulamayan kilo kayıpları,
 • Ağız ve diş eti iltihaplanmaları veya yaraları,
 • Kedi kemiklerinde ve tüylerinde hassasiyet,
 • Enfeksiyonlar baş gösterir (cilt, idrar yolları ve solunum yolları)

İkinci aşamada kedi FIV’ i artık bağışıklık sistemi iyice düştüğünden vücut geneli beyaz kan hücreleri azalmış ve ikincil enfeksiyonlar baş göstermeye başlamıştır. Bu dönemde vücut tamamen savunmasız olduğu için kedilerde FIV belirtileri; nörolojik belirtiler, göz hastalıkları ve hatta kanser ortaya çıkabilir.

Kedilerde FIV Nedenleri

     Kedilerde FIV nedenleri virüsün bulaşıcı olmasından kaynaklanır. Kedi Aids’ li annenin yavrusuna geçirmesi, yavru kediye FIV aşısı yapılmamış olması, FIV taşıyıcısı kedinin ısırması gibi nedenlerde FIV virüsü gün geçtikçe yayılmaktadır. Kedilerde FIV nedenleri;

 • FIV virüsünün bulaş kontrolünün yapılamaması
 • Kalabalık kedi ortamları barınaklar, sürüler, bakım evleri, pansiyonlar, veterinerler
 • Kedi sahiplerinin yavru kedilere FIV aşısı fiyatı, bilinçsizliği, zamanı bilmemesi nedeniyle yatırmaması.
 • Kedi sahiplerinin petini sokağa kontrolsüz çıkmasına izin vermesi şeklinde izah edilebilir.

Kedilerden FIV Bulaşması

     Kedilerde FIV bulaşması için temas yeterli değildir. FIV kanda yer alan bir virüstür. Kedi AIDS’inin bulaşması için taşıyıcı veya hasta kedinin bir başka kediyi ısırması gerekir. Kedi AIDS’i olan kedinin aynı ortamda uyuması, su içmesi yemek yemesi bulaşmayı sağlamaz. Ancak kedilerin birbiri ile çok oynadığı düşünülürse tırmalama, yaralama, deriyi çizmek te yeterlidir. Kedilerdeki FIV insanlara bulaşmaz ama kedilerde FIV anne kediden yavrusuna bulaşır.

 İnsanlarda AIDS kedilere bulaşmaz. Kedi AIDS ‘i ile insanlardaki AİDS aynı virüs değildir. Sadece FIV virüsü daha net anlatılması için kedi AİDS denir. İki farklı türü etkileyen ortak özellik oto ümmin bağışıklığı düşüren ve ömrü azaltan hastalıklar olmasıdır.

Kedilerde FIV Teşhisi

     Kedilerde FIV teşhisi genellikle çok geç yapılır. Birçok hastalıkla benzerlik gösteren FIV yıllarca kedi bünyesinde sessiz bir şekilde barınır. Taşıyıcı kedi yetişkinlik döneminde bağışıklığının düşmesi veya bir enfeksiyon geçirmesi ile belirtiler vermeye başlar.

İç Hastalıkları enfeksiyonu şüphesi ile veterinere başvuran kedi sahipleri, uzman veteriner şüphesi ile FIV testi önerisi alır. Bu aşamada kedi sahibi FIV testini yaptırırsa erken dönemde hastalığın teşhisini öğrenerek tedavi alma şansı yakalar.

İleri dönem FIV belirtileri ile veterinere başvurarak FIV testi sonrası tedaviyi güçleştirir. FIV teşhisinin testsiz olma imkanı zordur. Çünkü FIV ile benzerlik taşıyan pek çok hastalık bulunur.

Yeni yavru kedi sahiplenmiş kedi sahiplerinin FIV aşısı yaptırmak için yaptırdığı antikor testlerinde FIV taşıyıcısı olup olmadığını öğrenme şansı bulunur. Böylece bağışıklık sistemini yüksek tutarak öneyici tedavi, FIV aşısı ile koruyucu tedavi alma olanağı bulunur.

Kedilerde FIV Tedavisi

     Kedilerde FIV tedavisi için etkili bir ilaç bulunmaz. Hiçbir antibiyotik ya da antiviral ilaçla tedavisi yapılamaz. Kedilerde FIV tedavisinde temel amaç bağışıklık güçlendirmesi sağlanarak kedinin virüsü baskılamasıdır.

Kedilerde FIV tedavisi hastalığın hangi aşamada olduğuna göre değişir. İkincil enfeksiyonların tedavisi yapılarak çeşitli vitamin, bağışıklık güçlendirici takviyeler, mamalar ile tedavisi sağlanır. Fiv tedavisinde plazma aktarımı, felineinterferon, humaninterferon gibi pahalı tedavilerle destek almak mümkündür. Kan hücreleri ayrıştırılarak sağlıklı kediden alınmış kan hücreleri desteği kedide geçicide olsa zaman kazanması için uygulanabilir.

Kedilerde genellikle ikincil enfeksiyonla savaşamayacak olan bağışıklık sistemine destek sağlanmak amacı ile FIV tedavisi uygulanır. İkincil enfeksiyon nerede ise ona uygun antibiyotik, inflamatuar ilaçlarla ve elektrolit replasmanı kullanarak semptomatik tedavi yapılır.

Kedilerde FIV Önlemleri

     Kedilerde FIV yayılımını önlemek için aşı bilinçlendirmesi yapmak şarttır. Kedilerde FIV Nedir, Belirtileri Nelerdir sosyal bilgilendirme tüm hayvan severler tarafından ilgi görüyor. Uzman veteriner tavsiyelerini dinleyerek yavru kedi FIV aşı çalışmaları yaygınlaştırılır. Bulaşın azalması için kedi popülasyonu kontrol altına alınarak bulaş azaltılabilir.

Enfekte kedilerin bulaşa sebep vermemesi için ısırmasına engel olmak gerekir. Kedi kısırlaştırması bu konuda çözüm sağlayabilir. Bağışıklık sistemi düştüğünde FIV aktif hale geldiği için bağışıklığın yüksek tutulması için eczanelerden temin edilecek immün şurupları ve yaygın antikor testleriyle FIV kontrol altına alınabilir. FIV testi yaygınlaştırıldığı takdirde kedi sahipleri önlem almak içi yeterli zamanı kazanacaktır. Fiv testi yapılmasa da yüksek bağışıklık her canlı için gereklidir.

.

Etiketler: Kedilerde FIV Nedir, Belirtileri Nelerdir? - Mamayolda
Haziran 30, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı